W LISTOPADOWYM „działkowcu”

10 11 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

IGLASTE DLA OZDOBY, ZDROWIA I URODY
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

Gdy zbliża się zima, zaczynamy bardziej zauważać i doceniać rośliny iglaste, choć rosną w naszych ogrodach przez cały rok. Iglaki są niewątpliwą ozdobą, swego rodzaju szkieletem ogrodu, zwykle o niezmiennej barwie. Grają swoim kształtem, kolorem, fakturą igiełek...

Ale to nie wszystko. Iglaki są cenne również ze względów użytkowych. Ich moc znali już nasi przodkowie. Warto więc wiedzieć, ile dobrego mogą nam dać i korzystać z ich darów z pożytkiem dla zdrowia i urody, zresztą jedno z drugim się wiąże... Co wybrać? Warto mieć w ogrodzie sosnę, jałowiec, świerk, jodłę, a także modrzew, którego igły opadają na zimę. W małym ogródku lub na działce sprawdzą się niewielkie odmiany, np. o pokroju kolumnowym (m.in. jałowiec łuskowaty 'Blue Star', jałowiec skalny 'Blue Arrow'), kulistym (m.in. sosna górska 'Carsten', świerk biały 'Alberta Globe', jodła balsamiczna 'Nana') bądź płożącym (m.in. jałowiec pospolity 'Green Carpet', 'Repanda'). Nawet w pojemnikach ustawionych na tarasie lub balkonie mogą rosnąć odmiany karłowe.(...)


14 15 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2020 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
STÓŁ OGRODNICZY
mgr Marta Szczęsny-Muciak, architekt krajobrazu

Wykonywanie prac ogrodniczych związanych z rozmnażaniem, pikowaniem, przesadzaniem do doniczek, jest łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji stół wyposażony w szuflady, haczyki itp. Taki mebel może być nie tylko pomocny, ale także stanowić ozdobę ogrodu. W dzisiejszych czasach wielu działkowców

na co dzień wykonuje pracę zmuszającą do siedzenia przez wiele godzin. To spore wyzwanie dla kręgosłupa, więc aby pobyt na działce sprzyjał zdrowiu, warto zadbać o wygodę wykonywania podstawowych prac. Niezależnie od tego jaką mamy działkę zawsze zdarzy się konieczność przesadzenia roślin, posortowania cebul, pikowania itp. Do tych czynności idealnym miejscem jest specjalnie przystosowany stół ogrodniczy, który ograniczy konieczność pochylania się (a co za tym idzie − urazów kręgosłupa) oraz zdecydowanie przyspieszy prace. Styl i miejsce Stół ogrodniczy, mimo że jest meblem typowo roboczym, może stanowić także bardzo wdzięczny element dekoracyjny. Najlepiej ustawiać go pod ścianą, więc zwykle powiązany.(...)
 


16 17 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11'2020 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
ZWIERZĘTA W OGRODZIE
mgr Monika Kucharska-Świerszcz, Uniwersytet Przyrodniczy w Rzeszowie

Wiele zwierząt może nam pomóc w biologicznej walce ze szkodnikami, dodatkowo stanowią bardzo ciekawy przedmiot obserwacji. Poznajmy je, zaprośmy na działkę, szanujmy ich obyczaje, a bardzo szybko odczujemy ich pozytywny wpływ na ogród i nasze samopoczucie. Obcowanie z otaczającą nas przyrodą ,

to nie tylko doskonały sposób na relaks i wyciszenie, ale również pobudzenie naszych zmysłów i remedium na często doświadczany przez nas stres. Ogrody pełne roślin, które bez wątpienia stanowią dla nas odskocznię od dnia codziennego i zapewniają chwilę wytchnienia, dla wielu zwierząt stanowią enklawę – stałe lub czasowe miejsce rozwoju, bytowania bądź też schronienia. Z punktu widzenia ogrodnika i działkowca, szczególnie istotna jest obecność pożytecznych gatunków zwierząt, których rolę określamy jako naturalną barierę biologiczną utrzymującą równowagę i ograniczającą występowanie populacji wielu szkodników roślin. Obecność pożytecznych zwierząt w ogrodzie to też inna, psychologiczna korzyść dla człowieka, (...)


24 25 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2020 | BUDUJEMY
 
EKOPRĄD ZE SŁOŃCA
mgr Marta Osowiecka, architekt

W związku z kryzysem klimatycznym zachęcamy wszystkich do ograniczenia tradycyjnych paliw. Korzystajmy z odnawialnych źródeł energii. Ze względu na brak emisji dwutlenku węgla panele fotowoltaiczne są jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii. Po instalacji całego systemu czerpanie .

energii jest już całkowicie darmowe. Dużą zaletą jest również bezpieczeństwo, ponieważ w odróżnieniu od kominka bądź butli gazowej, panele nie mogą zrobić nam nic złego. Jak to działa? Specjalne moduły przekształcają światło słoneczne bezpośrednio na prąd elektryczny. Najwyższą efektywność panele mają w możliwie najlepiej nasłonecznionych miejscach, szczególnie w okresie od kwietnia do września. Prąd wytworzony przez panele zużywany jest na bieżąco lub magazynowany w akumulatorze. Możliwości i koszty Panele słoneczne są w stanie wytworzyć tyle prądu, ile na działce wystarczy do zasilenia podstawowego oświetlenia. Bardziej rozbudowany system może zasilić czajnik, lodówkę bądź grzałkę wody. Ogrody działkowe nie zawsze (...) 


32 33 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2020 | W SADZIE
 
MINIDRZEWKA
dr Dorota Kruczyńska, IO w Skierniewicach

To wspaniała oferta dla sadowników amatorów, którzy nie są nastawieni na dużą produkcję owoców lub nie dysponują odpowiednio dużą powierzchnią, by posadzić silniej rosnące drzewa. Oprócz walorów użytkowych minidrzewka stanowią też element ozdobny działki lub tarasu.    

Uprawiane w pojemnikach mogą być ustawiane w dowolnym miejscu, przez co w swobodny sposób można zmieniać wygląd ogródka. Minidrzewko owocowe jest też nazywane kolumnowym, jednak nie w każdym przypadku ta nazwa jest właściwa, gdyż zazwyczaj pokrój kolumnowy rozumiany jest jako cecha warunkowana genetycznie. Często do tej kategorii zalicza się zarówno te naturalnie tworzące formę kolumny oraz takie, które można uformować na kolumnę poprzez wybór odpowiedniej odmiany i podkładki. Minidrzewka dzieli się na trzy grupy: baleriny, superkolumnowe i kordony. Zanim podejmie się decyzję o zakupie minidrzewka, warto zapoznać się z każdą z grup, ponieważ od tej wiedzy zależy sposób postępowania w kolejnych latach i sukces (...)


40 41 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
KLIMAT WAŻNA SPRAWA
dr Anna Ewa Michowska, PZD Okręg w Lublinie

Nic w przyrodzie nie ginie – dlatego sposób w jaki traktujemy środowisko, niesie ze sobą konsekwencje. Trzeba pamiętać o tym, że zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich! Środowisko znajduje się pod ciągłą presją zmieniających się warunków klimatycznych. Wiele badań naukowych potwierdza 

negatywne skutki działalności człowieka na przyrodę. Emisja gazów cieplarnianych, niewłaściwa gospodarka odpadami, niszczenie stref zieleni – to jedne z najważniejszych przyczyn pogarszania się sytuacji klimatycznej na świecie. W dniu 9 września 2020 r. opublikowano najnowszy raport „United in Science 2020", przygotowany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). „Stężenia gazów cieplarnianych, które są na najwyższym poziomie od trzech milionów lat, nadal rosną" – stwierdził w komentarzu do raportu sekretarz generalny WMO – Petteri Taalas. Mało optymistyczne wyniki raportu potwierdziły negatywny wpływ czynnika ludzkiego na środowisko oraz fakt, że okres pandemii niewystarczająco spowolnił postępujące (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,