OGRODY CZYTELNIKÓW
Małgorzata Ruchniewicz Drukuj Email

 

Nasz przydomowy ogród tworzymy z wielkim zaangażowaniem od dekady na działce liczącej około 10 arów. Przed oddaniem terenu pod zabudowę tutejsze piaszczyste i przepuszczalne
.
 
pola były już od lat nieużytkami rolnymi. Mozolnie, wspierani pomocą i poradami bardziej doświadczonych ogrodniczo krewnych i przyjaciół, budujemy na stosunkowo niewielkim terenie zieloną przystań. Projektując ogród nie korzystaliśmy z usług profesjonalnych firm, chętnie za to sięgaliśmy i nadal to robimy do „Działkowca”. Przeglądamy jego witryny internetowe i inne publikacje redakcji.

Staramy się, aby nasz ogród przez cały sezon był atrakcyjny, przyjazny owadom i ptakom, jak również dostarczał nam produktów do kuchni. Jest pełen bylin, kwiatów jednorocznych i krzewów. Swoje miejsce znalazło również kilka drzew m.in. miłorząb, świerk srebrny i ozdobna wiśnia. W bardziej cienistej frontowej części ogrodu królują różnokolorowe różaneczniki i azalie, oraz dzielnie je wspierające funkie. Posiadamy niewielką szklarnię i warzywnik w formie podwyższonej rabaty, gdzie latem rosną pomidory, fasolka szparagowa i inne zdrowe pyszności. Między borówkami amerykańskimi i agrestem miejsce znalazły wieloletnie zioła i sezonowa cukinia. Uwielbiane koktajlowe pomidory dojrzewają w licznych donicach, a w tym roku jedna z nich przypadła na próbę miechunce jadalnej.

W cieplejszych miesiącach parapety i taras zdobią liczne donice z pelargoniami, begoniami i innymi kwiatami balkonowymi oraz ziołami. Wśród zieleni rozmieszczamy gliniane figury, amfory i metalowe ozdoby przywiezione z wakacyjnych wojaży. Po ażurowej, metalowej altanie wspinają się jeszcze młode powojniki i róże. Ustawiliśmy tam również ławkę w ponadczasowym stylu angielskim. Obrzeża rabat wyznaczają kamienie – „plony” z pobliskich pól. Z uwagi na wietrzne warunki i rozbudowujących się sąsiadów działkę otacza tujowy żywopłot. W poprzednim roku założyliśmy również automatyczne nawadnianie trawnika i części rabat. Podlewanie wężami przy coraz suchszej wiośnie i lecie przerastało już nasze możliwości, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni. Od początku zbieramy wodę deszczową, użyźniamy ziemię kompostem i nawozami zielonymi, ale bez samodzielnej studni nasza ciężka praca poszłaby po prostu na marne.

Naturalnie popełniamy błędy. Część nasadzeń nie radzi sobie z dynamicznymi zimami, gorącymi latami i słabą glebą. Pojawiają się żarłoczne mszyce, pędraki i choroby grzybowe. Walczymy z nimi ekologicznymi opryskami, ale czasem musimy sięgnąć po środki chemiczne.

Nasz ogród to miejsce relaksu i od czasu do czasu ciężkiej pracy. Z każdym rokiem zyskujemy nowe doświadczenie. Cieszymy się, że krajowe szkółki ogrodnicze mają coraz ciekawszą ofertą, w dodatku dostępną wygodnie i bezpiecznie przez internet. Tylko coraz mniej miejsce dla nowych zielonych skarbów!
.

Galeria:


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,