Aktualne porady
 Różaneczniki narażone są zimą na suszę fizjologiczną

PRZY ODWILŻY


• Gdy przez kilka dni temperatura utrzymuje się powyżej zera, rośliny iglaste i zimozielone mogą rozpocząć wegetację, zarówno te w ogrodzie, jak i na tarasie. Trzeba je więc podlać, zapobiegając w ten sposób suszy fizjologicznej.
 
 

OKRYCIA


• Regularnie sprawdzamy i uzupełniamy zimowe okrycia roślin, a gdy zaistnieje ryzyko wystąpienia silnych mrozów, nawet zwiększamy osłony. Okresy mroźne i bezśnieżne są szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych roślin liściastych, takich jak klony palmowe, hortensje, różaneczniki. Sprawdzamy też stan okrycia miejsc szczepienia drzew, krzewów i róż piennych.
 
 Bulwy dalii

W PRZECHOWALNI


• Sprawdzamy stan roślin przechowywanych w pomieszczeniach. Utrzymujemy wilgoć w doniczkach z roślinami balkonowymi, takimi jak pelargonie, werbeny lub fuksje. Usuwamy chore pędy i liście. Nie zapominajmy o roślinach wodnych, aby przez cały czas były zanurzone w wodzie. Sprawdzamy też stan przechowywanych bulw i kłączy. Usuwamy chore lub zaatakowane przez szkodniki.
 
 Begonie warto wysiewać już w styczniu

PIERWSZE WYSIEWY


• Wysiewamy nasiona bylin, które kiełkują po przechłodzeniu, jak np. goryczki, floksy, pierwiosnki, tawułki. Wysiewamy je do skrzynek, przykrywamy szybą i wystawiamy na zewnątrz. Można też w domu, np. na ciepłym i jasnym parapecie, przygotować rozsadę begonii bulwiastej i stale kwitnącej. Ich nasiona wysiewamy do pojemnika, przykrywamy szybą lub folią, a po 4 tygodniach otrzymamy siewki.
 
 

SADZONKI


• W styczniu można jeszcze pobierać zdrewniałe sadzonki krzewów, takich jak ligustr, jaśminowiec lub forsycja. Przechowujemy je w wilgotnym piasku w chłodnym miejscu (0–5°C), lub np. w lodówce w woreczkach foliowych.
 
 

BIELENIE


• Na początku stycznia bielimy pnie i rozwidlenia konarów, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory w dzień i jej pękaniu nocą (podłużne pęknięcia od południowej strony pnia). W spękaniach kory tworzą się później rany zgorzelinowe. Do bielenia używamy gotowej mieszanki ze sklepu lub papki przygotowanej z wapna i wody, z dodatkiem białej farby emulsyjnej lub gliny.
 
 

ZABEZPIECZENIE KORZENI


• Przy zimie mroźnej lecz bez śniegu warto zabezpieczyć korzenie młodych drzewek – zanim ziemia zamarznie, należy usypać kopczyki wokół pni. Można je dodatkowo przykryć, np. igliwiem.
 
 

W PRZECHOWALNI OWOCÓW


• Raz na tydzień przeglądamy jabłka i gruszki w piwnicach i spiżarniach. Owoce zaczynające gnić wyrzucamy, aby nie były źródłem infekcji dla pozostałych. Toksyny wydzielane przez grzyby powodujące gnicie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Owoców nie należy przechowywać w tym samym pomieszczeniu co warzywa, gdyż ma to niekorzystny wpływ na ich smak i aromat.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,