W PAŹDZIERNIKOWYM „działkowcu”
DZIAŁKOWIEC | 10’2024 | ROŚLINY OZDOBNE ŻELAZNE KRZEWY DO OGRÓDKAmgr Krzysztof Mielicki, architektk krajobrazu
Pośród krzewów uprawianych w ogrodach są rośliny – pewniaki, które z powodu swych niewygórowanych oczekiwań siedliskowych i uprawowych, wybaczą nawet błędy początkującego ogrodnika. Te niezawodne gatunki, nawet przy minimalnej opiece, odwdzięczą się swą wyjątkową urodą. To, w jakim charakterze i układzie przestrzennym posadzimy te rośliny, zależy od naszych oczekiwań .
i dostępnego miejsca. Te większe można eksponować pojedynczo jako solitery w dobrze widocznych i reprezentacyjnych miejscach ogródka. Można też zestawiać je w grupach oraz tworzyć szpalery lub żywe, osłaniające parawany. Niższe gatunki i odmiany znakomicie nadają się na rabaty mieszane. Będą także cennym elementem ogrodów skalnych bądź też upraw pojemnikowych na tarasach i balkonach. Kwitnące piękności Nie wszystkie krzewy ozdobne z kwiatów są wymagające. Spora część z nich nadaje się dla każdego i łatwo dostosowuje się do różnych warunków uprawy. Do tego grona zaliczyć można m.in. pigwowce, zakwitające już w III/IV. (...)
DZIAŁKOWIEC | 10’2024 | URZĄDZAMY OGRÓD
RABATA W DUCHU SLOW mgr Izabela Adamska, architektka krajobrazu
„Slow", czyli powoli, niespiesznie i bezstresowo. Jak w codziennym, zabieganym życiu znaleźć przestrzeń na dobrej jakości relaks? Z pomocą przychodzi ogród i natura. Wypoczynek podczas przebywania na działce i w ogrodzie ma realny wpływ na faktyczne odprężenie, a także terapię...
układu neurologicznego. W obecnym, zabieganym i pełnym nadmiernej ilości różnego rodzaju bodźców świecie, reakcja na nie i ich odbiór odbywa się praktycznie bezwiednie. Praca w pomieszczeniu o złym natężeniu światła, w hałasie lub stałym natężeniu konkretnych dźwięków, kontakt z ludźmi, przebywanie przed komputerem lub nadmiar obowiązków oraz stale zmieniające się otoczenie mogą stać się przyczyną chronicznego stresu i przebodźcowania. Pomimo faktu, że tego typu czynników nie zauważa się w mikroskali dnia codziennego, po pewnym czasie ich kumulacja daje o sobie znać jako różnego rodzaju zespoły napięć, drażliwość lub chroniczne zmęczenie, senność bądź brak umiejętności efektywnego odpoczynku oraz zaburzenia snu (...)
DZIAŁKOWIEC | 10'2024 | W SADZIE
CO POSADZIĆ W SADOWNICZEJ CZĘŚCI DZIAŁKI? mdr Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Ideą zagospodarowania działki jest korzystanie z jej walorów użytkowych i rekreacyjnych. Działka powinna być źródłem owoców, które zaspokoją pod tym względem potrzeby rodziny. Rola owoców, obok warzyw w codziennej diecie jest udowodniona naukowo i podkreślana we wszystkich zaleceniach żywieniowych.
Niektóre z nich należą do tzw. superowoców. Owoce pozyskane z działki są szczególnie cenne, bo bardzo często pochodzą z uprawy opartej na metodach ekologicznych. A rozwiązania prośrodowiskowe podwyższają walory prozdrowotne owoców np. pod względem zawartości bardzo cennych przeciwutleniaczy. Różnorodność uprawianych gatunków i odmian pozwala zbierać owoce już od poł. V (wczesne truskawki, jagoda kamczacka) do przymrozków (jesienne maliny). Szczyt zbiorów przypada na lato, kiedy trwają zbiory moreli, brzoskwiń, czereśni, porzeczek, agrestu, malin, wiśni, borówki. Późne lato to czas śliwek, aronii, gruszek i jabłek. Jesienią kontynuujemy zbiory gruszek i jabłek, winogron, minikiwi. Zimowe .(...)
DZIAŁKOWIEC | 10’2024 | W SADZIE
MINIKIWI PIĘKNE PNĄCZE I CENNY OWOC prof. Piotr Latocha, SGGW w Warszawie
Nazwą minikiwi określamy gatunki aktinidii o niewielkich, jadalnych owocach posiadających delikatną, jadalną skórkę. Najczęściej uprawia się u nas aktinidię ostrolistną (Actinidia arguta) i aktinidię pstrolistną (A. kolomikta). Są to dwupienne pnącza (występują rośliny męskie i żeńskie) pochodzące z Azji, które wspinają się owijając wokół podpory pędami. ,
Aktinidia ostrolistna rośnie znacznie silniej niż pstrolistna i ma nieco większe owoce. Oba gatunki są wystarczająco odporne na mróz zimą, jednak są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Zwykle mówiąc o minikiwi myśli się o owocach A. arguta, które są u nas uprawiane także towarowo na plantacjach. Dlaczego warto uprawiać? Oba gatunki aktinidii warto uprawiać zarówno ze względu na ich walory ozdobne, jak i niezwykle cenne owoce. Aktinidia ostrolistna przebarwia liście jesienią na żółto, a pstrolistna ma niezwykłe przebarwianie już w V. Część jej liści wpierw barwi się na biało, po czym w części zmienia kolor na różowo-czerwony. Taka barwa jest najintensywniejsza w V–VI, ale(...)
DZIAŁKOWIEC | 10’2024 | TEMAT MIESIĄCA
OPTYMALNY CZAS SADZENIA CEBULOWYCH
dr hab..Dariusz Sochacki, SGGW w Warszawie
Jesień to czas sadzenia wielu gatunków roślin CEBULOWYCH kwitnących wiosną. Jeśli nie posadzimy ich jesienią, to stracimy niepowtarzalną szansę na ich zachwycające kwiaty. Dlatego warto zadbać o „cebulową wiosnę" jesienią. Wśród roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych (czyli geofitów)
mamy te, które kwitną na przedwiośniu, zwiastując koniec zimy oraz te kwitnące już w pełni wiosny. Asortyment jest ogromny i jest w czym wybierać, ale należy odpowiednio zaplanować nasadzenia, dobrać stanowisko do wymagań roślin, prawidłowo przygotować glebę i posadzić je w optymalnym terminie. Wymagania W pierwszej kolejności należy wybrać stanowisko, dobierając silniejsze lub słabsze nasłonecznienie lub ocienienie miejsca oraz warunki glebowe do potrzeb danego gatunku rośliny. Większość ozdobnych geofitów lubi słońce i żyzne przepuszczalne gleby o pH zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśne (pH 6,8−7,2). Więcej cienia preferują narcyzy i szafirki, a także przebiśniegi, śnieżyce i cebulice. (...)
DZIAŁKOWIEC | 10’2024 | KUCHNIA
A MOŻE MIÓD PITNY? dr Paweł Migdał, Uniwersytet Przyrodnbiczy we Wrocławiu
Ten luksusowy staropolski alkohol budzi zainteresowanie wielu konsumentów, tym większe, że można go samodzielnie przygotować. Co warto wiedzieć o tym produkcie? Wszyscy dobrze znamy i bardzo cenimy produkty pszczele, wśród których należy
wyróżnić te wytwarzane przez pszczeli organizm – wosk, jad, mleczko pszczele oraz te wytwarzane z zebranych surowców przez pszczoły robotnice: miód, pyłek kwiatowy, pierzgę bądź propolis. Najbardziej uznanym i cenionym za wartości prozdrowotne i odżywcze jest miód pszczeli. Jest on często wykorzystywany w kuchni jako dodatek do ciast, deserów i napojów (zamiennik cukru). Ten cenny naturalny produkt możemy wykorzystać do przygotowania miodu pitnego. Czym jest miód pitny? Miód pszczeli można poddawać procesowi fermentacji brzeczki miodowej, w wyniku którego otrzymujemy napój alkoholowy – miód pitny. Na ziemiach polskich napój ten znany i wytwarzany jest od średniowiecza. Sycone miody były pite podczas ważnych uroczystości i podawano je delegacjom z (...)
Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne |