MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W PAŹDZIERNIKOWYM „działkowcu”

04 05 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

DYNIE DLA OZDOBY
dr Urszula Puczel

Jesienią dynie występują w wielu odsłonach. Z roku na rok amatorów zyskują odmiany ozdobne o przeróżnych kształtach i kolorach. Ich niesamowite owoce ozdabiają rabaty od drugiej połowy lata. Coraz chętniej wykorzystujemy je też jako   .

dekoracje w kuchni czy na tarasie, a w jesienne wieczory możemy wyczarowywać z nich niepowtarzalne kompozycje, np. łącząc z kwiatami i innymi owocami. Dynie ozdobne wywodzą się najczęściej od dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo) i dyni olbrzymiej (C. maxima), pochodzących z tropikalnych i subtropikalnych rejonów obu Ameryk. Owoce dyni, dla których uprawiamy te rośliny, mają przeróżne kształty, kolory i faktury. Znane są dynie kuliste, gruszkowate, gwiaździste, w kształcie turbanów i wiele, wiele innych. Dominują barwy żółte, pomarańczowe, kremowe.
  (...)


14 15 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | ROŚLINY OZDOBNE
 
WIERZBY Z FINEZJĄ
dr hab. Andrzej Pacholczak, SGGW w Warszawie

Ciekawy pokrój, ozdobne liście i aksamitne bazie („kotki"), jak również małe rozmiary, dzięki którym zmieszczą się w każdym ogródku, sprawiają że warto sadzić słabo rosnące i miniaturowe wierzby. Wierzby szczepione na pniu  ... 

są atrakcyjnymi i dość popularnymi formami tych roślin, ze względu na nieduże rozmiary oraz różnorodność form korony i barwy liści. Okazy pienne uzyskuje się przez szczepienie różnych wierzb krzewiastych na pędzie gatunków silnie rosnących, np.: wierzby Smitha (Salix ×smithiana) lub wierzby wiciowej (S. viminalis). Wysokość pnia dobierana jest do siły i charakteru wzrostu poszczególnych odmian i wynosi od 60 do 170 cm. Silniej rosnąca wierzba iwa (S. caprea) 'Kilmarnock', wierzba całolistna (S. ×integra) 'Pendula' o koronie zwisłej może mieć pień od 80 do 150 cm..(...)
 


38 39 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
SYMBOLE JESIENI
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu       

Jesień to niezwykle zróżnicowana i bogata pora roku, która może dostarczyć wspaniałych doznań, widoków i darów. Ma także wiele symboli. Związane z nią są przede wszystkim ciepłe kolory, zbiory plonów działkowych, ale też przygotowania ..

do zimy. Po letnim bogactwie zazwyczaj spodziewamy się deszczowych i zimnych dni. Warto jednak nastawić się bardziej optymistycznie, gdyż jesień, wbrew pozorom, może być bardzo atrakcyjna w ogródku, tym bardziej że w ostatnich latach bywała dość ciepła. Jesień dla każdego rozpoczyna się inaczej. Wraz z pojawiającymi się chłodnymi i wilgotnymi nocami może to być poranna rosa, długo utrzymująca się w ciągu dnia. Widoczne wówczas są wyraźnie drobniutkie pajęczyny, oznaczone maleńkimi kroplami wody. Pajęczyny unoszą się często na wietrze, wskazując na (...)


44 45 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | W WARZYWNIKU
 
USZLACHETNIONY SMAK
mgr Magdalena Dyki-Pędzich ROD "Malina" w Żyrardowie

Niektóre warzywa przed zbiorem wymagają specjalnych zabiegów, które wpływają korzystnie na ich smak. Jednym z nich jest wybielanie. W tkankach warzyw znajdują się różne składniki odżywcze oraz związki, wykazujące działanie    .

lecznicze. Jednym z takich biozwiązków są gorycze, które są odpowiedzialne za gorzki smak. Odcięcie dostępu światła do całej rośliny lub tylko do jej okreś­lonej części (np. ogonki, liście) na pewien czas powoduje utratę chlorofilu i zmianę barwy z zielonej na białą, białokremową lub jasnożółtą. Następuje poprawa walorów smakowych, złagodzenie gorzkiego smaku. Ponadto tkanki stają się bardziej wydelikacone, kruche, a tym samym smaczniejsze dla podniebienia. Pod koniec sezonu najczęściej zabiegowi wybielania poddawana jest endywia, seler naciowy, koper włoski, czyli warzywa, (...) 


56 57 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | ZDROWIE
 
WITAMINY Z OGRÓDKA
dr hab. Ewelina Hallman, SGGW

Warzywa i owoce z własnej uprawy, to nie tylko przyjemność ich pozyskiwania, ale też bogactwo witamin i związków biologicznie czynnych. Nie ma nic przyjemniejszego, jak schrupać świeżą marchewkę, do zupy wrzucić pachnącego  
.   

selera lub zjeść barszczyk ze smacznego buraczka. Działki to także źródło owoców przede wszystkim: jabłek, gruszek, śliwek. Sprawdźmy, co dobrego dla zdrowia kryje się w tych warzywach i owocach... Jabłka Owoce te są zdumiewająco prozdrowotne, a nie darmo się mówi: „jedno jabłko z wieczora trzyma cię z daleka od doktora". Skórka owoców jest bogata w błonnik i pektyny, co daje działanie podobne, jak w przypadku śliwek. To w skórce gromadzi się to, co najzdrowsze w jabłkach, czyli związki polifenolowe, w żółtych owocach odnajdziemy też cenne ksantofile.(...)


68 69 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2018 | MODERNIZACJA DZIAŁKI
 
OGRÓD PRZYJAZNY DLA ZWIERZĄT
mgr Izabela Adamska, architekt krajobrazu

Dlaczego ropucha to skarb? Czy dokarmiać ptaki? Jak ratować owady zapylające? Czy kreta da się pokochać? Kto jest nocnym postrachem ślimaków? Ogród to ekosystem, który rządzi się swoimi prawami i ulega przemianom, na które 

człowiek ma wpływ. Gdy ten wpływ jest szkodliwy, zaburzone zostają naturalne procesy, harmonia oraz proporcje drapieżników do żywicieli. Skutkuje to problemami w utrzymaniu działki w równowadze bez wykorzystywania dużych ilości chemii. Zaproszenie zwierząt do ogrodu, ich ochrona i obserwacja wpływa pozytywnie na rozwijanie wrażliwości oraz szacunku do otaczającej przyrody. Ptaki swoim śpiewem, a żaby kumkaniem zwiastują wiosnę oraz sprawiają, że działka staje się ciekawsza. Kolorowe motyle przyozdobią rabaty. Świerszcze i pasikoniki latem (...)

 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,