MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W listopadowym „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


BARWY JESIENI 
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Jesień w ogrodach obfituje w wiele kolorów ukazujących się w postaci jeszcze kwitnących roślin, przebarwionych liści lub dojrzałych. .

owoców. Warto wiedzieć jakie gatunki i odmiany odznaczają się w tym czasie największą dekoracyjnością oraz jak je właściwie dobierać i komponować. Dzięki nim ogród nabierze zupełnie innego, niekiedy wręcz bajkowego wyglądu. Już na etapie planowania nasadzeń w ogrodzie należy rozważyć jesienną dekoracyjność wybranych gatunków w poszczególnych kompozycjach. W małych założeniach jako okazy soliterowe należy potraktować drzewa. Mogą być nimi również np. szczepione modrzewie. Krzewy nadają się do sadzenia zarówno pojedynczo, w grupach, jak i w formie żywopłotu. Cięcie dobrze znoszą m.in. ogniki, śnieguliczki, berberysy, derenie. Hortensja dębolistna może rosnąć samodzielnie lub stanowić świetne uzupełnienie rabaty bylinowej. Pięknotkę lepiej posadzić w grupie (u tego gatunku zachodzi zapylenie krzyżowe, stąd większa liczba roślin rosnących blisko siebie gwarantuje obfitsze owocowanie)(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | ROŚLINY OZDOBNE

JAŚMINY I JAŚMINOWCE
dr Piotr Latocha, SGGW
 

Bardzo często w języku potocznym przyjęły się nazwy roślin, które nie do końca jest poprawne. Dlatego w przypadku niektórych gatunków sytuacja taka wywołuje wielkie zdziwienie gdy okazuje się że mówiąc o jednej roślinie mamy na myśli zupełnie .

inną. Najczęściej mówiąc „jaśmin” mamy na myśli jaśminowiec. A obie te rośliny różnią się niemal wszystkim, ale przede wszystkim barwą kwiatów i porą kwitnienia oraz odpornością na mróz. Jaśminy to różnej wielkości krzewy (najczęściej 1 do 5 m), obecnie bardzo chętnie sadzone. Ich wielką zaletą są najczęściej czysto białe, często pięknie pachnące kwiaty. Jaśminowce kwitną głównie późną wiosną lub na początku lata, ale pora ta może się nieco różnić u różnych gatunków czy odmian. Można je z powodzeniem uprawiać na przeciętnych glebach w miejscach słonecznych jak i ocienionych (wtedy jednak słabiej kwitną). Latem w przypadku suszy jaśminowce wymagają regularnego podlewania bo łatwo więdną i chętniej wtedy są opanowywane przez mszyce. Większość uprawianych gatunków i odmian jest u nas wystarczająco odporna na mrozy i bez żadnych zabezpieczeń przed mrozem można je uprawiać niemal na powierzchni całego kraju..(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

W MALOWNICZYM NASTROJU
mgr inż. Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

 
Rośliny o płaczącym pokroju są bardzo malownicze. Jest ich taka duża różnorodność, że każdy znajdzie coś, co będzie idealnie pasowało do jego ogrodu. Na małych działkach możemy posadzić szczepione na 
 

niższym pniu (do 1,5–2 m wysokości) okazy morwy białej ’Pendula’, karagany syberyjskiej ’Pendula’, wierzby iwy ’Kilmarnock’, modrzewia europejskiego ’Repens’, modrzewia japońskiego ’Stiff Weping’, świerka pospolitego ’Inversa’ oraz coraz bardziej popularne, szczepione na niewielkim pniu jałowce płożące. Drzewa o mniejszych rozmiarach (do 2–4 m wysokości) to także: wiąz górski ’Camperdownii’, grab pospolity ’Pendula’, brzoza brodawkowata ’Youngii’ i czerwonolistny buk pospolity ’Purpurea Pendula’ i ’Purple Fountain’. Z tych drzew można tworzyć oryginalne żywe parasole lub domki dla dzieci. Gałęzie w tym celu dowolnie prowadzimy przy konstrukcji np. z pędów bambusa. Wśród dużych drzew, które nadają się do dużych ogrodów przydomowych. Najbardziej popularna jest płacząca wierzba biała ’Tristis’. Bardzo malowniczy jest też buk pospolity ’Pendula’. Drzewa te wymagają wyeksponowania w ogrodzie, gdyż dorastają do 20 m wysokości. Godne polecenia są także mniejsze (do 5–8 m) formy płaczące: jarząb pospolity ’Pendula’, jesion wyniosły ’Pendula’, olsza szara ’Pendula’, grujecznik japoński ’Pendulum’ (...)


DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

NOWOCZESNE NAWIERZCHNIE
dr Edyta Rosłon-Szeryńska, SGGW w Warszawie
 

Określenie „tworzywa sztuczne” obejmuje materiały organiczne oparte na związkach zwanych polimerami pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Właśnie nawierzchnie na placach zabaw i zewnętrznych.

obiektach sportowych są wykonywane z plastomerów i rzadziej z kauczuku. Tworzywem takich nawierzchni mogą być także materiały z recyklingu. Na rynku dostępnych jest wiele typów nawierzchni z tworzyw sztucznych. Każda z nich ma swoje wady i zalety i może mieć określone zastosowanie w ogrodach. Nawierzchnie poliuretanowe charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością. Wykonywane są często bezpośrednio na placu budowy przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jednak mając działkę lub ogród także możemy zastosować taki materiał, gdyż nawierzchnie poliuretanowe i gumowo-poliuretanowe są dostępne w formie prefabrykatów. Są to gotowe płyty, a nawet kostki. Często w bardzo oryginalnych kolorach i fakturach. Nawierzchnie takie są idealne na place zabaw dla dzieci oraz w miejscach rekreacyjnych i wypoczynkowych, intensywnie użytkowanych. Tam, gdzie dziecko może się przewrócić, nie powinno być twardych nawierzchni. W tradycyjnych miejscach zabaw dla dzieci stosuje się piasek, który dobrze amortyzuje upadki. Jednak w praktyce jest tak, że piasek jest rozsypywany po całym ogrodzie, i to nie wygląda zbyt estetycznie .(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | INSPIRACJE

MOWA KOLORÓW - BRĄZOWY
prof. Joanna Nowak, Katolicki Uniwersytet Lubelski
 
 

Brązowy to kolor często spotykany w przyrodzie, jest kolorem ziemi i kory drzew. Występuje w wielu odcieniach od czekoladowego do beżu. Jaśniejsze odcienie mają charakter neutralny i uniwersalny, pasują
  

do wielu kolorów. Wiele odcieni brązu to kolory ciepłe, z domieszką żółtego, pomarańczowego lub czerwonego, np. miedzianobrązowy. Wybierają ten kolor osoby praktyczne, sumienne, ciepłe, często konserwatywne. Brązowe odcienie są idealne do wyciszającego kącika wypoczynkowego. Małym ogrodom z pewnością brązowy doda głębi i optycznie powiększy niewielkie działki. Brązową rabatę warto rozjaśnić roślinami o delikatnych drobnych kwiatach białych lub kremowych. Rośliny o brązowych liściach będą także dobrze wyglądały z roślinami o kwiatach żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Brązowy to kolor altan, płotków, trejaży, donic i mebli ogrodowych. Mogą być z drewna, wikliny, technorattanu. Brązowe mogą być także nawierzchnie i mała architektura z cegły klinkierowej. (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 11’2014 | W WARZYWNIKU

TROCHĘ FANTAZJI
prof. Edward Kunicki, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
 
 

Przed nowym sezonem warto zastanowić się nad wprowadzeniem do warzywnika mało znanych gatunków warzyw lub też ciekawych form gatunków dobrze znanych,.

 dzięki czemu nasz ogród zyska na atrakcyjności. Zachęcamy wszystkich amatorów warzyw do pofantazjowania w tej materii. Przy okazji można poszerzyć wiedzę na temat bogactwa świata warzyw i ich znaczenia odżywczego. Kolorowe kalafiory to odmiany tworzące róże o nietypowej barwie: zielonej (‘Noverde Zielony’), żółto-łososiowej (‘Sunset’) i fioletowej (‘Graffiti’), które nie wymagają osłony przed słońcem (co jest regułą u kalafiorów o różach białych). Wśród nich wyjątkowo malownicze są odmiany należące do grupy „romanesco” formujące fantastyczne róże piramidalnego kształtu o barwie cytrynowo-żółtej. Gwarantuję pełny sukces kulinarny, jeśli różnokolorowe kalafiory z naszego ogrodu w sposób atrakcyjny podamy do stołu. Rozsadę kalafiorów tego typu najlepiej wysadzać około 20 czerwca. Kapusta chińska pak-choy w odróżnieniu od pekińskiej nie tworzy główek, lecz rozetę ciemnozielonych liści osadzonych na szerokich i mięsistych ogonkach liściowych stanowiących zasadniczą część jadalną.. (...)


 

KALENDARIUM

październik 2014
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,