MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W KWIETNIOWYM „działkowcu”

04 05 DZ04DZIAŁKOWIEC | 04’2020 | ROŚLINY OZDOBNE

NARCYZOWE AKCENTY OGRODU
dr Barbara Marcinek, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Narcyzy niewątpliwie kojarzone są zarówno z wiosną, jak i Wielkanocą, a za ich pomocą można stworzyć w ogrodzie wspaniałe akcenty przyciągające wzrok. Narcyzy w ogrodzie tworzą barwne plamy, najlepiej wyglądają  posadzone w grupach..

 Prostym i wygodnym rozwiązaniem są kompozycje np. z tulipanami, które zakwitną w tym samym czasie, lub tuż po narcyzach. Efektownie wyglądają też żółte narcyzy posadzone w sąsiedztwie niebieskich hiacyntów lub szafirków. Można przy tym stosować nasadzenia pasowe, np. najwyższe piętro stanowią narcyzy drobnoprzykoronkowe, środkowe – niskie tulipany pojedyncze lub pełne wczesne i jako obwódka – krokusy bądź szafirki.  Ciekawie wyglądają nasadzenia pasowe z narcyzów, lub w formie małych grup na tle zieleni trawnika. Można też sadzić narcyzy w pobliżu zbiorników wodnych i pod drzewami liściastymi. (...)


12 13 DZ04DZIAŁKOWIEC | 04’2020 | ROŚLINY OZDOBNE
 
JEDNOROCZNE ROŚLINY DO ZASUSZANIA
dr Urszula Puczel

Mimo dużej dostępności sztucznych kwiatów, nadal chętnie decydujemy się na kompozycje z roślin suchych. Kwiaty, które możemy samodzielnie uprawiać w ogrodzie, a potem wykorzystać do dekoracji pomieszczeń, cieszą

nas wyjątkowo. I chociaż nie wszyscy uwielbiamy upały i palące słońce, to cząstkę letnich ogrodów utrwaloną w kompozycjach, chętnie zatrzymujemy na dłużej. Z roślin wysiewanych bezpośrednio do gruntu najpopularniejszy jest suchlin różowy 1 (Helipterum roseum), nazywany suchołuską. Jego pędy pokryte są małymi, lancetowatymi liśćmi, na szczycie zakończone koszyczkiem kwiatowym, średnicy 2–3 cm. Środek wypełniają kwiaty rurkowe, koloru żółtego lub brązowego, a otaczają je suche „płatki", białe lub różowe. Suche kwiatki tworzą też: biały złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum) i fioletowy suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum). Niezastąpione są szarłaty w różnych formach.(...)
 


26 27 DZ04DZIAŁKOWIEC | 042020 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
ZAKĄTEK WARZYWNO-ZIOŁOWY
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

To recepta na niesztampowy warzywnik, który da nam gwarantowany efekt wow! Warzywniki kojarzą się zazwyczaj z grządkami, na których w równych rządkach rosną warzywa. Najczęściej warzywniki ukrywamy za żywopłotami lub wyższymi grupami roślin ozdobnych   

jako część działki lub ogrodu niezbyt atrakcyjną. Warto jednak przełamać te stereotypy i urządzić warzywnik w niekonwencjonalny sposób, wzbogacając asortyment typowych warzyw o zioła przyprawowe i kwiaty jednoroczne oraz byliny. Posadzone obok warzyw zioła przyprawowe i rośliny ozdobne, również będziemy mogli wykorzystać do przyrządzenia smakowitych potraw. 1 Kwitnące zioła i kwiaty przywabiają owady zbierające nektar, które przy okazji zapylą nasze pomidory, ogórki, dynie, melony, arbuzy i cukinie. 2 Przywabiają także owady pożyteczne, takie jak bzygi i złotooki, które w dorosłym stadium rozwojowym odżywiają się nektarem, a ich larwy zjadają (...)


42 43 DZ04DZIAŁKOWIEC | 04’2020 | TEMAT MIESIĄCA
 
ROŚLINY NA OCIEPLENIE KLIMATU
mgr Monika Kucharska-Świerszcz, architekt krajobrazu

Czas przemyśleć dobieranie roślin w naszych ogródkach... Postępujące zmiany klimatyczne, jakie dokonują się na naszych oczach: rekordowo wysokie temperatury wiosną i jesienią, upały latem, długotrwałe okresy suszy oraz wydłużający się sezon wegetacyjny,

powodują, że znaczna część roślin nie radzi sobie w tak ekstremalnych warunkach, część przedwcześnie zakwita, zdarza się też, że obumierają. Pomimo trudności związanych z suchym i nagrzewającym się stanowiskiem, stosując racjonalny i przemyślany do takich warunków dobór roślin, możemy stworzyć wiele ciekawych kompozycji wzbogacających naszą działkę lub ogród. Otwierają się nowe możliwości. Na co postawić? Globalne ocieplenie klimatu, które z roku na rok narasta, a które może pociągać za sobą inne konsekwencje, choćby w postaci zmian w strukturze różnorodności biologicznej, np. napływu nowych szkodników i chorób roślin, wymusza na nas (...) 


47 48 DZ04DZIAŁKOWIEC | 04’2020 | W WARZYWNIKU
 
WSZYSTKO O POMIDORACH
mgr. Teresa Sabat, IO w Skierniewicach

Pomidorów nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie – ze względu na ich walory smakowe i prozdrowotne. Warto przypomnieć podstawy ich uprawy i pielęgnacji. Pomidory dobrze rosną w miejscu zacisznym, słonecznym, na glebach piaszczysto-gliniastych, 

ciepłych i dobrze utrzymujących wilgoć, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5–6,5). Należy unikać sadzenia pomidorów po sobie lub innych warzywach z rodziny psiankowatych (papryka, oberżyna, ziemniak) ze względu na przenoszenie z gleby i resztek roślinnych groźnych patogenów chorobotwórczych i szkodników. Dobry sąsiad Dla dobrego wzrostu i plonowania pomidorów ważne jest również korzystne sąsiedztwo innych roślin. Zdrowo rosną one w pobliżu: bazylii, czosnku, pietruszki, selera, szparagów, aksamitek, nasturcji oraz nagietków, które dodatkowo odstraszają mączliki często pojawiające się na pomidorach. Pomidory uprawia się w I, II a nawet. (...)


62 63 DZ04DZIAŁKOWIEC | 04’2020 | OCHRONA
 
NAMIOTY NA ROŚLINACH
dr Magdalena Hampel, Ogród Botaniczny UJ w Krakowie

Latem na ogródkowych drzewach i krzewach często dostrzegamy gałązki gęsto oplecione przędzą. Czy takie „namioty" są powodem do niepokoju? Takie konstrukcje tworzą gąsienice różnych gatunków motyli, głównie z rodziny namiotnikowatych, a czasem .

pierścienica nadrzewka bądź zagraniczni przybysze – oprzędnica jesienna i ćma bukszpanowa. Gąsienice tych motyli są bardzo żarłoczne. Namiotniki lub pierścienica, niewykryte w porę, mogą spowodować gołożery oraz pokryć przędzą miejsca żerowania, a także wędrując w poszukiwaniu pokarmu, trawnik i sprzęty, które napotkają po drodze. Dlatego już od końca zimy trzeba systematycznie przeglądać drzewa owocowe oraz bukszpany w poszukiwaniu śladów ich obecności i systematycznie usuwać je. Co robić? Na drzewach owocowych przeglądamy młode pędy i usuwamy złoża jaj pierścienicy nadrzewki. Od momentu pękania pąków i ukazywania się (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,