MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W MAJOWYM „działkowcu”

12 13 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2024 | ROŚLINY OZDOBNE

KWIATY DO SUSZENIA
mgr Małgorzata Śmigielska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jeszcze w maju można wysiać wiele gatunków roślin jednorocznych przydatnych do suchych kompozycji, które po sezonie będą przywodziły nam na myśl ciepłe i bogate w kolory wspomnienia lata. Warto je mieć w ogródku! W ogrodzie można przeznaczyć kwaterę pod uprawę roślin jednorocznych.

   na suche bukiety i wysiać na niej nasiona ulubionych gatunków. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rosły między innymi roślinami. Ich nasiona można wysiać na rabatach między bylinami o podobnym lub kontrastowym kolorze kwiatów, bądź też pomiędzy warzywami lub ziołami, ożywiając zielony zakątek. Kiedy i jak ścinać? Pędy przeznaczone do suszenia zbieramy w dni słoneczne, w godzinach południowych. Pędy kocanek, suchokwiatów i złociszków ścinamy najpóźniej przed otwarciem ostatniego rzędu listków, gdy kwiaty rurkowate nie są jeszcze widoczne. Pędy suchołuski zbieramy po całkowitym rozwinięciu koszyczka. U krokosza barwierskiego, do suszenia wybieramy pędy, które mają zamknięte pąki lub krótko po rozwinięciu, (...)


22 23 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2024 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
NA WIELE LAT...
mgr inż. Ewelina Skarzyńska, architektka krajobrazu

Rośliny w ogrodach i na działkach zmieniają się i rozwijają wraz z upływem czasu. Warto być świadomym tych zmian, aby cieszyć się piękną i funkcjonalną przestrzenią przez wiele lat. Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z działką, często zafascynowani widokiem małych roślinek,  .

kupujemy je w dużych ilościach i sadzimy z chęcią jak najszybszego zapełnienia przestrzeni. Zapominamy o fakcie, że rozwój roślin jest procesem dynamicznym, który wymaga zaplanowania w ciągu wielu lat. Zrozumienie tego procesu może pomóc uniknąć wielu błędów, a urządzona przestrzeń pozostanie harmonijna przez lata. W ciągu upływu czasu, rośliny przechodzą przez różne etapy wzrostu. Cykl życia w przypadku bylin to zazwyczaj kilka-kilkanaście lat, dla krzewów kilkadziesiąt, a drzew – nawet kilkaset, dlatego w poszczególne fazy wzrostu będą wchodzić w różnym tempie. O tym pamiętaj... Kupując rośliny, konieczne jest dopasowanie ich pod względem wielkości docelowej do posiadanej przestrzeni i potrzeb. Niepozorne w początkowej fazie(...)

 

26 27 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05'2024 | ZDROWIE
 
FARMACEUTYCZNY JAGODNIK - JEŻYNA, JAGODA KAMCZACKA, BORÓWKA, ARONIA
dr .Marek Ellnain, farmaceuta

W kolejnej części cyklu o leczniczych właściwościach roślin jagodowych przyjrzymy się bliżej nieco mniej popularnym, choć niezwykle cennym gatunkom o czasem zaskakujących walorach zdrowotnych owoców, liści, a nawet korzeni. Jeżyna W Polsce występuje około 100 gatunków jeżyn, a odróżnienie  

ich stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych botaników. Najpospolitsze, a zarazem najistotniejsze z farmaceutycznego punktu widzenia są jednak jeżyna fałdowana (Rubus plicatus) oraz jeżyna popielica (R. caesius). Owoce Przypominają wyglądem malinę, są bardzo smaczne, a ich zastosowanie kulinarne jest duże. Jeżyny nadają się do przygotowywania takich przetworów, jak: soki, dżemy, kompoty, a nawet wina i nalewki. Sok tłoczony z owoców ma działanie napotne oraz przeciwgorączkowe, można podawać go jako środek wspomagający leczenie przeziębienia oraz zapalenia oskrzeli u małych dzieci. Jest także bogatym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C. Liście Sporządza się z nich napar, który jest tradycyjnym lekiem.(...)

32 33 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2024 | W SADZIE
 
SIEDEM POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO POSADZIĆ ROŚLINY OWOCOWE
dr.Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu, a uprawy ogrodnicze na działkach to znakomity sposób na uzyskanie zdrowej i wysokiej jakości żywności. Część sadownicza podkreśla oczywiście użytkowy charakter działki. Może być także elementem rekreacji, pełnić funkcje ozdobne i

 przynosić nam wiele innych, cennych korzyści. Warto też pamiętać, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, działki w ROD służą do prowadzenia upraw ogrodniczych oraz wypoczynku i rekreacji. 1 Samo zdrowie Wpływ owoców na nasze zdrowie jest fundamentalny. Wzmacniają odporność, wspomagają pracę wielu układów, zapobiegają chorobom krążenia, cukrzycy, a nawet nowotworowym. Zalecenia lekarzy mówią o spożywaniu 500 g porcji warzyw i owoców dziennie. A własny minisad i jagodnik mogą zaspokoić zapotrzebowanie całej rodziny na świeże owoce przez cały rok. Owoce są niskokaloryczne i stanowią źródło wielu wartościowych składników. Najcenniejsze to: błonnik, pektyny, witaminy, makro- i mikroelementy. (...) 


36 37 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2024 | BUDUJEMY
 
OCHRONA DREWNA
mgr Krzysztof Mielicki, architekt krajobrazu

Wiosna jest okresem intensywnych prac porządkowych w ogrodach przydomowych i na działkach. Warto wykorzystać ten czas również na konserwację elementów drewnianych pośród zielonych przestrzeni. O czym warto wiedzieć i jaki preparat wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Dobór odpowiedniego preparatu  

Wybór właściwego preparatu jest kluczowy. Lepiej jest unikać środków uniwersalnych, gdyż mogą się okazać nieskuteczne dla naszych potrzeb. Podobnie rozczarować mogą produkty przeznaczone do stosowania zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najlepiej jest szukać preparatów specjalistycznych o konkretnym przeznaczeniu. Do mebli ogrodowych najlepsza jest twarda lakierobejca, odporna na zarysowania i zadrapania. Do konserwacji altany drewnianej świetna jest elastyczna lakierobejca woskowa. Z kolei olej do drewna poleca się do ochrony tarasu i elementów z drewna egzotycznego. Przy zakupie istotne jest sprawdzenie, czy dany produkt do konserwacji drewna działa kompleksowo. Część z nich nie (...)


38 39 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2024 | TEMAT MIESIĄCA
 
WSZYSTKO O PODLEWANIU
dr Ewa Ferens

Nawadnianie roślin jest niezwykle ważnym zabiegiem, szczególnie w okresie długotrwałego braku opadów – coraz częstszego w ostatnich latach. Warto dowiedzieć się, jak bezpiecznie, mądrze i efektywnie podlewać uprawy. Woda jest niezbędnym czynnikiem potrzebnym do życia wszystkim 

organizmom żywym. Rośliny składają się średnio w 90% z wody. Bierze ona udział w transporcie, fotosyntezie, tworzeniu związków organicznych, oddychaniu, transpiracji, utrzymuje turgor komórek, dzięki niej rozpuszczają się składniki pokarmowe zawarte w glebie. Pełni zatem podstawową rolę w uprawie roślin przez cały okres wegetacji. Przy niskim uwilgotnieniu gleby procesy biochemiczne roślin są spowolnione, a przy długotrwałym jej deficycie dochodzi do ich więdnięcia i obumierania. Szczególny wpływ naturyNa dostępność wody dla roślin wpływa skład mechaniczny gleby oraz głębokość występowania zwierciadła wód gruntowych. Duże znaczenie ma także głębokość wytwarzanego przez rośliny systemu korzeniowego (cecha gatunkowa). Im. (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,