MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W PAŹDZIERNIKOWYM „działkowcu”

DZ10 4 5DZIAŁKOWIEC | 10’2019 | ROŚLINY OZDOBNE

PEŁNE TULIPANY
dr hab. Agnieszka Krzymińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wśród bogactwa odmian tulipanów, szczególną uwagę przyciągają te o pełnych kwiatach. Tulipany należą do popularnych kwiatów ogrodowych. Mało znane są jednak odmiany, u których liczba listków okwiatu jest większa niż 6. Są wśród nich odmiany .

wcześnie kwitnące – w połowie IV – zazwyczaj z mało wypełnionymi kwiatami. Dorastają one do 30–40 cm wysokości. Tulipany pełne późne są wyższe, z łodygami długości 50–60 cm oraz kwitną na przełomie IV i V. Mają one silniej wypełnione kwiaty. Często łodygi pod ciężarem kwiatów wyginają się, a nawet wyłamują po deszczu. Niezwykłe kwiaty Urok pełnych kwiatów docenić można już przed kwitnieniem. Pękate pąki, przypominające u niektórych odmian zamknięte maki, stopniowo rozwijają się, zachwycając swoją urodą. Zaletą odmian pełnych jest nieco dłuższe kwitnienie w porównaniu do odmian o kwiatach pojedynczych. Także po (...)


DZ10 8 9DZIAŁKOWIEC | 10’2019 | ROŚLINY OZDOBNE
 
RAJSKIE JABŁUSZKA
dr hab. Piotr Latocha, SGGW

Jabłonie ozdobne mają wiele zalet W odróżnieniu od swoich bardziejpopularnych, owocowych krewniaczek, wyróżniają się większą dekoracyjnością, ale nie tylko. Jabłonie ozdobne są bardziej odporne na choroby i mogą być uprawiane niemal bez ochrony chemicznej

a ich mniejsze, ale atrakcyjne owoce, często nadają się do bezpośredniego spożycia lub częściej do przygotowania smacznych kompotów, żeli, dżemów lub do kandyzowania. Są także bardzo cennym pożywieniem dla ptaków. Jabłonie ozdobne wyrastają w niewielkie drzewa, czasem duże krzewy. Dwukrotnie w ciągu roku zwracają na siebie uwagę – wiosną, podczas niezwykle obfitego kwitnienia, oraz jesienią, dzięki barwnym owocom, które niekiedy utrzymują się bardzo długo na drzewie. Kwiaty otwierają się w V, są pojedyncze, najczęściej białe lub różowe (rzadziej karminowe). Owoce najczęściej kuliste, rzadziej gruszkowate, żółte, zielone lub czerwone, dojrzewają, zależnie od odmiany, niekiedy,.(...)
 


DZ10 10 11DZIAŁKOWIEC | 102019 | ROŚLINY OZDOBNE
 
CHRYZANTEMA NA RÓŻNE SPOSOBY
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

Chryzantemy, zwane też złocieniami, to jedne z najbardziej barwnych, jesiennych kwiatów. Ich kwiatami możemy się cieszyć od późnego lata, aż do przymrozków. Złocienie rozwijają kwiaty czerwone, żółte, pomarańczowe, brązowe, różowe, purpurowe,, 

fioletowe, białe, cytrynowe – we wszystkich barwach, z wyjątkiem niebieskiej. Wśród chryzantem znajdziemy odmiany o drobnych kwiatostanach pojedynczych, podobnych do stokrotek, półpełnych, pełnych i pomponowych. Nie dziwi mnogość ich odmian, są bowiem uprawiane od 2,5 tysiąca lat! Chryzantemy gruntowe są roślinami świetnymi na rabaty, ale nie tylko. W ogrodzie jest dla nich wiele innych, równie odpowiednich miejsc, wystarczy, że uruchomimy wyobraźnię. Odmiany złocieni dorastają do różnej wysokości, dlatego możemy wykorzystać je na rozmaite sposoby. (...)


DZ10 16 17DZIAŁKOWIEC | 10’2019 | ROŚLINY OZDOBNE
 
ROŚLINNE DZIWOLĄGI
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Asortyment roślin oferowanych w sklepach ogrodniczych i szkółkach wciąż rośnie i ów trend zdaje się nie mieć końca. Obok kolejnych odmian popularnych gatunków pojawiają się całkiem nowe, zupełnie nieznane gatunki i wręcz rodzaje, o których mało kto słyszał,

nie mówiąc już o znajomości ich wymagań. Przy nabywaniu takich rarytasów warto najpierw dobrze wzbogacić swoją wiedzę na ich temat i dopiero wówczas podejmować decyzję. Wśród roślinnych „dziwolągów" znajdują się bowiem rośliny całkiem dobrze u nas rosnące, ale także zupełnie nieprzydatne do naszego klimatu bądź o bardzo wygórowanych wymaganiach co do siedliska. Unikaty dla każdego Osobliwych gatunków łatwych w uprawie jest całkiem sporo. Warto wśród nich wymienić z pewnością kwitnące wiosną i wczesnym latam kielichowce, jak np. kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) o buraczkowych (...) 


DZ10 38 39DZIAŁKOWIEC | 10’2019 | TEMAT MIESIĄCA
 
KORZYSTNE "DZIAŁKOWANIE"
dr Ewa Michowska, Okręg Lubelski PZD

Działka, zgodnie z założeniami, ma zapewniać relaks i możliwość odpoczynku, ale także plony, które ubogacą naszą dietę oraz polepszą sytuację materialną. To również miejsce, w którym otoczenie korzystnie oddziałuje na człowieka. Najcenniejszym dobrem  

w życiu człowieka jest zdrowie. Dużo uwagi poświęcamy temu, aby być w pełni sił i dbamy o to, by jak najdłużej utrzymać dobrą kondycję i cieszyć się zdrowiem. Ruch i dieta odgrywają kluczową rolę w tym dążeniu, dlatego prowadzenie własnego ogródka może okazać się receptą na dłuższe życie w dobrym zdrowiu. Energia i ruch Praca w ogrodzie wymaga wykonywania wielu ćwiczeń gimnastycznych, które usprawniają organizm. Dzięki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu: dotlenia się mózg, reguluje ciśnienie krwi i poprawia ruchowość układu kostno-stawowego oraz mięśni. To doskonała forma rehabilitacji, (...)


DZ10 56 57DZIAŁKOWIEC | 10’2019 | BUDUJEMY
 
PŁYTKI KLINKIEROWE
mgr Marta Osowiecka, architekt

Stwarzają ciepły klimat, a jednocześnie są bardzo trwałe i odporne na zabrudzenia. Płytki klinkierowe to świetny sposób na dodanie elegancji elewacji altany. Płytki klinkierowe wizualnie przypominają cegłę klinkierową, choć znacznie różnią się .

grubością i sposobem montażu. O ile zastosowanie cegły klinkierowej możliwe jest tylko na grubej, trójwarstwowej ścianie, o tyle płytki klinkierowe można wykorzystać zarówno przy dwu- jak i jednowarstwowych ścianach. Łatwiej się je układa oraz są zdecydowanie tańsze. Mimo to nadal kojarzą się z ciepłem, trwałością, tradycją i elegancją. Dobre właściwości Płytki klinkierowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Świetnie chronią elewację, ale też dzięki wysokiej odporności na ścieranie dobrze sprawdzą się jako wykończenie tarasu. Ile to kosztuje? Płytki klinkierowe kosztują ok (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,