W LIPCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2021 | ROŚLINY OZDOBNE

WIELOBARWNE LIŚCIE
dr Monika Henschke

Niektóre gatunki bylin szczególnie łatwo tworzą odmiany o niesamowitych barwach liści, dzięki czemu mogą stanowić cenny element ogródka, a ich efekt ozdobny utrzymuje się przez cały okres wegetacji. Warto poznać je bliżej, a także

ich wymagania świetlne i wodne, które są kluczowe dla powodzenia uprawy. Zwykle zwracamy uwagę na kwiaty roślin, podziwiając ich kształty, wielkość i skalę barw. Jednak jednym z ważniejszych elementów ozdobnych roślin, są ich liście, których kształty, wielkość, a zwłaszcza barwy, mają olbrzymie znaczenie dla całej kompozycji, ożywiają ją i urozmaicają. Byliny o barwnych liściach możemy z powodzeniem wykorzystywać na różnego rodzaju rabatach, w ogrodach skalnych. Niektóre z nich, jak np. funkie, żurawki, pstrolistki, dobrze sprawdzą się jako obwódki rabat lub ścieżek. Większość może też znaleźć zastosowanie jako rośliny kobiercowe, zastępujące w wielu miejscach (...)


08 09 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2021 | ROŚLINY OZDOBNE
 
Z OGRODU DO KOMPOZYCJI
dr hab. Ewa Skutnik, SGGW w Warszawie

Wiele kwiatów uprawianych w ogrodach dobrze nadaje się na kwiat cięty i znakomicie sprawdzi się w różnych kompozycjach. Aranżacje z nimi można także wzbogacać w inne elementy pozyskiwane na działce, jak np. Pędy, liście, owoce. Jest duża dowolność

w łączeniu kwiatów. Upodobania kolorystyczne pod¬powiedzą nam jaki kolor z którym połączyć. Zwolennicy pasteli wykorzysta¬ją kolorystykę różowo-lawendową, inni połączą kolory kontrastowe – np. zieleń z czerwienią lub pomarańcz z fioletem. Warto zestawiać gatunki o różnym kształcie kwiatów i ich fakturze – kompozycje takie będą wizu¬alnie dużo ciekawsze. Dopełnienie ich liśćmi, owocami i oryginalnymi w kształcie i kolorze pędami sprawi, że kompozycja otrzyma nową jakość. Jednoroczne W grupie kwiatów jednorocznych uprawianych na kwiat cięty, na uwagę zasługują: astry chińskie, cynie, nagietki, celozje, szarłaty, lewkonie, lwie paszcze, słoneczniki i groszki. (...)
 


14 15 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07'2021 | ZDROWIE
 
RADY NA UPAŁ
lek. med. Jolanta Wacławek

Nie wszyscy – niezależnie od wieku – dobrze tolerują upały i wiedzą, jak się do nich przygotować, by bezpiecznie i zdrowo je przetrwać, i aby „nie wyrządziły nam szkody". Jeśli jeszcze do tego mamy kłopoty ze zdrowiem (choroby serca lub inne przewlekłe.  

schorzenia), czy też jesteśmy w „podeszłym wieku" (czyli tym pięknym i dojrzałym), to w czasie upałów koniecznie zastanówmy się, kiedy wychodzić z domu i jak to zrobić, by wrócić szczęśliwym i uśmiechniętym, a nie znaleźć się z udarem cieplnym w szpitalu. Nie próbujmy udawać bohatera – koniecznie kierujmy się zdrowym rozsądkiem i weźmy pod uwagę tych kilka ważnych zasad. Jeśli prognozy mówią o bardzo wysokich temperaturach – czy na pewno musimy w takim dniu wychodzić z domu. Jeśli tak, to zaplanujmy ten dzień w taki sposób, by godziny południowe, czyli te, gdy słońce najbardziej grzeje od 11 do 15 – spędzić w miejscu, które ochroni nas od  (...)


26 27 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2021 | W SADZIE
 
EKOOWOCE - LETNIE ODMIANY GRUSZY
dr Dorota Kruczyńska, IO-PIB w Skierniewicach

Gruszki są niezwykle cenne w codziennej diecie, mają niewielką wartość energetyczną, a dużą wartość dietetyczną i smakową. Zawierają duże ilości soli mineralnych, witamin, kwasów i cukrów, a także pektyn, są ponadto bogatym źródłem potasu, ,

a także neutralizują nadmiar cholesterolu w organizmie. Z tego powodu nie powinno ich zabraknąć w naszym ogrodzie. Do uprawy amatorskiej, w której stawiamy na ograniczenie/wykluczenie stosowania pestycydów, powinno się wybierać odmiany charakteryzujące się mniejszą podatnością lub odpornością na choroby. Zacznijmy od odmian wczesnych, których owoce dojrzewają od poł. VII do k. VIII. W ofercie znajdują się przeważnie odmiany dawne, ale można zaproponować także kilka współczesnych, o ciekawych i smacznych owocach. 'LIPCÓWKA KOLOROWA' ('Bunte Julibirne', 'Červencová', 'Colorée de Juillet', 'Kolorówka') pochodzi z Francji, gdzie została znaleziona około (...) 


38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2021 | TEMAT MIESIĄCA
 
RÓŻE W OGRODZIE I NA TALERZU
dr hab. Marta Monder, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Łączenie funkcji ozdobnej z użytkową jest ostatnio bardzo modne. Róże znane ze swego aromatu i smaku chętnie są stosowane Do celów konsumpcyjnych. Dlatego też warto posadzić w ogrodzie Efektowne gatunki i odmiany róż przeznaczone do tego celu. Od tysiącleci róże      

towarzyszą człowiekowi jako roślina użytkowa. Przede wszystkim owoce róży to bogate źródło ważnych składników odżywczych i w okresach niedoboru pożywienia lub jego obniżonej jakości były wyjątkowo pożądane. Zapobiegały awitaminozie i szkorbutowi (wysokie dawki witaminy C). Róże to także przepiękny zapach i olejek z płatków róż, który był znany już w czasach antycznych i cenniejszy od złota. O ile olejek był dostępny dla najbogatszych, o tyle woda różana była dostępna dla szerszego grona społeczeństwa, tak jak pachnące płatki dzikich róż. Dziś – róża może być cennym składnikiem diety, nie tylko oryginalnym i nadającym specyficzny, (...)


48 49 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2021 | W WARZYWNIKU
 
GRZYBY Z OGRÓDKA
mgr inż. Wojciech Sokołowski, UMCS w Lublinie

Uprawa grzybów jadalnych na działce Nikogo już nie dziwi. Zazwyczaj uprawiamy Pieczarki lub boczniaki, czasami Grzyby shii-take. Jednak w ostatnich Latach coraz częściej słyszy się O udanych zbiorach grzybów leśnych Z przydomowego ogródka.–.

Ich uprawa Wymaga nieco więcej cierpliwości. Grzyby to w istocie oplatająca glebę gęstą siecią grzybnia – to tam zachodzi proces pobierania i gromadzenia substancji odżywczych. Dopiero optymalne warunki atmosferyczne – wysoka wilgotność i odpowiednie zmiany temperatury – prowokują grzybnię do zawiązywania owocników, które zbieramy. Znane nam grzyby jadalne, w zależności od gatunku, pozyskują substancje pokarmowe z rozkładu materii organicznej (tzw. saprotrofy) lub dzięki symbiozie z drzewami (grzyby mikoryzowe). Cecha ta decyduje o sposobie ich uprawy. Gatunki grzybów takich jak boczniak, czy shii-take (twardziak), a także mniej znanych – zimówka, czy polówka  (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,