Aktualne porady
 Rośliny po posadzeniu obficie podlewamy

SADZENIE OZDOBNYCH


• Po pierwszych przymrozkach, które niszczą część nadziemną, wykopujemy dalie, pacioreczniki, begonie bulwiaste i pozostałe niezimujące gatunki. Ich organy podziemne pozostawiamy na kilka dni, aby przeschły. Następnie oczyszczamy, pozostawiając przyciętą krótko część pędów. Do wiosny przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu i w materiale zapewniającym odpowiednią wilgotność.
 
 Róża zabezpieczona kopczykiem

ZABEZPIECZENIA DLA ROŚLIN


• Przygotowujemy materiały do zimowych zabezpieczeń roślin. Okrywanie rozpoczynamy jednak dopiero wraz z wyraźnym spadkiem temperatury. W pierwszej kolejności kopczykujemy, a następnie zabezpieczamy części nadziemne.
 
 

NAWOŻENIE


• Na rabaty, pod drzewa i krzewy, na trawnikach, rozsypujemy ziemię kompostową. Można ją od razu wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Ziemia rozsypywana na trawnik powinna być przesiana. Nie stosujemy nawozów zawierających azot, natomiast właściwe jest podanie fosforu, potasu, oraz nawozów wapniowych, w celu uzyskania odpowiedniego odczynu gleby.
 
 Zbiorniki wodne oczyszcamy z resztek organicznych

OGRÓD WODNY


• Zbiorniki wodne oczyszczamy z nadmiaru mułu i obumarłych części roślin. Gatunki niezimujące przenosimy w pojemnikach wypełnionych wodą do miejsc zabezpieczonych przed mrozami. Trzciny i inne podobne gatunki można przyciąć. Ich wystające nad wodę części ułatwiają wymianę gazową w zbiorniku zimą.
 
 Zimowe odmiany gruszek i jabłek w dobrych warunkach można przechowywać aż do stycznia

ZBIORY OWOCÓW


• Zbieramy bardzo późne śliwki (Empress, Oneida), zimowe gruszki (Erika, Amfora) i jabłka (Rubinola, Topaz, Idared), z krzewów – maliny odmian owocujących na pędach rocznych (Polana, Polka, Pokusa), późne odmiany winorośli (Alden), żurawinę (McFarlin), borówkę brusznicę (Koralle), minikiwi (Rogów, Ken's Red). Zimowe odmiany gruszek i jabłek w stadium dojrzałości zbiorczej najlepiej nadają się do przechowywania.
 
 Jesienią jest największa dostępność gatunków i odmian

ZAKUPY


• Po drzewka i krzewy warto wybrać się do profesjonalnych punktów szkółkarskich. Należy wybierać materiał kwalifikowany, posiadający etykietę urzędową (zawiera informacje o odmianie, podkładce, wieku i zdrowotności, dane producenta, kolor pomarańczowy – świadczy o odwirusowaniu). Najlepiej wybrać odmiany o małej wrażliwości na choroby i uszlachetniane na podkładkach słabo rosnących (karłowych i półkarłowych). Kupujmy materiał zdrowy, wyrośnięty, rozgałęziony.
 
 Rozstawa sadzenia zależy m.in. od siły wzrostu podkładki

SADZENIE OWOCOWYCH


• Drzewa, w zależności od ich siły wzrostu, sadzimy 2–5 m, a krzewy 1 m od granicy działki (Regulamin ROD). Siła wzrostu drzew wpływa na rozstawę, czyli odległość między rzędami i drzewami w rzędzie. Rozstawa wynosi od 3 x 1–2 m dla drzew słabo rosnących (na M9, M26, pigwie, Colt), do 4 x 4 m dla drzew o dużej sile wzrostu (na podkładkach generatywnych, silnie rosnących, np. ałycza, czereśnia ptasia, grusza kaukaska). Drzewa sadzimy 2–3 cm głębiej, niż rosły w szkółce tak, aby miejsce okulizacji było nad ziemią. Te słabo rosnące – przy paliku. Krzewy agrestu i porzeczki sadzimy 5 cm głębiej, aby nasady pędów znalazły się pod ziemią, a maliny i jeżyny – 2–3 cm głębiej, niż rosły w szkółce lub doniczce. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.
 
 Opaska lepowa na piędzika

OPASKI LEPOWE


• Zakładamy je na pnie drzew owocowych, aby odłowić samice piędzika przedzimka. Są one bezskrzydłe, wchodzą po pniu na górne gałęzie, gdzie przy pąkach składają jaja. Samce latają do grudnia.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

październik 2017
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO04i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,