Reklama
MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W PAŹDZIERNIKOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


KWIATY JESIENI
dr Urszula Puczel
 

Jesień to nie tylko okres efektownie przebarwionych liści i kolorowych owoców, gdyż wiele roślin również pięknie kwitnie w tym czasie. Co więcej, w ogrodzie nie muszą .
 

dominować typowo jesienne barwy, jak żółcie i brązy. Dzięki bylinom jesienne rabaty mogą być nasycone kolorami i tętnić życiem. Jesienna klasyka Jesienny ogród praktycznie nie istnieje bez astrów, które stały się wręcz symbolem tej pory roku. Z wysokich gatunków najbardziej wartościowe są tzw. marcinki, czyli aster nowoangielski i nowobelgijski (Aster novae-angliae i A. novi-belgii). Dorastają one do wysokości nawet ponad 1,5 m i silnie rozgałęziają się. Ich koszyczki kwiatowe mają średnicę ok. 3 cm i rozwijają się bardzo licznie we IX–X. Kwiaty są skupione w dużych wiechach i wprowadzają na rabaty barwy różowe, karminowe i fiolety. Blisko spokrewniony z nimi aster krzaczasty (Aster dumosus) ma kwiaty w podobnych kolorach, ale jest dużo niższy – osiąga zaledwie 30–40 cm. Astry to rośliny mało wymagające, najlepiej rosnące w pełnym słońcu. W ogrodach mogą być uprawiane także liczne odmiany mieszańcowe chryzantem, zaliczane do gatunku złocień ogrodowy (Chrysanthemum ×grandiflorum). Jako kwiaty rabatowe sprawdzają się głównie odmiany drobnokwiatowe, o koszyczkach nieprzekraczających 6 cm średnicy i odporne na mróz.
  (...)


DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

SUPER HORTENSJE
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Nowością wśród hortensji ogrodowej jest grupa Forever and Ever, która jest niezawodna w kwitnieniu, gdyż kwiaty pojawiają się zarówno na pędach zeszłorocznych, jak i tegorocznych.
  ... 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) od lat cieszy się ogromną popularnością. Gatunek naturalnie występuje w Japonii i Korei, gdzie osiąga do 3 m wysokości. U nas rośliny dorastają z reguły do ok. 1 m. Najcenniejsze Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do sierpnia na pędach ubiegłorocznych. U typowych odmian pąki kwiatowe zawiązują się na wierzchołkach pędów w drugiej połowie lata, w roku poprzedzającym kwitnienie. Obecnie jednym z ważniejszych celów prac hodowlanych stało się uzyskanie odmian bardziej wytrzymałych na mróz. Przełomowy pod tym względem był rok 2005, gdy na rynek trafiły pierwsze hortensje z serii Endless Summer, następnie Everbloom oraz Forever & Ever, kwitnące także na pędach tegorocznych. Zaletą grupy Forever & Ever jest wiązanie pąków kwiatowych nie tylko na wierzchołkach pędów ubiegłorocznych, ale i na pędach tegorocznych. Na nowych przyrostach wiąże się do 80% kwiatostanów! Dzięki temu rośliny są niezawodne pod względem kwitnienia. Nawet jeśli przemarzną wierzchołki starszych pędów, krzewy zakwitną na pędach tegorocznych. Skutkiem tego jest bardzo długi okres kwitnienia, trwający od czerwca aż do października.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | W SADZIE

POCHWAŁA JAGODOWYCH
dr Zbigniew Gruca, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

        
Krzewy jagodowe obejmują liczną grupę gatunków różniących się między sobą wieloma cechami botanicznymi i użytkowymi. Oprócz tradycyjnie od wielu lat ;
.   .

uprawianych w ogrodach gatunków jak np. truskawka, poziomka, agrest, malina, porzeczka, winorośl, jeżyna bezkolcowa bądź trochę młodsza – aronia i borówka wysoka, w ostatnich latach wprowadzono do uprawy nowe rośliny takie jak: suchodrzew jadalny (jagoda kamczacka), świdośliwa, aktinidia, kolcowój chiński (jagody goji), cytryniec chińs­ki i rokitnik. Krzewy jagodowe mają wiele cennych zalet, które zachęcają do ich uprawy: 1 Tworzą małe korony, rosną słabiej niż drzewa owocowe i na małej powierzchni można posadzić więcej krzewów o różnym terminie dojrzewania owoców; 2 Owocują corocznie i obficie, a poprawnie dobrany zestaw gatunków i odmian umożliwia zbieranie owoców już od końca maja (jagoda kamczacka), aż do jesiennych przymrozków (maliny powtarzające – tzw. jesienne). Zbierane owoce mogą być sukcesywnie spożywane w stanie świeżym, a nadwyżki wykorzystane na domowe przetwory – kompoty, konfitury, soki, mrożonki, wina, aromatyczne nalewki(...)DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | ZIOŁA

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI
inż. Wanda misiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Czosnek ten od wieków jest uznaną rośliną leczniczą z powodzeniem stosowaną w medycynie naturalnej. Jest także doskonałą przyprawą, a ostatnio cieszy się
 
.

coraz większym zainteresowaniem. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) zwany także dzikim czosnkiem, dorasta zwykle do 50 cm wysokości. Liście do złudzenia przypominają liście konwalii majowej, ale tylko do chwili ich zerwania lub potarcia, gdyż wydzielany przez nie intensywny i bardzo charakterystyczny aromat czosnkowy, wyklucza już jakąkolwiek pomyłkę. Podłużne cebule, o żółtawej barwie, mają zwykle średnicę 3–6 cm. Łodyga jest bezlistna i pełna, lancetowate liście zaś rosną odziomkowo, wytwarzają białe, baldachopodobne kwiatostany. W środowisku naturalnym można go spotkać w wilgotnych, europejskich i kaukaskich lasach (w Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową). Rośnie kępami, czasami tworzy duże, zwarte łany. Uprawa na działce  Zakładając poletko czosnkowe musimy wybrać wilgotne, półcieniste stanowisko, najlepiej w sąsiedztwie drzew liściastych, o wapiennym podłożu z dużą ilością kompostu. Czosnek niedźwiedzi rozmnażany jest z nasion lub cebul. (...) 


DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | MODERNIZACJA DZIAŁKI

POMYSŁ NA ALTANĘ
mgr Marta Litwiniak, archittekt
 

Przedstawione przykłady modernizacji, mają za zadanie zainspirować do wprowadzania zmian we własnych altanach i poprawienia ich estetyki i funkcjonalności.  
.   

To jest ważne Zgodnie ze zmianami prawa budowlanego i niektórych innych ustaw, altany mogą mieć powierzchnię zabudowy do 35 m² i wysokość 5 m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem nieprzekraczającym 12 m². Taka zmiana w przepisach i powiększenie dopuszczalnej powierzchni altan w miastach z 25 do 35 m² jest doskonałą okazją do przebudowy altany i poprawy jej funkcjonalności i estetyki. Każdy projekt altany (nowej lub rozbudowanej) w formie rysunku opisującego jej wymiary i usytuowanie w granicach działki musi być przedstawiony w zarządzie ROD. Ogólny stan tej altany był dobry i powierzchnia prawie 30 m² wystarczała małżeństwu 60+, jednak brakowało przy niej jakiegokolwiek miejsca odpoczynku dla użytkowników. Do tego należało wymienić pokrycie dachowe. (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 10’2015 | KUCHNIA

SEZON NA KAPUSTĘ
prof. Krystyna Elkner, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, mgr Elżbieta Sikora
 
 

W tym roku po okresie letniej suszy, plony warzyw i owoców będą znacznie mniejsze i gorszej jakości. W okresie jesienno-zimowym warzywa

będą znacznie droższe niż w latach ubiegłych. Tym bardziej warto zadbać, aby z własnych warzyw korzystać jak najdłużej. W okresie zimowym trzeba korzystać z warzyw przechowywanych lub przetworzonych (korzeniowe, kapusta, brukselka, jarmuż). Kapustę białą i inne można zastąpić w surówkach kapustą kwaszoną, bardziej rozdrobnioną. Surówki ze świeżej lub kiszonej kapusty powinno się spożywać przynajmniej kilka razy w tygodniu. Na surówki Zamiast kupować kapustę kiszoną, nie zawsze smaczną (i często dość drogą), można ją wyprodukować we własnym zakresie. Nie trzeba kisić jej w beczce, ale w niewielkim kamiennym garnku lub w słoikach. Witamina C bardzo dobrze zachowuje się właśnie w kiszonkach i kapusta taka będzie jej dobrym źródłem jesienią i zimą.(...)


 

KALENDARIUM

październik 2015
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,