Aktualne porady
 Cebulki sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości

CZAS NA CEBULOWE


• To dobry termin na wysadzanie wiosennych kwiatów cebulowych. W pierwszej kolejności sadzimy narcyzy, szachownice. Przez cały miesiąc można wysadzać, m.in. hiacynty, tulipany, cebulice, krokusy. Cebule i bulwy sadzimy najczęściej na głębokość ich 3-krotnej wysokości.
 
 

U mieczyków oddzielamy bulwki przxybyszowe

WRAŻLIWE GATUNKI


• We wrześniu ścinamy i wykopujemy części podziemne dalii, pacioreczników, mieczyków oraz begonii bulwiastych. Trzeba będzie przechować je do wiosny, dlatego przed umieszczeniem w ażurowym pojemniku, bulwy i kłącza roślin należy oczyścić i delikatnie podsuszyć, a następnie ułożyć luźno i przysypać lekkim podłożem. Bulwy mieczyków nie wymagają okrycia.
 
 Zażółcony trawnik warto wertykulować

W TROSCE O TRAWNIK


• Jesienią wiele trawników wymaga szczególnej pielęgnacji. Trawę należy krótko ściąć, a następnie usunąć filc za pomocą grabi lub wertykulatora. Następnie murawę należy obficie podlać i w razie braku opadów zraszać ją systematycznie. Regeneracja trawnika trwa przeważnie 3–4 tygodnie. Wrzesień to też optymalna pora na zakładanie nowych trawników.
 

 

 1015zbioryshutterstock 99899960

PRZECHOWYWANIE OWOCÓW


• Dojrzewają jesienne i zimowe odmiany jabłoni oraz gruszy. Przy zbiorze wybieramy owoce do przechowywania. Owoce odmian późnych dojrzewają nierównomiernie. Do przechowywania przeznaczamy te z pierwszych zbiorów, średniej wielkości, jędrne o zielonkawej skórce, bez uszkodzeń i niepoobijane. Te, których barwa zasadnicza zaczyna się zmieniać na żółtą, są już zbyt dojrzałe (tylko do bezpośredniego spożycia). Gruszki odmian jesiennych i zimowych są smaczniejsze, jeśli poleżą przez kilkanaście dni w niskiej temperaturze. Owoce lokujemy w pomieszczeniu o względnie stałej temperaturze, dobrze przewietrzonym, bez innych płodów (np. warzyw, aby nie przechodziły ich zapachem). Długość przechowywania zależy od jakości i stopnia dojrzałości owoców.
 
 Sadzimy truskawki

TRUSKAWKI


• Na pocz. IX sadzimy jeszcze truskawki. Sadzonki można pobrać z roślin owocujących, pod warunkiem że są zdrowe, lepiej jednak kupić je z pewnego źródła. Serce sadzonki powinno być widoczne, co uwzględniamy przy sadzeniu. Nieprawidłowa głębokość sadzenia skutkuje zagniwaniem (zbyt głęboko) lub zasychaniem (zbyt płytko) środkowej części rośliny.
 

 

shutterstock 2158828249

BAWEŁNICA KORÓWKA


• Tworzy kolonie na jabłoniach. Powoduje galasowate narośla, guzy i zrakowacenia, podłużne spękania kory. Ułatwiają one wnikanie patogenów kory i drewna, a także osłabiają drzewa. Zimują larwy ukryte u podstawy pnia, na korzeniach tuż pod glebą, w zakamarkach kory. Usuwanie i niszczenie odrostów korzeniowych, fragmentów kory z koloniami zmniejsza liczebność szkodnika. Wrogami naturalnymi mszycy są: biedronki, złotooki, bzygowate, dziubałkowate, skorki oraz osiec korówkowy (spasożytowane mszyce tracą woskowy nalot, są rozdęte, matowe, czarne – tworzą mumię)..
 

 

 shutterstock 455684839

ROBACZYWE ORZECHY


• Larwy słonika orzechowca kończą żerowanie wewnątrz orzechów laskowych, wygryzają otwór wyjściowy, spadają na ziemię, gdzie chowają się na zimowanie. Należy zbierać opadłe orzechy, w których mogą znajdować się jeszcze larwy (mają okrągłe otwory), przekopywać i grabić glebę pod korzeniami leszczyny, co powoduje niszczenie larw.
 
 Turkuć podjadek

TURKUĆ PODJADEK


• Pod k. IX, w miejscach gdzie uszkodził on najwięcej roślin, należy wykopać doły głębokości 30–40 cm, wypełnić końskim nawozem, przysypać ziemią i oznaczyć wbitym pośrodku palikiem. Przed nadejściem zimy chowają się tam turkucie. Późną jesienią lub wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej szkodniki.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

wrzesień 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,