MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W MARCOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


CEBULOWE NA LATO
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Jeżeli nie mamy jeszcze letnich roślin cebulowych w ogrodzie, warto teraz zdecydować się na ich kupno. Różnorodność kształtów, barw, wielkości .
..

cebul kwiatowych i tego co z nich wyrośnie, sprawia, że w magiczny sposób jesteśmy nimi zafascynowani, kupujemy je, sadzimy i z niecierpliwością oczekujemy na kwiaty. Gatunki sadzone w kwietniu i maju wymagają więcej pracy, gdyż corocznie jesienią należy je wykopać i przechować do kolejnej wiosny. Mimo to chętnie po nie sięgamy i ukwiecamy nasz ogród. Rynek oferuje wiele cennych roślin kwitnących latem. Do najpopularniejszych należą mieczyki (Gladiolus). Obecnie kolorystyka odmian tego gatunku jest bardzo bogata. Poza tradycyjnymi białymi, żółtymi, pomarańczowymi, różowymi, bądź czerwonymi, można kupić dwubarwne czy kwitnące na zielono lub fioletowo. Kwitnienie trwa 2–3 tygodnie. Aby dłużej cieszyć się mieczykami, warto zatem pamiętać o ich sadzeniu co 2 tygodnie, nawet do końca maja. Dzięki temu te najpóźniej sadzone zakwitną jeszcze we wrześniu.  Bardzo popularne są także dalie (Dahlia), begonie (Begonia) i pacioreczniki (Canna). Gatunki te, w odróżnieniu od mieczyków, kwitną całe lato, aż do jesiennych przymrozków. Już wśród odmian dalii każdy znajdzie coś dla siebie. Można przebierać nie tylko w kolorach, ale także w kształtach i wielkości kwiatostanów oraz w wysokości roślin. Pomponowe, kaktusowe, dekoracyjne to tylko niektóre z grup odmian określających kształt kwiatostanów. Begonie bulwiaste mają dwa typy wzrostu. U pierwszego pędy są wzniesione, sięgając do 25–30 cm wysokości. Drugi typ odznacza się zwisającymi pędami o długości nawet 40–50 cm. Paleta kolorystyczna kwiatów, podobnie jak u dalii, jest bogata (...)
DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

PIERWSZE OZDOBY
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniiu
 

Już wczesną wiosną możemy podziwiać pierwsze kwiaty. Warto posadzić je na rabatach, balkonach, tarasach, a nawet w domu.
Możemy wybierać wśród bratków,
.. 

niezapominajek, laków, pierwiosnków, stokrotek i roślin cebulowych pędzonych w doniczkach. Kwitnące wcześnie rośliny warto łączyć w wielokolorowe kompozycje. Zestawienia mogą być harmonijne i ożywcze, np. pomarańczowe laki i żółte bratki w jednym koszu. Pięknie prezentują się też rośliny jednego gatunku posadzone obok siebie np. białe, różowe i bordowe stokrotki. Żółte narcyzy o małych kwiatach wyrastające pomiędzy niebieskimi bratkami to bardzo kontrastowe połączenie. Niebieskie niezapominajki, białe stokrotki oraz jasnofioletowe miniaturowe bratki zachwycą – to harmonijne zestawienie pełne spokoju. Jasnoróżowe tulipany z fioletowymi bratkami lub błękitnymi niezapominajkami są też bardzo urokliwe. Rośliny cebulowe w doniczkach będą idealną ozdobą także do wnętrz mieszkań. W czasie zakupów wybierzmy odmiany wielokwiatowe, np. narcyzów lub tulipanów, kwiaty będą rozwijać się stopniowo, dzięki czemu wydłuży się czas kwitnienia.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

MODA NA ZIELONE
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

        
Po wspaniałych założeniach ogrodowych kapiących przepychem barw powoli przychodzi moda na ogrodową ascezę. Przy ogromnym bogactwie gatunków .
.   .

roślin, ich pokrojów i faktur liś­ci możemy pozwolić sobie na komponowanie ogrodów, żonglując odcieniami jedynie w obrębie jednej barwy – zielonej. Zielony kolor jest wprost stworzony do wypoczynku. Patrząc na zieleń dajemy wytchnienie naszym zmęczonym oczom. Po całodziennej pogoni w wirze rozlicznych zajęć zanurzenie w zieleni pozwoli ukoić skołatane nerwy i uspokoi nasze wnętrze. W zielonych ogrodach najważniejszą rolę odgrywają: pokrój rośliny, kształt liścia i jego faktura, a także subtelny odcień. Mniej istotne są kwiaty, a jeśli już uwzględniamy rośliny kwitnące, to najczęściej wybieramy gatunki o kwiatach białych, które dodatkowo podkreślają spokój wnętrza ogrodowego. Możemy także dodać nieco roślin o niebieskich liściach lub igłach. Oto inspirujące projekty zakątków pełnych harmonijnego piękna. Elegancki przedogródek To propozycja zagospodarowania niewielkiego przedogródka. Centralnym punktem kompozycji jest magnolia gwiaździsta kwitnąca na biało w kwietniu. Na jej tle wyeksponowano wąskie stożki cisów i kule z bukszpanu. Całości dopełnia płaczący modrzew i niebieskoigielny cyprysik. Jako rośliny okrywowe zastosowano bluszcz pospolity i trzmielinę Fortune'a (...)DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

W DOBRYM RYTMIE
mgr inż Magdalena Domaradzka, architekt krajobrazu
 

Ważny w kompozycjach jest rytm, czyli sekwencja podobnych elementów w regularnych odstępach. Rytm w ogrodzie można budować poprzez powtarzanie 
.

takich samych gatunków roślin lub grup, poprzez sadzenie roślin o podobnych rozmiarach, kształtach lub kolorach. Rytm mogą wyznaczać również nawierzchnie oraz elementy architektoniczne, jak ogrodzenie, murki, donice, rzeźby bądź lampy ogrodowe. Dlaczego warto? Ogród i architektura będą stanowiły jedną całość. Kompozycja staje się spokojna, wprowadzony zostaje ład i porządek. Rytm oraz symetria, która często mu towarzyszy, mają szczególne znaczenie w przedogródkach. Rytmiczne nasadzenia podkreślają wyjątkowość tych przestrzeni, nadając im reprezentacyjny charakter. Rytm przyda się przy wejściu. Dzięki temu przestrzeń przed altaną lub domem nabiera szczególnego wyrazu, a rytm optycznie prowadzi nas do wejścia do budynku. Stosowanie rytmu ma za zadanie pokierowanie uwagą obserwatorów w kierunku przez nas zaplanowanym. Czasami nadużywany rytm może spowodować, że kompozycja staje się monotonna. Warto w takich przypadkach przełamać ją poprzez wprowadzenie pewnych urozmaiceń. Takimi wariacjami może stać się zmiana w rozmiarze, kształcie bądź kolorze zastosowanych elementów. (...) 
DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | W SADZIE

CZEREŚNIE DLA KAŻDEGO
dr hab. Elżbieta Rozpara, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 

Dzięki wprowadzeniu do uprawy karłowych podkładek można dziś na działkach, nawet tych małych, sadzić drzewa czereśni. Aby wybrać odpowiedni materiał 
.   

szkółkarski, należy pytać w szkółce (sklepie ogrodniczym) o drzewka szczepione na podkładkach karłowych lub wstawkach skarlających. Na działkach, które mają zwykle małą powierzchnię, nie warto sadzić czereśni szczepionych na siewkach czereśni ptasiej lub antypki, ani też na podkładce F12/1 i Colt. Wszystkie one rosną bardzo silnie i zajmują bardzo dużo miejsca. Na działki poszukujmy drzewek szczepionych na następujących karłowych podkładkach: Gisela 5, Gisela 6, PHL A lub drzewek szczepionych na siewkach czereśni ptasiej, ale ze wstawką skarlającą znajdującą się pomiędzy podkładką i odmianą. Jest to zwykle 30–50 cm odcinek pędu wstawki. Jako wstawki dla czereśni stosuje się najczęściej Frutanę lub jedną z wyżej wymienionych podkładek karłowych. Drzewka na tych podkładkach (lub wstawkach) na działce rosną słabo, osiągają wysokość około 2,5 m, a wielkość ich korony jest zbliżona do jabłoni szczepionych na podkładce półkarłowej. Drzewka te w odróżnieniu od tradycyjnie szczepionych czereśni bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania i obficie plonują. Pierwszych czereśni można skosztować już w pierwszym sezonie po posadzeniu takiego drzewka. (...)

 

DZIAŁKOWIEC | 03’2015 | W DOMU I NA TARASIE

WŁOCHATE I ŁACIATE
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 
 

Kocanki o ozdobnych liściach na dobre zadomowiły się na naszych balkonach i tarasach a także kwietnikach. Mają niewielkie wymagania, a rosną .
  .

przy tym bardzo intensywnie. Ale przede wszystkim są wdzięcznym tłem dla kolorowych kwiatów innych roślin.Liście kocanek pokryte są filcem gęsto wyrastających włosków, które nadają liściom szarawą barwę. Filc stanowi ochronę przed ostrymi promieniami słońca i nadmiernym parowaniem wody. Najbardziej znane są kocanki włochate (Helichrysum petiolare). Pochodzą z południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Pędy rosną szybko, osiągając długość 1,5 m, w dolnej części roślin pokładają się, w górnej są wzniesione. Okrągłe liście (2 cm średnicy) pokryte są szarymi włoskami, które nadają im miękkość w dotyku. Pod koniec lata na końcach pędów mogą pojawić się żółte koszyczki kwiatowe, które lepiej usunąć, gdyż nie są dekoracyjne. Mniej znane są kocanki drobnolistne (H. petiolare subsp. microphyllum), które mają szarozielone liście, ale znacznie drobniejsze niż poprzedni gatunek. Kocanki włoskie (H. italicum) pochodzą z południowych części Europy, gdzie są zimozielonymi krzewinkami. Rośliny dorastają do około 40 cm wysokości, tworzą silnie rozgałęzione wzniesione pędy, na których osadzone są długie (6–7 cm), bardzo wąskie liście. Latem na końcach długich pędów wyrastają żółte koszyczkowate kwiatostany, które lepiej usuwać, dzięki czemu roś­liny zachowają zwarty pokrój (...)


 

KALENDARIUM

marzec 2015
P W Ś C Pt S N
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,