MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W KWIETNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


KWIETNIOWY SPEKTAKL
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Po długich zimowych miesiącach drzewa i krzewy powoli budzą się do życia.
Pierwsze kwiaty, jak .
...

np. kotki wierzb lub leszczyn są dość niepozorne, choć niepozbawione uroku. Jednak dopiero w kwietniu zaczyna się właściwy pokaz, stanowiący godne preludium majowego szaleństwa. Dominującym kolorem kwietniowych kwiatów jest żółć przeplatana różem i bielą.
Jak je stosować? Kwietniowe krzewy, jak wiele innych gatunków, można sadzić pojedynczo lub w grupach. Ponieważ zakwitają w okresie, gdy większość roślin dopiero budzi się do życia, powinny być usytuowane w miejscu, w którym będą dobrze widoczne. Warto przy tym zestawiać ze sobą rośliny o różnej barwie kwiatów. Gatunki o pachnących kwiatach najlepiej posadzić w pobliżu ścieżki lub tarasu tak, aby móc cieszyć się ich aromatem. Dobrym rozwiązaniem jest zatem posadzenie w ich sąsiedztwie roślin o późniejszym terminie kwitnienia lub barwnych liściach, aby przedłużyć tym samym okres dekoracyjności. Wymienione gatunki (z wyjątkiem kalin, wiśni wczesnej i mahonii) świetnie znoszą cięcie. Nadają się zatem do tworzenia formowanych żywopłotów. Mahonie można wykorzystać jako rośliny okrywowe, także pod koronami drzew. Gatunki te dobrze u nas zimują i cechują się przeciętnymi lub małymi wymaganiami glebowymi. Najlepiej jednak rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej. Warunkiem ładnego, zagęszczonego pokroju, obfitego kwitnienia i owocowania jest ich uprawa na stanowisku w pełni nasłonecznionym. W miejscach półcienistych rośliny także dobrze rosną, ale kwitną mniej intensywnie. Przy uprawie migdałków, migdałowców i wiśni w formie piennej należy pamiętać o regularnym usuwaniu odrostów z podkładek. Specyficzne wymagania mają mahonie, preferujące miejsca półcieniste do zacienionych, zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów (...)




DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

UNIWERSALNE WIERZBY
dr Piotr Latocha, SGGW
 

Zwracamy na nie uwagę szczególnie wczesną wiosną, gdy kwitną, jednak wyróżniają się również wieloma innymi zaletami.
Wierzby większości
... 

kojarzą się z dużymi drzewami rosnącymi w miejscach wilgotnych. Jednak wśród nich pojawiły się także odmiany niewielkich rozmiarów, najczęściej produkowane w formie szczepionych drzewek. Stają się one coraz popularniejsze wśród miłośników roślin, jednak są wciąż zbyt mało znane i niedoceniane. Ogromną zaletą tych roślin są nie tylko niewielkie rozmiary i oryginalny pokrój, ale także duża odporność i łatwość uprawy. Podstawowym walorem dekoracyjnym wierzb, także tych o niewielkich rozmiarach, są kwiaty zwane baziami lub potocznie „kotkami”, które rozwijają się wiosną przed liśćmi. Wierzby są dwupienne, czyli występują oddzielnie rośliny męskie i żeńskie. Szczególnie dekoracyjne są kwiaty roś­lin męskich. Jednak są także wierzby, które oprócz tych walorów wyróżniają się ciekawym pokrojem, ulistnieniem bądź architekturą pędów. Cechy te przy niewielkich rozmiarach roślin powodują, że można je sadzić w ogrodach każdej wielkości.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

DZIECIĘCE ATRAKCJE
mgr Aleksandra Bagińska, architekt krajobrazu

        
Miejsce dla dzieci to przestrzeń, którą warto starannie przemyśleć pod względem atrakcyjności i bezpieczeństwa. Na kącik dla dzieci starajmy się wybrać dobrze ..
.   .

widoczne miejsce, abyśmy mogli „mieć oko” na nasze pociechy nawet wtedy, gdy nie ma nas w ogrodzie. Widok z kuchni i tarasu będzie znacznym udogodnieniem. Obecność dzieci w ogrodzie powoduje, że nie tylko ich miejsce zabaw, ale cały ogród powinien być właściwie zagospodarowany, aby maluchom nie stała się krzywda. Uwaga na rośliny Priorytetem jest eliminacja roślin trujących oraz ograniczenie kłujących i drażniących. Jeśli na działce rosną kolczaste okazy np. piękne róże, to nie oznacza, że musimy koniecznie je usunąć. Wystarczy podsadzić je innymi roślinami, tak aby nie znajdowały się bezpośrednio przy ścieżce lub trawniku. Szczególnie niebezpieczne i jednocześnie kuszące są rośliny o trujących owocach, m.in. wawrzynek wilcze łyko, konwalia, ligustr pospolity, wiciokrzew czarny, winobluszcz, kalina koralowa, śnieguliczka (tak uwielbiane przez dzieci białe kulki, które pękają po nadepnięciu) lub żywotnik. Nie sadźmy też naparstnic, tojadów, zawilców, zimowitów, rączników i narecznic (...)



DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

WIOSENNY CZAR
mgr inż Elżbieta Filek, architekt krajobrazu
 

Młode przyrosty u roślin liściastych i iglastych mogą zachwycać intensywnością barw. Warto docenić ten walor plastyczny i wykorzystać w tworzeniu efektownych .  
.

kompozycji. Wiosna to pora roku, na którą czekamy z utęsknieniem. Obserwujemy, jak przyroda powoli budzi się z zimowego letargu. W ogrodach wiele roślin zaskakuje nas młodymi przyrostami, których barwa czasem zasadniczo różni się od koloru dojrzałego ulistnienia. U roślin iglastych jest to normalne, że młode przyrosty są dużo jaśniejsze w porównaniu z zeszłorocznymi igłami. Są takie odmiany, których barwa jest zupełnie inna np. świerk biały ’Daisy’s White’ lub ’Rainbow’s End’ – mają przyrosty kremowożółte, a w lecie zupełnie zielenieją i niczym praktycznie nie różnią się od znanej ’Conica’. Podobnie zachowuje się świerk kłujący ’Białobok’ oraz świerk kaukaski ’Aureospicata’. Wśród roślin liściastych istnieje także wiele przykładów podobnych niespodzianek. Klon jawor ’Brillantissimum’ wiosną pyszni się złotymi liśćmi, które szczególnie błyszczą w pełnym słońcu, natomiast w lecie liście jego są zielone. Młode przyrosty klonu jesionolistnego ’Flamingo’ są biało-różowe, a potem przeważa na nich barwa zielona z domieszką różowego i białego. Podobnie wierzba całolistna ’Hakuro-Nishiki’ wiosną wypuszcza mnóstwo różowo-białych listków, które potem zielenieją. Aby utrzymać jak najdłużej efekt różowej kuli, trzeba tę wierzbę kilkakrotnie w sezonie przycinać, aby pobudzić ją do wypuszczania młodych liści.
Z roślin o czerwonych liściach podobne metamorfozy możemy zaobserwować u berberysów np. ’Rose Glow’ lub ’Pink Queen’ – młode liście są dużo jaśniejsze od starszych. Także młode liście pęcherznic ’Andre’, ’Diable d’Or’ i ’Summer Wine’ są pomarańczowe, a dopiero potem przebarwiają się na bordowo (...) 




DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | W SADZIE

ROKITNIK
dr Zbigniew Gruca, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

To niezwykle cenna roślina, którą trzeba bliżej poznać, zanim posadzi się ją w ogrodzie. Rokitnik ze względu na bardzo małe wymagania glebowe, wytrzymałość .
 
.   

na suszę i zanieczyszczenie powietrza, a jednocześ­nie duże walory ozdobne (srebrzystozielone liście, pomarańczową barwę owoców) może mieć szerokie zastosowanie jako krzew ozdobny i użytkowy. Nadaje się do nasadzeń na dużych działkach rekreacyjnych, jak i w ogrodach przydomowych i działkowych. W stanie naturalnym występuje w Chinach, Mongolii, na Syberii oraz na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W Polsce krzewy dziko rosnące są pod ochroną. W niektórych krajach (Rosja, Chiny, Finlandia, Niemcy) rokitnik uprawiany jest na plantacjach towarowych. Krzewy osiągają wysokość 3–5 m, są cierniste i tworzą odrosty korzeniowe. Rokitnik jest rośliną wiatropylną oraz dwupienną (na osobnikach męskich występują tylko kwiaty męskie, a na żeńskich – żeńskie). Jeśli podczas zakupu płeć młodej rośliny nie jest określona na etykiecie, to jej rozpoznanie jest możliwe dopiero po 2–3 latach, kiedy uformują się pąki kwiatowe. Na roślinach męskich mają one kształt małych szyszek. Można też spotkać krzewy rozdzielnopłciowe, ale jednopienne – kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie. Rokitnik kwitnie wczesną wiosną (IV–V), przed rozwojem liści lub równocześnie z ich rozwojem. Kwiaty są niepozorne, żółte, umieszczone w kątach ubiegłorocznych liści lub u nasady krótkich pędów bocznych. Kwiaty bez uszkodzeń wytrzymują kilkustopniowe przymrozki (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 04’2015 | W DOMU I NA TARASIE

NARCYZOWE METAMORFOZY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 
 

Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez narcyzów. Stanowią one radosny element dekoracyjny wnoszący do wnętrza domu powiew wiosny. Cięte .
.  .

kwiaty narcyzów umieszczone w wazonie zachowują trwałość przez 3–4 dni, warto je zatem kupić w stadium pąka. Dłuższą trwałością odznaczają się narcyzy doniczkowe, a szczególnie te o drobnych kwiatach, ale wyrastających po kilka na pędzie. Bardzo popularną odmianą pędzoną w doniczkach jest żółto kwitnąca ’Tête-à-Tête’. Z odmian miniaturowych atrakcyjna jest także żółtopomarańczowa ’Jet Fire’ albo kremowożółta ’Topolino’. Osoby, którym nie odpowiada żółty kolor, mogą kupić narcyzy o pięknych pełnych białych kwiatach – ’Cheerfulness’ lub ’Bridal Crown’. Aby kwiaty ładnie prezentowały się w domu, warto doniczki umieścić w osłonkach lub dekoracyjnych donicach. Najefektowniejsze są oczywiście ceramiczne, ale i obecnie produkowane plastikowe mają bardzo dobrą jakość i estetyczny wygląd. Kolor pojemnika można dobrać do koloru kwiatów. Ładnie zaprezentują się także naczynia w barwach wiosennych – seledynowych albo kontrastujących, pasujących do pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach mogą znaleźć zastosowanie pojemniki metalowe – ocynkowane. Modne obecnie są białe metalowe osłonki z ażurowym rantem (...)


 

KALENDARIUM

kwiecień 2015
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,