SPACERKIEM PRZEZ OGRÓD

1 DSC6916 Po chłodnej wiośnie, nastąpiło od razu afrykańskie lato. Żar lejący się z nieba i brak opadów, nie pozostały bez znaczącego wpływu na rozwój roślin. Skutki takiej pogody oglądaliśmy w ROD „Promyk" w Warszawie..

Spacerując po ogrodzie nie sposób nie zauważyć suchych trawników na działkach i alejach ogrodowych. I nie powinno to dziwić, gdyż jest to przejaw oszczędnego i odpowiedzialnego gospodarowania wodą.

2 DSC6910

 

 

 Wobec braku opadów i wciąż zmniejszających się zasobów naturalnych wód podziemnych, należy dołożyć wszelkich starań aby nie marnować wody. Na działkach podlewajmy jedynie to, co bezwzględnie wymaga podlewania – w pierwszej kolejności uprawiane warzywa i niektóre rośliny sadownicze. Podlewajmy przed wieczorem (co zmniejsza straty powodowane parowaniem), rzadziej a większymi dawkami wody. Stosujmy ściółkowanie ograniczające parowanie wody z gleby. Nauczmy się gromadzić wodę opadową, uprawiajmy gatunki bardziej wytrzymałe na suszę.

 

 

3 warzywnik nawadnianie GM DSC5178

Warto zamontować też węże kroplujące, precyzyjnie dozujące wodę wprost pod korzenie roślin.

 

 

4 DSC6958

Upalna i sucha pogoda przyspieszyła wegetację. Zakwitły już rośliny uważane za symbole drugiej połowy lata. W ostatnich dniach czerwca uwagę spacerujących po ogrodzie przyciągały już hortensje ogrodowe!

 

 

5 DSC6925

Zdumienie budził też widok w pełni kwitnących płomyków wiechowatych, zwanych floksami – „żelaznych" roślin dekorujących rabaty u schyłku wakacji.

 

 

 

6 DSC6914

Rudbekie od zawsze witały wczesną jesień. Nie tym razem! Rudbekia dwubarwna pyszni się na rabatach już na przełomie czerwca i lipca. Tutaj dumnie towarzyszą jej liliowce – rośliny odporne na suszę oraz hortensja drzewiasta 'Anabelle' – niezawodna odmiana tworząca kuliste, białe kwiatostany na rocznych pędach (dlatego kwitnie co roku!).

 

 

7 DSC6948

Powoli dojrzewają już borówki amerykańskie. Ich różowe, ciemniejące owoce również przyciągają naszą uwagę. Pojawiły się wcześniej o około 2-3 tygodnie w stosunku do poprzedniego sezonu.

 

 


8 DSC0711

Lilie – to królowe letnich kwiatów. Nie braknie ich na rabatach w ogrodzie. Już zachwycają kolorem i wielkością kwiatów, a to dopiero początek, bo dorodne rośliny w pąkach zapowiadają na działkach dalszy liliowy spektakl.

 

 

 

 

 

 

 

9 DSC6951
Juka karolińska w tym roku miała wyjątkowo sprzyjające warunki do wzrostu – było sucho i ciepło. Nie dziwi więc spektakularność jej kwiatostanów, w tym roku wyjątkowa!

Małgorzata Majkowska, redakcja „Działkowca"

 

 

 

 

 

 


MIESIĘCZNIK „DZIAŁKOWIEC” NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANYM PISMEM OGRODNICZYM!

 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,