MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W SIERPNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


ROŚLINY DLA WYPOCZYNKU
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu
 

Rośliny wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Otaczając się nimi, sprawiamy sobie prawdziwą przyjemność. Wśród nich znacznie szybciej.
.

wyciszamy się, odpoczywamy, wracają nam siły. Oprócz tego, że dostarczają tlen i nawilżają powietrze, oddziałują na wszystkie nasze zmysły barwą, kształtem, zapachem, dźwiękiem, a także smakiem. Widziane przez nas kolory są w rzeczywistości światłem, falami o różnej częstotliwości. Stwierdzono też, że różne barwy mogą wpływać na nasze samopoczucie, nastrój, a w rezultacie – na zdrowie. Kolory sprzyjające relaksacji i wyciszeniu to zielony, niebieski i odcienie fioletu. Różowy poprawia nastrój, uspokaja emocje, dobrze działa na serce.
Zieloności w ogrodzie mamy zazwyczaj pod dostatkiem. Zielone są najczęściej drzewa, krzewy i cała powierzchnia trawnika. W miejscach, w których będziemy wypoczywać, posadźmy zatem więcej roślin o niebieskich, fioletowych i różowych barwach. Igły o fioletowo-niebieskim zabarwieniu ma jodła kalifornijska (Abies concolor), zwłaszcza odmiana Violacea. Niebieskawe igły i szyszki znajdziemy też u odmian jodły koreańskiej (A. koreana). W najbardziej nasłonecznionych miejscach dobrze będą rosły niebieskie odmiany jałowców (Juniperus) i świerków (Picea). Rośliny liściaste o liś­ciach z różowym kolorem to pnąca aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) i jej odmiana Adam, klon jesionolistny (Acer negundo) ’Flamingo’, a także berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ’Harlequin’ .
  (...)
DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

LILIE WODNE
dr Adam Marosz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 

Pośród wszystkich roślin do ogrodów wodnych bezsprzecznie królują grzybienie, potocznie nazywane liliami wodnymi. W uprawie znajduje się kilka. 
... 

gatunków m.in. grzybień biały (Nymphaea alba), północny (N. candida), ogrodowy (N. hybrida), drobny (N. pygmaea) i blisko 180 odmian. Największą ich ozdobą są kwiaty, najczęściej białe i różowe, ale także czerwone, żółte, morelowe. Dekoracyjne mogą być też liście – w różnych odcieniach zieleni, często ze smugami lub plamami. Planując ich uprawę warto umiejętnie dobrać odpowiednie odmiany do wielkości zbiornika wodnego. Wśród odmian są takie, które osiągają średnicę powyżej 3 m i takie, które rozrastają się jedynie na 0,5 m. Większość uprawianych dziś odmian grzybieni to mieszańce, które mogą znacznie różnić się siłą wzrostu. Pod tym względem można podzielić je na cztery grupy: rosnące silnie, umiarkowanie silnie, słabo i bardzo słabo. Siła wzrostu decyduje o wielkości rośliny po kilku latach uprawy i głębokości wody, na jakiej powinna być uprawiana. Zatem do wielkości zbiornika należy dobrać odpowiednio silnie rosnącą odmianę i umieścić ją na odpowiedniej głębokości.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

DALIE KWIATY LATA
dr Dariusz Sochacki, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

        
Dalia jest bardzo cenioną i ogromnie lubianą rośliną ozdobną. Jej piękne kwiaty o różnorodnych kształtach i barwach kwitną niezawodnie .

.   .

przez całe lato i jesień. Różnorodność odmian stwarza ogromne możliwości zastosowań tych roślin: niskie – na rabaty, do skrzynek balkonowych i innych pojemników, na obwódki i do ogrodów skalnych, średnie i wysokie – do tworzenia grup ogrodowych, jako rośliny soliterowe, a także jako kwiaty cięte. Odmian dalii wyhodowano tysiące. To bogactwo i ogromną różnorodność trzeba było uporządkować, więc stworzono kilka systemów klasyfikacji ogrodniczej dalii. Mamy zatem dalie pojedyncze, anemonowe, kołnierzykowe (kryzowane), bardzo oryginalne dalie grzybieniaste (o kwiatach lilii wodnych), dekoracyjne, kuliste, pomponowe, kaktusowe i półkaktusowe. Ponadto wyróżniono grupę dalii różnych, w której umieszczane są wszystkie odmiany niezupełnie pasujące do pozostałych grup klasyfikacyjnych, np. chryzantemowe i goździkowe oraz dalie strzępiaste – o kwiatach języczkowatych powcinanych lub rozszczepionych na dwie lub więcej części, co daje efekt strzępiastości całych kwiatostanów, pojedyncze storczykowe (gwieździste) i pełne storczykowe. Bardzo modne są ostatnio odmiany dalii o ciemnych bordowych liściach, co dodatkowo podkreśla walory dekoracyjne całej rośliny (...)DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

OGRÓDKI SKALNE
mgr Dominik Taraska, architekt krajobrazu
 

Dla urozmaicenia płaskiej powierzchni działki lub ogrodu często zakładamy ogródki skalne. Czasem zdarza się, że pofałdowany teren aż się prosi o takie  
.

urządzenie przestrzeni ogrodu. Rozwiązania i formy ogrodów skalnych mogą być zdumiewająco różne. Oto Wasze pomysły na ogródki skalne. Kamienny murek to pełne uroku miejsce dla ciepłolubnych bylin: rozchodników, pomarańczowych kuklików, białych zawilców i tulipanów, pachnących lebiodek (oregano), szarych czyśćców wełnistych i żółtych karmników ościstych. Murek wtopiony jest naturalnie w zróżnicowane pokrojowo i kolorystycznie rośliny. Karmnik ościsty przypomina mech i dlatego kompozycja ma styl retro, jakby z dodatkiem patyny czasu. Ogród p. Marii Cięciwy z Woli Batorskiej k. Niepołomic. Skarpa zabezpieczona kaskadowo ułożonymi tarasami wspartymi piaskowcem. Pierwsze skrzypce grają tu wiosną płomyki szydlaste, kwitnące na różowo i fioletowo. Dopełnieniem są rozchodniki kwitnące latem i wiecznie zielona kostrzewa, nazywana niedźwiedzim futrem. Ogródek skalny zwieńcza karłowa odmiana kosodrzewiny, zaś w tle biało błyszczą kwiaty ubiorka. Działka p. Marii Skalskiej w ROD „Tulipan” w Cieszynie. (...) 
DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

SUCHA RZEKA
  mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu
 

Nie każdy może mieć prawdziwy strumyk na działce. Ciekawą alternatywą jest sucha rzeka – miejsce wysypane żwirem i kamieniami, obsadzone

 
.   

efektownymi roślinami. Wijący się strumyk wśród kwitnących rabat lub zadbanego trawnika, to widok bardzo pożądany w ogrodzie. Jeżeli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na założenie prawdziwego strumienia, to istnieje inna możliwość. Jest nią tzw. sucha rzeka. W japońskich ogrodach karesansui imitowanie wody za pomocą specjalnie grabionego żwiru jest stosowane od wielu wieków.
Sucha rzeka ma tę zaletę, że nie musimy zmieniać wody, walczyć z glonami, ani zamykać obiegu wody na zimę. Nie musimy też stosować urządzeń takich jak pompy, filtry itp. do transportowania i czyszczenia wody w obiegu zamkniętym ani przeglądać instalacji lub przewodów zasilających. Wykonanie suchej rzeki zaczynamy od wytyczenia w terenie biegu przyszłego strumienia. Warto, by miał kształt jak najbardziej naturalny, jak meandrujący potok. Szerokość koryta powinna mieć co najmniej 50 cm..(...)

 

DZIAŁKOWIEC | 08’2015 | W SADZIE

AKTINIDIA OWOCOWE PNĄCZE
dr hab. Piotr latocha, SGGW
 
 

Aktinidia (tzw. minikiwi) to ostatnio bardzo popularna roślina, zarówno wśród działkowców, jak i plantatorów. Wśród wielu gatunków aktinidii na uwagę.. 

zasługują dwa – aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) oraz a. ostrolistna (A. arguta). Ze względu na dobre dopasowanie roślin do naszego klimatu, brak chorób i szkodników, duże walory dekoracyjne oraz niezwykle wartościowe i smaczne owoce zasługują one na powszechną uprawę w ogrodach działkowych i przydomowych. W ostatnich latach aktinidia ostrolistna zaczyna być uprawiana także na plantacjach towarowych, przez co owoce (pod nazwą minikiwi) powinny być także dostępne w sklepach. Aktinidia pstrolistna, zwana także „pstrym kiwi” to słabo rosnące pnącze (do 2–4 m), które oprócz smacznych owoców wyróżnia się także dużymi walorami dekoracyjnymi w postaci biało-różowych liści wiosną. Jest niezwykle wytrzymała na mrozy (do -40°C), jej owoce dojrzewają w VII–IX. Z kolei aktinidia ostrolistna zwana też „minikiwi” rośnie silniej (do 12 m), jest nieco mniej wytrzymała na mróz (do -30°C), a jej owoce dojrzewają w IX–X. Występuje w dwóch odmianach – zielonoowocowej (var. arguta) oraz czerwonoowocowej (var. purpurea)  (...)


 
Reklama

KALENDARIUM

sierpień 2015
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,