MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W SIERPNIOWYM „działkowcu”

10 11 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2024 | ROŚLINY OZDOBNE

JEDNOROCZNE W WAZONIE
mgr Małgorzata Śmigielska, UP w Poznaniu

Ogród oferuje wiele możliwości przebywania wśród kwiatów. Możemy cieszyć się nimi nie tylko podczas pobytu na działce, ale także w domu – dzięki wykorzystaniu kwiatów ciętych. Do takich zastosowań szczególnie przydatne są rośliny z grupy jednorocznych. Kwitnące rośliny jednoroczne są bardzo lubiane i cenione ze względu na bogactwo barw i kształtów kwiatów, a także długie kwitnienie, niemal przez całe lato.

   Nic więc dziwnego, że chętnie ozdabiamy nimi nasze domy i mieszkania. Jednak trwałość kwitnących pędów w wazonie nie zawsze jest dla nas wystarczająca. Na długość życia w bukiecie mają wpływ różne czynniki, np. cechy gatunku, odżywienie i nawodnienie roślin. Ważna jest też faza zbioru. Co wybrać? Najkrócej możemy cieszyć się pędami groszku pachnącego (Lathyrus odoratus), którego uwielbiamy jednak za kwiaty wyjątkowej urody oraz piękny zapach, utrzymują się one w wazonie 3–4 dni. Nieco trwalsze są: chaber bławatek (Centaurea cyanus), godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora), kleome ciernista . (...)


18 19 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2024 | W DOMU I NA TARASIE
 
BALKON U SCHYŁKU LATA
dr hab. Ewa Skutnik, SGGW w Warszawie

Taras lub balkon stają się kolejnymi salonami pod chmurką, gdzie domownicy chętnie spędzają wolny czas. Warto zadbać o nie właśnie teraz. Przestrzeń ta, zaaranżowana dzięki kolorowym kwiatom i oryginalnym liściom będzie ozdobna przez całe lato. U schyłku lata balkony, na których cały sezon królowały. .

kwitnące begonie, szałwie, pelargonie, petunie kaskadowe, fuksje, niecierpki, długopędowe werbeny bądź scewole, tracą stopniowo swoje walory dekoracyjne. Warto więc zadbać o rośliny balkonowe. Dobór większego Pojemnika Rośliny rosnące w pojemniku 2−3 miesiące, zwłaszcza „żarłoczne" gatunki kwitnące (pelargonie, petunie, werbeny) szybko zużywają składniki pokarmowe. Warto dosypać do wierzchniej warstwy świeże podłoże lub nawet przesadzić rośliny do nowej ziemi. Czasem mocno rozrośnięte kwiaty można rozsadzić do nowego pojemnika. Zapewni to roślinom kolejny miesiąc intensywnego wzrostu i dobrego kwitnienia. Przycinanie Po kilkunastu tygodniach intensywnego wzrostu i kwitnienia, większość kwiatów warto przyciąć(...)

 

28 29 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08'2024 | W SADZIE
 
CIĘCIE LETNIE
dr Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Często zapominamy o nim w ferworze zbiorów owoców, jednak cięcie letnie należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych. Cięcie to pozwala regulować rozmiary drzew, zwiększa ich produktywność, poprawia kondycję i długowieczność oraz jakość owoców. Lepsze prześwietlenie   

i nasłonecznie korony po cięciu latem to także więcej zawiązanych pąków kwiatowych na przyszły rok. W środku lata musimy ciąć czereśnie i wiśnie. Korekty, w postaci wycinania wilków, wymagają jabłonie, grusze i śliwy. Można ciąć morele, orzech włoski, porzeczki, agrest. Koniecznie należy po owocowaniu usunąć dwuletnie pędy malin. Cel i technika cięcia zależą m.in. od gatunku, siły wzrostu, wieku drzewa, sposobu prowadzenia, a nawet przebiegu pogody. Obowiązkowo czereśnie i wiśnie Ich cięcie po zbiorach jest optymalnym terminem dla większości drzew w ogrodach. Wynika to ze zmniejszonego u tych gatunków w tym czasie ryzyka wystąpienia chorób kory i drewna. Cięcie ma charakter prześwietlający i.(...)

38 39 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2024 | TEMAT MIESIĄCA
 
CZAS ZBIORÓW - LETNIE SKARBY
prof. Ewelina Hallmann, SGGW w Warszawie

Sierpień jest miesiącem wytężonej pracy w ogrodach, skupionej na zbiorach warzyw i owoców. Zwykle też nie jesteśmy w stanie zjeść na bieżąco wszystkich zbiorów, ale i nie taka jest idea działkowych upraw. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób je zachowywać i przetwarzać, aby jeszcze przez długi czas cieszyć ,

się pysznymi i zdrowymi efektami naszej pracy. Owoce i warzywa najlepiej zbierać w suche i słoneczne dni. Zwykle zaleca się zbierać warzywa wcześnie rano, kiedy są jędrne i uwodnione. W przypadku owoców, szczególnie jagodowych, najlepsza pora przypada około południa, po wyschnięciu rosy. Ważne są również fazy dojrzałości, pośród których najczęściej wyróżniane są dwie. Pierwsza – to dojrzałość zbiorcza (użytkowa), w której owoc ma już rozwinięte walory smakowe i zwykle najlepiej nadaje się do przechowywania i przetwarzania. Druga faza to dojrzałość fizjologiczna, w której owoc ma wykształcone nasiona. Większość zbiorów przeprowadza się w fazie pierwszej, ale są też wyjątki, kiedy zależy nam np. na (...) 


58 59 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2024 | BUDUJEMY
 
NAWIERZCHNIE NA NOWO
mgr Marta Szczęsny-Muciak, architektka krajobrazu

Na rynku jest duży wybór nowych materiałów na nawierzchnie. Jak ciekawie zmodernizować nawierzchnię w ogrodzie? Nawierzchnie to kluczowy element ogrodu zapewniający wygodę korzystania z niego niezależnie od pogody. Jednak w dobie zmian klimatu i gwałtownych zjawisk atmosferycznych

takich jak fale upałów bądź silne ulewy, warto zdecydowanie ograniczyć stosowanie nawierzchni utwardzonych. Jak zatem zmodernizować ścieżki, by były funkcjonalne i ekologiczne? Nowy wymiar Szerokość ciągów komunikacyjnych powinna być podyktowana naszymi potrzebami. W terenach publicznych minimalną szerokością dla chodników jest 150 cm, jednak na działce nie jest to wymagane. Dobrym wyznacznikiem będzie rozstaw kół sprzętów, z których często korzystamy (taczki, kosiarki), szerokość łuków i drzwi bądź rozmiar standardowych płyt nawierzchniowych (30 cm, 50 cm, jeśli oczywiście planujemy ich używać). Dobry materiał Na pierwszym miejscu przy wybieraniu materiału warto postawić na trwałość i (...)


64 65 DZ08DZIAŁKOWIEC | 08’2024 | KUCHNIA
 
GOŁĄBKOWE LIŚCIE
prof. UPP Agnieszka Krzymińska-Bródka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Do przyrządzenia gołąbków możemy wykorzystać różne liście z działki, nie tylko kapusty. Danie to można przygotować na wiele sposobów. Gołąbki są częstą potrawą na naszych stołach. Ich nazwa wiąże się prawdopodobnie z daniem, którego miały być uboższą wersją – faszerowanych gołębi, zawijanych w liście kapusty. W wersji mięsnej i

stosuje się do farszu różne rodzaje mięsa mielonego, mieszanego z podsmażoną cebulą, gotowanym ryżem (niektórzy dodają też ryż surowy) i przyprawami. Zamiast ryżu można użyć kaszy gryczanej, jaglanej, jęczmiennej, pęczaku lub soczewicy. Farsz gołąbków może też być w wersji wegetariańskiej. Jedną z opcji są surowe warzywa lub wcześniej ugotowane i poszatkowane, czasami też podsmażone. Wykorzystuje się paprykę, fasolę, marchew, pietruszkę i buraki. Farsz przygotowuje się też na bazie grzybów. Do każdej wersji można dodać passatę pomidorową. Niektórzy do farszu dodają jajko, aby masa była zwarta. O smaku będą przede wszystkim decydowały przyprawy. Oprócz tradycyjnego pieprzu (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,