Aktualne porady
 W handlu przed sezonem jest najlepszy wybór nasion kwiatów

PLANY I ZAKUPY


• Luty to właściwy czas na przygotowanie listy zakupów na sezon. W tym okresie w sklepach ogrodniczych mamy już pełną ofertę nasion i niezbędników działkowca. Wcześniejszy wybór materiału siewnego pozwala na spokojne zaplanowanie terminu wysiewu.
 
 Rozsada kwiatów wysiana jeszcze w lutym wcześniej zakwitnie

PIERWSZE WYSIEWY OZDOBNYCH


• Gatunki jednoroczne o długim okresie rozwoju warto posiać już w połowie miesiąca. Dzięki temu begonie stale kwitnące, lobelie, lwie paszcze, petunie i żeniszki wcześniej wejdą w okres kwitnienia i dłużej będą zdobić tarasy i ogródki.
 
 Po ustąpieniu mrozów można rozpocząć pierwsze cięcia

CIĘCIE OZDOBNYCH


• Gdy ustąpią silne mrozy, można śmiało sięgnąć po sekator. Wczesna wiosna gwarantuje stan spoczynku drzew i krzewów ozdobnych w tym iglaków i zimozielonych. W tym czasie można wykonywać cięcie sanitarne, a także rozpocząć formowanie żywopłotów. Wczesnowiosenne cięcie dobrze znoszą m.in. cisy i tuje. Pod koniec miesiąca można formować również krzewy liściaste.
 
 Unikajmy deptania miejsc gdzie pojawiają się pierwsze kwiaty

KWITNĄCE W ŚNIEGU


• W lutym wydostają się z ziemi pierwsze kwiaty. Pąki przebiśniegów, ranników i ciemierników znajdują się tuż nad powierzchnią gleby, często otulone jeszcze śniegiem. Szukając pierwszych oznak wiosny, należy stąpać ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych pędów.
 
 

GDY USTAJĄ MROZY


• W okresach odwilży podczas wiosennych roztopów lepiej unikać spacerów po trawniku i uprawianych rabatach. Mokra ziemia pod ciężarem rozmazuje się i traci strukturę, a trawnik trudno będzie później wyrównać.
 
 Zbieramy pozostawione w koronach ciężarki klamerki i sznurki

KONTROLA W SADZIE


• Sprawdzamy czy drzewa i krzewy nie zostały uszkodzone przez zwierzęta. Poprawiamy materiały izolacyjne zabezpieczające pnie przed uszkodzeniami. Sprawdzamy pobielenie pni, jeśli z jakichś powodów biel jest zbyt słaba, powtarzamy zabieg bielenia. Kiedy nie ma na drzewach liści, łatwiej dojrzeć pozostawione klamerki i ciężarki, wykorzystywane w poprzednim sezonie do formowania koron. To samo dotyczy sznurków, zarówno tych służących do kształtowania kątów między pędami a pniem, jak również tych podtrzymujących konary uginające się pod ciężarem owoców. Pozostawienie ich na drzewach może skutkować trwałymi uszkodzeniami, które będą przyczyną zamierania części drzew. Warto pozdejmować przy okazji zaschnięte owoce tzw. mumie, które wiszą na drzewach. W kolejnym sezonie są one źródłem zarodników grzybów patogenicznych, które powodują uszkodzenia owoców.
 
 

PRZYGOTOWANIE SPRZĘTU PRZED SEZONEM


• Jeśli dysponujemy czasem, to możemy przystąpić do czyszczenia, ostrzenia i naprawiania sprzętu potrzebnego do prac na działce. Dotyczy to sekatorów, piłek, noży do okulizacji i szczepienia oraz szpadli i innych narzędzi potrzebnych w sezonie wegetacyjnym.
 
 Pamiętajmy o zabezpieczaniu większych ran po cięciu

CIĘCIE ROŚLIN SADOWNICZYCH


• Najwcześniej w końcu lutego można rozpocząć cięcie drzew i krzewów. Warunkiem prowadzenia tych prac jest temperatura, która powinna być dodatnia. W czasie zabiegu usuwa się też pędy chore, leżące na ziemi, połamane, rosnące do środka korony. U większości drzew owocowych cięcie rozpoczyna się po ruszeniu wegetacji. Wyjątkiem są jabłonie, które można poddać temu zabiegowi już w końcu lutego. Pamiętajmy o zabezpieczaniu ran po cięciu pastą Funaben 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Zabieg ten uchroni drzewa przed chorobami kory i drewna oraz srebrzystością.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO04i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,