MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W SIERPNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


CZAS IGLAKÓW 
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Iglaki to niezwykle bogata i zmienna grupa roślin, bardzo zróżnicowana pod względem pokrojów, rozmiarów i kolorów. Zachowują dekoracyjność przez cały rok i nie wymagają tak starannej pielęgnacji jak np. byliny bądź rośliny sezonowe. Stały się bardzo popularne.

w ogrodach i na działkach. Koniec lata jest korzystnym terminem na ich sadzenie. Rośliny iglaste są eleganckie, zawsze modne i każdej kompozycji nadają nieprzemijający urok. Ich wygląd zazwyczaj nie ulega zmianie. Są jednak odmiany, które w poszczególnych porach roku wyglądają nieco inaczej. Wiele iglaków szczególnie pięknie prezentuje się wiosną. U świerka kłującego (Picea pungens) ’Jan Byczkowski’ i ’Białobok’ nowe przyrosty przez kilka tygodni mają jasnożółte lub kremowożółte zabarwienie. Kolor ten ładnie kontrastuje ze srebrzystoniebieską barwą starszych igieł. Obydwie odmiany po 10 latach uprawy osiągają ok. 2 m wysokości. Niektóre odmiany ładniej wyglądają zimą. Igły sosny górskiej (Pinus mugo) m.in. ’Dezember Gold’, ’Ophir’, ’Winter Gold’, ’Zundert’ od wiosny do jesieni są jasnozielone, natomiast na zimę przybierają intensywny żółty kolor. Oryginalną odmianą jest wolno rosnący, półkulisty świerk pospolity (Picea abies) ’Pusch’. Każdej wiosny wierzchołki jego pędów zdobią liczne czerwonawe szyszki.(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | ROŚLINY OZDOBNE

PRZYJAZNE ZWIERZĘTOM
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie
 

Wiele roślin ozdobnych ma cechy atrakcyjne dla zwierząt, dzięki czemu mogą stać się ważnym elementem w ogrodowym ekosystemie. Bodaj najważniejszym osiągnięciem współczesnej architektury krajobrazu jest wcale nie

umiejętność wykorzystywania w niej najnowszych zdobyczy technologii, ale narodziny nowej świadomości – traktowania roślin nie tylko, jako dekoracyjnych brył zmiennych w czasie, ale także, jako żywych elementów ekosystemu – co prawda sztucznego, ale zawsze. I to takiego, w którym jego beneficjentem jest nie tylko człowiek, ale cały ożywiony świat, jaki nas otacza. Pochylmy się nad kolorowymi motylami, jakże pożytecznymi pszczołami i innymi owadami zapylającymi. Aby uszczęśliwić je choć trochę, należy podczas obsadzania ogrodu różnymi roślinami uwzględnić nieco ich preferencje. Dla przyciągnięcia motyli posadźmy np. lebiodkę, czyli oregano (Origanum vulgare), budleję Dawida (Buddleja davidii), guzikowca zachodniego (Cephalanthus occidentalis). Motyle bardzo lubią również płomyki (Phlox), jeżówki (Echinacea), liatry (Liathris), sadźce (Eupatorium), kocimiętki (Nepeta), werbeny (Verbena) i wiele innych, a z krzewów lawendę (Lavandula), ligustry (Ligustrum), wiciokrzewy i suchodrzewy (Lonicera), czy chociażby orszeliny (Clethra).(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | ROŚLINY OZDOBNE

NIEZWYKŁE WICIOKRZEWY
dr Adam Marosz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

 

Wiciokrzewy to obok powojników jedne z najbardziej efektownych pnączy o ozdobnych kwiatach. Wyróżniają się obfitym kwitnieniem w okresie lata oraz łatwą uprawą. Pnącza te należą do rodzaju Lonicera i poznanych.

zostało dotąd około 20 gatunków, a z nich 6–7 odporniejszych na mróz uprawia się powszechnie. Wraz z odmianami stanowią bogate uzupełnienie pnączy polecanych do uprawy w ogrodach i na działkach. Dorastają zwykle do 2–4 m wysokości. Ich główną ozdobą są oryginalne, rurkowate, często też pachnące kwiaty, a u niektórych odmian także wielobarwne lub zimozielone liście. Najpopularniejszy w uprawie jest wiciokrzew przewiercień (L. caprifolium) pochodzący z Kaukazu i Bliskiego Wschodu, oraz odmiany rodzimego wiciokrzewu pomorskiego (L. periclymenum). Kwiaty u tych roślin są zwykle dwubarwne (różowe i białe), pachnące, jak np. u znanej odmiany Serotina wiciokrzewu pomorskiego. Inną ciekawą odmianą tego gatunku jest ’Graham Thomas’, która ma kwiaty żółte. Wiciokrzew Browna (L. ×brownii) ma wyjątkowo długie, czerwone, rurkowate  (...)


DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

ŚCIEŻKA W KWIATACH
mgr inż. Elżbieta Filek, architekt krajobrazu
 

Ścieżki mogą pełnić także funkcję ozdobną. Szczególnie wtedy, gdy będą tonąć w pięknych kwiatach. Frontowa część działki jest bardzo eksponowana, widoczna już od furtki. Warto więc zadbać o to, aby stała się wizytówką gospodarzy. .

Niebanalne kompozycje z bylin przy ścieżce będą przyciągać wzrok i cieszyć obfitością kwitnienia od wczesnej wiosny do jesieni. Ważną zasadą tworzenia kompozycji z bylin jest odpowiednie łączenie gatunków, w taki sposób, aby nie było przerw w kwitnieniu. Wiosnę przywitają rośliny cebulowe – przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, tulipany botaniczne, hiacynty, narcyzy miniaturowe, irysy żyłkowane, cebulice, szafirki. W maju będą kwitły tulipany Darwina, wielokwiatowe, liliokształtne i papuzie. Zakwitną także byliny skalne – żagwiny, floksy szydlaste, gęsiówki, ubiorki i zawciągi nadmorskie. Potem kolejno goździki, dzwonki karpackie i Poszarskiego. W lecie zakwitną byliny wysokie – łubiny trwałe, liliowce, pysznogłówki, rudbekie, nachyłki. Jesienią rozwiną kwiaty rozchodniki okazałe i astry krzaczaste. Dużą rolę w komponowaniu rabat odgrywa też dobór kolorów. Szczególnie wiosną po szarej zimie czyste i żywe kolory wpływają korzystnie na naszą psychikę..(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | MODERNIZACJA DZIAŁKI

CO WYBRAĆ?
mgr inż. Izabela Adamska, architekt krajobrazu
 
 

Mała architektura to nieodzowny element działki nie tylko estetyczny, ale wpływający też na komfort i funkcjonalność ogrodowych wnętrz. Meble ogrodowe, trejaże, pergole, donice, huśtawki i dekoracje – rynek zalewany jest ogromną ilością produktów .
  

wystroju działki, ogrodu, tarasu, balkonu. Co i jak wybrać? Jak nie ulec szaleństwu letnich promocji? Najważniejszą zasadą każdego rodzaju zakupów jest zdrowy rozsądek. To, że możemy kupić coś w promocji, nie oznacza, że tego potrzebujemy. Kupione naprędce meble bądź ławki ogrodowe mogą w późniejszym czasie stać się niepotrzebnym ogrodowym gratem, jeżeli użytkownicy nie będą na nich spędzać czasu. Dorastające dzieci nie będą bawić się w piaskownicy, a te zbyt małe doceniać walorów estetycznych np. ogrodowych zegarów słonecznych. Podejmując decyzję o wyborze, należy jasno określić przeznaczenie: czy dany element ogrodowej architektury ma pełnić walory wyłącznie dekoracyjne (rzeźba, zegar słoneczny), czy jednocześnie pełnić konkretną funkcję użytkową. Warto zastanowić się, czy na pewno mamy miejsce na wkomponowanie nowego zakupu. Komplet mebli, choć piękny, może zająć cały taras, (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 8’2014 | W SADZIE

KRZEWY NA KWAŚNĄ GLEBĘ
dr Zbigniew Gruca, Uniwersytet Przyrodniczy W Poznaniu
 
 

Z licznych dzikich gatunków borówek rosnących w Ameryce Północnej, Europie i Azji wyselekcjonowano kilka typów wyróżniających się lepszymi i większymi owocami. Ich cechą wspólną są specyficzne, odmienne od innych.

roślin sadowniczych, wymagania glebowe, które mają decydujący wpływ na wzrost, plenność i żywotność krzewów. Dobrze rosną i owocują tylko na glebach kwaśnych, o wysokiej zawartości substancji organicznej. Warto spróbować ich uprawy, bo ich owoce są naprawdę wyjątkowe. Krzewinki borówki brusznicy osiągają wysokość 15–30 cm. Kwitną od maja do lipca, a jagody dojrzewają od sierpnia do października. Owoce mogą mieć różnorodne zastosowanie, najczęściej jednak stanowią doskonały surowiec na przetwory: galaretki, dżemy, konfitury do mięs. Rośliny w okres owocowania wchodzą w 2. roku po posadzeniu. Z 1 m2 uprawy można zebrać 0,5–1 kg owoców. W szkółkach dostępne są odmiany: Linnea, Koralle, Ida, Runo Bielawskie, Sanna. Żurawina wielkoowocowa jest długowieczną rozesłaną krzewinką. Wydaje długie, płożące się pędy wegetatywne, na których wyrastają krótkie pędy owoconośne. W zależności od odmiany jagody dojrzewają w drugiej połowie września lub w październiku. W 3. roku można zebrać już pierwszy plon.(...)


 

KALENDARIUM

sierpień 2014
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,