Aktualne porady
 Kolumnowe formy iglaków wymagają zabezpieczenia przed wyłamamiem przez śnieg

OCHRONA PRZED ŚNIEGIEM


• Wiązanie kolumnowych i innych form iglaków zapobiega ich uszkodzeniom przez śnieg. Gałęzie mogą być odkształcane a nawet rozłamywane, co zwykle powoduje duże rany. Uszkodzone części trzeba wycinać jak najszybciej.
 
 Lewizje trzeba chronić przed nadmiarem wilgoci zimą

NADMIAR WILGOCI


• Łagodne i wilgotne zimy mogą być groźne dla przezimowania gatunków bylin skalnych (np. lewizji), płytko korzeniących się i o mięsistych liściach (rozchodniki, rojniki), niektórych traw (np. trawa pampasowa), pustynników. Takie rośliny trzeba chronić przed nadmiarem wilgoci. Osłania się je najczęściej daszkiem z np. pleksi lub folii, tak ustawionym, aby opady spływały z niego w odpowiednim kierunku.
 
 Skorupa lodowa sprzyja występowaniu chorób na trawniku

TRAWNIK ZIMĄ


• Murawa nie powinna być deptana ani w okresie gdy zalega na niej śnieg (tworzy się skorupa lodowa i grozi to rozwojem pleśni śniegowej), ani podczas opadów deszczu (w rozmiękłej glebie tworzą się łatwiej nierówności).
 
 

CHOINKI


• Świąteczne drzewka oferowane są również w pojemnikach, i jeśli mają w pełni przekorzenioną i zwartą bryłę korzeniową, będą nadawały się do późniejszego wysadzenia w ogrodzie. Jednak nawet 2–3 dni w domu wystarczą, by rośliny się rozhartowały. Dlatego po świętach trzeba przechowywać je do wiosny w chłodnych i jasnych pomieszczeniach. Decydując się na wysadzenie takich choinek, należy też uwzględnić ich przyszłe rozmiary, gdyż zwykle są to gatunki silnie rosnące.
 
 Ostrzenie piły łańcuchowej

NARZĘDZIA I SPRZĘT


• Zimą powinno się naprawiać i konserwować narzędzia, takie jak np. szpadle (ostrzenie, wymiana trzonków) i sekatory (smarowanie, wymiana części, ostrzenie), a także sprzęt, m.in. kosiarki, piły, nożyce elektryczne itp.
 
 

OCHRONA PRZED MROZEM


• Sprawdzamy stan osłon z białej zimowej włókniny, kapturów, kopczyków, liści, trocin rozłożonych na zamarzniętej glebie. Przed mrozem chronimy przede wszystkim młode drzewa i krzewy, charakteryzujące się dużą wrażliwością na mróz, jak brzoskwinia, czereśnia, winorośl, jeżyna, truskawki, żurawina. W okresie ociepleń zdejmujemy z roślin osłony lub część ich warstw, a ponownie zakładamy po powrocie chłodów. Przed silnym mrozem chronimy również pomieszczenia, w których przechowujemy owoce, sadzonki i zrazy. Wykorzystujemy do tego styropian lub inne materiały izolacyjne.
 
 Bielenie pni zapobiega powstawaniu ran zgorzelinowych

BIELENIE


• W połowie grudnia można wykonać bielenie pni starszych drzew. Jeżeli później przyjdzie deszczowa pogoda, zabieg trzeba powtórzyć, aby drzewa były odpowiednio zabezpieczone przed ranami zgorzelinowymi pod koniec zimy. Do bielenia stosujemy 2 kg wapna na 10 kg wody i dodajemy glinę lub klajster z mąki dla poprawy przyczepności.
 
 Regularnie przeglądamy przechowywane owoce i usuwamy te zepsute

KONTROLA OWOCÓW


• Regularnie przeglądamy przechowywane owoce, usuwamy te z objawami uszkodzeń i gnicia. Podczas przechowywania utrzymujemy temperaturę 1–3ºC i wilgotność 90% oraz odpowiednio często wietrzymy pomieszczenie.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO04i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,