W CZERWCOWYM „działkowcu”

06 07 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2022 | ROŚLINY OZDOBNE

KASKADOWE ROŚLINY SEZONOWE
dr Katarzyna Karczmarz, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazy KUL

Sezonowe rośliny o przewieszających się pędach są cenione nie tylko ze względu na obfite kwitnienie lub dekoracyjne liście, ale także długie pędy, które doskonale wyglądają w pojemnikach. Warto poznać najlepsze rośliny z tej grupy. Kaskady kwiatów bądź girlandy liści mogą dać naprawdę ciekawy efekt   .

i być wspaniałą ozdobą tarasowych lub balkonowych balustrad oraz altan, przez cały sezon tworząc kolorowe parawany. Można ozdobić nimi również zewnętrzne parapety okienne, murki ogrodowe czy też ściany domku, ustawić na podeście wejściowym tarasu lub w różnych zakątkach ogrodu. Doskonale będą prezentowały się w pojemnikach zawieszonych u sufitu, a także w wysokich, smukłych donicach ustawionych na tarasach. Niektóre można sadzić wprost do gruntu i traktować jako okrywowe. Warto więc zadbać o to, by stały się dekoracją naszego otoczenia. Najpopularniejsze kaskady kwiatów Jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin sezonowych jest petunia ogrodowa. Sadzona w pojemnikach,, (...)


14 15 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2022 | ROŚLINY OZDOBNE
 
AKSAMITKI
dr hab. Agata Jędrzejuk, SGGW w Warszawie

Te jednoroczne rośliny są bardzo cenione ze względu na długie i obfite kwitnienie oraz łatwość w uprawie. Ale to nie wszystkie ich zalety, warto poznać je bliżej! Środowiskiem naturalnym aksamitek są słoneczne, suche tereny Ameryki Środkowej i Południowej. W XVI wieku trafiły.

do Europy i dzięki trwałym kwiatom w jaskrawych kolorach, szybko zdobyły popularność. Polska nazwa rodzajowa podkreśla aksamitny wygląd płatków kwiatowych. W zależności od gatunku, rośliny te dorastają do 15–90 cm. Kwiaty pojawiają się w lecie i utrzymują do późnej jesieni. Mają wielkość 4–12 cm i występują w kolorach kremowym, cytrynowym, żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym. Są nektarodajne i bardzo lubiane przez owady zapylające, w tym głównie pszczoły. W ogródku Aksamitki nadają się doskonale do uprawy na mieszanej rabacie. Ładnie komponują się z innymi kwiatami jednorocznymi, bylinami lub warzywami. Aksamitki należy sadzić dość gęsto, szczególnie gatunki nisko rosnące, w rozstawie 15 × 15 cm, natomiast gatunki wysokie – 40 × 40 cm. (...)
 

20 21 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06'2022 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRODY ROMANTYCZNE
mgr Elżbieta Filek, architektka krajobrazu

Takie ogrody to połączenie stylu naturalistycznego i angielskiego.Wnoszą prostotę i elegancję, sprawiają wrażenie naturalności. W ogrodach romantycznych ważną rolę odgrywają kolory delikatne, pastelowe, które optycznie powiększają przestrzeń. Takie barwy sprawią, że przebywanie   

w ogrodzie będzie relaksujące (1). Prawidłowo dobrane rośliny powinny kwitnąć w różnych terminach. Nieocenionymi są róże. Można je połączyć z lawendą, szałwią, dzwonkami, goździkami, irysami i piwoniami. Jako pnącza będą pasować eleganckie powojniki (2), wiciokrzewy, bluszcze (3) i winobluszcze. Dodadzą one poszczególnym zakątkom ogrodu tajemniczości. Stary sad porośnięty wiekowymi drzewami owocowymi, też możemy przekształcić w ogród romantyczny. Pod drzewami znajdzie się miejsce na cebule narcyzów i lilii. Przy starych jabłoniach możemy posadzić pnące róże lub powojniki. Romantyczny kącik wśród róż Drewnianą huśtawkę obsadzono pięknie pachnącymi różami odmiany 'Jasmina'. Z tyłu huśtawki posadzono pachnące krzewy – lilak i (...)

36 37 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2022 | KUCHNIA
 
OWOCOWE KOKTAJLE
dr Jolanta Lisiecka, UP w Poznaniu

Koktajle zwłaszcza te przygotowane z owoców zebranych z własnej działki, to świetny sposób na dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych i orzeźwienie w upalne dni. Koktajle to doskonałe źródło wielu cennych soli mineralnych i witamin, białka oraz błonnika,

Poprawiają przemianę materii i wspomagają odchudzanie oraz odkwaszają organizm i oczyszczają go z toksyn. Stymulują działanie systemu immunologicznego organizmu, opóźniają procesy starzenia i dodają energii. Koktajle można przygotować z każdego owocu. Ogromną przyjemność sprawia możliwość mieszania smaków i kolorów. Nie powinny być traktowane jedynie jako napoje lub desery, ponieważ stanowią pełnowartościowy posiłek. Ich składniki będą lepiej przyswajalne i nie będą ulegać fermentacji w przewodzie pokarmowym, gdy nie będziemy ich łączyć z innym posiłkiem. Zaleca się zachować 1−2-godzinną przerwę po zjedzeniu posiłku, a po wypiciu koktajlu poczekać z kolejnym posiłkiem 20−40 minut. Najlepiej koktajle spożywać z samego rana, (...) 


38 39 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2022 | TEMAT MIESIĄCA
 
PRZYGOTUJ SIĘ NA SUSZĘ
dr hab. Tomasz Ciesielczuk, Uniwersytet Opolski

Sucha aura, utrzymująca się przez dłuższy czas zimą i na przedwiośniu, mogła spowodować obniżenie się poziomu wód gruntowych. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej w niektórych rejonach kraju będziemy mierzyć się z deficytem wody również w tym sezonie. Susza jest ogromnym  

zagrożeniem dla niemal każdego rodzaju roślinności. Średnia roczna wielkość opadu na terenie Polski nie jest wysoka i wynosi 600 mm, ale są obszary o opadach nawet poniżej 500 mm. Ponadto, w efekcie zmian klimatu, zmienia się charakter występowania opadów atmosferycznych. Stają się one gwałtowniejsze, ale rzadsze. W ostatecznym efekcie, deszcz nawalny występujący po okresie długotrwałej suszy, jest niewystarczający do zapewnienia odpowiedniego zasobu wody w glebie. Znaczna ilość wody padająca na przesuszoną glebę wchłania się opornie, a powstający spływ powierzchniowy powoduje erozję wodną, obniżając m.in. zawartość materii organicznej w glebie i przyczyniając się do pustynnienia. Jak zatem rozsądnie przygotować się na suszę?  (...)


62 63 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2022 | ZDROWIE
 
LUDZIE SZCZĘŚLIWI RZADZIEJ CHORUJĄ
dr Anna Gulczyńska, UAM w Poznaniu

Wobec smutnych, wręcz tragicznych i wstrząsających doniesień związanych z wojną w Europie, światowym kryzysem ekonomicznym i wcześniej pandemią czasem trudno nam zachować radość i szczęście. Jednak pomimo tego wszystkiego .

warto zawalczyć o własne szczęście, gdyż gwarantuje ono nam zdrowie psychiczne i fizyczne. Są różne definicje szczęścia: filozoficzne, psychologiczne, socjologiczne, a nawet finansowo-ekonomiczne. Zamiennikami pojęcia szczęście są: dobrostan, samospełnienie, samorealizacja, pasja, świadome życie, a dla niektórych też – brak smutku czy trosk. Dla każdego szczęście to coś innego. Jest tyle definicji szczęścia, ile osób dążących do niego. Dlaczego warto szukać szczęścia? Ponieważ zgodnie z wynikami wielu badań: ludzie szczęśliwi są – mniej neurotyczni, bardziej ekstrawertywni, otwarci, ugodowi i sumienni, częściej wchodzą w bliskie relacje, są życzliwie nastawieni do ludzi, posiadają spójny system wartości, mają poczucie humoru, posiadają pasje, hobby, są zainteresowani życiem, ponad połowa ludzi (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,