MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

We wrześniowym „działkowcu”

06 07 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | ROŚLINY OZDOBNE

FESTIWAL WRZOSÓW
dr Adam Marosz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Przechadzając się późnym latem skrajem sosnowych lasów, spotykamy połacie fioletowo kwitnących krzewinek. To wrzosy – jedne z ostatnich kwitnących roślin tego lata. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) jest jedynym przedstawicielem swego rodzaju. 

Dorasta do wysokości 40–60 cm. Zasiedla zwykle gleby piaszczyste, ubogie, kwaśne. Efekt pięknego kwitnienia dają tylko większe skupiska tych zimozielonych krzewinek. Komponując nasadzenia wrzosów musimy też koniecznie wziąć pod uwagę ich wymagania siedliskowe. Wybrane stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, gleba umiarkowanie żyzna, przepuszczalna i kwaśna. Wrzosowisko to element ogrodu, który w krótkim czasie możemy założyć od podstaw. Jeśli dotąd nie mieliśmy na działce takiego miejsca, możemy wydzielić je np. w trawniku, lub na słonecznej części rabaty. Glebę przekopujemy na głębokość szpadla, dodając dużą ilość torfu kwaśnego, około 25 litrów na 1 m2. Na glebach ciężkich teren pod wrzosowisko warto zdrenować np. warstwą żwiru grubości ok. 10 cm, a na niej usypać sztuczne, łagodne wzniesienia z rodzimej gleby wymieszanej z torfem. Wzniesiony teren w postaci długiej górki podkreśli atrakcyjność wrzosowiska. Obrzeża takiego zbocza można dodatkowo.
(...)

10 11 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | ROŚLINY OZDOBNE
 
WYJĄTKOWE NARCYZY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uroda narcyzów przyćmiewana jest zwykle przez tulipany. Rośliny te jednak zasługują na większą uwagę, szczególnie odmiany o pełnych kwiatach. Narcyzy potocznie, choć niepoprawnie nazywane też żonkilami, to przepiękne wiosenne kwiaty. .

Dominuje wśród nich kolor żółty, choć są również odcienie białe, łososiowe i pomarańczowe. Charakterystyczne dla nich jest tworzenie wewnątrz kwiatu przykoronka, nazywanego też trąbką. Część podziemną stanowi cebula, której w odróżnieniu od tulipanów nie trzeba tak często wykopywać. Dzięki ogromnej różnorodności odmian, można je aranżować na różne sposoby. U wczesnych odmian kwiaty ukazują się na początku kwietnia. Późne odmiany rozkwitają nawet w drugiej połowie maja. Wadą narcyzów jest stosunkowo krótki okres kwitnienia. Miłośników tych kwiatów nie trzeba jednak wcale do nich przekonywać, a sceptykom warto polecić odmiany wielokwiatowe lub o pełnych kwiatach, które kwitną nieco dłużej. Optymalny termin sadzenia narcyzów przypada nieco wcześniej niż tulipanów. Cebule należy posadzić do gruntu na początku września, gdyż wtedy zazwyczaj  (...)


32 33 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | MODERNIZACJA DZIAŁKI
 
PODDASZE UŻYTKOWE
mgr Agnieszka Roś, architekt

Chcąc zainwestować w dodatkową przestrzeń w altanie, można rozważyć dobudowanie poddasza użytkowego. Warto też zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla nas. Zgodnie z Regulaminem Rodzinnych Ogrodów Działkowych wysokość altany . 

mierzona od gruntu do najwyższego punktu dachu może mieć do 5 m przy dachu skośnym i do 4 m przy dachu płaskim. Zgodnie z tymi przepisami możemy pozwolić sobie na aranżację drugiego poziomu altany przy dachu stromym, uzyskując drugi poziom ze skosami. Pamiętajmy, że rozbudowa przebiega za każdym razem indywidualnie, w zależności od stanu technicznego i typu altany, którą chcemy nadbudować. Kiedy budujemy nową altanę lub myślimy o zmianie pokrycia dachowego, warto wziąć pod uwagę wybudowanie poddasza. Doświetlenie Planując dobudowę poddasza użytkowego, należy pamiętać o odpowiednim doświetleniu. Do wyboru mamy dachowe okna połaciowe lub lukarny. Możliwe jest także (w przypadku dachu dwuspadowego) wstawienie okien w ściany szczytowe. Wybrane rozwiązanie będzie miało wpływ na bryłę naszej altany. Okna połaciowe są rozwiązaniem dużo bardziej neutralnym..(...)


42 43 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | TEMAT MIESIĄCA
 
SEZON NA OWOCE I WARZYWA
prof. Witold Płłocharski, IO w Skierniewicach, dr Jolanta Lisiecka, UP w Poznaniu

We wrześniu mamy ogromne bogactwo warzyw i owoców, które wyrosły na działkach. Z tych małych kawałków ziemi zbieramy przecież ogromne skarby dla zdrowia! Plony te trzeba zatem dobrze wykorzystać. Znaczenie produktów z działek i ogrodów

przydomowych wzrosło po ogłoszeniu w styczniu br. przez Instytut Żywności i Żywienia nowej „Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej". Już nie produkty zbożowe, ale warzywa i owoce znalazły się u podstawy piramidy. Swoje miejsce znalazły także zioła i orzechy (zwłaszcza włoskie), które wraz z owocami mają zastąpić niekorzystne dla zdrowia słodycze i cukier. Zaleca się, aby jak najczęściej i w jak największej ilości, spożywać warzywa i owoce, które powinny stanowić przynajmniej połowę tego, co jemy. Jest też zalecenie, by zachować właściwą proporcję: ¾ warzywa i ¼ owoce. Niezwykle ważne jest przy tym, aby składniki odżywcze, zawarte w wyprodukowanej przez nas żywności, nie uległy przemianom pozbiorczym i zachowały się bez większych strat. Na ogół na działkach uprawiamy rośliny jagodowe, które są niezwykle cennym źródłem składników odżywczych i zdrowotnych,.(...)

46 47 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | W SADZIE
 
JEŻYNA BEZKOLCOWA
dr Agnieszka Orzeł, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych

Jeżyna staje się coraz modniejsza ze względu na niezwykle zdrowe owoce oraz łatwość uprawy. W procesie hodowli jeżyny uzyskano wiele wartościowych odmian, owocujących na dwuletnich i rocznych pędach. Do Krajowego Rejestru wpisano 

kilka bezkolcowych odmian (np. Polar, Ruczaj, Gaj), a pod tymczasową ochroną prawną są nowe, wartościowe odmiany (np. Brzezina). Odmiany tradycyjne. Są to odmiany owocujące na dwuletnich pędach. (...) Nowością są odmiany owocujące również na tegorocznych pędach. Pierwszą, dostępną w Polsce była odmiana Reuben, niestety kolczasta. Jej owoce są bardzo duże i smaczne. Na pędach tegorocznych dojrzewają zwykle w k. VIII. Pędy dwuletnie wymagają starannego okrycia na zimę, gdyż łatwo przemarzają. Z tego powodu w praktyce odmianę prowadzi się tylko na zbiór z pędów rocznych. Wkrótce dostępna będzie odmiana Prim Ark® 45. Pędy dwuletnie wymagają starannego okrycia na zimę. Dojrzewanie owoców na pędach dwuletnich rozpoczyna się już ok. 10.VII, a na pędach tegorocznych – p. VIII (aż do przymrozków). Rośliny uprawiane na podwójny zbiór owoców (z dwuletnich i tegorocznych pędów) na pędach tegorocznych plonują 4 tygodnie później niż te uprawiane tylko na zbiór z pędów tegorocznych. (...)

54 55 DZ09DZIAŁKOWIEC | 9’2016 | W WARZYWNIKU
 
INNE NIŻ ZWYKLE...
dr Agnieszka Żurawik, ZUT w Szczecinie

Warzywa też mogą zdobić i ogród, i nasz stół, warto uprawiać ich ciekawe odmiany. Nasz ogród będzie wówczas pełen kolorów nie tylko „kwiatowych", ale także „warzywnych" i nie tylko latem, ale również zimą. Sklepy ogrodnicze oferują ogromną paletę nasion 

różnych gatunków i odmian warzyw. Najczęściej wybieramy tradycyjne odmiany, kierując się ich walorami smakowymi i odżywczymi. To bardzo dobrze. Czasem jednak warto odważyć się i zacząć uprawiać nowe odmiany zarówno smaczne, jak i o dużej wartości odżywczej, a dodatkowo wyróżniające się nietypową barwą. Mogą one także z powodzeniem pełnić funkcję roślin ozdobnych. Ogórek. Ciekawa jest odmiana Lemon. Jest to odmiana gruntowa, średnio wczesna, o oryginalnych żółto-cytrynowych, okrągłych owocach. Młode owoce są delikatne w smaku i nadają się do sałatek oraz do konserwowania. Groch. Nietypowym kolorem strąka wyróżnia się odmiana Blauwschokker. Duże wrażenie robi ciemnofioletowy strąk i zamknięty w nim jasnozielony „groszek". Takie bogate w sole mineralne, kwas foliowy i witaminy A i C warzywo może pięknie prezentować się, m.in. na pergoli. Pomidor White Beefsteak to biała odmiana pomidora. Jego miąższ jest słodki i zawiera niewiele nasion. Owoce są lekko spłaszczone, a dojrzewanie przypada po około 80 dniach uprawy. Zbiór możliwy jest od sierpnia do września. Skórka przybiera kolor przypominający (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 
Reklama

KALENDARIUM

sierpień 2016
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,