MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
WE WRZEŚNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


ZAWSZE ZIELONE 
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Krzewy liściaste zachowujące ulistnienie zimą to szczególnie cenne elementy ogrodów. Pozwalają tworzyć kompozycje ozdobne przez wszystkie miesiące w roku. Warto poznać najcenniejsze gatunki i odmiany a także możliwości ich zastosowań .

w ogrodzie. Zawsze zielone jak żadna inna grupa cechują się ogromnym zróżnicowaniem, łączy je jednak wspólna cecha – dekoracyjne liście. Zazwyczaj są one ciemnozielone, dość drobne i gęsto ułożone na pędach, jak u bukszpanu wieczniezielonego (Buxus sempervirens) – klasycznego już gatunku, polecanego na różnego rodzaju żywopłoty i rzeźby roślinne. U kilku gatunków liście szczególnie się jednak wyróżniają. Eliptyczne liście, o długości nawet do 30 cm posiada laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Mają one od 1 do 10 cm szerokości. Im jednak są szersze, tym roślina bardziej narażona jest na przemarzanie. Bardzo dekoracyjnym, choć wrażliwym gatunkiem jest trzmielina japońska (Euonymus japonicus). Jej liście są skórzaste, lekko błyszczące, u odmian efektownie pstro przebarwione. Ciekawą fakturą przyciągają wzrok wydłużone liście kaliny sztywnolistnej. Ich górna powierzchnia jest zielona, połyskująca i pomarszczona z powodu „zagłębionych” nerwów. Dolna strona jest za to pokryta kutnerem, nadającym jej szarawą lub beżową barwę.
Charakterystycznie ostro ząbkowane, bardzo sztywne i mocno błyszczące liście posiada berberys Juliany i brodawkowaty, mahonie oraz ostrokrzewy.(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | BUDUJEMY

ŚCIANA WODNA
mgr inż. Marta Litwiniak, architekt
 

Ściana wodna może być nowoczesnym i niebanalnym elementem dekoracyjnym, np. przy altanie lub domu. Może być też interesującym elementem ogrodu zimowego, a także oryginalnym wystrojem dekoracyjnym patio lub tarasu.

Wprowadzenie ściany wodnej zwiększa wilgotność powietrza i daje kojący dla odpoczywających szum wody. Ściana wodna jest swego rodzaju fontanną i budując ją w oranżerii lub na zewnątrz w ogrodzie trzeba uwzględnić miejsce na zbiornik, z którego pompa będzie zasysać wodę i tłoczyć ją na wierzchołek ściany. Następnie woda spływając po powierzchni ściany będzie wpływać z powrotem do zbiornika (obieg zamknięty wody). Pompa wodna jak i dodatkowe oświetlenie wymaga zasilania elektrycznego. Z pobliża domów lub altan łatwiej jest doprowadzić prąd elektryczny nawet za pomocą przedłużacza, ale należy go odpowiednio dodatkowo zabezpieczyć, by nie został uszkodzony podczas prac w ogrodzie, by nie był dostępny dla dzieci lub przegryziony przez zwierzęta. Ściany wodne mogą być wbudowane w murek i stanowić wtedy specjalnie przygotowany i odizolowany fragment ściany, po którym woda spływa tylko z jednej strony. Mogą być też wolno stojące i wówczas woda może spływać po obu stronach.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

JESIENNA ZMIANA
mgr inż. Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

 

Po lecie przyroda powoli się zmienia, dni stają się krótsze i coraz chłodniejsze, ale ogrody mogą być nadal kolorowe. Na działkach i w ogrodach zaczynają królować rośliny krótkiego dnia między innymi astry bylinowe:
.

krzaczaste, nowoangielskie i nowobelgijskie, wrzosy, złocienie arktyczne i chryzantemy. Rośliny jednoroczne, takie jak aksamitki, nagietki, szałwie, żeniszki, godecje i smagliczki, obficie kwitnące przez całe lato, stają się mniej atrakcyjne. Po ich usunięciu pozostają między bylinami i krzewami ozdobnymi puste miejsca, które możemy zapełnić gatunkami, nietracącymi swojego pięknego wyglądu mimo chłodnych dni. Szczególnie dużą popularnością cieszą się ostatnio kapusty ozdobne, odporne na jesienne przymrozki i zachwycające kolorami. W jesiennym ogrodzie barwami dominującymi są żółcie, brązy i czerwienie. Dlatego fioletowe i różowe liście kapusty ozdobnej będą kontrastowym dodatkiem do takiej gamy barw. Można je z powodzeniem stosować do kompozycji jesiennych także w skrzynkach balkonowych i na tarasach. Pięknie będą wyglądać w połączeniu z chryzantemami, wrzosami, wrzoścami delikatnymi i srebrzystymi liśćmi starca popielnego. (...)


DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | URZĄDZAMY OGRÓD

ZAPLANUJ WIOSENNĄ RABATĘ!
mgr inż. Magdalena Domaradzka, architekt krajobrazu
 

Jesień to doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Planując rabatę z roślinami cebulowymi musimy pamiętać, że po przekwitnięciu ich pędy więdną i stają się niezbyt atrakcyjne. Dlatego dobrym pomysłem . .

jest sadzenie ich na rabatach z roślinami późno rozpoczynającymi wegetację, jak na przykład funkie, rodgersje, paprocie, tarczownice oraz rośliny okrywowe, które zamaskują puste miejsca. Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach po kilka, kilkanaście sztuk tej samej odmiany, a w przypadku roślin drobnocebulowych, jak krokusy, szafirki, nawet po kilkadziesiąt w barwnych kobiercach. Kupując cebulki, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Należy sprawdzić, czy nie mają widocznych uszkodzeń, plam świadczących o chorobie grzybowej, lub też nie są przesuszone. Wybierając je, sprawdźmy czy nie ma na nich kiełków, co świadczy o rozpoczęciu wzrostu rośliny i może utrudnić jej ukorzenienie. Starajmy się wybierać największe cebule, gdyż tylko z takich wyros­ną duże i zdrowe rośliny. Większość roślin cebulowych najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych o odczynie obojętnym (pH 6,5–7,5), dlatego w przypadku gleb gliniastych warto je rozluźnić dodając piasku i żwiru. Przed sadzeniem cebul dobrze jest wymieszać glebę z rozłożonym kompostem lub żyzną ziemią ogrodniczą..(...)
 
DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | ZIOŁA

BOGACTWO RÓŻY
dr hab. Dorota Jadczak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 
 

Krzewy dzikich gatunków róż spotyka się w całym kraju, a na półkuli północnej występuje ich ponad 60. Spośród rosnących u nas około 20 gatunków, do celów leczniczych oprócz róży dzikiej nadają się także: róża francuska, girlandowa i pomarszczona. .
  

Surowcem u róży jest cały owoc z nasionami lub bez nich. Owoce zbiera się stopniowo w miarę dojrzewania, gdy są dojrzałe, ale jeszcze jędrne, gdyż w tej fazie zawierają najwięcej witaminy C. Przejrzałe już owoce, które są bardzo smaczne i aromatyczne można wykorzystać do wyrobu win i nalewek. Owoce zbiera się ręcznie (w rękawicach) bez szypułek, w dni pogodne, po obeschnięciu rosy. Jeśli chcemy przeznaczyć je do celów leczniczych, można je suszyć w całości lub przed suszeniem rozciąć i wydrążyć. Zbierając owoce do bezpośredniego przerobu obowiązkowo należy usunąć nasiona, zostawiając samą owocnię, a następnie dobrze wypłukać w celu pozbycia się włosków. Płatki kwiatowe zbiera się na początku kwitnienia (podczas suchej pogody) i suszy w miejscu ciemnym i przewiewnym, w temperaturze nieprzekraczającej 35ºC (w wyższej następują znaczne straty olejku eterycznego). (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 9’2014 | KUCHNIA

PAPRYKOWO
mgr Elżbieta Sikora
 
 

Warzywo to w dość krótkim czasie stało się bardzo popularne w polskiej kuchni. Papryka jest też coraz częściej z powodzeniem uprawiana na działkach, dzięki temu, że wciąż pojawia się wiele nowych krajowych odmian również amatorskich,.

które są plenne, smaczne i dobrze udają się w gruncie w naszych warunkach klimatycznych. We wrześniu pojawia się coraz więcej dojrzewających owoców papryki. Przed przymrozkami jesiennymi zbieramy już wszystkie wyrośnięte owoce. Wykorzystanie kulinarne papryki jest ogromne. Wprawdzie pod tym względem nie dorównuje pomidorom, niemniej jednak pomysłów na potrawy z jej udziałem jest bardzo dużo. Przy zakupie papryki zwracajmy uwagę na jej szypułkę. Powinna być twarda, jędrna i zielona, co świadczy, że owoc jest świeży, niedawno zebrany. Szypułkę pomarszczoną, suchą i szarozieloną mają owoce zbyt długo przetrzymywane po zbiorze. Mogą mieć już pomarszczoną skórkę. Owoce te są gorszej jakości, bo spada w nich zawartość witamin. Można je wykorzystać tylko na bieżąco, na przetwory nie powinno się ich przeznaczać (...)


 

KALENDARIUM

wrzesień 2014
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,