MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W GRUDNIOWYM „działkowcu”

04 05 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | ROŚLINY OZDOBNE

KORA JAK MALOWANA
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Zimą każdy element, który burzy szaroburą scenografię ogrodu jest na wagę złota. Dlatego dekoracyjna kora właśnie teraz wysuwa się na plan pierwszy. Jeżeli gdzieś w szkółce lub centrum ogrodniczym wpadnie nam w ręce roślina o ozdobnej korze,   

to pod żadnym pozorem nie wolno jej sadzić w tle, za krzewami lub innymi drzewami. Taki okaz koniecznie trzeba tak wyeksponować, aby zimą można było kontemplować urodę oryginalnej faktury, czy barwy pnia. Najpiękniejsze brzozy Oczywiście na pierwszym miejscu trzeba w tej grupie wymienić brzozy. Standardowo mają one białą korę (np. b. brodawkowata i pożyteczna), ale znajdziemy też gatunki o łososiowych, pomarańczowych, czy też kremowych pniach – brzoza Ermana (Betula ermanii), b. biała chińska (B. albosinensis). Nieco ciemniejszą i bardzo.
(...)

06 07 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | ROŚLINY OZDOBNE
 
MAŁE JEST PIĘKNE
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

Najczęściej podziwiamy rośliny o okazałych, dorodnych kwiatach, które łatwo zauważyć. Jednak równie piękne i wartościowe są gatunki tworzące małe kwiaty, za to w ogromnych ilościach. Drobne kwiaty często zebrane są w kwiatostany i wyglądają jakby   .

były dużym kwiatem. Nie mniej ważne niż rośliny duże, są gatunki i odmiany małych rozmiarów. Umożliwiają one tworzenie kontrastowych zestawień, dzięki którym kompozycja ogrodu może być ciekawsza. Gatunki małe oraz te o licznych, drobnych kwiatach, są tak samo potrzebne jak te o dużych rozmiarach i okazałych kwiatach. Stanowią niezbędne uzupełnienie kompozycji ogrodowych i pełnią wiele ważnych funkcji, jak np. wypełniacze rabat, rośliny okrywowe, obwódki czy choćby elementy złożonych kompozycji, w których bardzo ważny jest kontrast. (...)


19 20 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | W DOMU I NA TARASIE
 
ZIMOWE KWIATY
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą naszych domów i mieszkań. Podczas zimowych miesięcy kwitnące okazy pozwalają zapomnieć o tęsknocie za zielenią i pięknem kolorowych ogrodów. Piękności krótkiego dnia Krótki dzień zimą inicjuje kwitnienie .  

niektórych gatunków roślin. Jednym z nich, uprawianym w mieszkaniach jest szlumbergera ucięta (Schlumbergera truncata), ze względu na termin kwitnienia zwana też kaktusem bożonarodzeniowym lub grudnikiem. Uroku dodają jej trąbkowe kwiaty w kolorach: różowym, czerwonym i białym. Grudnik jest wdzięczną rośliną, którą możemy cieszyć się długie lata. Rośliną krótkiego dnia jest także kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) – sukulent o grubych, skórzastych liściach i licznych kwiatach zebranych w baldachogrona, które pojawiają się w lutym i marcu.(...)


32 33 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | W SADZIE
 
RÓŻA OWOCOWA
pdr hab. Bożena Matysiak, IO w Skierniewicach

Owoce róż są cennym źródłem wielu związków bioaktywnych oraz najbogatszym źródłem witaminy C występującym w przyrodzie. Z tego powodu od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych. Zainteresowanie uprawą róż owocowych,

na własne potrzeby jest coraz większe, gdyż przetwory z ich owoców są nie tylko zdrowe, ale także smaczne i aromatyczne. Są wykorzystywane do produkcji nektaru i syropu różanego, konfitur, dżemów, przecierów, herbatek, a także wina i nalewek. Do tego celu nadają się owoce pozyskiwane ze wszystkich róż naturalnych (dzikich) i ich mieszańców. Do uprawy na działkach najlepsze będą róże dające większe owoce, z dużą ilością wartościowego miąższu oraz łatwo odchodzące od szypułki. Z powodzeniem można też wykorzystywać wiele odmian róż uprawianych ze  (...)

 

38 39 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | TEMAT MIESIĄCA
 
ŚWIĄTECZNE TRENDY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Marząc, aby święta były niepowtarzalne, planujemy nie tylko potrawy, ale przygotowujemy także dekoracje. Jesteśmy zwykle oddani tradycji, jednak chętnie wprowadzamy też różne nowinki w świątecznym ozdabianiu domu i otoczenia. Także florystyczni

kreatorzy mają w tym zakresie różne pomysły. Proponują zarówno proste, jak i bardziej złożone kompozycje, z wykorzystaniem elementów trwałych i roślin ogrodowych. Adwentowe wianki Oprócz choinek lansuje się różne wianki. Staje się już tradycją przygotowywanie wianków adwentowych, które pierwotnie były dość surowe i skromne. Ich głównym elementem są cztery świece symbolizujące kolejne niedziele adwentu. Świece mogą być w formie niedużych walców i kul. Stosuje się także popularne świeczki do podgrzewaczy, tzw. tealighty, osadzone (...)

64 65 DZ12DZIAŁKOWIEC | 12’2017 | KUCHNIA
 
KREMOWE ZUPY
dr Jolanta Lisiecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Gdy robi się coraz chłodniej, mamy większy apetyt na ciepłe potrawy. Talerz pożywnej i rozgrzewającej zupy z powodzeniem może w tym okresie zastąpić śniadanie, obiad lub podwieczorek. Szczególnie godne uwagi są aksamitne zupy kremy, przygotowywane ,

na bazie wywaru warzywnego lub mięsnego. Przed zalaniem wywarem warzywa można podsmażyć na patelni lub upiec w piekarniku. Rozgrzewające dodatki Smak zup doskonale podkreślą zioła i roś­liny przyprawowe, zwłaszcza te o właś­ciwościach rozgrzewających, jak na przykład imbir, kolendra, pieprz cayenne, kurkuma, gałka muszkatołowa, kminek, majeranek lub czosnek. Dodatki te nie tylko działają rozgrzewająco, ale także hamują rozwój chorobotwórczych bakterii, przyspieszają przemianę materii oraz wzmacniają (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 

KALENDARIUM

grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,