MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W LUTOWYM „działkowcu”

06 07 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02’2022 | ROŚLINY OZDOBNE

SMUKŁE KORONY DRZEW I KRZEWÓW
dr hab. Mariusz Szmagara, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Drzewa i krzewy niezbyt szeroko rosnące, ale o smukłej, kolumnowej koronie, mogą być przydatne w komponowaniu ogrodu, w którym zazwyczaj chcemy zgromadzić dużo różnych okazów lub np. uzyskać spektakularny efekt. Jakie rośliny z tej grupy warto wybrać oraz jak posadzić,  .

aby jak najlepiej wykorzystać ich szczególne cechy? Te strzeliste rośliny doskonale uporządkowują otoczenie i służą m.in. do podkreślenia układu ogrodu oraz zaakcentowania różnych miejsc. Dzięki bardzo wąskiej i zwartej koronie, dodają wnętrzom ogrodowym wiele wdzięku i elegancji. Ich największą jednak zaletą jest to, że nie zabierają dużo przestrzeni wokół siebie, pozostawiając ją dla innych roślin, dzięki czemu mogą być sadzone w każdym ogrodzie. Cechuje je nie tylko kolumnowy pokrój, przez co są do siebie podobne, różnią się jednak m.in. siłą wzrostu, szerokością korony. Ich ozdobą są także efektowne kwiaty, kolorowe liście lub owoce. W tej grupie drzew i krzewów znajdziemy nie tylko iglaki, ale również gatunki liściaste, nawet owocowe (ostatnio bardzo. (...)


12 13 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02’2022 | ROŚLINY OZDOBNE
 
KORZYŚCI DLA WSZYSTKICH
mgr Agnieszka Waszak, architektka krajobrazu

Rośliny są ozdobą, ale też stanowią pożywienie dla człowieka i zwierząt. Utrzymanie w harmonii tego złożonego łańcucha zależności, m.in. poprzez dobór odpowiednich roślin do ogródka, może przynieść również nam ogromne korzyści. W naszych ogrodach przyzwyczailiśmy się do sadzenia roślin .

tzw. ozdobnych, a przy ich wyborze zwykliśmy kierować się tym, czy nam się podobają, czy np. obficie kwitną i ładnie pachną. Jednak ogród to nie tylko piękny obrazek i coś, co ma cieszyć nasze oczy. Ogród to mniej lub bardziej naturalny zespół różnorodnych roślin i współzależnych, współegzystujących z nimi zwierząt. Co możemy zyskać? Jeśli odpowiednio urządzimy nasz ogród, stanie się on żywym, stabilnym organizmem, karmiącym ludzi, ale też dającym pożywienie i miejsce do życia zwierzętom. Z kolei ich obecność w ogrodzie będzie sprzyjać zdrowotności i rozwojowi roślin. Co robią dzikie zwierzęta w ogrodzie, po co w ogóle są w nim potrzebne? Otóż – zapylają kwiaty, by rośliny rodziły owoce, a także ograniczają ilość szkodników. (...)
 

26 27 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02'2022 | BUDUJEMY
 
MOSTKI OGRODOWE
mgr Barbara Łukaszuk, architektka krajobrazu

To jedne z bardziej efektownych elementów małej architektury. Posiadają funkcję praktyczną łączenia przeciwnych brzegów. Towarzyszą tak modnym ostatnio zbiornikom wodnym. W ogrodzie i na działce pełnią też nie mniej ważną rolę kompozycyjną i estetyczną. Pozwalają także na bezpieczne.

obserwowanie życia wodnego – roślinnego, jak i zwierzęcego. A zależy nam przecież na ogrodach bioróżnorodnych, tętniących także ekscytującym życiem wodnym. Bezpieczeństwo Jeśli dzieci są częstymi użytkownikami ogrodu, to konstrukcja mostku nie powinna kusić do sprawdzania jego trwałości lub wytrzymałości. Spacerującym po ogrodzie seniorom też przyda się stabilne podparcie w momencie przekraczania mostku. Najlepiej w obu przypadkach sprawdzi się prosta kładka z solidną poręczą, najlepiej bez dużych otworów. Prawda jest jednak taka, że w przypadku milusińskich i wody będziemy musieli mieć się nieustannie na baczności. Podobnie w przypadku ciekawskich zwierząt domowych, które nie pływają. Warto wtedy (...)

32 33 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02’2022 | W SADZIE
 
AMATORSKIE KRZEWY OWOCOWE
dr Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Działkowcy znają i doceniają krzewy owocowe. Porzeczki, agrest, maliny i borówki są spotykane w wielu ogrodach. Ich uprawa nie jest trudna, nie zajmują dużo miejsca i są źródłem bardzo zdrowych owoców, bogatych w przeciwutleniacze. Owoce krzewów jagodowych są także chętnie

wykorzystywane w przetwórstwie domowym. Warto jednak rozważyć uzupełnienie istniejącego jagodnika o nowe, mniej znane, a równie cenne gatunki. Świdośliwa olcholistna to bardzo oryginalny krzew, dorastający do 2–5 m wysokości, o wyjątkowych walorach ozdobnych i bardzo zdrowych owocach. Bardzo ładnie wygląda w maju, kiedy jest obsypany białymi kwiatami. Pod k. VI dojrzewają drobne (5–15 mm, 0,5–1,2 g), ciemnogranatowe, soczyste i słodkie owoce. Przypominają w smaku owoce borówki, ale mają lekko migdałowy posmak. Są bardzo zdrowe, zawierają polifenole, witaminy, karotenoidy, cukry, kwasy organiczne, błonnik, sole mineralne. Owoce do konsumpcji bezpośredniej i do produkcji soku albo wina, (...) 


38 39 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02’2022 | TEMAT MIESIĄCA
 
OGRÓDEK W SZKLE
dr hab. Julita Rabiza-Świder, SGGW w Warszawie

Taka kompozycja z roślin domowych przygotowana w szklanym pojemniku robi w ostatnim czasie furorę. W szklanych ogródkach grupujemy rośliny w jednym pojemniku, aby uzyskać efektowną wizualnie kompozycję. Zalety tego odczuwamy nie tylko my, ale również same rośliny.    

Po pierwsze rośliny, które rosną w szkle nie cierpią z powodu niedoborów wilgoci w powietrzu, w przeciwieństwie do tych, które właśnie z tego powodu chorują najmocniej w naszych domach. A zamknięte w szklanych naczyniach korzystają z dużej ilości wilgoci w naczyniu i świetnie funkcjonują. Ale... musimy mieć świadomość, że po jakimś czasie rośliny mogą się tak rozrosnąć, że będą się wzajemnie zacieniać i konkurować o wodę. Kompozycję taką będzie trzeba odnowić. To jest jedyna wada takiego ogródka, poza tym ma same zalety. Kompozycja w szkle jest jednak łatwa do zrobienia i często bardziej trwała niż ta zakupiona – zrobiona dla efektu, a nie żywotności. (...)


60 61 DZ02DZIAŁKOWIEC | 02’2022 | KUCHNIA
 
BOGACTWO KASZ
dr Jolanta Lisiecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kasze były popularnym składnikiem diety staropolskiej. Wyrabiano je z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa, gryki, grochu a nawet z soczewicy i przyrządzano na wiele sposobów. Kasze dostarczą wielu cennych witamin i soli mineralnych oraz wspomogą trawienie. Są skarbnicą węglowodanów .

złożonych, stanowiących główne źródło energii. Stanowią także bogate źródło białka roślinnego. Zawierają żelazo, które pomaga utrzymać prawidłowy poziom czerwonych ciałek we krwi, zapewnia prawidłową pracę serca i gospodarkę hormonalną oraz krzem, który z kolei pozytywnie wpływa na piękny i zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów. Są bogate w witaminy z grupy B (głównie B1− tiaminę, B2 − ryboflawinę, B3 − niacynę, B9 − kwas foliowy) i witaminę K. Mimo swej kaloryczności, kasze mogą być spożywane przez osoby będące na diecie odchudzającej, ponieważ nie sprzyjają przybieraniu na wadze. Kasze gotowane są lekkostrawne i nie powodują dolegliwości żołądkowych, dlatego poleca się je dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osób (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,