MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W MAJOWYM „działkowcu”

06 07 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2025 | ROŚLINY OZDOBNE

ROZKWITNIJ W MAJU
dr hab. Mariusz Szmagara, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

W tym miesiącu pełnię swej urody pokazują m.in. liczne byliny, wiosenne kwiaty cebulowe, a także niektóre gatunki dwuletnie. Mogą być one idealną ozdobą wiosennych rabat, ogrodów skalnych, można je uprawiać również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Wszystkie razem dają nam ogromne możliwości kompozycyjne. .

      Uchwycić chwilę Pojawiające się w tym czasie kwiaty wielu gatunków i przepych świeżej zieleni wokół, to nie tylko rozkosz dla oka, ale również ukojenie dla duszy i uczta zapachów. To miesiąc pachnący bzami, czeremchami i konwaliami. Kwitnących, nowych gatunków jest tak wiele, że często już nie zwracamy uwagi na te, które niewiele wcześniej tak bardzo nas cieszyły, zwiastując nadchodzącą wiosnę. Warto poświęcić im wszystkim chwilę uwagi, przyjrzeć się bliżej i zachwycić się ich pięknem. Mimo że są niekiedy drobne, mają ciekawe kształty, finezyjne płatki, jaskrawe barwy, a ich ilość jest tak duża, że tworzą barwne przestrzenie. Nasz bliski kontakt z kwitnącą przyrodą pozwoli odpocząć umysłowi, zdystansować (...)


12 13 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2025 | ROŚLINY OZDOBNE
 
ZADBAJ O CEBULOWE
dr hab. Barbara Marcinek, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rośliny cebulowe stanowią ważny element ogrodów. W maju w pełni kwitnienia jest większość wiosennych gatunków, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To również pora na sadzenie letnich gatunków cebulowych. Uwaga na wirusy! W czasie kwitnienia warto dokonać przeglądu roślin na rabatach, jeżeli na płatkach kwiatów tulipanów widoczne są:.

fantazyjne, nieregularne smugi nietypowe dla danej odmiany, to z pewnością jest to efekt infekcji wirusem pstrości tulipana – TBV. Rośliny takie należy usunąć z ogrodu w całości (wraz z cebulą) lub np. głęboko zakopać (1 m). Pozostawione, stanowią źródło infekcji dla zdrowych roślin. Wirusy na tulipanach przenoszą głównie mszyce. Jeżeli rośliny zostaną zainfekowane na 4 tygodnie przed kwitnieniem, to objawy mogą być widoczne na kwiatach nawet w tym samym sezonie. W przypadku, gdy infekcja nastąpi później, selekcji nie da się wykonać. Wirusy na roślinach może też przenosić człowiek za pośrednictwem narzędzi, dlatego np. kwiaty powinno się wyłamywać, bez użycia sekatora. Do tulipanów (...)

 

14 15 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05'2025 | ROŚLINY OZDOBNE
 
TRAWNIKOWE ABC
mgr inż. Krzysztof Mielicki, architekt krajobrazu

Niezależnie od pełnionej funkcji i wielkości, każdy trawnik potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych dla utrzymania go w dobrej kondycji. Wiosna to również odpowiednia pora na zakładanie nowej murawy. Wybór miejsca Trawnik w ogrodzie może mieć dowolny rozmiar i kształt. Murawą można np. wypełniać przestrzeń pomiędzy traktami 

komunikacyjnymi, rabatami, tworzyć placyki rekreacyjne itp. Ważne jest jednak, aby unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzew i krzewów, które rzucają cień i oddziałują swoimi korzeniami, a także skarp i miejsc mocno ocienionych, np. przy północnej stronie budynku. Zakładanie Solidne przygotowanie gleby przed założeniem trawnika to niezwykle ważny aspekt. Ziemię należy przekopać i spulchnić, przesiać i usunąć wszelkie chwasty wieloletnie, kamienie, gruz i inne zanieczyszczenia oraz wyrównać teren. W przypadku gleb ciężkich, gliniastych, słabo przepuszczalnych, warto przekopać je z grubym piaskiem, zaś podłoże nadmiernie przepuszczalne, lekkie, piaszczyste, dobrze jest wzbogacić (...)

26 27 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2025 | KUCHNIA
 
ZIELONO NAM!
dr Joanna Taczalska, dietetyczka

Wiosna to idealny moment, aby wzbogacić swoją dietę o świeże, zielone warzywa i zioła, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Korzystajmy z dobrodziejstw działki i cieszmy się pełnią wiosennych smaków! Młode warzywa to prawdziwa skarbnica zdrowia, a ich regularne spożywanie przynosi wiele korzyści  .

dla naszego organizmu. Wiosenne warzywa liściaste to doskonały sposób na poprawę zdrowia i urozmaicenie diety. Ich wspaniały smak i wartości odżywcze sprawiają, że warto włączyć je do codziennego menu. Zielone liście – dlaczego warto? Zielone warzywa liściaste zawierają mnóstwo witamin, takich jak: witamina A, C, K i kwas foliowy. Są one także źródłem żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Obfitują w błonnik, który wspomaga trawienie, a także antyoksydanty, chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym. Spożywanie świeżych liści warzyw odżywia nasz mikrobiom jelitowy, a tym samym wzmacnia odporność, korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz wspomaga prawidłowy metabolizm.(...) 


38 39 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2025 | TEMAT MIESIĄCA
 
DESZCZÓWKA KROK PO KROKU
dr hab. Tomasz Ciesielczuk, Uniwersytet Opolski

Zmiany klimatyczne zmuszają nas do gromadzenia wody deszczowej. Jak to robić z sukcesem? W ostatnich latach zimy bez śniegu, wiosenne i letnie susze, rosnące ceny wody skłaniają do poszukiwania sposobów jej taniego pozyskiwania. Dlatego retencjonowanie deszczówki stało się warunkiem skutecznej uprawy roślin, a racjonalne jej użytkowanie pozwoli przetrwać.

 nawet długie okresy suszy. Najlepiej byłoby gromadzić deszczówkę przez cały rok, ponieważ znaczna jej część spada poza sezonem wegetacyjnym. Zakładając średnią wielkość opadu w Polsce na 600 mm, to z 1 m2 dachu uzyskamy rocznie 600 litrów, a z 10 m2 już 6 m3. Powstaje jednak pytanie, czy jesteśmy ją w stanie zgromadzić? Najprostszym rozwiązaniem jest podstawienie pod rynnę altany beczki lub jakiegokolwiek innego pojemnika, który mamy do dyspozycji. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go w taki sposób, aby uniemożliwić wpadnięcie do niego zwierząt. Im pojemnik większy, tym lepiej, bo nawet w czasie niewielkiego 10 mm deszczu, z dachu altany o (...)


60 61 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2025 | ZDROWIE
 
DZIAŁKA SPOSÓB NA ZDROWIE
dr hab. Agnieszka Krzymińska, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Działka jest miejscem dostarczającym wyjątkowych korzyści dla zdrowia człowieka. Jedni twierdzą, że działki służą do relaksu, inni wskazują na obowiązki związane z dbaniem o rośliny. Gdy jednak zagłębimy się w temat, okazuje się, że miejsce to może być bardzo wyjątkowe i łączyć w sobie przyjemność przebywania w ogrodzie oraz korzyści dla zdrowia. Parafrazując słowa piosenki można nawet twierdzić, że działka 

.może być lekiem na całe zło. Po pierwsze własne zbiory Ogrody działkowe zostały przed laty stworzone w celu wsparcia domowego budżetu ich użytkowników. Okazało się to także możliwością uzyskania własnych warzyw, owoców i ziół, które mogą być produkowane metodami proekologicznymi, w sposób bezpieczny dla zdrowia. Działkowcy mają w tym zakresie merytoryczną pomoc w postaci szkoleń, książek, broszur, plakatów i oczywiście cennych artykułów w comiesięcznych periodykach – Działkowcu i Moim Ogródku. Zatem ich wiedza i możliwości pozwalają, aby uzyskiwane plony były wsparciem na drodze do zdrowego (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,