MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W KWIETNIOWYM „działkowcu”

4 5 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | ROŚLINY OZDOBNE

PALMY WIELKANOCNE
dr Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Nieodzowną dekoracją wielkanocną są palmy, które mają bogatą historię i mogą być przygotowywane w różny sposób, również z materiałów zebranych z uprawianych na działce roślin. Najprostsze Najczęściej, palmami kojarzonymi z Wielkanocą .

 

nazywamy pędy wierzby. Drzewo to najwcześniej rozpoczyna wegetację i jest symbolem zmartwychwstania oraz nieśmiertelności duszy. Gałązki wierzby z kwiatostanami (zwanymi baziami) łączy się przeważnie z bukszpanem oraz żywymi lub suszonymi kwiatami i dekoruje wstążką. W postaci bukietu święcone są w Kościele katolickim tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową. W kolejnym roku w Wielką Sobotę są palone, a uzyskanym popiołem posypuje się głowy w następnym roku w Środę Popielcową. Zwyczaj ten w Polsce wprowadzono w XI wieku. Regionalne specjały Palmami wielkanocnymi określa się obecnie także długie, proste i wąskie kompozycje. Mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów długości. Tworzone są ze ściętego pnia drzewka dekorowanego pędami.(...)


18 19 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
NA WYSOKOŚCIACH
mgr Aleksandra Bagińska, architekt krajobrazu

Podniesione rabaty są bardzo modne i efektowne. Stają się popularne także ze względu na łatwiejszą uprawę, bez zbytniego schylania się. Można w nich skomponować różne rośliny ozdobne, warzywa i zioła. Szczególnie dla młodych osób rozpoczynających,

swoje ogrodnicze hobby może być to intersujące i zachęcające rozwiązanie. Przecież warzywnik lub ogródek ziołowy to nie muszą być wcale równe rzędy. Ich forma może przybierać fantazyjne kształty i łączyć się malowniczo z roślinami ozdobnymi. Ogródki warzywne i zielniki mogą być zakładane na podwyższonych grządkach i w skrzyniach, na zielonych ścianach i w pojemnikach. Nieocenionym rozwiązaniem są grządki wzniesione, czy też stoły uprawowe. Ich zaletą jest m.in. to, że do pielęgnacji roślin nie trzeba się tak nisko schylać. Jeśli grządkę wykonamy np. z cegieł klinkierowych, prefabrykatów betonowych lub grubszych bali, to na jej brzegu można nawet przysiąść w czasie pracy. Rabaty wzniesione są też doskonałym rozwiązaniem na trudne gleby. Pozwalają stworzyć.(...)
 


22 23 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
INTEGRACJA SENSORYCZNA
dr Beata Płoszaj-Witkowska, UWM w Olsztynie

Ogród pełni istotną rolę w terapii integracji sensorycznej dzieci. Od kilkunastu lat obserwuje się nadmierne korzystanie z różnych urządzeń z dostępem do Internetu kosztem przebywania na świeżym powietrzu, szczególnie wśród małych dzieci. .

 

W efekcie bodźce stymulujące rozwój mózgu są zbyt ubogie, a dzieci mają objawy dezintegracji sensorycznej, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju. Współczesne dzieci coraz częściej wykazują brak doznań zmysłowych, nadpobudliwość, niepokój emocjonalny i ruchowy, a także brak kontaktu na poziomie rodzic – dziecko. Terapia integracji sensorycznej (SI) jest zalecana niemowlętom, przedszkolakom, a także tym w młodszym wieku szkolnym. U dzieci z objawami zaburzeń integracji sensorycznej obserwuje się: występowanie negatywnej reakcji na mycie i czesanie włosów, mycie twarzy, częstsze potykanie się, słabą lub nadmierną reakcję na ból, trudności z pisaniem, rysowaniem, wycinaniem, unikanie chodzenia na boso, nadwrażliwość na dźwięki, trudności w nauce jazdy na rowerze,.  (...)


24 25 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
DŹWIĘK W OGRODZIE
mgr Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu

LDla zdrowia i relaksu, warto go świadomie kreować i wprowadzać... Odpowiednio zaprojektowane rośliny i elementy małej architektury mogą znacznie poprawić komfort wypoczynku, a nawet wpływać na zdrowie. Jednym z czynników istotnych .

 

dla zdrowia i wypoczynku jest dźwięk. Dźwięk jest zawsze obecny w ogrodzie. Można go celowo kreować i świadomie wprowadzać. Mowa roślin Dźwięk roślin wydaje się oczywisty. Pod wpływem wiatru rośliny poruszają się, wydając szum. Odpowiednie gatunki mogą generować różny rodzaj i intensywność szumu. Delikatny szum liści uspokaja, odpręża i pomaga w zasypianiu. Do wprowadzania przyjemnego szumu szczególnie polecane są wierzby i osiki (odmiany o powolnym wzroście), a także trawy ozdobne jak miskanty, trzcinniki bądź lasecznice trzcinowate.Dźwięk nie musi być wydawany jedynie przez liście. Są rośliny, które generują dźwięk przez inne organy, głównie owoce lub nasiona. Należą do nich np. kłokoczka południowa – tzw. krzew różańcowy, którego (...) 


42 43 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | TEMAT MIESIĄCA
 
SUPERKWIATY NA WIOSNĘ
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

PDo zadarniania na glebie suchej można zastosować pragnię syberyjską lub kuklikowatą. Posadzone w ilości 16 roślin na 1 m2 stworzą w krótkim czasie szczelny dywan pokryty liśćmi przypominającymi liście truskawki, a od kwietnia do maja małymi    

żółtymi kwiatami. Ciemnozielone, błyszczące i zimozielone liście barwinka pospolitego (Vinca minor) sprawiają, że jest on niezwykle piękny także poza okresem kwitnienia, również zimą. Długie pędy zakrywają znaczne powierzchnie. W kwietniu i maju obsypany jest fioletowymi, niebieskimi lub białymi kwiatami. Najlepiej rozwija się w miejscach zacienionych. Na skalniakach Najwcześniej kwitnienie rozpoczyna gęsiówka kaukaska. Już od marca zwarta kępa szarozielonych liści pokryta jest białymi niewielkimi kwiatami. Spotykane są także odmiany o różowej lub kremowej barwie płatków. Następny w kolejności kwitnie floks szydlasty. Przez cały kwiecień i maj obsypany jest kwiatami, w odcieniach koloru różowego, niebieskiego i fioletowego. W tym samym czasie na różowo, fioletowo lub..(...)


70 71 DZ04DZIAŁKOWIEC | 4’2019 | MODERNIZACJA DZIAŁKI
 
NOWE BARWY
mgr Aleksandra Bagińska, architekt krajobrazu

Pomysłów na metamorfozę działki jest wiele, ale dość prostym i efektownym jest zmiana kolorystyki detali. Po zimie szczególnie drewniane elementy wyglądają nie najlepiej. Może przy okazji wiosennej impregnacji altany, płotka i trejażu warto pokusić się.

 

o jakieś zmiany? Zanim poniesie nas fantazja w sklepie, gdzie do wyboru mamy wachlarze wzorników kolorystycznych, zastanówmy się jakiej odmiany chcielibyśmy na naszej działce. Nawet pozornie nieciekawa architektura dzięki rozważnej zabawie kolorem może zyskać nowy blask. Kolor wprowadzajmy systemowo, tzn. że dobrze, gdy wszystkie elementy wyposażenia działki ze sobą współgrają. Tak więc oprócz okiennic altany, czy słupów przy tarasie warto pomalować też pergolę, stół i siedziska. Taki zabieg nada spójność całemu wnętrzu ogrodowemu. Obecnie popularne są dwa trendy. Jeden z nich to odważna zabawa kolorem, drugi to ukłon w stronę skandynawskiej prostoty. W minimalistyczny trend doskonale wpisują się biele i szarości (doskonale wyglądają razem). Pięknie (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,