W LIPCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

BEZOBSŁUGOWE KRZEWY
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Krzewy liściaste to jedna z najbardziej różnorodnych grup roślin, dających nieprzebrane możliwości zastosowania w każdym ogrodzie. Obok zachwycających kwitnieniem lub ulistnieniem, ale wymagających gatunków, bez trudu znaleźć można .

 krzewy atrakcyjne, a jednocześnie niemalże bezobsługowe. Wszystkie z przedstawionych krzewów można sadzić pojedynczo lub w grupach oraz tworzyć z nich żywopłoty – naturalne, formowane lub półnaturalne. Niskie gatunki i odmiany karłowe można uprawiać na rabatach mieszanych, a także w ogrodach skalnych bądź też w pojemnikach na tarasach i balkonach. Wśród niekłopotliwych w pielęgnacji krzewów jest wiele gatunków bardzo ozdobnych w czasie kwitnienia. Już w IV wzrok przyciągają złociste kwiaty forsycji. Najbardziej niezawodne są rosnące do 2–3 m wysokości i szerokości odmiany forsycji pośredniej (Forsythia ×intermedia) (...)


08 09 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07’2020 | ROŚLINY OZDOBNE
 
PACHNĄCE LILIOWCE
mgr Tomasz Dymny, Arboretum w Wojsławicach

Liliowce jako byliny piękne, mało wymagające, długowieczne i różnorodne, o fantazyjnych kwiatach są często uprawiane na działkach. Warto zachęcić do uprawy odmian pachnących. Od czasów starożytnych liliowce były uprawiane w Azji, gdzie występują.

w stanie naturalnym nadal są ważnym źródłem pożywienia i substancji leczniczych. W medycynie chińskiej i japońskiej, liliowce stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak bezsenność, gorączka, stany zapalne, depresja, anemia. Mają też działanie moczopędne. Pod koniec XVI wieku pojawiły się w Europie, gdzie zaczęto je uprawiać jako rośliny ozdobne. Nazwa rodzajowa liliowca Hemerocallis wywodzi się od dwóch greckich słów: hemera – dzień i kallos – piękność i jest związana z tym, że pojedynczy kwiat rozwija się tylko na jeden dzień. Dawna polska nazwa liliowca to dziennica. Liliowiec jest wieloletnią rośliną zielną, która często bywa nazywana „idealną byliną" ze względu.(...)
 


12 13 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07'2020 | ZDROWIE
 
DZIAŁKOWANIE SPOSÓB NA STRES
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ostatnie miesiące były dla wielu bardzo stresujące. Wobec pandemii przechodzimy trudny czas – stres w wyniku zagrożenia życia, zdrowia, utraty pracy, rosnących cen. Panaceum na współczesne bolączki jest m.in. działka, która pozwala ukoić  

nerwy, uspokoić się, zapomnieć choć na chwilę o smutnych sprawach. Dzięki uprawie warzyw, owoców i ziół realizowane są założenia hortiterapii – utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej poprzez aktywną formę leczenia ogrodem. Stąd też ostatnie tak duże powodzenie działek w społeczeństwie. Przebywanie wśród roślin, już od bardzo dawna, uważa się za wysoce korzystne dla człowieka. Wielu poleca spacery w parku lub po lesie, jednak przestrzeń ogrodowa jest bardziej przyjazna, gdyż jesteśmy „u siebie" i czujemy się swobodnie. Jeżeli właściwie zaaranżujemy działkę, to także będzie ona miejscem bezpiecznym, szczególnie w dobie pojawiających się ostatnio (...)


14 15 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07’2020 | URZĄDZAMY  OGRÓD
 
RÓŻE W TOWARZYSTWIE
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

Róże od niepamiętnych czasów wzbudzały zachwyt swoimi pięknymi i pachnącymi kwiatami. Są krzewami ozdobnymi kwitnącymi najdłużej ze wszystkich. Zaczynają kwitnienie pod koniec maja i trwa ono do przymrozków. Ze względu na te,

okoliczności róża już w starożytności zyskała miano królowej kwiatów. Róże pasują zarówno do ogrodów romantycznych, naturalistycznych, jak i klasycznych, geometrycznych. Na działkach sadzimy róże bardzo chętnie, mimo że wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Do podstawowych zabiegów należą: obsypywanie róż na zimę kopczykami z ziemi, rozgarnianie kopczyków wiosną, przycinanie pędów, usuwanie przekwitłych kwiatów, nawożenie wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi lub kompostem oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Komponowanie Róże możemy posadzić w ogrodzie na różne sposoby. Odmiany parkowe poradzą sobie doskonale posadzone na (...) 


28 29 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07’2020 | KUCHNIA
 
SORBETY
dr hab. Ewelina Hallmann, SGGW

To mrożone musy ze świeżych owoców. Jak przygotować domowy sorbet – jagodowy, malinowy, truskawkowy? Już starożytni Egipcjanie mieszali sok i miąższ z owoców melonów i granatów z lodem. Wymieszany lód z owocami nazywano   

sorbetem lub szerbetem. Można śmiało stwierdzić, że to najstarsza znana forma zimnych deserów. Są one zdrowe i bardzo smaczne, dlatego warto pokusić się o ich przygotowanie, szczególnie w gorące dni. Sorbety owocowe to skarbnica witamin i związków biologicznie czynnych. Jagody to wspaniałe źródło związków antocyjanowych. Są to fioletowe barwniki należące do grupy flawonoidów o bardzo silnych właściwościach przeciwutleniających i antynowotworowych. W 100 g owoców jagody leśnej znajduje się 350–530 mg/100 g ś.m. antocyjanów, podczas gdy w owocach truskawek jest to 150–190 mg/100 g ś.m. Do puli antocyjanów należy dołożyć luteinę. Jest to ksantofil o bardzo (...)


38 39 DZ 072020DZIAŁKOWIEC | 07’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
CZAR LAWENDY
dr hab. Stanisława Szczepaniak, UP w Poznaniu

Trudno nie ulec urokowi lawendy, obecnie jest jedną z najchętniej nabywanych roślin ogrodowych. Wielu osobom kojarzy się głównie z przyjemnym zapachem lub z wakacyjnym klimatem krajów śródziemnomorskich. Ozdobę rośliny stanowią kwiaty zebrane   .

w długie kłosy, jak i szarozielone liście. Całe rośliny silnie pachną. W sprzedaży znajdują się głównie lawendy o zwartym, krzaczastym pokroju, a rzadziej w formie drzewkowatej. Lawenda często sadzona jest na rabatach, w grupach ogrodowych, jako obwódka lub niski żywopłot wzdłuż przejść, również na skalniakach oraz w ogrodach śródziemnomorskich bądź ziołowych. Jest to roślina uwielbiana przez motyle, dlatego powinna być też sadzona w ogrodach, w których bawią się dzieci. Może być również uprawiana w pojemnikach do dekoracji tarasów lub balkonów. Lawenda bardzo dobrze wygląda w otoczeniu róż, gdyż jej kolor idealnie kontrastuje ze. (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,