Aktualne porady
 Kwitnące rośliny zasilamy nawozami ze zwiększoną ilością potasu

POTRZEBNE NAWOŻENIE


• Dla roślin w czasie kwitnienia ważnym składnikiem pokarmowym jest potas. Dlatego warto teraz stosować nawozy wieloskładnikowe z podwyższoną zawartością tego pierwiastka. Rabaty roślin zimujących można zasilać nawozami zawierającymi azot tylko do połowy miesiąca.
 
 Kończymy wykopywanie cebul tulipanów

ZADBAJ O CEBULOWE


• Kończymy wykopywanie cebul tulipanów. Narcyzy wystarczy wykopywać co 2–3 lata, dzięki temu nie będą one zbyt drobne. Cebule przechowujemy do k. VIII w ażurowej skrzynce pod zadaszeniem.
 
 Podpieramy pędy z ciężkimi kwiatami

PRZEGLĄD RABAT


• Przekwitłe kwiatostany systematycznie ścinamy, dzięki temu po raz drugi mogą zakwitnąć: heliotrop, goździk chiński, szałwia, werbena, żeniszek meksykański. Usunięcie przekwitających kwiatów lilii azjatyckich przerwie proces tworzenia nasion, który znacznie osłabia rośliny. Kwiaty mieczyków i dalii stają się coraz cięższe, dlatego należy ustawić podpory, które utrzymają pokrój roślin.
 
 

shutterstock 2010751127

ZDROWOTNOŚĆ


• Warto przeprowadzać lustracje roślin, sprawdzając czy nie są uszkadzane przez popularne w tym czasie mszyce i wciornastki. Szkodniki o aparatach kłująco-ssących mogą przenosić choroby wirusowe. Obecność wciornastków i charakterystyczne smugi na liściach mieczyków to objawy zawirusowania roślin – należy je bezzwłocznie usunąć z działki.
 

 

 0717wilki wycinanieshut 616843049

FORMOWANIE KORON


• Kontynuujemy prace. Młode pędy rosną intensywnie i warto koncentrować się na ich odginaniu. Przy okazji usuwamy te zbędne, aby rośliny więcej składników wykorzystały na wytwarzanie pąków kwiatowych na kolejny rok oraz odżywianie owoców. Pędy niezdrewniałe łatwo wyłamać, pozostałe wycinamy sekatorem. Usuwamy odrosty korzeniowe i pędy wyrastające na pniu. Z dojrzałych drzew gruszy można usunąć nadmiar wilków w centralnej części korony – owoce będą miały więcej światła i będą smaczniejsze.
 
 

shutterstock 1679976175

ZBIORY OWOCÓW


• W połowie miesiąca zbieramy najwcześniejsze odmiany jabłek i gruszek. Są to przede wszystkim owoce do bezpośredniego spożycia. Dojrzewają nierównomiernie, zatem trzeba zwracać uwagę na wygląd (barwę skórki) i kolor nasion. W pierwszej kolejności zbieramy te, u których zielona barwa podstawowa zmienia się na jasnozieloną. Nie opóźniajmy zbioru, aż owoce zżółkną. Owoce wczesnych odmian są mało trwałe i szybko przejrzewają, tracąc walory smakowe. Zbyt dojrzałe, łatwo opadają. Sukcesywne zbieranie owoców powoduje, że pozostałe na drzewie nadal rosną i zwiększają swoją masę.
 
 Do połowy miesiąca stosujemy nawożenie azotowe

NAWOŻENIE W SADZIE


• Pierwsza poł. VII to najlepszy czas na podanie drugiej dawki nawozów azotowych. Rośliny potrzebują tego składnika do prawidłowego wzrostu i wytwarzania pąków kwiatowych. Ważne jest przestrzeganie terminu stosowania i zalecanych dawek, ponieważ przenawożenie azotem opóźnia wejście drzew w okres owocowania, zwiększa też podatność na przemarzanie i choroby (np. zaraza ogniowa).
 
 Ścinamy liście i wąsy truskawek

TRUSKAWKI


• Około 2 tygodnie po zbiorach owoców wycinamy liście i rozłogi truskawek. Opóźnienie zabiegu przyczynia się do gorszego zawiązania pąków na rok następny (słabsze plonowanie), zmniejsza też zimotrwałość roślin. Liście ścinamy na wysokości 4–7 cm (im starsza plantacja, tym wyżej).
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,