MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W KWIETNIOWYM „działkowcu”

06 07 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | ROŚLINY OZDOBNE

ŻARNOWIEC I SPÓŁKA
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Krzewy z rodziny motylkowatych to jedne z bardziej niedocenianych roślin ogrodowych. Są nie tylko świetną ozdobą, ale przy właściwym ich wykorzystaniu, pozwalają sporo zaoszczędzić na przygotowaniach stanowiska do uprawy i późniejszej . 

pielęgnacji. Rodzajów w tej grupie jest sporo, najbardziej jednak ozdobne są żarnowce i szczodrzeńce. Są to małe lub średnie krzewy o zielonych pędach i drobnych, potrójnych liściach, czasami wiecznie zielonych lub zanikających (wówczas pędy przejmują funkcję asymilacyjną). Kwitną zazwyczaj obficie w maju na żółto, lub biało, czasami różowo, a odmiany także na czerwono i purpurowo. Występują w Europie i wokół Morza Śródziemnego. Charakter wzrostu Spośród gatunków uprawianych w ogrodach wyróżnić można dwa typy wzrostu: płożące, zazwyczaj długowieczne i mrozoodporne oraz wyższe, dorastające do 2 metrów wysokości, często krótkowieczne i mniej lub bardziej wrażliwe na mróz. Do pierwszej grupy zaliczyć należy przede wszystkim szczodrzeńca położonego (Cytisus decumbens), kwitnącego bardzo obficie na żółto i szczodrzeńca purpurowego (Chamaecytisus purpureus) o kwiatach lilaróżowych. Pierwszy to nisko i gęsto płożący się krzew, nieprzekraczający 20 cm wysokości, drugi nieco wyższy, do 0,5 metra, o nieco luźniejszym pokroju
(...)

32 33 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
PIERWSZY PLAN
mgr Karolina Szablowska, architekt krajobrazu

Rośliny architektoniczne wzbudzają olbrzymie zainteresowanie, gdyż wyróżniają się formą, pokrojem, liśćmi lub efektownymi kwiatostanami. Dla roślin strukturalnych ważne jest, aby były dobrze widoczne – stanowią mocny akcent w ogrodzie   .

i przyciągają wzrok. Wprowadzają do kompozycji dynamikę. Rośliny takie możemy posadzić na trawnikach w grupie (np. byliny) lub pojedynczo (np. wierzba mandżurska). Decydując się na sadzenie tego typu roślin, dobrze jest kierować się także umiarem. Sprawdza się dewiza: „mniej znaczy więcej". W grupach warto sadzić duże byliny strukturalne na tyłach rabat (np. rodgersja kasztanowcolistna) jako kontrastowe tło dla mniejszych roślin planowanych z przodu (np. bodziszki, przywrotniki, przetaczniki, szałwie). Na mniejszych powierzchniach rośliny architektoniczne dobrze wyglądają w dużych donicach (np. w cieniu wysokie gatunki paproci, w słońcu zaś akanty). Spektakularne liście Paprocie, zwłaszcza gatunki osiągające wysokość około 1 m, np. nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), długosz królewski (Osmunda regalis) należą do atrakcyjnych roślin architektonicznych ze względu na misterną budowę liści..(...)


42 43 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | TEMAT MIESIĄCA
 
RÓŻE - KRÓLOWE DO OGRODU
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Róże od starożytności cieszą się szacunkiem i uznaniem. Ich szlachetne kwiaty uważane są za doskonałe, a całe rośliny za królowe ogrodów. Ogromne bogactwo form i barw sprawia, że róże pasują nie tylko do królewskich ogrodów,    

ale i do małych założeń przy domu lub na działce. Nawet jeden krzew, odpowiednio posadzony, wyeksponowany i pielęgnowany, potrafi zrobić duże wrażenie. Pierwszeństwo warto dać odmianom niekłopotliwym w uprawie, dekoracyjnym, ale jednocześnie cechującym się dużą zdrowotnością i zimotrwałością. Najważniejszą i najliczniejszą grupą są róże wielkokwiatowe. Zakwitają w połowie czerwca i po ścięciu przekwitłych kwiatostanów powtarzają kwitnienie do jesieni. Ich okazałe, pełne kwiaty mają średnicę 10–14 (do 20 cm). Skala barw jest bardzo szeroka. Płatki mogą być nie tylko jednobarwne, ale także różnokolorowe. Krzewy osiągają 0,5–1,5 m wysokości. Wymagają starannego doboru stanowiska, regularnej pielęgnacji, dbałości o zdrowotność i zabezpieczania na zimę. Do sprawdzonych odmian należą m.in. 'Chopin' (kremowobiała) i 'Peace' (odcienie żółci i różu). Wiele odmian ma kwiaty intensywnie pachnące, np. 'Beverly' (różowa), 'Barkarole' (ciemnoczerwona), 'Duftzauber' i 'Duftwolke' (czerwona), 'Paul Ricard' (żółtokremowa), Berolina i 'Sterntaler' (żółta), 'Parole' (ciemnoróżowa). (...)


58 59 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | MODERNIZACJA DZIAŁKI
 
ARCHITEKTONICZNE ZMIANY
mgr Marta Szczęsny-Muciak, architekt krajobrazu

Nowy wystrój architektoniczny może bardzo zmienić oblicze działki. Dotyczy to wprowadzenia pergoli, murków, ogrodzenia, nawierzchni itp. W miarę upływającego czasu, warto pomyśleć o modernizacji na działce lub w ogrodzie. Aby dobrze się zabrać do zmian,

trzeba całe przedsięwzięcie zaplanować. Co jest w złym stanie technicznym? Co przestało odpowiadać naszym potrzebom? Następnie warto spisać te elementy: do zachowania w stanie niezmienionym, do remontu/adaptacji, do rozbiórki... Równocześnie warto zrewidować możliwości finansowe i czasowe realizacji zakładanej modernizacji – to pozwoli określić, czy faktycznie możemy pozwolić sobie na realizację wszystkich prac oraz co jest w zasięgu budżetu.
Na własne potrzeby wystarczy nam prosty schemat na kartce w kratkę (rzut z góry) wykonany po kilku prostych pomiarach taśmą lub miarką z oznaczeniem elementów istniejących, elementów do rozbiórki i nowych (np. różnymi kolorami dla orientacji). Ustalmy prostą skalę 1:100, gdzie 1 cm na kartce to 1 m w terenie. Taki rysunek pozwoli nam sprawdzić, czy wszystkie zaplanowane elementy zmieszczą się i nie będą utrudniały poruszania. Warto też narysować tabelę, w której każdy element można pokrótce opisać, oznaczyć nazwę produktu/producenta lub wykonawcę, a także cenę jednostkową, ilość sztuk i cenę sumaryczną oraz przybliżony czas realizacji. Tabela pomoże oszacować prace i w razie potrzeby podzielić je na etapy..(...)

66 67 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | W DOMU I NA TARASIE
 
SWIĄTECZNY STÓŁ
dr hab. Ewa Skutnik, SGGW w Warszawie

Czas świąt wielkanocnych przypada wiosną, w okresie budzenia się przyrody. W ogrodach pojawiają się już pierwsze kwiaty, a kwitnienie wielu z nich można przyspieszyć. Warto stworzyć z nich świąteczne dekoracje, wprowadzające do naszego domu niepowtarzalny wiosenny

klimat. Wiele roślin uznaje się w naszej tradycji za nieodłączny element świąt wielkanocnych. Do takich z pewnością należą wierzby, których kwitnące pędy – bazie wykorzystuje się chętnie do tworzenia kompozycji w wazonach a także układania tradycyjnych palemek. Rośliny te symbolizują życie, potrafią bowiem odradzać się w najtrudniejszych nawet warunkach. Do dekoracji świątecznych chętnie też wykorzystujemy zawsze zielone pędy bukszpanu, borówki lub barwinka, symbolizujące trwałość życia i nieśmiertelność. Ciekawym i... pożywnym świątecznym akcentem będzie też kiełkująca szybko i mało wymagająca rzeżucha, która symbolizuje siły witalne i odradzające się życie. Niezastąpionym elementem wielkanocnych dekoracji jest też jajko, symbol początku i źródło życia, a także znak odrodzenia. Oryginalnie można zaaranżować zarówno maleńkie przepiórcze jaja, barwione kurze, jak i te największe – strusie, a nawet wykorzystać je jako naczynia dla ciętych kwiatów.(...)

76 77 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2017 | REPORTAŻ
 
PRZEDWIOŚNIE W OGRODACH
Sławomir Milewski, Dominik taraska, redakcja "działkowca"

To wyjątkowo zmienna pora roku. Rośliny budzą się do życia po zimowym śnie, a na działkach zaczyna się spory ruch i nic dziwnego, nadszedł czas pozimowych porządków i przygotowań do sezonu. Zobaczmy, co dzieje się na działkach na początku marca, .

na przykładzie kilku warszawskich ogrodów. ROD „Siekierki II" Ogród obejmuje 410 działek na 15 ha powierzchni w sąsiedztwie rzeki Wisły. Już od wczesnej wiosny daje się tam zauważyć duża aktywność działkowców, którzy załatwiają formalności w budynku zarządu, ale przede wszystkim odwiedzają działki i rozpoczynają wiosenne prace. Pan Jerzy wygrabia trawniki. – Dzisiaj zdejmę zimowe zabezpieczenia i wysieję pierwsze nawozy. Mamy początek marca, ziemia jeszcze nie nadaje się do uprawy, ale pierwsze porządki można wykonywać. Na najbliższy czas planuję sprzątanie i podcinanie drzewek oraz krzewów (wiśnie, jabłonie, śliwy, borówki amerykańskie) – opowiada pani Maria. – Borówki podsypałam kwaśnym torfem. Oczyszczam i porządkuję też iglaki.. (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 
Reklama

KALENDARIUM

marzec 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,