MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W LIPCOWYM „działkowcu”

10 11 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2022 | ROŚLINY OZDOBNE

POŻYTECZNA LAWENDA
dr Katarzyna Karczmarz, Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazy KUL

Lawendy od wieków cenione są jako dekoracja ogrodów i w wielu innych zastosowaniach, ze względu na ich piękno, zapach i właściwości lecznicze. Lawendy doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju słoneczne, suche rabaty, do ogrodów naturalistycznych, skalnych. Bardzo dobrze prezentują   .

się posadzone w grupach, wzdłuż ścieżek, jako nasadzenia obwódkowe. Warto sadzić je w towarzystwie m.in. róż, bodziszków, szałwii omszonych, liliowców, hortensji a także minidrzewek i szczepionych form piennych różnych gatunków. Połączone np. z szałwiami, kocimiętkami i wiciokrzewami, będą tworzyły w ogrodzie letnie potpourri. Lawendy nadają się także do aranżacji ogródka ziołowego, a w uprawie pojemnikowej będą stanowiły atrakcyjną ozdobę balkonów i tarasów. Ekorośliny Lawendy to rośliny miododajne, wabią pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady pożyteczne. Rośliny wydzielają również substancje odstraszające np. mszyce. Dzięki nim, w ogrodzie będzie potrzebnych mniej zabiegów ochrony roślin. , (...)


26 27 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2022 | W SADZIE
 
JABŁKA ZE ZŁOTEM W NAZWIE
dr Dorota Kruczyńska, IO - PIB w Skierniewicach

Nadawanie nazw odmianom nie jest łatwe. Każdy hodowca chce, by nazwa przyciągała uwagę, dzięki niej odmiana została zauważona i zyskała grono wielbicieli. Stąd też w nazwy wplata się określenia, które obiecują coś szczególnego. Coś co zachęci do spożywania owoców danej odmiany .

a także włączenia jej do uprawy. Jednym z takich określeń jest „złoty" lub „gold". Powszechnie kojarzy się z odmianą 'Golden Delicious', której nazwa w tłumaczeniu znaczy „złoty pyszny, wyśmienity". Odmiana ta jest wzorcem wyglądu i smaku dla miłośników złotych jabłek. To samo dotyczy jej mutantów. Czasami jednak określenie „gold" lub „złoty" nie w pełni koresponduje z wyglądem czy smakiem, do którego się przyzwyczailiśmy. Niektóre „złote odmiany" mogą zaskakiwać swoją odmiennością. 1 'Antonówka Złoty Mnich' (syn. 'Antonówka Złota', 'Antonovka Golden Monk') nie ma nic wspólnego ze smakiem 'Golden Delicious'. Jest odmianą rosyjską znalezioną w okolicy Kurska. Przypuszcza się, że jest mutantem odmiany 'Antonówka (...)
 

34 35 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07'2022 | ZDROWIE
 
NAWADNIANIE ORGANIZMU
mgr Joanna Taczalska, dietetyczka

W czasie wysokich temperatur bardzo troszczymy się o rośliny i systematycznie je podlewamy. Również własnemu organizmowi powinniśmy w tym okresie dostarczać odpowiednie ilości płynów. Dobre nawodnienie jest jednym z najważniejszych elementów dla utrzymania zdrowia.  

Picie wystarczającej ilości płynów każdego dnia ma kluczowe znaczenie z wielu powodów. Nasze ciało składa się głównie z wody i jest ona potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu ważnych procesów biochemicznych. W wodzie rozpuszczone są elektrolity, witaminy, minerały i związki, które powstają podczas procesów metabolicznych. Począwszy od naszego układu krwionośnego, który dostarcza glukozę, tlen i składniki odżywcze do komórek, po nerki, które pozbywają się niepotrzebnych produktów przemiany materii – w każdym z tych narządów, do ich funkcjonowania niezbędna jest woda. Woda pomaga też regulować temperaturę ciała, utrzymywać odpowiednie nawilżenie stawów, skóry i oczu. Wspiera ona procesy  (...)

28 29 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2022 | W SADZIE
 
TRUSKAWKI W LIPCU
dr Zbigrniew Gruca

Zakończony zbiór truskawek nie kończy z nimi naszego kontaktu. Po zbiorze owoców należy wykonać kilka zabiegów, które mają decydujący wpływ na ich stan zdrowotny i plonowanie w następnym roku. Już w lipcu rozpoczyna się bowiem formowanie pąków kwiatostanowych, które trwa do początku

jesieni. Jeżeli na grządkach truskawek była rozłożona ściółka ze słomy (1), to po zakończonym zbiorze owoców należy ją wygrabić i usunąć z działki.  Następnie usuwamy rozłogi (2), które u niektórych odmian tworzą się w dużych ilościach już wczesnym latem. Rosnące na nich roślinki potomne szybko ukorzeniają się, doprowadzając do nadmiernego i niepotrzebnego zagęszczenia grządki (3). Rozłogi zawsze osłabiają roślinę, z której wyrastają i obniżają plon w następnym roku. Należy je od roślin odcinać sekatorem lub ostrym nożem. Nigdy nie odrywamy ich ręką, aby nie podrywać korzeni roślin matecznych. Jeżeli w późniejszym terminie pojawią się nowe rozłogi, to też należy je usunąć, nie pozwalając na ukorzenianie się młodych, (...) 


36 37 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2022 | KUCHNIA
 
CHŁODNIKI
dr Jolanta Lisiecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

To idealne zupy na letnie, upalne dni. Można je bez problemu przygotować na działce z własnych produktów. Chłodnik jest doskonałą alternatywą dla ciężkostrawnych, rozgrzewających posiłków, których unikamy w gorące dni. Świetnie sprawdzi się jako lekki i jednocześnie pożywny obiad lub kolacja. 

Nie tylko chłodzi nasz organizm, ale też orzeźwia, dodaje energii oraz wzmacnia. Jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu oraz tani, jeśli przygotujemy go z własnych produktów. Można go przyrządzić praktycznie z każdego warzywa i owocu, a ogranicza nas w tym jedynie własna wyobraźnia. Ze względu na to, że warzyw i owoców nie poddaje się obróbce termicznej, to ich jakość jest szczególnie ważna. Powinny być przede wszystkim świeże, dojrzałe i najlepiej z własnej działki. Chłodnik stanowi źródło wielu cennych substancji odżywczych, w tym białka i błonnika. Zawarte w nim witaminy i minerały wzmacniają odporność organizmu, regenerują i utrzymują go w dobrej kondycji. Chłodniki, przede wszystkim warzywne i bez  (...)


38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2022 | TEMAT MIESIĄCA
 
OWOCE NA PÓŹNIEJ
prof. Ewelina Hallman, SGGW w Warszawie

Nasze ogrody to skarbnica owoców. Czasem ich plony są tak obfite, że warto pomyśleć o ich utrwalaniu i zapewnieniu sobie smacznych przetworów na później. Staje się to szczególnie ważne w obliczu szybko wzrastających cen żywności. Warto zatem zrobić niewielki wysiłek, aby potem mieć zdrowe,  .

wspaniałej jakości przetwory domowe, których nie zastąpią nawet najlepsze kupne produkty! Jak zbierać owoce? Owoce najlepiej zbierać w suche i słoneczne dni. Muszą być zdrowe, jędrne, nieuszkodzone, bez objawów chorób i wolne od szkodników. Najlepsza pora przypada około południa (nie rano), dopiero po wyschnięciu rosy i oczywiście nie po deszczu. Zasady te są szczególnie ważne w przypadku owoców jagodowych, jak truskawka, malina. Metody przetwarzania 1 Mrożenie – zachowanie owoców w niskich temperaturach i ich przechowanie. To najlepsza forma konserwacji żywności, która nie wpływa na witaminy i zwfpożyteczna lawenda iązki bioaktywne w owocach. Musimy przy tym zapewnić bazę sprzętową, czyli zamrażarki, co (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,