MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
WE WRZEŚNIOWYM „działkowcu”

DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | ROŚLINY OZDOBNE
– TEMAT MIESIĄCA


KRÓLOWE RÓŻE
dr Marta Monder, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
 

Wspaniale rosnące i kwitnące róże są dumą ogrodu, a możliwości ich zastosowań są ogromne. Największy wybór tych roślin w szkółkach i sklepach.jest jesienią

 i to właśnie najlepszy okres, aby wybrać te najbardziej odpowiednie. W uprawie znajduje się około 100 gatunków z rodzaju Rosa i ich odmian botanicznych oraz tysiące odmian uprawnych. Warto zatem poznać te najlepsze, najlepiej przystające do naszych potrzeb. Róże odpowiednio dobrane będą rosły w każdym miejscu, z wyjątkiem tych zupełnie zacienionych lub podmokłych. Mogą rosnąć w jednej odmianie, ale doskonale komponują się z roślinami towarzyszącymi: od cebulowych, przez jednoroczne, byliny, małe krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste. Róże stanowią wizytówkę ważnych miejsc i nierzadko główny element kompozycji, zwłaszcza w reprezentacyjnych miejscach lub akcenty – wówczas np. w małym ogrodzie wystarczy nawet jeden, duży krzew róży. Cenioną cechą tych szlachetnych roślin jest też długie kwitnienie i żywotność. Komponując róże na rabatach wraz z bylinami, roślinami jednorocznymi, cebulowymi, niewielkimi krzewami, warto pamiętać, że niektóre odmiany kwitną już nawet w pierwszej połowie maja (wiele parkowych, stare), jednak większość róż nowoczesnych rozwija swe kwiaty dopiero od połowy czerwca. Wśród innych roślin róże sadzi się pojedynczo lub w małych grupach..
  (...)


DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

TUJE Z FANTAZJĄ
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGW w Rogowie
 

Pośród tysięcy pięknych gatunków drzew i krzewów to właśnie żywotniki cieszą się u nas bardzo dużą popularnością. Nasze względy zaskarbiły .  
... 

sobie dzięki wielu zaletom, wśród których warto wziąć pod uwagę bogaty wybór barwnych odmian m.in. żółtych, miedzianych, seledynowych, pastelowych, również o bardzo oryginalnym pokroju lub formie pędów. W czym tkwi ich siła? Żywotniki to rośliny mało wymagające co do stanowiska, odporne na mróz, łatwe w rozmnażaniu, niepodatne na choroby ani szkodniki. Cechą dekoracyjną jest zwarta bryła w postaci obłego stożka, kolumny, czy kuli. No i jest jeszcze jeden walor właściwy niemal wszystkim tak popularnym drzewom iglastym – brak konieczności sprzątania opadłych liści. Różnorodność w jedności Dzisiaj już nie sposób kupić typowego żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Za to we wszystkich centrach ogrodniczych królują zestawy przeróżnych jego form o pokroju kolumnowym, jajowatym, piramidalnym, kulistym, bądź nieregularnym. Mają one różną siłę wzrostu i niekiedy mniej lub bardziej żółtą barwę pędów, czasami białopstre.(...)
 


DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | ROŚLINY OZDOBNE

TRAWY ZIMĄ ZIELONE
dr inż. Monika Henschke, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

        
Liście zimozielonych traw i turzyc mogą mieć różne barwy. Zielone liście mają kostrzewy, bambusy oraz turzyce i kosmatki. Intensywnie zieloną . .   .

lub niebieskawą barwę liści można podziwiać u kostrzewy ametystowej (Festuca amethystina), owczej (F. ovina) i miotlastej (F. scoparia). Wszystkie mają liście bardzo wąskie, ale u dwóch pierwszych są one długie, dzięki czemu pięknie szumią na wietrze. Bambusy także są trawami. Wszystkie mają liście trwałe i w większości są one właśnie zielone. Szczególnie warte uwagi są fargezja Muriel (Fargesia murielae), fargezja lśniąca (F. nitida) i sasa karłowa (Sasa pumila). Wśród turzyc i kosmatek trwałe zielone liście mają turzyca zwisła (Carex pendula) oraz kosmatka leśna i śnieżna (Luzula sylvatica, L. nivea).Jest wiele gatunków, których odmiany mają liście zielone z białymi lub kremowymi pasami wzdłuż liści, np.: turzyca japońska (Carex morrowii) ‘Variegata’, ‘Ice Dance’, turzyca ptasie łapki (C. ornithopoda) ’Variegata’, turzyca długokłosowa (C. dolichostachya) ‘Gold Fountain’. Ciekawostką są turzyce o zimozielonych brązowych liściach, jak turzyca Buchanana (C. buchananii) oraz turzyca włosista (C. comans) ‘Bronco’ (...)DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | URZĄDZAMY OGRÓD

KSZTAŁTOWANIE BRZEGU
mgr inż. Marta Szczęsny-Muciak, architekt krajobrazu
 

Oczko wodne spotykamy na działkach coraz częściej. Jego założenie nie jest trudne, jednak nadal wyzwaniem często okazuje się takie zaaranżowanie . 
.

strefy brzegowej, aby prezentowała się naturalnie. Widok folii lub prefabrykatu z tworzywa sztucznego nie jest estetyczny. W przypadku zbiornika o pionowych ścianach nie jest możliwe ukształtowanie brzegu w sposób przypominający naturalne zbiorniki. Lepiej jest w takim przypadku podkreślić brzeg płytami betonowymi lub kamiennymi albo drewnianym pomostem. Płyty należy układać ok. 5 cm ponad taflą, by skutecznie ukryć folię lub prefabrykat. W przypadku zbiorników naturalistycznych problem stanowi zabezpieczenie sypkich materiałów (otoczaki, żwir) przed osuwaniem się, więc należy wprowadzić na spadku elementy oporujące. Jeśli chcemy wprowadzić do zbiornika życie biologiczne lub pozwolić mu rozwijać się naturalnie, warto ukształtować brzegi tak, by zwierzęta miały możliwość swobodnego wejścia lub wyjścia. Do mocowania elementów wykończeniowych należy stosować zaprawę bez wapna, ponieważ jest ono szkodliwe dla ryb. Maskowanie zapewnia także odpowiednie ukształtowanie półek na rośliny przy budowie zbiornika. Pierwsza na głębokości ok. 25 cm będzie miała za zadanie właśnie maskowanie brzegu, więc warto zastosować rośliny rosnące szybko (tataraki, turzyce, sity, wiązówki, tojeście, pałki, trzciny, kosaćce, rdest ziemno-wodny) (...) 


DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | W SADZIE

BEZCENNA ARONIA
 dr Zbigniew Gruca, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 

Aronia jest łatwa w uprawie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie, wyróżnia się wysoką żywotnością, zdrowotnością oraz   
.   

odpornością na mróz, choroby i szkodniki. A poza tym jest bardzo zdrowa! Aronia czarnoowocowa spokrewniona jest z jarzębiną i ze względu na duże podobieństwo owoców nazywana jest czasem jarzębiną czarnoowocową. Jako roślina uprawowa odbyła daleką drogę z Ameryki Północnej, przez Syberię i zachodnią część dawnego Związku Radzieckiego, gdzie była uprawiana na niewielką skalę, „docierając” na początku lat 70. ubiegłego wieku do Polski. Już po kilku latach badań wzbudziła ona duże zainteresowanie możliwością wykorzystania owoców w przemyśle spożywczym, przetwórczym i farmaceutycznym, co w konsekwencji doprowadziło do powstania dużych plantacji towarowych. Owoce zawierają duże ilości substancji garbnikowych, stąd ich cierpki smak i z tego względu nie nadają się do spożywania w większych ilościach w stanie świeżym. Stanowią jednak niezwykle cenny surowiec do celów przetwórczych (soki, syropy, dżemy, konfitury, nalewki), a ponadto zawierają.(...)

 

DZIAŁKOWIEC | 09’2015 | W WARZYWNIKU

GRZYBY BEZ RYZYKA
prof. Marek Siwulski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 
 

Boczniaki są powszechnie uprawiane na całym świecie. W Polsce w uprawie znajduje się wiele gatunków tego smacznego i cennego grzyba. Prawie wszystkie . 

charakteryzuje szybki wzrost grzybni w podłożu i łatwe zawiązywanie owocników. Te cechy powodują, że boczniak idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej. Uprawa boczniaków jest łatwa, mogą się nią zajmować nawet początkujący działkowcy. Obecnie na rynku dostępne jest podłoże ze słomy całkowicie przerośnięte grzybnią boczniaka. Podłoże to w postaci bloków o różnych wymiarach zapakowanych w folię umożliwia założenie uprawy, która zaczyna plonować w ciągu kilku do kilkunastu dni. Dostępność podłoża całkowicie przerośniętego grzybnią boczniaka bardzo upraszcza uprawę i prawie całkowicie zapewnia jej powodzenie. Nie trzeba się martwić przygotowaniem podłoża uprawowego i okresem jego przerastania grzybnią. Z tego względu warto jest podjąć się takiej uprawy. Możemy w ten sposób mieć dostęp, prawie w ciągu całego roku, do świeżych grzybów i korzystać z ich walorów kulinarnych. Jak postępować z gotowym do uprawy podłożem przerośniętym przez grzybnię boczniaka – wszystko zależy od tego, gdzie i w jakim terminie ma być prowadzona uprawa. (...)


 

KALENDARIUM

sierpień 2015
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,