MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W STYCZNIOWYM „działkowcu”

04 05 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01’2025 | ROŚLINY OZDOBNE

KWIATY PÓR ROKU
mgr Izabela Admska, architektka krajobrazu

GKażda pora roku w ogrodzie ma swoje wiodące rośliny. Można je zakwalifikować jako podstawę ogrodu, który ma być atrakcyjny przez cały rok. Jakie to gatunki? Ogród dekoracyjny przez cały rok to nie tylko marzenie, ale także cel projektowy, całkiem realny do zrealizowania. Niezależnie od dostępnej powierzchni, można planować nasadzenia w taki sposób, aby były one dekoracyjne przez większość sezonu. .

    Zależnie od możliwości czasowych w zakresie pielęgnacji, w niektórych przypadkach oznacza to sięganie po gatunki długo kwitnące, a w innych – planowanie rabat w taki sposób, żeby o każdej porze roku zwracały uwagę gatunki stanowiące główny punkt dekoracyjny aranżacji, wymieniając się zgodnie ze swoimi terminami kwitnienia. Wiosenne hity Wczesna wiosna to moment, gdy po zimie bardzo czeka się na pierwszy kolor i przebłysk zbliżającej się wegetacji. Każdy kwiat oraz liść cieszy i napawa optymizmem, że zima przemija. Rośliny cebulowe grają tutaj główną rolę. Wśród nich pierwsze są przebiśniegi, a także dodatkowo ranniki (...)


12 13 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01’2025 | ROŚLINY OZDOBNE
 
PIĘKNO POD NADZOREM
dr hab. Marta Monder, prof. SGGW w Warszawie

Jakie są najczęściej spotykane rośliny o właściwościach trujących w ogrodzie i w domu? Jak się z nimi obchodzić? Uprawianych lub spotykanych jako chwasty gatunków roślin zawierających różne substancje chemiczne o właściwościach toksycznych jest bez liku. W przypadku roślin pojemnikowych do wystroju pomieszczeń, to właśnie wiele gatunków z tej grupy ma zdolność neutralizowania szkodliwych  .

substancji lotnych znajdujących się w powietrzu np. benzenu lub formaldehydu. Czasem słyszy się informację, że jeśli jakaś roślina jest trująca, to należy ją usunąć albo w ogóle nie dotykać. Czy jest to rzeczywiście konieczne? Czy uprawa roślin trujących jest bezpieczna? Tak, zdecydowanie, jednak pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dlatego podstawą jest wiedza i edukacja. Warto znać rośliny w swoim otoczeniu, ich nazwy i czytać informacje o nich w dobrych źródłach. Rośliny są trujące po spożyciu. Czasem kuszą barwne owoce, zwłaszcza dzieci, ale przeważnie większa część trującej rośliny jest w smaku gorzka, o (...)

 

36 37 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01'2025 | ZDROWIE
 
ROZGRZEWAJĄCE MAŚCI
dr Marek Ellnain, farmaceuta

Ziołowe maści rozgrzewające pozwolą nam swobodnie oddychać w nocy, pomogą przy katarze, kaszlu, a nawet bólach stawów. Co warto o nich wiedzieć? Maści rozgrzewające to maści polecane najczęściej do wspomagającego leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, jak: 

przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli oraz dolegliwości bólowych mięśni i stawów, występujących w przebiegu takich schorzeń, jak: reumatyzm, artretyzm, zapalenie stawów bądź też towarzyszących urazom np. sportowym. W medycynie ludowej były zalecane jako środki przeciwbólowe, należy jednak zaznaczyć, że obecnie maści o działaniu rozgrzewającym nie zawierają substancji leczniczych zaliczanych do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, choć nie jest to regułą. Jak działają? Maści rozgrzewające wywierają swoje działanie przez wywołanie miejscowego przekrwienia oraz subiektywnego uczucia ciepła, któremu towarzyszy pobudzenie krążenia krwi w miejscu, na które nakładana jest maść, ewentualnie stymulacja lokalnych mechanizmów immunologicznych.u (...)

38 39 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01’2025 | TEMAT MIESIĄCA
 
ROK POPOWODZIOWY
prof. UPP dr hab. Maciej Bosiacki, mgr inż. Jacek Rogalski, UP w Poznaniu

Powódź jest katastrofą naturalną, która oprócz destrukcji budynków, infrastruktury i nasadzeń roślinnych, powoduje także znaczną degradację gleby, zarówno na poziomie jej właściwości chemicznych, fizycznych, jak i jej życia mikrobiologicznego. Miało to miejsce również podczas wrześniowej,

powodzi w południowej Polsce, która spowodowała zalanie wielu działek w ROD. Niektóre prace naprawcze zostały tam przeprowadzone jeszcze jesienią, po ustąpieniu wody, jednak w roku popowodziowym zostało jeszcze wiele do zrobienia, aby przywrócić działki do stanu sprzed powodzi. Uwaga na skażenia chemiczne Jeśli podejrzewamy, że gleba została skażona chemicznie, na co może wskazywać odbarwienie gleby i specyficzny, chemiczny zapach, należy zgłosić zaistniałą sytuację do właściwego Ośrodka Doradztwa Rolniczego bądź Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ze względu na nieznany i potencjalnie niebezpieczny charakter tego typu skażeń, nie należy podejmować samodzielnych działań w celu ich .(...) 


44 45 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01’2025 | W WARZYWNIKU
 
WYBIERAMY ODMIANY POMIDORA
dr hab. Barbara Dyki, prof. IO-PIB w Skierniewicach

Początek roku to dobry czas na rozejrzenie się za nasionami do działkowego warzywnika, w którym bardzo często dominują pomidory. Mamy swoje ulubione pomidory, ale warto wypróbować też odmiany nowe o lepszych cechach użytkowych, ich wybór na rynku jest coraz,

większy. czym kierować się przy wyborze odmiany? Lokalizacja uprawy Jest wiele odmian uniwersalnych nadających się do uprawy w gruncie i pod osłonami ('Adonis', 'Elf', 'Figier', 'Jantar', 'Octawian'), jednak należy się liczyć z tym, że w uprawie gruntowej rośliny mogą gorzej plonować przy niekorzystnych, trudnych do przewidzenia warunkach atmosferycznych w sezonie wegetacyjnym. Lepiej więc do uprawy w gruncie wybierać odmiany typowo gruntowe, a polecane głównie pod osłony, prowadzić w szklarniach lub namiotach foliowych. W ofertach handlowych znajdziemy też sporo odmian polecanych do uprawy w pojemnikach ('Koralik', 'Bajaja', 'Aztek', 'Maskotka', 'Venus', 'Perun'), które możemy ustawić w dowolnym miejscu i przenosić do dobrze oświetlonego pomieszczenia  (...)


48 49 DZ01DZIAŁKOWIEC | 01’2025 | W WARZYWNIKU
 
BABY LEAF
mgr Teresa Sabat, IO-PIB w Skierniewicach

Baby leaf, czyli młode listki, możemy je z łatwością sami uprawiać w domu lub na działce i włączyć do codziennej diety, zyskując zdrową, pełną witamin i minerałów, lekkostrawną żywność. Gdy przetłumaczymy z języka angielskiego na polski „baby leaf" to otrzymamy „niemowlęcy listek" ,

lub inaczej listki w wieku niemowlęcym. Są to pierwsze liście roślin jadalnych: warzyw, ziół, a nawet niektórych roślin ozdobnych jak nasturcja. Zawierają one kilkadziesiąt razy (nawet do 40 razy!) więcej minerałów, witamin i przeciwutleniaczy niż dorosłe formy roślin. A wynika to z tego, że skumulowane w nasionach składniki odżywcze, podczas kiełkowania przekształcane są i przekazywane do kolejnych pojawiających się części młodych roślin: liścieni i liści. Te młode listki zaliczamy do superżywności – „superfoods", czyli tej najzdrowszej. Dlaczego baby leaf to superżywność? Najzdrowsza żywność to ta: nieprzetworzona, pozyskiwana z najczystszych terenów i upraw ekologicznych. To produkty bogate w składniki odżywcze, (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,