MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W Sierpniowym „działkowcu”

10 11 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | ROŚLINY OZDOBNE

ROŚLINY DO MINIOCZEK
dr Adam Marosz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Oczka wodne mogą być niewielkie. Czy są gatunki o karłowym wzroście, które można w nich posadzić? Odpowiedni dobór roślinności wodnej i przybrzeżnej, w szczególności do oczek małych o powierzchni 1–3 m2 lub niewielkich .

mis, pojemników lub poidełek ma olbrzymie znaczenie. W celu obsadzania tego typu miniaturowych zbiorników powinniśmy bazować na roślinności wodnej osiągającej niewielkie rozmiary. Jeśli decydujemy się na założenie oczka, zawsze chcemy posiadać grzybień (Nymphaea) zwany lilią wodną, ale większość odmian rośnie silnie i nie nadaje się do małych oczek. Trzeba więc poszukiwać odmian karłowych takich jak 'Burgundy Princess' (rubinowoczerwona) lub 'Tetragona' (biała). Można je uprawiać w wodzie o głębokości do 50 cm, a powierzchnia liści u starszych okazów zajmie tylko do 0,5 m2. Do nieco silniej rosnących należy 'Shedy Lady' (jasnoróżowa), starsze okazy po kilku latach wytworzą kępy zajmujące powierzchnię do 1m2. W małym oczku możemy też uprawiać grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata), o żółtych kwiatach, przypominający miniaturową lilię wodną. W strefie przybrzeżnej ładną strukturalną rośliną będzie pałka drobna (Typha minima) dorastająca do wys. 1 m. Tworzy kępy wąsko lancetowatych liści, warto uprawiać ją w pojemniku wstawionym do płytkiego oczka. Z pałką dobrze komponuje się strzałka wodna i przęstka pospolita, której pędy i liście wyrastające ponad wodę przypominają miniaturowe choinki. Kolorem ożywią małą sadzawkę miniaturowe odmiany tataraku trawiastego ('Ogon', 'Oborozuki', 'Variegata'). Dorastają do wys. 30 cm. Tataraki sadzimy w płytkiej wodzie, a więc strefie błotnej lub na brzegu. Podobnie oryginalnym uzupełnieniem może być małych rozmiarów skrzyp arktyczny
(...)

12 13 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | ROŚLINY OZDOBNE
 
BYLINOWE RARYTASY
dr Urszula Puczel

Oprócz znanych i sprawdzonych gatunków, postarajmy się, aby w naszym ogródku zagościły także te mniej popularne, a rabaty staną się jeszcze bardziej ciekawe i oryginalne. Asortyment roślin bylinowych jest na tyle bogaty, że nietrudno będzie dać się zaskoczyć! .

Wyjątkowo oryginalne byliny, delikatne i eteryczne, to rutewki: orlikolistna i Delavaya (Thalictrum aquilegifolium, T. delavayi). Uwagę zwracają ich rozbudowane kwiatostany, w których pierwsze skrzypce grają pręciki. Mogą być one różowe lub purpurowe, występują w kwiatach licznie i nadają charakter roślinom. To doskonałe rośliny na stanowiska wilgotne i półcieniste, do naturalistycznych zakątków ogrodu. Jeśli mamy do zagospodarowania rabatę jeszcze bardziej wilgotną, z pewnością warto polecić na nią języczkę Przewalskiego (Ligularia przewalskii). Ta okazała, wyjątkowo malownicza bylina ma spore wymagania, ale z pewnością warto spróbować. Jeśli zapewnimy jej półcieniste, żyzne i stale wilgotne stanowisko, ma szansę stać się prawdziwą gwiazdą. Im bardziej wilgotne stanowisko, tym lepiej rośliny tolerują nasłonecznienie. Na nieurodzajnych, przesuszonych stanowiskach niestety giną. W okresie kwitnienia języczka dorasta do ok. 1,5 m. Kwiatostany są smukłe, wyprostowane, złożone z drobnych, żółtych koszyczków. Także poza okresem kwitnienia bardzo atrakcyjne są kępy soczyście zielonych, mocno powcinanych liści, które mogą przybierać kolor czerwonawy. Języczki te doskonale sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych bądź na rabatach przy wodzie, posadzone pojedynczo lub po 2–3 razem.. (...)


15 16 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | ROŚLINY OZDOBNE
 
BIAŁOPSTRE
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Krzewy liściaste, po okresie fascynacji iglakami, wracają do łask i są coraz chętniej sadzone w ogrodach. Wśród nich szczególnie wyróżniają się odmiany o pstrych liściach, które nie muszą nawet kwitnąć, by wyglądać atrakcyjnie i wspaniale na zielonym tle innych roślin. . 

U krzewów występują przeważnie dwa rodzaje pstrości. Jeden to nie­regularne, marmurkowe plamy, przypadkowo rozmieszczone na powierzchni liści. Drugi to biała, węższa lub szersza obwódka liścia i ten rodzaj przebarwień jest zwykle bardziej dekoracyjny, bo podkreśla kształt liści i tworzy powtarzający się deseń wzdłuż ulistnionych pędów. Chociaż białopstre odmiany spotkać możemy u bardzo wielu rodzajów i gatunków, w dużej mierze mają one charakter kolekcjonerski. Te, które są łatwo dostępne, zazwyczaj należą do kilku popularnych rodzajów roślin zgodnie z dewizą: efektownie i tanio. Przede wszystkim należy tu wymienić derenie, trzmielinę Fortune'a, berberys Thunberga, bukszpan wieczniezielony, ostrokrzewy, ligustr jajolistny, bez czarny, barwinki, krzewuszki i pieris japoński. Zestawienie to możemy z grubsza podzielić na dwie zasadnicze grupy – podstawowe, niewymagające gatunki i wiecznie zielone, cieniolubne. Wśród najpospolitszych i najmniej wymagających krzewów ozdobnych, w pierwszym rzędzie należy wymienić berberys Thunberga (Berberis thunbergii).(...)


20 21 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
UPRAGNIONY CIEŃ
mgr Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu

Latem coraz więcej słońca do nas dociera. Coraz częściej zaczyna się też pojawiać myśl o zadaszeniach i osłonach przed palącym jego żarem... Wykorzystanie roślin jako zadaszenia – ochrony przed słońcem jest bardzo ciekawym pomysłem ze względu

na dużą atrakcyjność wizualną oraz ekologiczność (wprowadzamy bioróżnorodność). Do stworzenia roślinnego dachu niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej podpory. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu różne pergole. Kwiaty – najpiękniejsze zadaszenie będzie z kwitnącej glicynii, czyli wisterii, której długie, groniaste kwiaty wiszą z podpory. Niestety, jest to efekt tylko wiosenny. Wisterie zaczynają kwitnąć w 3.–4. roku po posadzeniu i w ostre zimy mogą przemarzać, zwłaszcza młode egzemplarze wymagają okrywania na zimę. Piękny efekt dają również róże pnące, zwłaszcza odmiany powtarzające kwitnienie. Należy tylko pamiętać, że pędy róż trzeba podwiązywać do podpór. Pnącza o atrakcyjnych kwiatach to także powojniki, zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe. Powojniki lubią mieć „głowę w słońcu, a nogi w cieniu", dlatego podsadzamy je niskimi krzewami i bylinami. Oryginalne kwiaty ma milin amerykański, który jest bardzo silnie rosnącym pnączem i czasem nawet ekspansywnym (wytwarza odrosty). Wiciokrzewy zaś cudownie pachną, zwłaszcza wieczorem.(...)

26 27 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
RABATY PRZY OGRODZENIU
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

Warto zaplanować urządzenie kolorowych rabat wzdłuż ogrodzenia – urozmaici to fragmenty działki, które są często zapomniane i niedoceniane. Płoty i ogrodzenia są integralną częś­cią ogrodu. W zależności od wysokości i rodzaju materiału z jakiego są wykonane, 

mogą stanowić nieprzeniknioną przeszkodę lub niski, ażurowy akcent na granicy dwóch ogrodów. W rodzinnych ogrodach działkowych wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 1 metra (musi być też ażurowe). Rodzi to pewną trudność w doborze roślin, które możemy posadzić przy tak niskim ogrodzeniu. Rabatę taką możemy zaplanować po wewnętrznej stronie działki. Najpierw musimy się zastanowić nad charakterem rabaty. Powinna ona harmonijnie komponować się z całą działką i ogrodem lub stanowić pewien odrębny akcent wyróżniający to miejsce spośród reszty roślin. Nawet jeśli mamy ogród przydomowy, to warto sadzić niewysokie i karłowe rośliny przy ogrodzeniu. Posadzenie wysokich drzew, które gubią liście, szyszki lub owoce i rozrastają się do dużych rozmiarów może przyczynić się do konfliktów sąsiedzkich. A powinno nam zależeć na dobrych relacjach z sąsiadami. Wczujmy się w ich położenie. Czy my chcielibyśmy mieć w warzywniku igły i szyszki sosny rosnącej tuż za płotem, albo mieć na zadbanym trawniku jabłka lub śliwki (z czasem gnijące) z drzewa sąsiada? Rabata do półcienia. Ogrodzenie działki może znajdować się w cieniu (altany, drzew owocowych, elementów zagospodarowania działek sąsiednich itp.). Głównym elementem tej aranżacji (...)

38 39 DZ08DZIAŁKOWIEC | 8’2016 | TEMAT MIESIĄCA
 
W ŚWIECIE HORTENSJI
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Hortensje to niezwykle urocze krzewy. Ze względu na podobieństwo do bzów i preferencje wilgotnych stanowisk, początkowo były nazywane „wodnymi bzami". To bogaty rodzaj obejmujący gatunki o spektakularnych kwiatostanach, ale także ozdobnych liściach.

Rodzaj hortensja (Hydrangea) obejmuje ponad 20 różnych gatunków, rosnących głównie w umiarkowanym klimacie wschodniej Azji oraz wschodnich rejonach Ameryki Północnej. Kwiaty hortensji ogrodowych można „przemalowywać", regulując odczyn gleby oraz podając nawóz zawierający jony glinu. W glebie kwaśnej z glinem – niebieszczeją, a w bardziej zasadowej – stają się bardziej różowe. To znane i popularne, choć nieco zawodne pod względem kwitnienia hortensje ogrodowe (H. macrophylla). Krzewy dorastają do 1–1,5 m wysokości i szerokości. Ich kwitnienie, w zależności od odmiany, trwa od czerwca do września. W uprawie najczęściej znajdują się odmiany o kulistych kwiatostanach średnicy 15–25 cm, tworzonych wyłącznie przez duże kwiaty płonne. Zazwyczaj mają one jednolite zabarwienie: białe (np. 'Schneeball', 'Soeur Thérèse'), różowe (np. 'Bouquet Rose', 'Freudenstein', 'Sibilla'), czerwone (np. 'Leuchtfeuer'), fioletowe lub niebieskie (np. 'Nikko Blue'), ale są także odmiany o kwiatach (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 

KALENDARIUM

lipiec 2016
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,