W GRUDNIOWYM „działkowcu”
DZIAŁKOWIEC | 12’2023 | ROŚLINY OZDOBNE ROŚLINNE ZAPACHY W OGRODZIE I DOMU PRZEZ CAŁY ROKdr hab. Julita Rabiza-Świder, SGGW w Warszawie
Zapach, niedoceniana cecha roślin, może poprawić nasze samopoczucie, zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Może korzystnie wpływać na nasze zdrowie, działa antystresowo, poprawia nastrój, dodaje pewności siebie. Warto więc aranżować rośliny w ogrodzie (i nie tylko) w taki sposób, aby o każdej .
porze roku było w naszym sąsiedztwie coś pachnącego. Najpiękniejsze zapachy to te dobrze skomponowane i te które lubimy. Odczuwanie zapachu jest sprawą indywidualną, to co dla jednej osoby jest przyjemne, dla drugiej może być drażliwe. Należy o tym pamiętać, wybierając rośliny na rabaty. Bezpieczne są zapachy delikatne i lekkie. W jednym miejscu nie powinno się znaleźć więcej niż kilka silnie pachnących okazów. W niewielkim ogródku wystarczy jeden silnie pachnący krzew lub grupa bylin bądź roślin jednorocznych, aby wypełnić go zapachem. Rośliny pachnące najlepiej sadzić w najbliższym otoczeniu, przy drzwiach wejściowych, w okolicach okien, na tarasach, balkonach i innych miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu. Potrącane rośliny, (...)
DZIAŁKOWIEC | 12’2023 | ZIOŁA
ZIOŁA NA ROZGRZANIE dr hab. Barbara Frąszczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Jesień i zima niosą ze sobą niższe temperatury i ponurą pogodę. Oznacza to, że jest to idealna pora roku na rozgrzewające zioła i przyprawy, które nie tylko ocieplą nasz organizm, ale również przyniosą korzyści zdrowotne i będą stanowić kluczowy element dobrego samopoczucia w sezonie przeziębień i
grypy. Rośliny lecznicze mogą mieć właściwości rozgrzewające, chłodzące lub neutralne. Każda roślina lecznicza ma swoje specyficzne właściwości, ale zioła rozgrzewające mają zwykle pewne wspólne cechy. Przede wszystkim podnoszą temperaturę ciała, dzięki czemu po ich spożyciu jest nam znacznie cieplej. Większość z nich pobudza krążenie i zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Część z nich wspomaga również trawienie i wpływa na wzrost tempa przemian metabolicznych. Duża ich liczba ma również działanie wzmacniające odporność i pomaga w przypadku kataru bądź kaszlu. Dobra rada W okresie zimowym warto do potraw dodawać więcej pikantnych i rozgrzewających przypraw, np.: kurkumę. To jedna z najlepiejć (...)
DZIAŁKOWIEC | 12'2023 | TEMAT MIESIĄCA
OGRÓD PRZYJAZNY NATURZE mgr Izabela Adamska, architektka krajobrazu
Nasze zdrowie i dobre samopoczucie w dużym stopniu uwarunkowane są dobrostanem i obfitością otaczającego nas środowiska. W tym kierunku zmierzają też aktualne trendy w ogrodnictwie, zakładające stosowanie zgodnych z naturą, naturalnych metod uprawy. Jednak jest to nie tylko moda,
ponieważ, biorąc pod uwagę aktualny stan środowiska naturalnego, działania na rzecz zwiększania bioróżnorodności i podtrzymania naturalnych procesów zachodzących w ogrodowych ekosystemach, nigdy nie były ważniejsze niż obecnie. Zgodnie z przesłaniem przyjętych przez PZD programów: „Otwarty Program Klimatyczny PZD" oraz „Bioróżnorodność na działkach w ROD", w dobie postępujących zmian klimatycznych, chemizacji środowiska i zaniku bioróżnorodności, wszyscy jesteśmy zobowiązani do zachowań proekologicznych, a nasze działki powinny funkcjonować w sposób zrównoważony, chroniący bioróżnorodność i naturalne zasoby, bez degradowania środowiska. Ogród naturalny, czyli jaki? Najprościej można zrozumieć ideę . (...)
DZIAŁKOWIEC | 12’2023 | W WARZYWNIKU
WARZYWNIK OZDOBĄ OGRODU mgr inż. Magdalena Blecharska
Tradycyjne podejście do komponowania ogrodów warzywnych powoli ustępuje nowym modom w ogrodnictwie. Obecne trendy to nie tylko komponowanie kwiatów, ziół i warzyw na wspólnych rabatach, ale wręcz akcentowanie samych warzyw w reprezentacyjnych częściach działki.
Oto kilka ciekawych pomysłów na zagospodarowanie ozdobnych warzywników. Tradycyjnym rozwiązaniem w zagospodarowaniu przestrzeni działek jest rozdzielenie części dekoracyjnej i użytkowej. Z reguły wzdłuż ogrodzenia i ścieżki prowadzącej do altany pojawiają się rośliny ozdobne, stanowiące część reprezentacyjną działki. Warzywnik z kolei jest w takiej kompozycji jak najmniej eksponowany. Podejście to w ostatnich latach się zmienia, bo w warzywnikach obecne są coraz częściej barwne kwiaty i zioła. Zarówno kwiaty, jak i kwitnące zioła, poza walorami dekoracyjnymi zapewniają cenny nektar dla odwiedzających ogród owadów pożytecznych. Gatunki dobiera się na wzór rabat dekoracyjnych, gdzie warzywa nie rosną w równych, symetrycznie. (...)
DZIAŁKOWIEC | 12’2023 | W WARZYWNIKU
MIKROLIŚCIE
dr hab. Barbara Frąszczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uprawa mikroliści, czyli microgreens to szybki, tani i bezproblemowy sposób na uzyskanie roślin o wysokiej wartości odżywczej. Jak je uprawiać? Mikroliście to młode rośliny, uprawiane w niewielkiej ilości podłoża, zbierane w fazie wytwarzania przez rośliny dwóch pierwszych liści właściwych –
mniej więcej po dwóch tygodniach od wschodów. Są one szczególnie wartościowe w okresie jesienno-zimowym, gdy warzywa są bardzo drogie, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Co uprawiać? Jako mikroliście możemy uprawiać szereg gatunków warzyw, ziół, a nawet zbóż. Do najpopularniejszych należą: amarantus, burak, boćwina, komosa ryżowa, szpinak, szczypiorek, czosnek, por i cebula, marchew, seler, koper, koper włoski, cykoria, sałata, rukola, brokuł, kapusta, kalafior, jarmuż, rzodkiew, rzodkiewka, rzeżucha, ogórek, melon, a nawet dynia. Spośród zbóż można uprawiać: jęczmień, kukurydzę, ryż, owies oraz pszenicę, a z popularnych ziół: miętę, bazylię, rozmaryn, szałwię i oregano. Z grupy roślin strączkowych do uprawy zalecany jest groch. Do, (...)
DZIAŁKOWIEC | 12’2023 | BUDUJEMY
ŚWIĄTECZNE OŚWIETLENIE W DOMU mgr Barbara Łukaszuk, architektka
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, w którym możemy poczuć szczególną atmosferę. Jak ją można przywołać w mieszkaniu? Nastrojowe oświetlenie, którym udekorujemy nasz dom, na pewno pomoże nam poczuć się w tym czasie wyjątkowo. Pierwszy rodzaj oświetlenia świątecznego, który .
przychodzi nam na myśl, to z pewnością oświetlenie świątecznego drzewka! Mamy tu dość duży asortyment do wyboru i warto przemyśleć efekt wizualny. Może zależeć nam na jak najbardziej skomplikowanej grze układów i kolorów światełek, a może wręcz przeciwnie – interesuje nas spójność z resztą oświetlenia wnętrza i tylko jednolite oświetlenie wchodzi w grę. Coś więcej niż lampki choinkowe Ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem oświetlenia choinki są wszelkie kurtyny, które cudownie będą wyglądać zawieszone na zasłonach, firankach lub kominku. Takie od podłogi do sufitu sprawdzą się na firankach, a te krótsze – imitujące sople spełnią swoje zadanie tuż pod karniszami, na poręczach schodów lub pod kominkiem. (...)
Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne |