Aktualne porady
 Przekwitłe kwiaty róż usuwamy na bieżąco

RÓŻE


• Na bieżąco usuwamy przekwitające kwiatostany, co u odmian powtarzających będzie sprzyjało tworzeniu nowych pąków i kwitnieniu do późnej jesieni. Pędy róż pnących, dopóki są elastyczne, powinno się nakierowywać na podpory i ewentualnie mocować.
 
 Przeprowadzamy cięcie korygujące żywopłotów

ŻYWOPŁOTY


• Przeprowadzamy cięcie żywopłotów z roślin liściastych, które skoryguje ich ostateczny kształt i formę. Zabieg należy wykonywać w pogodny, niezbyt upalny dzień. O tej porze roku można jeszcze przyciąć żywopłoty z iglaków, ale nie należy już tego robić u gatunków liściastych zimozielonych (np. bukszpany, ostrokrzewy).
 
 

ROŚLINY SEZONOWE


• Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu i zasilaniu gatunków jednorocznych a także sezonowych, takich jak dalie i pacioreczniki, co korzystnie wpłynie na ich wzrost i kwitnienie. W tym okresie podawanie azotu powinno być jednak ograniczone.
 
 Szachownice wysadzamy w sierpniu

NA CEBULOWEJ RABACIE


• Przygotowujemy miejsce do sadzenia roślin cebulowych. Gatunki te nie powinny wracać na to samo miejsce częściej niż co cztery lata, ze względu m.in. na zagrożenie fuzariozą. Glebę należy głęboko spulchnić i usunąć chwasty. Cebule wrażliwsze na przesuszenie, takie jak lilie, szafirki, szachownice, korzystnie jest sadzić zaraz po wykopaniu. W tym czasie sadzimy też narcyzy i zimowity.
 
 

ZBIORY OWOCÓW


• Zbieramy brzoskwinie, śliwki, letnie odmiany jabłek i gruszek, borówki, wczesne winogrona, maliny letnie i jesienne. Owoce zbieramy w godzinach rannych, do czystych opakowań, zaczynając od spadów leżących pod drzewami. Małe opakowania 250–500 g przeznaczamy na owoce miękkie, np. borówki, maliny. Brzoskwinie układamy w pojedynczej warstwie, a śliwki w warstwie do 15 cm. Letnie jabłka i gruszki nie nadają się do przechowywania. Zbiór powinien być 2–3-krotny, co 2–3 dni. Za każdym razem zbieramy owoce dojrzałe, największe, najlepiej wybarwione.
 
 

SADZENIE TRUSKAWEK


• Najlepiej używać sadzonek doniczkowanych i sadzić je w miejscu po warzywach cebulowych, przedplonie z aksamitki lub gorczycy. Nie należy ich sadzić po truskawkach, malinach, pomidorach i trawniku. Gleba musi być odchwaszczona i dobrze uprawiona, może być wyścielona dodatkowo agrotkaniną. Rozstawa to 50–80 x 15–30 cm. Podczas sadzenia korzenie nie mogą być podwinięte, a stożek wzrostu korony musi być tuż nad ziemią. Rośliny regularnie podlewamy. Jeżeli nie zdążymy posadzić truskawek w VIII, można to zrobić na pocz. IX.
 
 Lato to najlepszy okres cięcia wiśni i czereśni

CIĘCIE LETNIE


• U wrześniowych odmian jabłoni wycinamy wilki i nadmiar rocznych przyrostów, tak aby zapewnić dostęp światła do owoców. Wycinamy wilki u gruszy i śliwy. Prześwietlamy korony czereśni i wiśni – cięcie w tym terminie sprzyja ich zdrowotności. Czereśnie tniemy słabiej, obniżając ich wysokość i skracając boczne gałęzie. Intensywniej tniemy wiśnię, wycinając 1/3 pędów, które rosną do środka korony, krzyżują się, zwisają. Co 3–4 lata silnie skracamy wierzchołki wiśni. Po zerwaniu owoców można prześwietlić morele, brzoskwinie i śliwy. Po zakończeniu zbiorów malin wycinamy pędy, które owocowały oraz nadmiar młodych pędów (zostawiamy 10 najładniejszych pędów na 1 m.b.).
 
 

ŚLIWA


• W końcu VIII na pnie zakładamy opaski z papieru falistego, w których ukryją się schodzące na zimowanie gąsienice owocówki śliwkóweczki. Po 3 tygodniach zdejmujemy je i niszczymy gąsienice. Opadłe owoce z gąsienicami należy zebrać i zniszczyć.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,