MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W GRUDNIOWYM „działkowcu”

6 7DZIAŁKOWIEC | 12’2019 | ROŚLINY OZDOBNE

RÓŻE PRZEZ CAŁY ROK
dr Marta Monder, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Czy można mieć różane ozdoby przez cały rok w ogrodzie? Pozwala na to ogromna różnorodność gatunków i odmian (kilkadziesiąt tysięcy), które dają nie tylko obfite kwitnienie od wiosny aż do mrozów, ale także ozdobne, kolczaste lub.

barwne pędy, kolorowe owoce o różnych kształtach oraz efektowne ulistnienie. Odmiany wielkokwiatowe i rabatowe sadzi się tak, by kwiaty były w zasięgu wzroku oglądającego i możliwe było podziwianie z bliska ich kształtu i zapachu. Róże pienne komponuje się w taki sposób, aby uwidoczniony był ich ładny pokrój. Odmiany okrywowe i pnące, zajmujące więcej miejsca, mogą stanowić element rabaty oglądanej także z większej odległości. Róże o interesujących kolcach powinny być sadzone w miejscu widocznym, ale bezpiecznym, tak, aby osoby przebywające w ogrodzie nie poraniły się o ich pędy. Róże parkowe dobrze się prezentują wśród innych krzewów, niezbyt silnie  (...)


22 23DZIAŁKOWIEC | 12’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
ŁĄKA Z ZIÓŁ
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

To bardzo oryginalne i nowoczesne rozwiązanie – łączące przyjemne z pożytecznym. Rośliny rosnące na naszych łąkach mają wiele właściwości leczniczych. Można nawet stwierdzić, że łąki i pastwiska to wielka apteka, w której

całkiem za darmo pozyskujemy cenne lekarstwa, stosowane we współczesnej medycynie konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Kwitnące łąki ziołowe są także źródłem pożywienia dla owadów i barwnym urozmaiceniem działki lub ogrodu. Dobierając starannie gatunki można taką łąkę ziołową stworzyć we własnym ogrodzie. Do tego celu będą nadawać się zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Ponieważ łąka ma być kolorowa, wobec tego wybieramy zwłaszcza zioła, z których wykorzystujemy jako surowiec zielarski kwiaty. Nasiona pozyskujemy z natury, zbierając je samodzielnie lub wykorzystujemy nasiona dostępne w sklepach. Do obsadzenia miniaturowych łąk ziołowych możemy.(...)
 


28 29DZIAŁKOWIEC | 122019 | W SADZIE
 
DESEROWE ODMIANY WIŚNI
mgr Agnieszka Głowacka, IO w Skierniewicach

Wiśnia jest postrzegana głównie jako świetny surowiec do produkcji m.in. soków, dżemów, nalewek. Postęp hodowli sprawił, że pojawiły się odmiany o bardziej wyrafinowanym smaku. Można je z powodzeniem zaliczyć do odmian deserowych. Owoce wiśni mają wysoką wartość dietetyczną, są bogate w cukry, kwasy organiczne, pektyny, garbniki, karoteny, , 

witaminy z grupy C, B1, B2, B9, PP, a także ważne dla zdrowia człowieka składniki mineralne, jak: miedź, potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń i sód. Ponadto zawierają antocyjany, które wpływają na przepuszczalność naczyń włosowatych i regenerację wzroku u osób pracujących, flawonoidy, melatoninę, inozyt odpowiedzialny za wydalanie złego cholesterolu z organizmu oraz zapobiegający siwieniu włosów, kumarynę obniżającą krzepliwość krwi, bardzo potrzebną w diecie osób po zatorze płucnym, zawale, udarze, działającą uspokajająco, rozkurczowo (...)


36 37DZIAŁKOWIEC | 12’2019 | ZDROWIE
 
DIETA W RÓŻNYM WIEKU
mgr Marta Urbańska, dietetyk

Tempo przemiany materii nie będzie takie samo przez całe życie. Z czasem zacznie spowalniać, co zwykle oznacza kilka dodatkowych kilogramów i zmianę budowy ciała. Czasami odczuwamy negatywne skutki spowolnionego metabolizmu, a często ,

to my sami źle wpływamy na przemianę materii, obniżając jej tempo. Jak uchronić się od negatywnych skutków i dodatkowych kilogramów wraz z wiekiem? Czy jest na to sposób? Tak! To właściwa dieta i dużo ruchu Ważne jest zdrowe odżywianie i utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale co robić, jeśli wraz z wiekiem coraz trudniej utrzymać wagę i witalność? Warto poznać czynniki, które bezpośrednio zależą od kondycji w późniejszym wieku. Metabolizm – to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii w żywych komórkach, które są podstawą wszystkich procesów biologicznych. To dzięki przemianom metabolicznym organizm jeste (...) 


38 39DZIAŁKOWIEC | 12’2019 | TEMAT MIESIĄCA
 
KWITNIENIE NA DŁUGI DYSTANS
mgr Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu

Wiele bylin i krzewów ozdobnych potrafi powtarzać kwitnienie w danym sezonie, dzięki czemu znacznie wydłuża się ich efekt dekoracyjny. Dobrze zaprojektowany ogród żyje i cieszy swoim wyglądem przez cały rok. Niewątpliwie najważniejszy jest okres .

wegetacji, a najefektowniejszą ozdobą są kwiaty. Dla tych, którzy lubią pracę w ogrodzie i mają więcej wolnego czasu, dobrym rozwiązaniem jest dosadzanie roślin kwitnących w określonych porach roku. Ci bardziej zapracowani i zajęci powinni postawić jednak na rośliny długo kwitnące i powtarzające kwitnienie. Kwiaty długo utrzymujące się w ogrodzie są niewątpliwą ozdobą. Zwracają uwagę swoją barwą, kształtem, zapachem itp. Wprowadzają do ogrodu kolory urozmaicające zieleń roślinności. Do kwiatów przylatują przeróżne owady, w tym kolorowe motyle, które również są niezwykłą atrakcją. Rośliny efektownie i długo kwitnące można wybrać wśród krzewów, (...)


48 49DZIAŁKOWIEC | 12’2019 | W WARZYWNIKU
 
MIEJSCE NA WARZYWNIK
mgr Elżbieta Sikora

Uprawę warzyw można tak zaplanować, aby miejsce to spełniało rolę ozdobną i użytkową. Na działkach klasyczne warzywniki zwykle dość długo znajdują się w jednym miejscu, często w centralnej części, ze względu na najlepsze warunki świetlne, .

czyli dobre nasłonecznienie. Jednak po kilku latach może wystąpić zjawisko zmęczenia gleby, co skutkuje większą podatnością roślin na choroby, które występują w większym nasileniu, pojawia się też więcej szkodników. Warto więc pomyśleć o zmianie lokalizacji nawet na kilka sezonów. Nasz warzywnik może znajdować się w różnych miejscach działki. Przy wejściu na działkę napotykamy na kawałek tzw. przedogródka, tam zwykle sadzone są różne kwiaty. Często też znajduje się pergola z pnącymi kwiatami lub pnączem ozdobnym z liści, dającym dużo masy zielonej, czasem nawet w postaci zielonego „tunelu". Takie wejście na działkę sprawia pewne wrażenie (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,