MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W LIPCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | ROŚLINY OZDOBNE

SPEKTAKULARNE BYLINY LATA
dr Urszula Puczel

Lipiec to pełnia lata, w ogródkach trwa kwiatowy festiwal kolorów, kształtów i zapachów. To pora kwitnienia wielu atrakcyjnych bylin, które zdobią rabaty i dają się podziwiać. Są wśród nich rośliny wysokie i średnie, niektóre wytwarzają wyjątkowo oryginalne kwiatostany, jeszcze inne – okazałe

liście. To oczywiste, że nie ma jednego uniwersalnego i doskonałego zestawu. Dla jednych najlepsze będą gatunki osobliwe, które swoim wyglądem zwrócą uwagę każdego. Dla innych – byliny sprawdzone i popularne, a przez to niebywale cenne, o ponadczasowej urodzie. I niech tak pozostanie. Co zatem najlepiej ozdobi działkę w lipcu? Na lipcowych rabatach nie powinno zabraknąć rudbekii i jeżówek. Te spokrewnione ze sobą byliny są bardzo popularne, a za sprawą nowych odmian na pewno nienudne. Najpopularniejsza z rudbekii to rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida). Mocno się..
(...)

12 13 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | ROŚLINY OZDOBNE
 
NA ŻÓŁTO
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Krzewy zazwyczaj nie kwitną długo, jednak odmiany o żółtych liściach dają barwny efekt przez cały sezon. Krzewy o żółtych liściach wnoszą do ogrodu energię i dużą dozę optymizmu. Poprawiają nastrój i rozjaśniają miejsca, w których rosną. .

Pięknie kontrastują z roślinami o ciemnych, purpurowych liściach, ale i współgrają z tymi o liściach zielonych. U wielu odmian najmłodsze przyrosty (pędy i listki) są zaczerwienione. Dopiero starsze liście stają się żółte. Drugie oblicze krzewy ukazują jesienią, gdy przebarwiają się, niekiedy spektakularnie, na czerwono lub pomarańczowo. Rekordzistą w liczbie odmian o żółtych liściach jest berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Jego najpopularniejsza odmiana Aurea osiąga ponad metr wysokości i podobną średnicę. Równie wysoka jest 'Maria'. Jest to jednak krzew o bardziej wyprostowanych pędach, a na młodych listkach widoczna jest czerwona obwódka. Coraz większą popularnością cieszą się odmiany karłowe, (...)


16 17 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | ROŚLINY OZDOBNE
 
PETUNIE O RÓŻNYCH OBLICZACH
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Petunie, surfinie i kalibrachoa. Czy to jest jedno i to samo? Jak wyglądają, czym się różnią, czego potrzebują? Jedno jest pewne, mało które rośliny mogą się z nimi równać obfitością i spektakularnością kwitnienia. Już na pierwszy  

rzut oka możemy stwierdzić jaki charakter wzrostu wyróżnia daną odmianę petunii ogrodowej. Część odmian ma pędy wzniesione, jak np. 'Amore Mio' – różowe z białą gwiazdą, 'Mystical Black Velvet' – prawie czarne, aksamitne, 'Potunia Piccola White' – białe. Jednak większość oferowanych obecnie petunii ma pędy przewieszające, nawet do 1 metra długości. I właśnie te nazywane są surfiniami lub petuniami kaskadowymi. Potocznie stosowana nazwa wzięła się od grupy Surfinia, która jest najstarszą i najpopularniejszą grupą petunii o przewieszających się pędach. Do petunii kaskadowych zaliczane są także inne grupy, np. Fortunia o dużych kwiatach, Vitrotunia – polskiej hodowli, obficie kwitnąca, o ciekawym wybarwieniu kwiatów, (...)


22 23 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
NA PRZESTRZENI LAT...
mgr Izabela Adamska, architekt krajobrazu

Piękny ogród to marzenie każdego. Problemem okazuje się jednak zderzenie z rzeczywistością, bo na taki ogród trzeba cierpliwie poczekać. Rośliny, które dostępne są w większości szkółek, są raczej niewielkich rozmiarów. Wielu działkowców

popełnia więc typowy błąd, polegający na zbyt gęstym sadzeniu roślin. Zagospodarowując działkę, należy starannie rozplanować wszystkie strefy w ogrodzie, ciągi komunikacyjne oraz rozmieszczenie rabat. Następnie dopiero można przystąpić do wypełniania ich konkretnymi gatunkami, bezwzględnie pamiętając nie tylko o ich docelowych rozmiarach i średnicach koron, ale również o tempie wzrostu. Odpowiednio zaprojektowany ogród zaprocentuje w późniejszym czasie. Będzie wymagał minimalnej pracy. Nakłady pracy Nieumiejętnie dobrane oraz zbyt gęsto posadzone gatunki spowodują, że ogród będzie wymagał ciągłych nakładów czasu i pracy. Drzewa i krzewy będą musiały być przycinane kilka razy,(...)

38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | TEMAT MIESIĄCA
 
LILIOWA ARYSTOKRACJA
dr Dariusz Sochacki, SGGW w Warszawie

Dostojne lilie są nazywane królowymi ogrodów. Ich różnorodność, bogactwo kształtów i barw kwiatów, sprawiają, że lilie są bardzo chętnie sadzone. Dla lilii – tak jak dla dalii, narcyzów czy tulipanów – trzeba było wprowadzić specjalną klasyfikację ..

ogrodniczą, celem uporządkowania mnogości odmian. Wydzielono 9 grup. Większość z nich można z powodzeniem uprawiać na działkach. Do typowych lilii ogrodowych, łatwych w uprawie i niewymagających zapewnienia specjalnych warunków należą mieszańce azjatyckie, lilie trąbkowe, a z nowszych mieszańców – lilie OT (orienpet, uzyskane ze skrzyżowania lilii orientalnych z trąbkowymi). Inne grupy lilii, takie jak mieszańce martagon lub mieszańce amerykańskie, są trudniejsze w uprawie – wymagają specyficznego podłoża i stanowiska. Lilie orientalne o przepięknych okazałych egzotycznych i silnie pachnących kwiatach spotykamy rzadziej. Są one bowiem delikatne, wrażliwe na choroby i niekorzystne warunki.(...)

56 57 DZ07DZIAŁKOWIEC | 7’2017 | KUCHNIA
 
SEZON NA OGÓRKI
dr hab. Ewelina Hallman, SGGW w Warszawie

Ogórek wnosi do naszej diety wiele dobrego. To bardzo wartościowe warzywo. Ogórki najlepiej rosną w warunkach dobrego, aczkolwiek nie nadmiernego nasłonecznienia i umiarkowanej wilgotności gleby. Optymalna temperatura

do wzrostu to 20–25°C, a najlepszy czas uprawy w Polsce to czerwiec–sierpień. Mamy do dyspozycji ponad kilkadziesiąt odmian ogórków, które różnią się między sobą zarówno kształtem, wielkością, kolorem, jak i smakiem. Zawartość cukrów i kwasów organicznych w owocach oraz olejki eteryczne kształtują ten charakterystyczny ogórkowy smak i zapach. Ogórki mają też zastosowanie w kosmetyce. Plastry ogórka ułożone na oczach i twarzy ściągają pory, zmniejszają opuchliznę bądź cienie pod oczami. Wyciąg z ogórka działa kojąco na skórę, łagodzi liczne podrażnienia, a także odświeża i tonizuje skórę, nawet tę z problemami, jak trądzik. Jest to związane z obecnością chlorofilu (zielonego barwnika) mającego (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 

KALENDARIUM

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,