Reklama
MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W KWIETNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


OTWARCIE SEZONU 
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Po długich jesiennych i zimowych miesiącach wielką radość sprawiają nam w ogrodzie barwne oznaki rozpoczynającego się sezonu. Na przełomie kwietnia i maja zakwita .

porzeczka krwista. Intensywnie wybarwione różowoczerwone kwiaty zebrane w dość długie, przewisające grona posiadają odmiany Atrorubens i King Edward II. Oryginalny pokrój i bardzo obfite kwitnienie to cechy odmian wiśni piłkowanej. Gatunek naturalnie występuje w Azji, a jego nazwa wiąże się z charakterystycznym, ościstym piłkowaniem brzegów liści. Do najcenniejszych odmian należą: ’Kanzan’ – o odwrotnie stożkowatej koronie i pełnych, różowych kwiatach średnicy do 5 cm, ’Kiku-shidare-zakura’ – o parasolowatej koronie i pełnych, ciemnoróżowych kwiatach, ’Amanogawa’ – o wąskiej, kolumnowej koronie i pojedynczych lub półpełnych, jasnoróżowych kwiatach, ’Ukon’ – o szerokiej koronie, z przewisającymi starszymi gałązkami i półpełnych kremowozielonkawych kwiatach oraz ’Royal Burgundy’ – o odwrotnie stożkowatej koronie, purpurowych liściach i pełnych, różowych kwiatach. Wszystkie oferowane są w formie piennej i osiągają wysokość do 5–10 m.(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | ROŚLINY OZDOBNE

NAJPIĘKNIEJSZE NARCYZY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez narcyzów. Te cebulowe rośliny kojarzą nam się najczęściej z białymi kwiatami, gdyż żółtokwitnące o pojedynczych kwiatach zwykliśmy .

niepoprawnie nazywać żonkilami. Kwiaty narcyzów są bardzo charakterystyczne, gdyż wewnątrz okółka listków okwiatu wyrasta przykoronek w postaci szerszej lub węższej rurki. Skala barw kwiatów jest dość mała. Żółty i biały oraz kombinacje tych barw są właśnie podstawowymi kolorami kwiatów. Ale mogą one być także z dodatkiem odcieni pomarańczu, rzadziej różu. Dotychczas doliczono się 10 tysięcy odmian (30 gatunków) narcyzów. Różnią się one nie tylko barwą kwiatów, ale również ich budową. Warto zwrócić uwagę na interesująco wyglądające narcyzy o rozszczepionym przykoronku. Nie wyrasta on w postaci rurki, lecz powcinany płasko rozkłada się na listkach okwiatu. Odmian o takim wyglądzie jest sporo, np. ‘Cassata’, ‘Orangery’, ‘Frileuse’.
Piękne są także narcyzy pełne. Zachowują one nieco dłużej trwałość niż odmiany pojedyncze, jednokwiatowe. Oprócz powszechnie znanej odmiany ‘Tahiti’ cenne są te, mające wypełnienie wewnątrz przykoronka, np. ‘Ice King’. Jedną z piękniejszych pełnych odmian jest ‘Delnashaugh’ o łososiowo pomarańczowych kwiatach. Warto także przedstawić bardzo atrakcyjnie prezentującą się ‘Rip van Winkle’, odmianę miniaturową o silnie wypełnionych żółtych kwiatach.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

ANGIELSKA RABATA
mgr inż. Magdalena Domaradzka, architekt krajobrazu

 

Rabaty angielskie urzekają nas niepowtarzalną urodą. Wprowadzają do ogrodu romantyczną nutę. Są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników bylin i traw .

ozdobnych. Cechami charakterystycznymi kompozycji w stylu angielskim są swobodne kształty rabat oraz niezwykłe bogactwo roślin sadzonych w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk oraz dobranych tak, aby kwitły przez cały sezon. Jeżeli dobrze przemyślimy i zaplanujemy kompozycję, możemy uzyskać wspaniały kącik, który ożywi naszą działkę lub ogród. Ciekawym dodatkiem do roślin może być rzeźba, poidełko dla ptaków, obelisk jako podpora dla pnączy, donica, czy niewielka ławeczka. Rabata bylinowa może pojawić się nawet na niewielkiej przestrzeni np. wzdłuż ogrodzenia czy żywopłotu (np. z cisa), które stworzą dla niej doskonałe tło. Możemy również umieścić ją na trawniku tworząc efektowny klomb.(...)


DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

MOCNY AKCENT   
mgr inż. Maja Turlej, architekt krajobrazu
 

Jednym z najmocniejszych akcentów, jaki może ożywić i uatrakcyjnić kompozycję ogrodu jest soliter. Soliter to drzewo, krzew lub bylina, wyróżniające się z otoczenia i sadzone pojedynczo..

Stanowi punkt dominujący działki lub ogrodu – wyróżnia się wielkością, pokrojem lub barwą i przyciąga wzrok. Warto znaleźć miejsce nawet na małej działce na taką wyjątkową roślinę, która sprawi, że zielona przestrzeń stanie się ciekawsza. Przy wyborze można kierować się ozdobnością rośliny w różnych porach roku, wyjątkowym ulistnieniem czy kwiatami, ale można również po prostu wybrać roślinę, którą sami najbardziej lubimy. Nawet miłośnicy równo skoszonych trawników na pewno znajdą kawałek działki na „samotnika”, który doda ogrodowi więcej życia. Nazwa „soliter” pochodzi od francuskiego słowa solitaire, które oznacza samotny. Stąd polskie określenie – samotnik. W założeniach historycznych drzewami soliterowymi często były gatunki obcego pochodzenia, o dużych rozmiarach i rozłożystych koronach lub odmiany roślin rodzimych o niecodziennych cechach, np. stożkowym pokroju lub zwisających, poskręcanych gałęziach. Aby soliter przyciągał wzrok i ożywiał kompozycję – jego wielkość musi być dobrana do miejsca, w którym ma się znajdować.(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | INSPIRACJE

MOWA KOLORÓW - CZERWONY
prof. dr hab. Joanna Nowak, Katolicki Uniwersytet Lubelski
 
 

Czerwony to kolor najbardziej jaskrawy, najgorętszy, przyciąga uwagę, wzmacnia akcję serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi, przepływ cukrów do mięśni i mózgu.... 

Na całym świecie znaki stopu i światła stopu są koloru czerwonego. Kolor ten wybierają ludzie energiczni i ambitni. Działa antydepresyjnie i stymulująco. Czerwone kwiaty i liście są dobrze widoczne z daleka, sprawiają, że duży ogród wydaje się mniejszy i bardziej przytulny. Można wtedy łączyć różne odcienie czerwieni: żywą czerwień z ciemnoczerwonym, ciemnopurpurowym, czerwonobrązowym. Te intensywne kolory stworzą zmysłowy nastrój. Na małych działkach czerwień powinna być zaś tylko akcentem, używajmy jej wtedy oszczędnie. Zielone krzewy to dobre kontrastowe tło dla czerwonych kwiatów. Jesienią na kolor czerwony przebarwiają się liście klonu tatarskiego odm. ginnala, sumaka octowca, trzmieliny oskrzydlonej, winobluszczu. Trudniej wprowadzić kolor czerwony zimą. Pomogą w tym krzewy o czerwonych owocach, np. ogniki, irgi: pomarszczona, rozkrzewiona i szwedzka, trzmielina płaskoogonkowa, ostrokrzew, golteria pełzająca. Mamy także krzewy o czerwonej korze, np. dereń biały ’Elegantissima’ i ’Sibirica’. (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 4’2014 | ZIOŁA

PRAWOŚLAZ, MALWA, DZIEWANNA
mgr Dominika Kosecka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 
 

Niektóre rośliny dwuletnie: malwa, prawoślaz i dziewann a, kojarzone są głównie z ogrodami wiejskimi i naturalistycznymi. Warto wrócić do ich uprawy, zwłaszcza . 

że są to również bardzo cenne rośliny lecznicze. gatunki te uprawia się zwykle przez dwa sezony. Wysiane w pierwszym roku zakwitają dopiero w następnym. Niekiedy zdarza się, że pozostawione w sprzyjających warunkach zakwitają jeszcze w kolejnych 2–3 sezonach. Jednak w drugim roku uprawy kwitną najobficiej. Sieje się je, zależnie od gatunku, w maju – sierpniu na rozsadniku, w skrzynkach wysiewnych lub wprost na miejsce stałe. Po wschodach siewki przerywa się lub w fazie kilku liści rozsadza w większej rozstawie. Większość roślin dwuletnich dość dobrze zimuje w postaci rozety, ale podczas bezśnieżnej zimy może przemarzać, dlatego często okrywa się je zimową agrowłókniną. Dziewanna lekarska w drugim roku wybija w silną (2 m), ulistnioną łodygę zakończoną kłosowatym kwiatostanem z dużymi, złocistożółtymi kwiatami, które rozwijają się stopniowo od dołu ku górze w lipcu i sierpniu. Dziewanna wykazuje działanie osłaniające (na błony śluzowe), wykrztuśne, ściągające, przeciwskurczowe i napotne. .(...)


 

KALENDARIUM

kwiecień 2014
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,