MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W LIPCOWYM „działkowcu”

10 11 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2024 | ROŚLINY OZDOBNE

RÓŻE Z ODROSTAMI
dr Marta Monder, SGGW w Warszawie

Pośród wielu czynników determinujących zastosowanie róż w ogrodzie, można wymienić skłonność niektórych gatunków i odmian do rozprzestrzeniania się za pomocą odrostów. Pojawiają się one w efekcie zdolności owych róż do tworzenia rozłogów podziemnych lub też kłączy, rzadziej w wyniku  .

   wyrastania pędów bezpośrednio z systemu korzeniowego. Niektóre gatunki i odmiany tworzą odrosty sporadycznie i nie ma to większego znaczenia, ale u innych mogą decydować o ich pokroju, sposobie rozrastania się i funkcjonalności, a także ekspansywności. W tym ostatnim przypadku mogą okazać się trudne do okiełznania na małej powierzchni. Jednocześnie, takie właśnie cechy mogą być w pewnych warunkach pożądane. Bezpieczne zastosowania w ogródku Róże o licznych pędach podziemnych doskonale nadają się do sadzenia na skarpach, skłonach, wyniesieniach, gdzie mają ważne znaczenie glebochronne, zwłaszcza na luźnych glebach i przy narażeniu na wiatr. Odpowiednie będą także duże skalniaki, murki, gdzie ograniczeniem może (...)


12 13 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2024 | ROŚLINY OZDOBNE
 
LETNIE ZAPACHY
dr Katarzyna Karczmarz, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL

Lato z pewnością obfituje w zapachy. Dzieje się to nie tylko za sprawą roślin wydzielających olejki eteryczne poprzez kwiaty, ale też i liście. Pachnące rośliny wnoszą do ogrodu energię i świeżość. Ich piękno nie tylko widać, ale i czuć. Aby móc w pełni cieszyć się ich urokiem, należy je z rozmysłem i umiarem .

dobierać. W jednym miejscu nie powinno się znaleźć więcej niż kilka silnie pachnących okazów. Do słodkiego zapachu kwiatów warto czasem dołączyć ostrzej pachnące rośliny, jak iglaki lub pelargonie. Przy wyborze pachnących roślin przede wszystkim należy dopasować je do panujących warunków. W niewielkim ogrodzie wystarczy jeden silnie pachnący krzew lub grupa bylin bądź roślin jednorocznych, aby wypełnić go zapachem. Im bardziej osłonięta przestrzeń, tym silniejszy będzie zapach. Pachnące rośliny warto sadzić w szczególności w kącikach relaksu, przy tarasach, ścieżkach i przy wejściu lub w okolicach okien, aby zapach o(...)

 

22 23 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07'2024 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRODOWE TRENDY CHELSEA FLOWER SHOW 2024
mgr Izabela Adamska, architektka krajobrazu

Mądre gospodarowanie i poszanowanie dla natury, ochrona bioróżnorodności i harmonijna koegzystencja, a także zrównoważony rozwój najmłodszych to jedne z trendów tegorocznej edycji Chelsea Flower Show. Coroczne londyńskie święto ogrodów dobiegło końca. Edycja 2024, która odbyła się w dniach 21−25 maja,   

obfitowała w innowacje oraz inspiracje, które pobudzają wyobraźnię projektantów ogrodów z całego świata. Każda kolejna edycja Chelsea Flower Show pokazuje, jak zmienia się podejście i motywy przewodnie w architekturze krajobrazu i ogrodnictwie. Na przestrzeni lat widać wyraźne zmiany trendów i punktów ciężkości, a także charakteru ogrodów pokazowych, które wyraźnie zmierzają ku kontrolowanej i zamierzonej dzikości. Wspaniałe, bogate ogrody pokazowe, budowane starannie przez mistrzów ogrodnictwa oraz ciekawe rozwiązania techniczne pozwalające na mądre gospodarowanie cennymi zasobami pozostawiły niedosyt, nutkę melancholii, ale także nadziei, że dla ochrony klimatu, nawet w .(...)

24 25 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2024 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
WOKÓŁ KOMPOSTOWNIKA
mgr Aleksandra Bagińska, architektka krajobrazua

O tym, że kompostownik jest niezbędny, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dążąc do zamknięcia obiegu materii na działce, wpisujemy się w nurt proekologiczny oraz zaoszczędzamy cenny czas i pieniądze. Zamiast pakować w worki i wywozić skoszoną trawę bądź resztki warzyw, możemy uzyskać cenny,

 kompost, czyli doskonały nawóz organiczny. Warto wiedzieć, że przewietrzany (przerabiany przez mieszanie) kompost nie wydziela przykrego zapachu. Czynność tę wystarczy wykonywać raz na dwa miesiące. W czasie suszy dobrze jest także zwilżać zawartość kompostownika. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy jeszcze tego dobrodziejstwa, to nie zwlekajmy z jego założeniem. Powinien być zlokalizowany na przepuszczalnym podłożu. Estetyzacja otoczenia Pomimo wielu zalet kompostowniki nie dekorują. Warto pomyśleć więc, jak je nieco zasłonić. Jest to tym bardziej istotne, że dla prawidłowych procesów kompostowania potrzebny jest cień. Ważne jest, aby zawartość kompostownika nie była narażona na szybkie przesychanie. (...) 


38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2024 | TEMAT MIESIĄCA
 
KWIATOWE LATO
mgr Izabela Adamska, architektka krajobrazu

Lato to pora roku, która należy do kwiatów. Pojawiają się one w każdej grupie – jednorocznych, dwuletnich, trwałych, niezimujących i bylinach. Jakie są najcenniejsze gatunki, które warto wprowadzić na rabaty? Dobrze zaplanowana rabata pozwala cieszyć się jej urokiem praktycznie przez cały sezon wegetacyjny,.

oczywiście z punktem kulminacyjnym w okresie letnim. Warto sięgnąć po najbardziej dekoracyjne gatunki, które nie sprawiają problemów i pozwalają delektować się letnimi urokami działki. Konstrukcja rabaty Najlepszym sposobem na zaplanowanie rabaty są nasadzenia piętrowe. Oznacza to, że najwyższe rośliny powinny znaleźć się z tyłu rabaty lub na jej środku w przypadku rabat kolistych lub eliptycznych lub oglądanych z różnych perspektyw ogrodu (nasadzenia przy tarasie, altanie). Jako tło dla rabaty warto wykorzystać istniejące żywopłoty lub szpalery krzewów i zaczynać od nasadzeń gatunków najwyższych, stopniowo przechodząc przez średnie aż do najniższych z przodu rabaty (...)


48 49 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2024 | ZDROWIE
 
SOKOTERAPIA
dr Jolanta Lisiecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Picie soków owocowych i warzywnych to temat, który budzi sporo emocji i pytań. Z jednej strony są one bogatym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, a z drugiej − mogą zawierać dużo cukru i kalorii. Optymalna ilość świeżo wyciskanego soku jaką należy pić to jedna szklanka dziennie, najlepiej rano na czczo, aby maksymalnie

wykorzystać jego właściwości prozdrowotne. Taka ilość soku dostarcza cennych składników odżywczych bez nadmiernego obciążania organizmu cukrem. Warto pamiętać, że choć w porównaniu do świeżych owoców i warzyw w całości, soki są łatwiej trawione i wchłaniane przez organizm, to nie powinny zastępować spożycia całych owoców i warzyw, które dodatkowo dostarczają błonnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ważne, aby świeżo wyciskane soki, zwłaszcza te z udziałem owoców, spożywać z umiarem, ponieważ zawarte w nich spore ilości cukru mogą prowadzić do otyłości, cukrzycy i rozwoju próchnicy zębów. Korzyści z picia soków 1 Soki, zwłaszcza te (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,