OGRODY CZYTELNIKÓW
Magdalena Mikołajczak Drukuj Email

 

16 lat temu to teren przeszło 3000m2, niszczejące szklarnie i szyby inspektów. Zakasałam rękawy i wspólnie z najbliższymi, ostro wzięliśmy się do pracy. Nie było łatwo, .
 
mozolna rozbiórka szklarni i inspektów, dziury i wgłębienia , które trzeba było zasypać i wyrównać kilkudziesięcioma wywrotkami ziemi. Walcząc z chwastami w marzeniach widziałam piękną murawę otoczoną rabatami kolorowych kwiatów, na której dzieci grają w piłkę. Pierwsze kilka sezonów to czas doświadczeń i eksperymentów z kwiatami. Nowe rabaty, zieleń, radość, ale i rozczarowania. Szybko się przekonałam, że „żółtasy” (słoneczniczek szorstki, złocień, tojeść) raz dwa przejmują dominację nad resztą kwiatów. Kolejne sezony zimowe spędziłam nad fachową lekturą i czasopismami o ogrodach. Minęło prawie 7 lat, zanim chłopcy zaczęli grać na prawdziwej zielonej murawie w fotbool, i jeszcze więcej czasu zanim ja zaczęłam rozróżniać i nazywać swoje rośliny. Dziś już nie sadzę roślin przypadkowo, wszystko ma swoje określone miejsce i zadanie. A, że jestem wielką miłośniczką zbieractwa, staroci do większości roślin podchodzę już w sposób kolekcjonerski. Moje rośliny zbieram w różnych odmianach, kolorach, smakach itp. Pierwsza kolekcja to iglaki, zachwyca głównie zimą. Największa moja miłość, a zarazem największa kolekcja to floksy, chociaż w tym sezonie królują kolorowe dalie, a w wiklinowych koszach. Ciekawie prezentują się też inne byliny, które tworzą mniejsze lub większe kolekcje: tulipany, lilie, marcinki, róże, ostróżki, piwonie, monardy, irysy, hortensje , chryzantemy, ale też hosty, trawy ozdobne, sitowie, krzewuszki, budleje, tawułki. Również raz posiane kwiaty jednoroczne z roku na rok pysznią się w coraz to w bogatszej odmianie i kolorystyce: aksamitki, godecje, kosmosy, słoneczniki, cynie i astry. Zakochana od niedawna w hortensjach bukietowych powoli zaczynają wypełniać mój ogród. Ogródek ziołowy rozrasta się w coraz to nowsze smaki mięty, szałwii, tymianku, kolorowe oregano czy bazylię. Dzięki pozyskanym dodatkom, przedmiotom różne części ogrodu, nabierają dopełnienia i podkreślają rustykalny charakter. Kwitnących rabat w moim ogrodzie jest kilkanaście, więc sporym wyzwaniem jest dla mnie obsadzenie ich tak, aby zachwycały kolorem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Myślę, że z roku na rok udaje mi się to coraz bardziej. Pomagają mi w tym nasiona roślin jednorocznych, które regularnie zbieram w poprzednim sezonie i skrupulatnie zapisuję ich termin kwitnienia. Także z roślin, które pozyskuję z wiosennych wysiewów .W tym sezonie stworzyłam rabatę w bieli oraz zakątek w różu. A wierne od 16 lat „żółtawy” stały się moją „kartą wymienną” wśród znajomych w pozyskiwaniu nowych roślin.

Galeria:


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,