Aktualne porady
 Pielimy i spulchniamy glebę na rabatach

NA RABATACH


• Czyścimy kępy bylin, wycinając suche liście. Rozsypujemy nawóz wieloskładnikowy lub kompost i mieszamy go z ziemią. Ziemię pielimy i ściółkujemy, aby zapobiec stratom wilgoci i ograniczyć rozwój chwastów.
 
 Ubytki murawy spulchniamy i obsiewamy trawą

TRAWNIK


• Jeśli pojawiły się wyłysiałe placki, te miejsca podsiewamy mieszanką regeneracyjną. Gdy trawa osiągnie 10 cm wysokości, zaczynamy koszenie, uważając na przekwitłe krokusy. Kwiecień to też dobry miesiąc na zakładanie nowych trawników.
 
 Mieczyki sadzi się zwykle na głębokość 10-15 cm

SADZENIE OZDOBNYCH


• Nadszedł korzystny czas na sadzenie drzew i krzewów oraz róż. Na rabatach sadzimy też rozsadę roślin jednorocznych odpornych na przymrozki i roślin dwuletnich. Pod koniec miesiąca można posadzić też gatunki bardziej wrażliwe.
 
 Pięknie pachnące smagliczki można wysiewać wprost do gruntu

WYSIEWY OZDOBNYCH


• Na miejsce stałe wysiewamy nasiona roślin odpornych na chłód, takich jak np. smagliczka, ubiorek, łubin lub maciejka. Na rozsadniku siejemy m.in. astry, dzwonki karpackie, złocienie wielkie i rudbekie a pod folią lub w inspekcie – złocienie maruna i trójbarwne, aksamitki, kosmosy, astry chińskie, lewkonie, zatrwiany, a także niektóre byliny, np. orliki, żagwiny, ubiorki i rudbekie.
 
 U róż usuwamy m.in. pędy chore i krzyżujące się

CIĘCIE OZDOBNYCH


• Na początku IV strzyżemy jeszcze żywopłoty zimozielone i lawendę. Przycinamy krzewy, które kwitły wczesną wiosną. Tniemy róże, usuwając pędy chore, uszkodzone lub krzyżujące się, a pozostałe skracamy o 1/3 wysokości.
 
 

PIELĘGNACJA W SADZIE


• Sprawdzamy czy nie ma uszkodzeń mrozowych na pniach i konarach drzew. Jeśli kora odstaje od drewna, to ranę oczyszczamy z chorej tkanki i smarujemy preparatem zabezpieczającym przed infekcją. Sprawdzamy i poprawiamy wiązania do podpór drzew i krzewów. Uzupełniamy ściółki rozłożone wokół drzew i krzewów w poprzednim sezonie. Warstwa ściółki powinna wynosić 10–15 cm. Usuwamy zaschnięte liście truskawek i poziomek, spulchniamy glebę, możemy rozłożyć ściółkę, np. ze słomy, która utrudnia kiełkowanie chwastów, a owoce nie stykają się z ziemią i mniej gniją.
 
 

SADZENIE W SADZIE


• Sadzimy drzewka oraz krzewy i odpowiednio je przycinamy. Wokół roślin robimy z ziemi misy, które ułatwią zatrzymywanie wody. Wysadzamy zdrewniałe sadzonki krzewów owocowych, które były ścięte późną jesienią. Sadzimy je tak, aby na powierzchni pozostał jeden pąk. Do jesieni wytworzy się system korzeniowy i część nadziemna rośliny.
 
 

CIĘCIE


• Na pocz. IV kończymy prześwietlanie drzew i krzewów. W fazie różowego pąka tniemy brzoskwinie. Kończymy cięcie winorośli, ponieważ w późniejszym okresie silnie wyciekają z niej soki.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,