MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W SIERPNIOWYM „działkowcu”

04 05 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

LILIE TRĄBKOWE
dr Dariusz Sochacki, SGGw w Warszawie

Należą do arystokracji ogrodowej, a jednocześnie do lilii łatwych w uprawie i niewymagających zapewnienia specjalnych warunków. Cechują się także długowiecznością, dobrą zdrowotnością i łatwością rozmnażania. Są równocześnie wysokie .

lub bardzo wysokie i urzekają bardzo atrakcyjnymi pachnącymi kwiatami. Do niedawna za typowego przedstawiciela lilii trąbkowych uważano lilię królewską (Lilium regale). Gatunek ten często brał udział w powstaniu pięknie pachnących mieszańców trąbkowych. Ich kwiaty są białe, kremowe, żółte do pomarańczowych oraz różowe, często z obrzeżeniem lub wnętrzem kwiatu w innej barwie, bez kropek i cętek, typowych dla odmian z wielu innych grup lilii. Stanowisko to podstawa Lilie trąbkowe – nieco inaczej jak większość lilii – będą dobrze rosły na stanowiskach.
  (...)


08 09 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | ROŚLINY OZDOBNE
 
LAWENDOWE KWIATY
dr Agata Jędrzejuk, SGGW w Warszawie

Kwiaty w tym kolorze pęknie komponują się z innymi barwami i z reguły są miododajne, dzięki czemu przyciągają liczne owady. Lawenda jest ostatnio szalenie modna. To wiecznie zielony krzew pochodzący z obszarów śródziemnomorskich.  ... 

Rośliny mają zwarty pokrój, rosną do wysokości 45–50 cm. Lawenda nadaje się na obwódki ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, ogródki skalne. Dobrze komponuje się z różami. Wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce. Kwiatostany lawendy pojawiają się w połowie czerwca i kwitną aż do września. Najczęściej mają barwę niebieską lub fioletową (stąd nazwa koloru lawendowego), ale w zależności od gatunku i odmiany lawendy, kwiaty mogą być też białe lub różowe. Gatunkiem dobrze przystosowanym do klimatu umiarkowanego jest.(...)
 


38 39 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
W WODNYM OGRODZIE
mdr Julita Rabiza-Świder, SGGW w Warszawie       

Woda jest bardzo ważnym elementem kompozycyjnym, od dawna wykorzystywanym w aranżacjach ogrodowych. Jej obecność koi zmysły, stwarza korzystny mikroklimat i sprzyja wypoczynkowi, szczególnie w upalne dni. Dodatkowo, .   .

dobrze zaprojektowany ogród wodny jest miejscem tętniącym życiem, z którego chętnie korzystają ptaki i owady, a odpowiednio dobrane rośliny znajdują idealne warunki do wzrostu i kwitnienia. Każdy zbiornik, w którym mają znaleźć się rośliny urozmaiconej kompozycji, powinien mieć strefy o zróżnicowanej głębokości. W praktyce wyróżnia się strefę błotną (0–15 cm), w której uprawiane są rośliny wilgociolubne i niektóre bagienne, strefę płytkiej wody (30–60 cm) z roślinami bagiennymi i wodnymi, zakorzenionymi w podłożu, strefę wody głębokiej (ponad 60 cm) z roślinami  (...)


42 43 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | W WARZYWNIKU
 
PRACOWITY SIERPIEŃ
mgr Elżbieta Sikora

Lato to jeszcze czas, by zadbać o plony świeżych warzyw do późnej jesieni, dlatego w warzywniku mamy sporo pracy. Na działce uprawianej intensywnie w VIII nie można zaniedbywać żadnych prac w warzywniku. Nasza praca zaowocuje  .

udanymi plonami jesienią. Druga połowa lata to dobry termin na rozmnażanie wegetatywne siedmiolatki i szczypiorku. Stare kępy szczypiorku dzielimy na mniejsze części i od razu sadzimy je na nowym stanowisku. Gleba tu powinna być bogata w wapń i dobrze nawieziona kompostem. Pozwoli to na zbiór zielonego szczypioru już w następnym roku wiosną. Odmłodzenia może wymagać też uprawa szczawiu. Na jednym miejscu nie powinien ros­nąć dłużej niż 3–4 lata. Nową uprawę zakładamy na miejscu wyłączonym z płodozmianu. Szczaw znosi lekki półcień. Z siewu w VIII (...) 


60 61 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | ZDROWIE
 
WIELOBARWNE ŹRÓDŁA ZDROWIA
dr hab. Barbara Frąszczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Barwa warzyw i owoców to nie tylko walory smakowe, ale także zróżnicowana zawartość związków biologicznie czynnych, a w konsekwencji różna wartość odżywcza, ponieważ barwę nadają warzywom i owocom związki, które 
.   

są w nich zawarte. Najczęściej dzieli się warzywa i owoce na 5 grup kolorystycznych. Każda z nich zawiera jedyne w swoim rodzaju składniki, które sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Aby uniknąć niedoborów, należy zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty ze wszystkich grup. Białe (por, rzodkiewka biała, cebula, czosnek, chrzan, kalarepa, kapusta biała, rzepa, kalafior, ziemniaki, seler korzeniowy). Posiadają właściwości antybakteryjne, wzmacniają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie. Niektóre z nich to naturalne.(...)


68 69 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2018 | MODERNIZACJA DZIAŁKI
 
POSTAW NA KARŁOWE!
mgr Magdalena Domaradzka, architekt krajobrazu

Poszukując roślin na działkę lub do ogrodu, często kierujemy się impulsem i kupujemy rośliny pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad tym, jak będą one wyglądały jako dorosłe egzemplarze. Często zdarza się, że piękne metrowe drzewko 

po latach będzie kilkunastometrowym olbrzymem, który zdominuje działkę i zamiast cieszyć, będzie nas denerwował i sprawiał kłopoty. Rośliny kupujemy najczęściej w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wyglądają najpiękniej i są w pełni rozwinięte. I chociaż obiecywaliśmy sobie, że musimy ograniczyć ilość roślin, bo na działce już nie ma miejsca, to wracamy ze sklepu z nowymi egzemplarzami, które skusiły nas swoim wyglądem. Niestety, nie każdy ma tyle miejsca w ogrodzie, na działce, żeby pomieścić tak wiele różnorodnych roślin. Jeżeli posadzimy drzewa osiągające. (...)

 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
Reklama

KALENDARIUM

sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,