MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W STYCZNIOWYM „działkowcu”

16 17DZIAŁKOWIEC | 01’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

KLON NA DZIAŁCE
dr hab. Andrzej Pacholczak, SGGW

Klony to wyjątkowo cenne drzewa i krzewy, które wyróżniają się dużą różnorodnością. Również wśród nich można znaleźć gatunki i odmiany o słabym wzroście, nadające się do uprawy na działce. Dzięki licznym walorom dekoracyjnym, jak np. atrakcyjny .

pokrój (kuliste i malownicze korony), ciekawym liściom (klapowane, dłoniaste, postrzępione, barwne), barwnym młodym przyrostom, ozdobnej korze lub jesiennemu przebarwieniu, klony dają liczne możliwości zastosowań. W ogródku Klony mogą być atrakcyjnym elementem ogrodowych kompozycji. W zależności od odmiany możemy z nich komponować niezwykłe zestawienia z innymi krzewami lub bylinami, m.in. na zasadzie kontrastu kolorystycznego, gdy np. wybierzemy odmianę o barwnych liściach (np. złocisty klon Shirasawy 'Aureum') i zestawimy ją z krzewami o innym zabarwieniu (np. bordowy berberys Thunberga 'Atropurpurea'). Niektóre gatunki (...)


22 23DZIAŁKOWIEC | 01’2020 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
DEKORACYJNY JAGODNIK
dr Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławu

Jagodnik może być wyjątkowym miejscem na działce. Ta oryginalność wynika z bogactwa gatunków, form, kolorów i smaków. Jest przykładem połączenia walorów użytkowych i ozdobnych roślin. Nowoczesny jagodnik staje się miejscem, gdzie uprawiamy

bardzo różne gatunki, w tym także mało znane. Coraz lepiej poznajemy i doceniamy właściwości prozdrowotne uprawianych przez nas owoców. Wybieramy także różne formy prowadzenia krzewów i pnączy, dostrzegamy też ich walory ozdobne. Dzięki takiemu spojrzeniu, jagodnik staje się bardzo ciekawym miejscem. Jest zarówno ładną, kolorową, pachnącą i smaczną oazą bioróżnorodności, jak i ogrodową, ozdobną apteczką od wiosny do jesieni. Jak zaprojektować jagodnik? 1Układ nasadzeń Jagodnik możemy zaprojektować w formie zwartej w wydzielonej części działki, zamknięty np. konstrukcją dla pnączy owocowych (proj. 1) lub malinami alboj.(...)
 


26 27DZIAŁKOWIEC | 012020 | BUDUJEMY
 
ENERGIA ZE SŁOŃCA
mgr Marta Osowiecka, architekt

Skutki postępujących zmian klimatycznych odczuwalne są już dziś powszechnie. Wraz z chęcią zatrzymania tego procesu i ograniczenia emisji dwutlenku węgla rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. Jednym z rozwiązań są panele słoneczne. , 

W porównaniu do innych źródeł energii panele można zastosować wszędzie. Ich dodatkowym atutem jest dostarczanie energii praktycznie za darmo. To jedne z najbardziej ekologicznych źródeł energii ze względu na brak emisji dwutlenku węgla zanieczyszczającego środowisko. Dodatkowo są znacznie bezpieczniejsze od kominków czy butli gazowych, które grożą zaczadzeniem lub pożarem. W zasadzie wszystkie tradycyjne metody ogrzewania są szkodliwe dla środowiska. Panele słoneczne w przystępnej cenie i w wygodny sposób podgrzeją wodę na działce i rozświetlą ją po zmroku. Są łatwe w montażu i obsłudze. Najlepiej ustawić je na dachu, żeby (...)


38 39DZIAŁKOWIEC | 01’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
TOPOWE ROŚLINY
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

TWśród wielu tysięcy gatunków i odmian roślin, które możemy posadzić w swoim ogrodzie, często wybieramy tylko kilka z nich. Dlaczego? Bo wyróżniają się całą gamą zalet: mają piękne liście, kwiaty, wspaniale pachną, są cenne jako zioła, zdrowo rosną, nie,

wymagając wiele opieki. Kwiaty m.in. rozwarów, jeżówek, pysznogłówek, szałwii są prawdziwą ozdobą rabat, przy czym z przodu rabaty, przy ścieżce lub trawniku, najlepiej pasują niższe odmiany, wyższe odmiany najlepiej sadzić z tyłu rabaty. Przywrotniki, lawendy, funkie, żurawki to wspaniałe rośliny na obwódki a także jako wypełnienie rabat. Lawendy, szałwie, pysznogłówki roztaczają wokół miły aromat, wabią motyle i inne owady. Byliny, które są szczególnie okazałe (np. przegorzany, miskanty), warto wyeksponować w wyjątkowy sposób. Aby miały wsparcie podczas silnych wiatrów, dobrze jest je posadzić w pobliżu ścian, murków, wyższych krzewów itp. Malwy (...) 


60 61DZIAŁKOWIEC | 01’2020 | KUCHNIA
 
PRZYPRAWY MNIEJ ZNANE
dr Barbara Frąszczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

WWarto sięgać nie tylko po nasze rodzime przyprawy roślinne, ale również po te bardziej egzotyczne. Przyprawy oprócz tego, że nadają atrakcyjny zapach, smak a czasami i kolor potrawom, wspomagają również procesy trawienne zachodzące w naszym .

organizmie, mogą mieć też inne właściwości lecznicze. Dlatego warto je dodawać do wszelakich potraw, które przygotowujemy i spożywamy. Kardamon Ma delikatny zapach oraz wyraźny korzenny smak. Nasiona można dodawać do potraw w całości, rozdrobnione lub sproszkowane. Jest przyprawą uniwersalną, doskonale komponującą się z potrawami mięsnymi, rybnymi, ostrymi, ale też z daniami słodkimi. Kardamon najczęściej wykorzystywany jest w kuchniach Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz w krajach skandynawskich. Dobrze komponuje się z ryżem, a także nasionami roślin strączkowych. Dodawany jest też do marynat, zwłaszcza marynowanych śledzi (...)


62 63DZIAŁKOWIEC | 01’2020 | ZDROWIE
 
ROŚLINY Z ŻELAZEM
dr Jolanta Lisiecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Żelazo jest niezwykle ważnym dla zdrowia pierwiastkiem. Uczestniczy w transporcie tlenu do różnych narządów organizmu oraz zapewnia między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego, nerwowego i odpornościowego., .

Choć dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo jest nieduże, to właśnie jego niedobór jest najpowszechniej występującym niedoborem pokarmowym. Objawy niedoboru żelaza to między innymi osłabienie, apatia i anemia. Osoby, którym brakuje tego składnika, są blade, osłabione i zmęczone. Konsekwencją niedoboru żelaza w organizmie jest również łamliwość włosów i paznokci, zaburzenie rytmu serca oraz owrzodzenie jamy ustnej. Inne objawy to skłonność do siniaków i częste krwawienia z nosa. „Dwa żelaza" W produktach spożywczych znajdują się dwa rodzaje żelaza: hemowe i niehemowe. Produkty zwierzęce mają żelazo hemowe, które jest lepiej przyswajalne, (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,