MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W LISTOPADOWYM „działkowcu”

04 05 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | NASZE DZIAŁKI I OGRODY

RAJSKI ZAKĄTEK
Wiesław Sierota

Na mojej działce od ponad 30 lat realizuję włas­ne wyobrażenie, wizję, tzw. rajskiego zakątka, zgodnego z możliwościami ale głównie z fascynacją przyrodą, wyniesioną gdzieś z odległego dzieciństwa. To wyraz najgłębszego. 

uszanowania dla matki natury, która sama w sobie jest źródłem doskonałości, piękna, oraz inspiracją do tworzenia tego piękna wokół siebie, na każdym skrawku ziemi. Tyle, że te 300 m² „szczęścia" nakłada ograniczenia dla wybujałej fantazji oraz niepohamowanego apetytu na posiadanie chociaż części tych roślin, które urzekają i mamią swoją różnorodnością i niepowtarzalnym pięknem. Na działce, obok gatunków owocowych (m.in. jabłonie, porzeczki, truskawki), znalazło się miejsce dla najciekawszych, ulubionych drzewek i krzewów ozdobnych (m.in. różaneczników, azalii, hortensji, róż, berberysów, jałowców, żywotników, świerków) przeróżnych bylin (m.in. floksy, piwonie, tawułki, irysy, funkie, sasanki, słoneczniczki, liliowce) i roślin sezonowych (m.in. begonie, petunie, cynie, lobelie, kocanki, celozje)
(...)

11 12 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | ROŚLINY OZDOBNE
 
MODA NA JADALNE KWIATY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Do ozdabiania jedzenia używa się często plasterków owoców cytrusowych, pomidorki koktajlowe, listki sałaty i zioła. Ostatnio oryginalnym elementem dekoracyjnym w potrawach są kwiaty, które oprócz 

atrakcyjnej ozdoby stają się aromatycznym dodatkiem czy wręcz głównym składnikiem potraw. Wiele kwiatów jest jadalnych. Różnią się nie tylko wyglądem, ale także zapachem i smakiem. Mogą być słodkie (pierwiosnki), kwaśne (begonie), pikantne (nasturcje), goryczkowe (aksamitki), aromatyczne (róże, czarny bez). Niektóre jadalne kwiaty nie mają walorów smakowych, ale ubogacają wygląd potraw (bratki i stokrotki). Gdy przypatrzymy się dobrze temu co jemy lub pijemy, to dostrzeżemy w potrawach kwiaty brokułów, kalafiorów, karczochów, lipy, rumianku, nagietka, płatki różane. Popularne są syropy z kwiatów mniszka i czarnego bzu. Czy warto jadać kwiaty? Oprócz walorów ozdobnych i smakowych mają one także w składzie wiele cennych związków, m.in. witaminę C, karotenoidy, polifenole. Wykazują też często właściwości antyoksydacyjne (redukują wolne rodniki).(...)


20 21 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | ZDROWIE
 
APTECZKA PRZED ZIMĄ
dr hab. Dorota Jadczak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zanim zacznie się okres przeziębień, warto naszą apteczkę zaopatrzyć w preparaty ziołowe, które wzmocnią organizm, a w chorobie pomogą w leczeniu. Jesienią często mamy do czynienia ze zmianą 

pogody, np. z ciepłej i suchej na zimną i wilgotną, co sprzyja obniżeniu odporności organizmu na różnego typu infekcje wirusowe i przeziębienia, nasilające się zwykle o tej porze roku. Najczęściej zaczyna się od kataru i bólu gardła, który często przechodzi do okolicy oskrzelowej. Objawia się to nieprzyjemnym, często długo trwającym uciążliwym kaszlem. Objawem szybko namnażających się wirusów jest gorączka, zwykle w drugim lub trzecim dniu choroby. Zwykłego przeziębienia nie można pomylić z objawami grypy, która nieleczona może doprowadzić do śmierci lub poważnych powikłań i wymaga obowiązkowej wizyty u lekarza. O ile w przypadku przeziębienia czujemy się osłabieni, to przy grypie dochodzi wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy i uczucie ogólnego rozbicia.(...)


30 31 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRÓDKI WODNE
Dominik Taradka, redakcja "działkowca"

Woda na działce i w ogrodzie może przybrać różne malownicze i oryginalne formy. Oto Wasze pomysły... Po japońsku W tym ogrodzie w stylu japońskim zbiornik wodny otoczony jest bogactwem gatunków. Dzięki tak zróżnicowanemu doborowi ..

roślin uzyskano efekt ciągłości kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Z krzewów w wilgotnym otoczeniu oczka doskonale sprawdzają się klony palmowe, kaliny i ozdobne, miniaturowe wierzby. Nad całością dodatkowo dominuje rozłożysta surmia, czyli katalpa o bardzo dużych oryginalnych kwiatostanach. Ogród Franciszka Grzegoszczyka w Rybniku. Sielsko Na działce oczko wodne może być ciekawym urozmaiceniem i dekoracją. W tej aranżacji wodę otaczają sielskie dziewanny, malwy, smagliczki, nachyłki i szałwie, a w wodzie królują karłowe pałki przypominające szuwary. Gdzieniegdzie swobodnie poukładano kamienie – otoczaki. Warto pamiętać, że na działce w ROD zbiornik wodny może mieć maksymalnie 10 m², a jego głębokość nie może być większa niż 1 m. Działka Marioli i Edwarda Jastrzębskich w ROD „Oaza" w Grudziądzu.(...)

38 39 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | TEMAT MIESIĄCA
 
WARTO SADZIĆ LIŚCIASTE
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Krzewy liściaste mają wiele zalet. W sezonie zmieniają barwę liści, które opadając mogą być okryciem dla roślin, są świetnym materiałem na kompost, a zimą schronieniem dla zwierząt. Ich ozdobą mogą być liście, kwiaty .

(też pachnące) i owoce (często pokarm dla ptaków). Zimą widoczne są często ich dekoracyjne pędy. W odróżnieniu od roślin iglastych, pochłaniają więcej szkodliwych substancji, produkują więcej tlenu oraz lepiej znoszą cięcie i formowanie. Duża liczba gatunków i odmian powoduje, że krzewy są bardzo zróżnicowaną grupą roślin. Mogą osiągać od 20–30 cm do nawet 3–5 m wysokości i szerokości. Zaletą większości z nich jest możliwość cięcia i formowania, pod wpływem którego ładnie się zagęszczają. Zabiegów tych nie wymagają odmiany karłowe, które wolno rosną i mają pokrój kulisty lub półkulisty. Kolor liści u krzewów może być jednolity albo składać się z dwóch, rzadziej trzech barw. U liści dwubarwnych występują białe, kremowe lub żółte obwódki albo nieregularnie rozłożone, różnej wielkości plamki. Z odmian o liściach purpurowych chętnie w ogrodach uprawiany jest perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Royal Purple' lub 'Rubrifolius', (...)

46 47 DZ11DZIAŁKOWIEC | 11’2016 | W WARZYWNIKU
 
SMAKI PAPRYKI
mgr Edyta Kąkol, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Sezon na paprykę powoli dobiega końca. W ostatnich miesiącach te smaczne owoce wielokrotnie gościły na naszych stołach, zapewne również pysznią się w niejednym słoiku. Może warto pomyśleć o nowych, ciekawych jej odmianach? Nikogo już nie zaskakuje

rosnąca popularność papryki. Roślina ta, zwana również pieprzem tureckim lub pieprzowcem rocznym, jest jednym z najcenniejszych warzyw pod względem wartości odżywczych. Już niecałe 100 g świeżego owocu zaspokaja dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Oprócz tego dostarczy nam naturalnych przeciwutleniaczy i cennych dla naszego organizmu pierwiastków – głównie wapnia i żelaza. Co więcej, jako jedno z niewielu warzyw po zakonserwowaniu zachowa nawet do 80% witamin. Nie bój się papryki w ogrodzie! Panuje powszechna opinia, że papryka w uprawie jest rośliną kapryśną i wymagającą wiele uwagi, a dobry plon przyniesie jedynie uprawiana pod osłonami. Nic bardziej mylnego! W ostatnim czasie pojawiło się wiele odmian przeznaczonych do uprawy amatorskiej. (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 
Reklama

KALENDARIUM

październik 2016
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,