Aktualne porady
 W ogrodach skalnych warto stosować zraszacze

NAWADNIANIE


• Jest konieczne podczas susz i upałów. Wodę powinno się podawać jednorazowo w większych ilościach, zwłaszcza drzewom i krzewom oraz roślinom niedawno posadzonym. Na skalniakach i spadkach terenu, gdzie woda może wypłukiwać rośliny, powinno się stosować zraszanie lub węże nawilżające, aby woda wsiąkała stopniowo. Deptanie zalanego wodą trawnika może powodować zniekształcenia jego powierzchni i formowanie nierówności, zwłaszcza, jeśli darń jest jeszcze młoda.
 
 

WARTO ŚCIÓŁKOWAĆ


• Ściółkowanie wierzchniej warstwy gleby ogranicza straty wody wskutek parowania i nagrzewania się podłoża.
 
 Cebule po wykopaniu dosuszamy

CEBULOWE


• W drugiej połowie miesiąca wykopuje się wiosenne rośliny cebulowe. Cebule powinny być w odpowiedniej fazie rozwojowej (np. u tulipanów zbrązowiała 1/3 łuski). Większość roślin powinna mieć też pożółkłe liście. Nie należy zwlekać z wykopywaniem, część nadziemna powinna być jeszcze widoczna, by rośliny łatwo było zlokalizować. Wcześniejsze posadzenie w koszyczkach ułatwia tę pracę.
 
 Usuwanie przekwitłych róż sprzyja powtórnemu kwitnieniu

PO KWITNIENIU


• Przekwitłe kwiatostany np. róż, różaneczników i lilaków wyłamuje się ostrożnie u podstawy. Również systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów roślin zielnych pobudza je do obfitego (np. petunie, pelargonie, niecierpki, groszek pachnący, lewkonie) lub powtórnego kwitnienia (np. ostróżki, niektóre szałwie).
 
 U żywopłotów skracamy zwykle dwie trzecie przyrostu

ŻYWOPŁOTY


• Cięcia wymagają żywopłoty z gatunków liściastych. Cięcie powinno być równe na całej długości założenia, przeważnie ok. 2/3 przyrostu. Po rozpięciu sznurka tnie się najpierw górę, potem boki i krawędzie.
 
 Owoce truskawek zbieramy do małych opakowań

PIERWSZE ZBIORY


• Zbieramy jagody kamczackie, truskawki i poziomki. Zaczynają dojrzewać wczesne odmiany czereśni, które musimy chronić przed ptakami. Truskawki i czereśnie zbieramy z szypułką, jagody i poziomki bez szypułki. U truskawki, poziomki i jagody zbiór jest wielokrotny, co 2–3 dni, w miarę dojrzewania owoców, u czereśni – zazwyczaj 2-krotny. Owoce zbieramy wcześnie rano, gdy mają wysoką jędrność, do czystych opakowań małej pojemności. Po zbiorze należy je jak najszybciej schłodzić (wydłuża trwałość).
 
 Usuwamy zawiązki chore, zniekształcone, uszkodzone

PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW


• Pod koniec VI drzewa w sposób naturalny zrzucają część zawiązków. W lata obfitego zawiązania owoców należy wykonać dodatkowe przerzedzanie. Poprawia to wielkość pozostawionych owoców i ułatwia regularne owocowanie odmian plonujących przemiennie. Zawiązki przerzedzamy najczęściej u jabłoni i brzoskwini, zostawiając owoce co 15–20 cm. Warto przerzedzić również zawiązki gruszy azjatyckiej i śliwy japońskiej. Usuwamy zawiązki chore, zniekształcone, uszkodzone. Najładniejsze owoce wyrastają z kwiatu centralnego. Zawiązki usuwamy bardzo ostrożnie, bez szypułki, aby nie uszkodzić krótkopędu.
 
 

PIELĘGNACJA PRZESZCZEPIONYCH DRZEW


• Usuwamy wiązania, przywiązujemy zrazy do podpórek z patyków, z kilku przyjętych na jednym konarze, zostawiamy jeden najsilniejszy i uszczykujemy go do 1/3 długości, wycinamy wilki konkurujące z przyjętymi zrazami.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO04i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,