OGRODY CZYTELNIKÓW
Bogumiła Lewicka-Wojtanowska Drukuj Email

 

Rośliny - ich pielęgnowanie, ogród i jego urządzanie to moja wielka pasja .Na ponad półhektarowej powierzchni rozpościera się mój ‘kwiecisty raj’. Ogród powstawał na
.
 
zlikwidowanej plantacji porzeczek. Każdy z domowników ma swój wkład w jego tworzenie i doskonalenie .Ogród składa się z kilku segmentów. Jest tu część rekreacyjno- sportowa, kącik do grillowania, kącik wypoczynkowy w cieniu brzóz i rozległe , różnobarwne połacie kwiatów , które nadają całości sielskiego obrazu. Jego ramy tworzą kilkunastoletnie świerki i żywotniki oraz szpaler brzóz. Obok sędziwego drzewostanu znalazły się tawuły, berberysy, pięciorniki, jarzębiny , lilaki wiele innych dekoracyjnych drzew , krzewów oraz bylin. Szczególnym sentymentem darzę jednoroczne nagietki, aksamitki, szałwie, lobelie oraz cynie . Pomiędzy nimi wiją się kamienne ścieżki ,które dodają pewnej tajemniczości ogrodowi. W moim ogrodzie nie obowiązują sztywne zasady, a rabatki tworzone są najczęściej w sposób spontaniczny. Każda roślina jest dla mnie ważna , te charakteryzujące się prostotą, i te bardziej eleganckie. To one tworzą kolorowe plamy w ogrodzie, czyniąc go radosnym i pełnym wdzięku. W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć też dekoracyjnych dalii, które darzę szczególnym sentymentem. Miejsce szczególnie zacienione przez okazały orzech włoski, wczesną wiosną pokrywają połacie barwinków , fiołków a w maju dołączają do tego duetu konwalie. Różnorodność gatunków drzew i krzewów zwabia do mojego ogrodu najróżniejsze gatunki ptaków, które wiosennymi rankami witają pięknymi trelami. Znajdujący się w ogrodzie 4 arowy staw, oprócz karasi , stał się siedliskiem zielonych żabek. Można spotkać też wylegujące się na skarpie zaskrońce, jaszczurki oraz brodzące brzegiem czaple. W moim ogrodzie każdy z domowników znajdzie coś dla siebie. Jest tu min. boisko do gry w siatkówkę , trampolina, miejsce do grillowania oraz wędkowania . Nie trzeba wychodzić do ogrodu , by w otoczeniu barwnych i pachnących kompozycji doniczkowych napić się aromatycznej kawy. Dla tych, którzy stronią od promieni słonecznych przygotowano miejsce wypoczynku osłonięte winobluszczem. Tu często wykonuję ozdoby ogrodowe techniką decoupage . Moimi ulubionymi dekoracjami ogrodowymi są głazy i konary . Własnoręcznie wykonuję też dekoracje ze starych gazonów, krzeseł , skrzynek wykorzystując tkaninę i klej do glazury. Ozdobione złotem w sprayu dają imponujący efekt kamiennych rzeźb. Można też spotkać figurki aniołków , które nadają rabatkom charakteru romantycznego oraz drewniane ludki i kamienne ptaki – dzieło syna.
Mój ogród to wspaniałe miejsce relaksu i wypoczynku . Tu łatwo można pokonać stres i ukoić nerwy.
.

Galeria:


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,