MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W LIPCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2025 | ROŚLINY OZDOBNE

SPEKTAKULARNY HIBISKUS BAGIENNY
dr inż. Dawid Kocot, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Te coraz bardziej popularne byliny oferowane są w odmianach o różnej wysokości i barwie kwiatów. Warto lepiej je poznać, a także ich potrzeby uprawowe, aby corocznie cieszyły nas swoim spektakularnym kwitnieniem! Hibiskus bagienny, znany również jako ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) to imponująca bylina, pochodząca 

      z podmokłych terenów wschodniej części Ameryki Północnej. Zachwyca swoimi ogromnymi kwiatami w ciepłych odcieniach bieli, różu i czerwieni. To doskonały wybór dla osób, które chcą wprowadzić do ogrodu efektowny, a przy tym stosunkowo łatwy w pielęgnacji akcent. Jedną z największych zalet hibiskusa bagiennego jest długi okres kwitnienia – od VI aż do X. Roślina ta zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej urodzie i wyjątkowym cechom. Jej kwiaty są imponujące, osiągają zwykle średnicę 15–25 cm i pojawiają się w dużych ilościach. Choć nie pachną, ich barwy i wielkość są wystarczająco spektakularne, by przyciągnąć uwagę każdego miłośnika ogrodów. Co wybrać? Wybierając. (...)


10 11 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2025 | ROŚLINY OZDOBNE
 
MODA NA SUSZENIE ROŚLIN
dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. UP w Poznaniu

Utrwalanie roślin ozdobnych jest znane i stosowane od wieków. Jednak moda na ich wykorzystanie nieco się zmienia. Po latach mniejszego zainteresowania, suszone rośliny wracają ponownie do łask, m.in. dzięki nowym pomysłom na ich zastosowanie. Dość popularne stają się np. rośliny suszone na płasko, .

które są stosowane do robienia obrazków, lampionów (przyklejane do szkła), czy dekoracji zalewanych żywicą epoksydową, w tym biżuterii. Okazuje się, że ceny zasuszonych w ten sposób roślin są dość znaczne. Działkowcy mogą jednak skorzystać z mnóstwa roślin, które rosną na działce, zasuszać je i wykorzystywać np. do zabawy z dziećmi lub udostępniać innym. Sposoby zasuszania roślin 1 Metoda zielarska Jest najczęściej stosowana. Polega ona na utrwalaniu poprzez swobodne zasychanie kwiatów po ich zbiorze. Powiązane w pęczki, najczęściej po oberwaniu liści, zawiesza się odwrotnie niż rosły, czyli ku dołowi. Najlepiej zasychają w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. W przypadku traw, kwiatostany do suszenia :(...)

 

14 15 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07'2025 | KUCHNIA
 
SOKI I KOKTAJLE Z WARZYW I ZIÓŁ
dr Jolanta Lisiecka, UP w Poznaniu

Letnie napoje, zwłaszcza te przygotowane z produktów zebranych z własnej działki, to świetny sposób na dostarczenie organizmowi składników odżywczych i orzeźwienie w upalne dni. Zarówno soki, jak i koktajle z warzyw i ziół są proste w przygotowaniu i z powodzeniem mogą stanowić zdrową przekąskę lub nawet zastąpić  

posiłek np. śniadanie czy kolację. Mogą też być świetnym sposobem na „przemycenie" warzyw do diety dzieci. Wartość odżywcza Warzywa i zioła z własnej działki to przede wszystkim gwarancja świeżości i pewność wysokiej jakości. Przygotowane z nich napoje stanowią bogate źródło soli mineralnych i witamin, białka i błonnika, a także innych cennych substancji bioaktywnych. Jednocześnie są niskokaloryczne. Bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Poprawiają przemianę materii i wspomagają odchudzanie oraz odkwaszają organizm i oczyszczają go z toksyn. Stymulują działanie systemu immunologicznego organizmu, poprawiają koloryt skóry, opóźniają procesy starzenia i dodają energii (...)

20 21 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2025 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
RABATA PRZY OGRODZENIU
mgr Elżbieta Filek, architektka krajobrazu

Ważnym elementem działki jest ogrodzenie. Stanowi ono granicę, a jednocześnie może być miejscem do stworzenia ciekawych kompozycji. Jest to bardzo istotne, ponieważ widok od strony altany czy tarasu powinien być atrakcyjny. Kompozycje rabat przy ogrodzeniu po wewnętrznej stronie działki możemy aranżować biorąc pod uwagę.

kilka aspektów. Może to być: szerokość rabaty, dobór roślin i kolorystyka. Te czynniki mają znaczący wpływ na wygląd i atrakcyjność kompozycji. Szerokość rabaty Szerokość rabaty zależy od możliwości przestrzennych. Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca, rabata może mieć 60−70 cm. Wówczas dobieramy rośliny o odpowiednich rozmiarach. Dobrze sprawdzą się kolumnowe jałowce (np. jałowiec pospolity 'Sentinel') i berberysy (np. 'Red Rocket'). Nadawać się też będą miniaturowe kosodrzewiny, cyprysiki, świerki białe. Uzupełnieniem mogą być floksy szydlaste, żagwiny, goździki sine, niskie rozchodniki, rojniki, ubiorki i skalnice. Jeżeli mamy więcej miejsca, to szerokość rabaty optymalnie .(...) 


28 29 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2025 | W SADZIE
 
POZNAJMY LEPIEJ OWOCE PESTKOWE
dr Ireneusz Sosna, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Wartość odmiany sadowniczej oraz jej przydatność do uprawy wyznaczają cechy gospodarcze drzew i owoców. Ich znajomość może pomóc wybrać odmianę do uprawy, zwłaszcza gdy preferujemy określony typ owocu. Do cech gospodarczych drzew zalicza się m.in.: siłę wzrostu, wrażliwość na mróz, przymrozki, choroby i szkodniki, plenność, .

wczesność wejścia w owocowanie, regularność owocowania oraz opadanie owoców przed zbiorem. Spośród gatunków pestkowych najsilniej rosną czereśnie, a najsłabiej wiśnie i brzoskwinie. Silny wzrost czereśni ograniczają podkładki karłowe, np. Gisela 5. Najbardziej wrażliwe na mróz są drzewa czereśni, a na przymrozki – morele. Odporne na mróz i przymrozki są wiśnie. Na działkach warto uprawiać śliwy odporne na szarkę i inne gatunki pestkowych mało wrażliwe na raka bakteryjnego. Najwcześniej, już w 2. roku uprawy, zaczynają owocować wiśnie i brzoskwinie, które są też bardzo plenne. Jeśli przebieg pogody jest korzystny, drzewa pestkowe owocują corocznie. Cechy owoców Do cech  (...)


38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2025 | TEMAT MIESIĄCA
 
JAK SOBIE RADZIĆ ZE ZMIANĄ KLIMATU
dr Zbigniew Karaczun, SGGW w Warszawie

Każdy użytkownik ogrodu lub działki przyzna, że z klimatem dzieje się coś niedobrego. Pogoda staje się coraz bardziej zmienna i nieprzewidywalna, coroczna susza wypala w lecie trawę i rośliny na rabatach, a wczesny start wegetacji wraz z późniejszymi przymrozkami skutecznie ograniczają plony owoców i warzyw. 

Nagłe pojawy nowych chorób i szkodników – jak kilka lat temu ćmy bukszpanowej – powodują, że bezradnie patrzymy jak w ciągu kilku dni niszczone są rośliny, o które dbaliśmy niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Temperatury przekraczające +15ºC zimą, śnieg w kwietniu i maju czy kilkudniowe wiosenne przymrozki sięgające -10ºC nikogo już nie dziwią. Klimat a nasza codzienność Zaczynamy rozumieć, że zmiana klimatu i jej skutki to w coraz większym stopniu nasza codzienność. W efekcie emisji ogromnej ilości gazów cieplarnianych odprowadzanych przez człowieka, wzrasta ich stężenie w atmosferze. Powoduje to wiele niekorzystnych zjawisk. Część z nich nie ma na nas bezpośredniego wpływu, ale większość z nich (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,