MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W LUTOWYM „działkowcu”

10 11DZIAŁKOWIEC | 02’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

DZIEWANNY
dr hab. Julita Rabiza-Świder, SGGW

Te piękne i okazałe rośliny, wyróżniają się atrakcyjnym pokrojem, długim kwitnieniem, niewielkimi wymaganiami i odpornością na suszę – warto je mieć na działce! Dziewanny, ze względu na małe wymagania wodne, a także pokrój i kolor liści, .

znakomicie będą prezentować się w ogrodach żwirowych. Świetnie też wyglądają w innych kompozycjach, gdzie wyeksponowane są ich wyniosłe kwiatostany. Kwiaty dziewann są bardzo atrakcyjne dla pszczół i innych owadów zapylających. Warto je zatem komponować na rabatach z innymi roślinami miododajnymi, takimi jak np. lawenda wąskolistna. Dziewanny lubią stanowiska słoneczne, suche i zaciszne, zapewniające im osłonę przed wiatrem i zimnem. Nie mają dużych wymagań w stosunku do podłoża, udają się na glebach lżejszych, (...)


28 29DZIAŁKOWIEC | 02’2020 | W DOMU I NA TARASIE
 
ZIELONE CZY KWITNĄCE
dr Piotr Czuchaj, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rośliny w mieszkaniu powinny być niezawodne i rosnąć bez większych problemów. Często też chcielibyśmy, aby pięknie kwitły. Niestety, najczęściej nie da się tego pogodzić. Po wielu latach niełaski, rośliny doniczkowe stały się

ponownie pożądane i chętnie stosowane do dekoracji wnętrz. Asortyment ten wzbogacił się o wiele nowości gatunkowych i odmianowych. Ponownie w ofercie pojawiły się gatunki, które dominowały w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. To zarówno rośliny efektownie kwitnące, jak i o dekoracyjnych liściach. Które z nich warto wybrać? Kwitnące, kolorowe rośliny doniczkowe wprowadzają do mieszkania atrakcyjne, barwne akcenty. Wyglądają niezwykle pięknie na tle roślin o dekoracyjnych liściach. Z kolei rośliny o ozdobnych liściach są jednym z elementów kształtujących wnętrze naszego mieszkania, zwłaszcza ze względu nay.(...)
 


30 31DZIAŁKOWIEC | 022020 | W SADZIE
 
AGREST ZNÓW MODNY
dr Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Agrest zwany jest 'winogronem północy'. Jak każdy gatunek ma swoje wady i zalety. Warto je wszystkie poznać, aby spojrzeć na tę nieco zapomnianą roślinę inaczej i jednak znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Agrest dostarcza smacznych, 

owoców, które doskonale nadają się na przetwory. Atutem agrestu, niezależnie od jego odmiany i formy prowadzenia, są też małe wymagania glebowe i siedliskowe. owoce zbieramy od poł. VI do k. VII i możemy wykorzystywać w różnorodny sposób. W fazie dojrzałości zbiorczej wszystkie odmiany mają owoce o barwie zielonej, twarde i wyrośnięte. Wtedy nadają się doskonale na przetwory i do mrożenia. Możemy z nich zrobić musy, kompoty, galaretki i dżemy. Dojrzałość konsumpcyjną owoce agrestu osiągają 1–3 tygodnie po dojrzałości zbiorczej. Dojrzały agrest ma bardzo słodki miąższ i chrupiącą (...)


38 39DZIAŁKOWIEC | 02’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
WALKA Z ZANIECZYSZCZENIAMI
mgr Monika Kucharska-Świerszcz, Uniwersytet Rzeszowski

Skażenie środowiska, w którym żyjemy postępuje. Jak urządzić działkę lub ogród, aby jak najlepiej odizolować się od zanieczyszczeń? Zanieczyszczenia powietrza, a w rezultacie skażenie gleb oraz wód to nieodłączny problem każdego miasta,

Obecność pyłów, metali ciężkich i toksycznych gazów jest skutkiem m.in. spalania śmieci, plastików, palenia węglem niskiej jakości, dymu tytoniowego, zanieczyszczeń przemysłowych i spalin samochodowych oraz lotniczych. Szczególnie narażeni na tego typu zanieczyszczenia jesteśmy zimą, a także w bezwietrzne dni. Codzienna dawka takiej trującej mieszanki, która dociera do naszego organizmu przez wiele lat, jest niekorzystna dla zdrowia. Europejska Agencja Środowiska wskazała aż 6 miast w Polsce, spośród 10 w Europie (...) 


56 57DZIAŁKOWIEC | 02’2020 | ZDROWIE
 
DIETA DLA UMYSŁU
lek. med. Jolanta Wacławek

Sprawny jak najdłużej umysł to marzenie chyba każdego z nas. Ale jak to zrobić? Czy mamy na to wpływ? Otóż okazuje się, że tak – już wiele lat temu naukowcy udowodnili, że odpowiednia dieta poprawia pracę mózgu, wpływa na pamięć.

i koncentrację. Mózg, choć niewielki, bo u osoby dorosłej stanowi 2% masy ciała, to niezwykle ważny dla nas organ, który stale pracuje. Wszystkie docierające do niego informacje i bodźce dzięki różnego rodzaju neuroprzekaźnikom są przesyłane do odpowiednich komórek nerwowych tzw. neuronów. Bez takich impulsów nie byłoby możliwe myślenie, kojarzenie, przyswajanie wiedzy. Ale żeby te wszystkie procesy przebiegały sprawnie, potrzebna jest energia w dużych ilościach. Mózg zużywa ok. 20–25% dostarczanej organizmowi (...)


62 63DZIAŁKOWIEC | 02’2020 | OCHRONA
 
ZAPOBIEGANIE CHOROBOM WARZYW I ROŚLIN OZDOBNYCH
mgr Katarzyna Woszczyk

Działka to miejsce, w którym powinniśmy ograniczać występowanie chorób poprzez profilaktykę oraz niechemiczne zabiegi ochronne stosowane od samego początku uprawy. Próby wysiewania nasion do skrzynek w celu uzyskania rozsady.

warzyw i kwiatów w domowych warunkach, często kończą się niepowodzeniem z powodu źle przygotowanego podłoża lub porażenia przez choroby. Ważnym elementem jest także dobór odpowiednich odmian do produkcji rozsady. Stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju roślin pomaga im przetrwać w dobrej kondycji aż do zbiorów. Do prawidłowego kiełkowania niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła, wilgotności i temperatury (18–25°C). Chociaż uprawa z rozsady jest bardziej pracochłonna, to pozwala na wcześniejszy zbiór plonów oraz szybsze i obfitsze kwitnienie. (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,