MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W GRUDNIOWYM „działkowcu”

06 07 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

CEBULOWE NIE TYLKO DO OZDOBY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wiele ozdobnych roślin cebulowych można wykorzystywać również w celach użytkowych – w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Warto poznać te nietypowe zastosowania choćby najbardziej znanych gatunków. Na cechy użytkowe

roślin zwracano uwagę już od początku historii ludzkości. Rośliny miały bowiem żywić i leczyć. Dopiero później zaczęto dostrzegać ich walory ozdobne. Obecnie ponownie wraca się do starych tradycji, jednak oceniając je naukowo. Jadalne części podziemne Cebule i bulwy są spożywane najczęściej w krajach, w których określone gatunki rosną dziko lub też zadomowiły się, porastając znaczne obszary. W tym celu stosuje się np. czosnek niedźwiedzi, dalię, lilię pozłacaną, długokwiatową i tygrysią, a także szafirek i tuberozę. Na przykład cebulki szafirka miękkolistnego w rejonie(...)


32 33 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | W SADZIE
 
JABŁONIE RETRO
dr Iwona Szot, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Jabłoń jest podstawowym gatunkiem sadowniczym uprawianym w Polsce. Jej ojczyzną jest Kaukaz, Azja Środkowa i Chiny, ale dziś rośnie na wszystkich kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego. Obecnie znanych jest ponad

10 tys. odmian. Sadownicy optymalizując uprawę jabłoni poszukują odmiany jak najplenniejszej, której drzewo daje się łatwo formować, jest odporne na groźne choroby i szkodniki, a jabłka dobrze się przechowują i długo utrzymują wysoką jakość. W wyniku tych prób w latach 70.–80. byliśmy zalewani jabłkami o landrynkowym smaku, grubej i „ciągnącej się" skórce typu McIntosha, Lobo, Cortlanda. Z czasem, z powodu dużej wrażliwości na parcha, zaczęto zastępować je innymi, jak Szampion, Jonagold, Gala. Obecnie większość jabłek dostępnych na.(...)
 


34 35 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | W SADZIE
 
ORZECHY NA ZIMOWE WIECZORY
prof. Augustyn Mika, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach       

Włoskie, brazylijskie, laskowe... w sprzedaży jest ich wiele, warto wprowadzić je do naszego menu, z pożytkiem dla zdrowia i urody. Wszystkie orzechy dostępne w sklepach, poza ziemnymi, pochodzą z drzew lub krzewów owocowych. Większość ..

pochodzi z krajów ciepłych lub tropikalnych. U nas w naturze zbieramy tylko orzechy laskowe z leszczyny. Orzech włoski pochodzi z Azji Mniejszej. Do Polski trafił z Włoch, gdzie był sprowadzony przez zakonników do przyklasztornych wirydarzy. Wszystkie orzechy zawierają bardzo smaczne i kaloryczne substancje, toteż przepada za nimi nie tylko człowiek, lecz dużo zwierząt. Jadalna zawartość pod skorupą orzecha nazywa się jądrem. Orzechy zawierają 40–60% bardzo wartościowego tłuszczu, 10–20% smacznego białka i 7–10% węglowodanów (cukry (...)


36 37 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | W SADZIE
 
WINOGRONA W TUNELU
dr hab. Jerzy Lisek, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Marta Monder, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Winorośl z powodzeniem można uprawiać w małych tunelach foliowych i szklarniach. Uprawa taka wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia i jest trudniejsza niż w otwartym gruncie. W porównaniu z tą ostatnią, przyspiesza termin zbioru owoców, .

poprawia smak winogron oraz zwiększa plon, masę gron i jagód. Sąsiedztwo Niewielkie rozmiary krzewów, które utrzymujemy przez intensywne cięcie, umożliwiają współrzędną uprawę innych roślin. Winorośl późno rozpoczyna wegetację i od k. III do poł. V, obok niej mogą być uprawiane wczesne warzywa, jak rzodkiewka i sałata oraz rozsada warzyw. W późniejszym okresie, obok winorośli sadzi się ogórki, pomidory lub paprykę. Krzewy powinny być tak posadzone, aby w miarę możliwości były jak najmniej zacieniane przez inne wysoko prowadzone (...) 


38 39 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
CZAS CHOINKI
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki – pięknie przystrojonej, roztaczającej w całym domu aromat lasu, pod którą znajdujemy świąteczne prezenty. Wydawałoby się, iż choinki w domach dekorowane były od zawsze. Jednak ten zwyczaj  
.   

powstał we Francji, a dokładnie w Alzacji, jeszcze w XVI wieku. Dotarł do nas na przełomie XVIII i XIX wieku. Co ciekawe, początkowo choinki zawieszano czubkiem do dołu, pod sufitem. Co było przed choinką? Jak Słowianie dekorowali domy na czas świąt? W rogach pomieszczeń stawiano „diduchy", czyli snopy ściętego zboża, przystrojone jabłkami, orzechami, owocami dzikiej róży, jarzębiny. Diduchy miały zapewnić dostatek na przyszły rok, jabłka – zdrowie i urodę. Jako symbol życia, zawieszano u powały (czyli pod sufitem) podłaźniczkę,.(...)


58 59 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2018 | BUDUJEMY
 
ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE
mgr Karolina Szablowska, architekt krajobrazu

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. W naszej tradycji, poza aspektem duchowym i religijnym, kojarzą się ze śniegiem, choinką, światłem. Obecnie, co roku, coraz więcej osób ozdabia swoje domy, ogrody i balkony dekoracjami iluminacyjnymi.

Wyjątkowy klimat świątecznych dekoracji sprawia, że takie oświetlone miejsca są niepowtarzalne i zmienią się na okres świąt w bajkowy świat. Bezpieczeństwo Na rynku jest dostępnych dużo różnych dekoracji świątecznych. Przy zakupie należy się kierować przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Producenci mają obowiązek zaznaczenia, czy dekoracja może być używana na zewnątrz i czy jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Światełka, w formie kul, sopli, gwiazdek, girland, węży świetlnych, kurtyn świetlnych możemy, (...)

 

KALENDARIUM

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,