Aktualne porady
 Usuwamy nadmiar śniegu z iglaków

ROŚLINY ZIMOZIELONE


• Gatunki te, ogrzane promieniami słońca, mogą tracić wodę, której nie mogą pobrać z zamarzniętej ziemi. Należy je cieniować, a gdy temperatura przez kilka dni utrzyma się powyżej zera, podlać. Przy dużych opadach śniegu trzeba też pamiętać, aby usunąć jego nadmiar z roślin iglastych.
 
 Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów

PIERWSZE CIĘCIE


• Przy bezmroźnej pogodzie można rozpocząć cięcie np. ozdobnych jabłoni, krzewów o ozdobnych liściach i gatunków kwitnących latem (m.in. budleja, krzewuszka, tawuła japońska, hortensja bukietowa i krzewiasta). Cięcie grubszych gałęzi starszych drzew pozostawiamy do wiosny.
 
 

TRAWNIK


• Jeśli na trawniku powstanie skorupa lodowa lub śnieżna, powinniśmy ją rozbić, żeby zapobiec pleśni śniegowej. Unikamy też chodzenia po zmrożonej lub rozmiękłej przy odwilży murawie.
 
 Uważajmy na ukazujące się kiełki cebul

CEBULOWA RABATA


• Kilka cieplejszych dni wystarczy, żeby byliny cebulowe posadzone jesienią pokazały się nad ziemią. Powinniśmy uważać przy chodzeniu, a gdy temperatura spadnie poniżej –15°C, należy je przykryć.
 
 W zamarzniętym oczku łatwiej przyciąć wystające pędy

OCZKO WODNE


• W zamarzniętym oczku warto przyciąć suche pędy roślin wodnych, które wystają ponad powierzchnię. Gdy lód stopnieje, będzie to znacznie trudniejsze.
 
 Dzięki wczesnym wysiewom szybko uzyskamy własną kwitnąca rozsadę

WYSIEWY KWIATÓW


• Wysiewamy rośliny jednoroczne, które mają długi okres wegetacji (m.in. petunie, lobelie, werbeny, żeniszki, szałwie, lewkonie letnie). Przykryte szybą lub folią pojemniki ustawiamy w jasnym miejscu w temp. 15°C. Gdy siewki mają 3–4 liście, pikujemy je.
 
 Rana zgorzelinowa - można jej zapobiec poprzezbielenie lub osłanianie pni

BYĆ PRZEZORNYM


• Od wielu lat obserwujemy, że w lutym następuje ocieplenie, które czasami trwa do wiosny. Tak było w ubiegłym roku. Trudno przewidzieć, jaka pogoda będzie tym razem. Nie jest dobrze, jeśli po dłuższym ociepleniu temperatura raptownie obniży się, np. do –20°C, bo wtedy zagrożony jest nie tylko plon, ale również całe drzewo może przemarznąć. Straty bywają spore. Dlatego duże znaczenie ma wcześniejsze zabezpieczanie roślin przed taką sytuacją poprzez okręcanie lub malowanie pni, o czym pisaliśmy w styczniu.
 
 

DZIKA ZWIERZYNA


• Jeśli luty będzie mroźny i śnieżny, sprawdzajmy czy w ogródku nie ma śladów zajęcy, dzikich królików lub innej zwierzyny. Odwiedzają one działki w poszukiwaniu pożywienia i mogą zniszczyć drzewka, nawet te, których pnie zostały zabezpieczone plastikowymi osłonkami, ponieważ przy grubej warstwie śniegu zwierzaki z łatwością sięgają do części powyżej osłonek.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,