MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W MARCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | ROŚLINY OZDOBNE

PRYMUSY
dr Marta Monder, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

SPierwiosnki niewątpliwie należą do wiosennych zwiastunów, stąd łacińska nazwa primus – oznacza pierwszy. Pierwiosnki (Primula), zwane często prymulami lub prymulkami, prezentują bogaty rodzaj obejmujący około 500 gatunków.

wieloletnich, rzadziej rocznych, roślin zielnych. Pierwiosnki tworzą rozety liści, z których wyrastają bezlistne łodygi kwiatowe wysokości nawet ponad 1 m, choć u niektórych uprawianych nie przekracza ona kilku centymetrów. Występują w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej, z przewagą strefy umiarkowanej i terenów górskich. W Polsce spotyka się 7 gatunków rodzimych. Pierwiosnki są cenionymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi na rabatach, nad wodą lub w ogrodzie skalnym. Ich wymagania różnią się pod względem potrzeb pokarmowych i glebowych oraz dostępności wody i światła. Najczęściej rozmnaża się je przez wysiew nasion, rzadziej przez podział, a nieliczne przez sadzonki liściowe.(...)


24 25 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRÓD PO JAPOŃSKU
mgr Karolina Szablowska, architekt krajobrazu

Ogrody Dalekiego Wschodu i towarzysząca im filozofia mogą podpowiedzieć i zainspirować jak żyć zgodnie z naturą. Na sztukę ogrodową w Japonii ogromny wpływ miała filozofia zen, potrzeba wyciszenia, wejścia w głąb siebie, kontemplacja,

podziwianie natury. Przy projektowaniu, mistrzowie japońscy inspirowali się dziką przyrodą i twierdzili, że nawet nowo powstały ogród ma wyglądać tak, jakby miał 100 lat. Pierwsze takie ogrody powstawały przy rezydencjach cesarzy, szogunów, arystokracji i przy klasztorach. Dawały poczucie wyjątkowego piękna i spokoju. W Polsce najbardziej znanym przykładem jest ogród japoński we Wrocławiu. W czym tkwi wyjątkowość? Charakterystyczną cechą ogrodów japońskich jest przekazanie nastroju równowagi, prostoty, elegancji i harmonii, a także asymetria i symbolika. Każdy element ogrodu ma znaczenie, jego rodzaj i umiejscowienie nie jest przypadkowe. W dużym uproszczeniu ogrody japońskie.(...)
 


26 27 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
SMACZNE RABATY
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

Krzewy jagodowe posadzone w towarzystwie roślin ozdobnych to świetne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich działek. Patrząc na krzewy jagodowe, nie tylko pod kątem konsumpcji, ale także pod względem dekoracyjności, możemy . .

dostrzec wiele pozytywnych cech. Na przykład krzewy borówki amerykańskiej posiadają ładny pokrój, ciemnozielone liście, duże, białe kwiaty, a jesienią przebarwiają się na kolor czerwonego wina. Pigwowiec pośredni w kwietniu obsypany jest mnóstwem kwiatów w kolorach od białego do ciemnoczerwonego, potem jego ozdobą są ciemnozielone, błyszczące liście, a jesienią na gałązkach widoczne są żółte owoce w kształcie jabłek. Świdośliwa i aronia to krzewy lub niewielkie drzewka o ładnym pokroju, w czasie kwitnienia pokryte białymi kwiatami, a jesienią ozdobą są pięknie przebarwione na różne odcienie czerwieni liście. Róża pomarszczona w czasie kwitnienia wytwarza duże, pełne, pachnące kwiaty,. (...)


42 43 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | TEMAT MIESIĄCA
 
CEBULOWE NA LATO
dr Barbara Marcinek, Uniwersytet Przyrodniczy w Lubliniie

Letnie gatunki cebulowe wyróżniają się ogromną różnorodnością barw i form kwiatów i mogą stanowić spektakularną ozdobę ogródka. Termin ich sadzenia przypada wiosną. Warto już wcześniej zaplanować ich uprawę i dobrać odpowiednie.

gatunki i odmiany. Oprócz popularnych dalii, mieczyków, pacioreczników i begonii, dostępnych jest wiele innych cebulowych gatunków letnich, które nie zimują w gruncie. Jednak większość z nich rzadko zdobi nasze rabaty. Powodem są ich specyficzne wymagania i problemy z przechowywaniem. O powodzeniu w uprawie decyduje bowiem w dużym stopniu termin ich sadzenia do gruntu. Wczesną wiosną, gdy gleba rozmarznie, sadzimy gatunki pochodzące z Afryki Południowej, z których najbardziej znana jest frezja (Freesia). Dostępne są odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych. Do bliskich kuzynów frezji należy też sparaksis trójbarwny (Sparaxis tricolor), iksja (Ixia) i babiana (Babiana). Wszystkie te rośliny (...) 


48 49 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | W WARZYWNIKU
 
ZASADY ZMIANOWANIA
dr hab. Elżbieta Jędrszczyk, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. .   

Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne.(...)


62 63 DZ03DZIAŁKOWIEC | 3’2019 | OCHRONA
 
POGODA A CHOROBY ROŚLIN
prof. Marek Grabowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Krakowie

Każdy rok jest inny, jeśli chodzi o przebieg warunków pogodowych. Deszczowa pogoda w sezonie sprzyja występowaniu większości chorób roślin, z wyjątkiem mączniaków prawdziwych i rdzy. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się..

choroby nieinfekcyjne powodowane przez niesprzyjające warunki pogodowe. Globalne ocieplenie przyczyniło się nie tylko do uprawy nowych gatunków roślin, wcześniej nieuprawianych w naszej strefie klimatycznej, ale także pojawienia się wielu nowych patogenów i szkodników atakujących rośliny. Co decyduje o wystąpieniu objawów chorobowych? Roślina musi być w odpowiednim stadium rozwojowym, najwrażliwsze są młode liście i pędy. Obecność form patogenów zdolnych do zakażenia. U chorób grzybowych zimujących na opadłych liściach i pędach zagrożenie zaczyna się w momencie uwalniania się zarodników wczesną wiosną (zakażają liście i rozwijające się kwiaty) (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,