W MAJOWYM „działkowcu”

04 05 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

PACHNĄCE AZALIE
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Azalie to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ogrodowych. pośród bogactwa ich gatunków i odmian znajdziemy również takie, które oprócz wspaniałego wyglądu będą także zachwycać nas zapachem. Azalie można sadzić pojedynczo, ale piękniej prezentują.

  się w grupach, na rabatach, w miejscach eksponowanych i na wrzosowiskach. Ze względu na zapach, warto je również sadzić np. w pobliżu kącików wypoczynkowych i innych miejsc, w których często przebywamy. Dobrym towarzystwem dla azalii są inne gatunki z rodziny wrzosowatych, w tym różaneczniki o zimozielonych liściach. Od czego zależy zapach? Najmocniej pachną azalie o kwiatach białych, a także jasnoróżowych i jasnożółtych. Kwiaty krzewów uprawianych w miejscach nasłonecznionych, na cięższych glebach, pachną intensywniej i dłużej, zwłaszcza w cieplejsze dni i przy wyższej wilgotności powietrza. Zapach kwiatów słabnie w miarę przekwitania. Najintensywniejszym zapachem wyróżnia się rodzima azalia pontyjska (Rhododendron luteum). Krzew ten osiąga 2,5 m wysokości. (...)


14 15 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2020 | ROŚLINY OZDOBNE
 
LIŚCIE W POJEMNIKU
mgr Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu

Coraz większą popularnością na balkonach i tarasach cieszą się gatunki o ozdobnych liściach. używane są do podsadzania roślin kwitnących, ale też coraz częściej wykorzystuje się je do tworzenia samodzielnych roślinnych kompozycji.

W kompozycjach należy przede wszystkim starać się uniknąć efektu pstrokacizny i bałaganu. Nie można zatem łączyć w jednym pojemniku zbyt wielu odmian o kolorowych liściach. Dotyczy to zarówno podsadzania roślin kwitnących, jak i kompozycji tylko z roślin o ozdobnych liściach. Umiar to podstawowa zasada, np. jeśli w skrzynkach rosną gatunki o jednolicie czerwonych kwiatach, to można je podsadzić odmianami o wielobarwnych liściach. Jeśli natomiast kwiaty są w różnych kolorach, lepiej jako towarzystwo zastosować rośliny o jednolitej barwie liści i bez rysunku. Dobrym sposobem jest też zasada kontrastu, tj. łączenie roślin o dużych liściach z roślinami o liściach drobnych. Zasada ta dotyczy również kolorystyki. Lepiej jest łączyć ze sobą rośliny o kontrastujących kolorach, aby uzyskać wyrazistą kompozycję.(...)
 


24 25 DZ05DZIAŁKOWIEC | 052020 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
NIEZAPOMINAJKOWE KOMPOZYCJE
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

Ze swoim radosnym, żółtym oczkiem otoczonym błękitem są niezastąpione w ogrodach. Niezapominajka, niezabudka, żabie oczko to pospolita roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych. Mimo że w wielu językach współczesnych jej nazwa jest kojarzona   

z niezapominaniem, to łacińska nazwa Myosotis znaczy mysie uszko. W Polsce, w stanie dzikim możemy spotkać 13 gatunków, z czego do uprawy szczególnie nadają się trzy: 1 Niezapominajka leśna preferuje stanowiska półcieniste i wilgotne. Tworzy kępki do 30 cm wysokości. Kwiaty są pachnące. Popularne odmiany to: 'Blauer Strauss' – wysoka, niebieska, 'Blaue Kugel' – niebieska, wys. do 15 cm – polecana w pojemnikach, 'Victoria Indigoblau' – ciemnoniebieska, 'Nina Blue' – karłowa, niebieska, 'Nina Rosea' – karłowa, różowa, 'Victoria Rosea' – wysoka, różowa, 'Snowsyl- va', 'Victoria Weiss' – wysokie o kwiatach białych. 2 Niezapominajka błotna lubi miejsca półcieniste i podmokłe. Nadaje się do uprawy w bliskim sąsiedztwie oczek wodnych. Kwiaty świeżo rozwinięte są różowe, następnie (...)


28 29 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2020 | ZDROWIE
 
JEDZ WARZYWA I OWOCE!
dr Agnieszka Jarosz, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego pożywienia, a przynajmniej 50% tego, co jadamy każdego dnia. Zawarte w nich składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ dzięki nim zaspokajane,

jest dzienne zapotrzebowanie na energię, witaminy i składniki mineralne, co sprzyja zachowaniu zdrowia i sił witalnych. Mają one magiczną moc mogącą zmniejszać nie tylko ryzyko występowania wielu chorób, ale wpływać także na poprawę naszej kondycji i urody. Zaleca się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przynajmniej 400–500 g, wyłączając z tej ilości warzywa zawierające dużo skrobi (np. ziemniaki, bataty). W zdrowej diecie każdego dnia należy wybrać 3 porcje warzyw w ilości co najmniej 300 g i 2 porcje owoców w ilości ok. 200 g. Zalety diety z odpowiednią ilością warzyw i owoców: A Wzmacnia odporność i zapobiega chorobom układu krążenia, nowotworom, cukrzycy, a także wystąpieniu niedoborów witamin i składników mineralnych (...) 


38 39 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
HITY NA SEZON
Sławomir Milewski, redakcja "działkowca"

Wiosna skłania nas do intensywniejszych działań w ogrodzie. Często w tym czasie kupujemy i sadzimy nowe rośliny. Oferta rynku jest bardzo bogata, również w nowości gatunkowe i odmianowe. Jednakże w tym sezonie zakupy są znacznie utrudnione, 

z powodu ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa. Być może dlatego coraz większą popularność zyskują zakupy przez internet. Sprawdźmy, które z roślinnych hitów warto w tym roku zaprosić do swojego ogródka? Krzewy i drzewa Magnolie to niekwestionowane królowe wiosny. Podczas kwitnienia dominują przestrzeń ogródka urodą swych wspaniałych, ogromnych kwiatów. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych gatunków i odmian, np. magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri) kwitnąca jeszcze przed rozwojem liści (p. IV) i tworząca wyjątkowo efektowne, mocno pachnące kwiaty. Cenne odmiany to m.in. 'Mag's Pirouette' (kwiaty białe, pełne), 'Encore' (kwiaty duże, kremowe do różowawych). Wyjątkowo spektakularnie kwitnie również magnolia gwiaździsta (M. stellata) 'Alixeed', (...)


60 61 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2020 | OCHRONA
 
JAK ODRÓŻNIĆ CHOROBY INFEKCYJNE OD NIEINFEKCYJNYCH?
prof. Marek Grabowski, UR w Krakowie

Choroby nieinfekcyjne wywoływane są przez niekorzystne warunki środowiska, które powodują zaburzenia procesów życiowych roślin. Czynniki te nie zakażają roślin, stąd nazwa nieinfekcyjne. Nieinfekcyjne czynniki to: nadmiar wody w glebie i niedobór tlenu .

(obfite opady, rosnący poziom wód gruntowych, zbyt częste podlewanie), niedobór wody w glebie (brak opadów, silne nasłonecznienie i wysoka temperatura), niedobór lub nadmiar makro- i mikroelementów. Ponadto długotrwała susza połączona ze zbyt wysoką temperaturą (więdnięcie i zwijanie liści), nadmierne opady deszczu lub gradu uszkadzające rośliny, zbyt niskie temperatury zimą lub wiosną, zanieczyszczenie atmosfery (w rejonach przemysłowych powodują zaburzenie fizjologiczne u roślin, uszkodzenia liści, przedwczesną defoliację). Najczęstsze objawy chorób nieinfekcyjnych to przebarwienia liści (żółknięcie, czerwienienie, brunatnienie), zamieranie tkanek (między nerwami lub na wierzchołkach), osłabienie wzrostu, przedwczesna defoliacja, okresowe więdnięcie oraz opadanie kwiatów (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,