Reklama
JUBILEUSZ 70-LECIA „DZIAŁKOWCA"

DZ9 1 Siedemdziesiąty jubileusz istnienia pisma to w polskich warunkach ewenement. Z przekonaniem graniczącym z pewnością mogę stwierdzić, że nie znajdziemy na naszym rynku innego pisma, które by nieprzerwanie ukazywało się od roku 1949. A „działkowiec", od 70 lat, miesiąc w miesiąc, gości w domach swoich Czytelników..
.

To, że możemy w tym roku obchodzić tę imponującą rocznicę to oczywiście zasługa całego sztabu ludzi, którzy zajmują się jego produkcją. Jednak najbardziej jest to Wasza zasługa – naszych Czytelników. Gdyby nie Wy, nie byłoby „działkowca". To, że co miesiąc idziecie do kiosku i wybieracie właśnie nas, daje nam energię do dalszego działania.

 

Redaktor naczelny mgr inż. Eugeniusz Kondracki
Pozwólcie, że krótko opowiem o drodze, jaką przeszedł „działkowiec". Wielu z Was przebyło ją z nim prawie całą, ale są też tacy, dla których jest to zupełnie nowy temat.

Pierwszy numer „działkowca" był bardzo skromny – tylko 16 stron i czarno-biała szata graficzna. Przeglądając ten numer nie sposób nie zauważyć zmiany, jaką przeszedł miesięcznik od tego czasu, pozostając przy tym wiernym ideom ruchu ogrodnictwa działkowego.

Bo przecież „działkowiec" powstał z myślą o ogrodach działkowych – ich rozwoju, zagospodarowaniu, rozkwicie. W pierwszym numerze poruszano m.in. kwestie: „Ogrody działkowe w krajobrazie", „Rola ogródka działkowego w racjonalnym żywieniu" – tematy jakże aktualne również i dziś.


Przez kolejne dziesięciolecia „działkowiec" zmieniał się wraz ze zmieniającymi się potrzebami swoich Czytelników – działkowców i ogrodników amatorów. Zwiększał objętość, zmieniał format i grafikę, wprowadzał kolorowe ilustracje, nowe działy. Zawsze starał się być blisko ogrodów i potrzeb swoich Czytelników. Stawiał na przystępną fachowość – rzetelne i praktyczne informacje podane w zrozumiały sposób, treści z pierwszej ręki – nigdy zagraniczne przedruki. Zgromadził grono wspaniałych autorów i współpracowników, którzy dzielili się na łamach pisma swoją wiedzą i doświadczeniem. Współpracował prawie ze wszystkimi ośrodkami i instytucjami naukowymi w zakresie popularyzowania aktualnej wiedzy ogrodniczej. Przez lata to z „działkowca" można było dowiedzieć się o aktualnej sytuacji ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców, co po przemianach 1989 r. wielokrotnie pomagało zmobilizować działkowców w obronie ogrodów działkowych.

Przeglądając kolejne wydania miesięcznika można zauważyć, że historia zatacza koło. Po kilkunastoletnim trendzie na kwiatowo-wypoczynkowy sposób zagospodarowania działki, powraca moda na własne uprawy warzyw, ziół i roślin sadowniczych. To ogólnoświatowy trend, coraz bardziej widoczny także w Polsce.

PZD wpisał się w tę modę opracowując i wdrażając do realizacji Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin, a „działkowiec" – promując własne uprawy na działce, wskazując atrakcyjne metody uprawy oraz „łatwe" i wartościowe gatunki i odmiany. W coraz bardziej przetworzonym przez człowieka świecie warto stawiać na produkcję własnej, zdrowej i wartościowej żywności!

Obcowanie z przyrodą niesie same korzyści, o czym nasi Czytelnicy wielokrotnie mogli się przekonać czytając artykuły o hortiterapii, czyli leczeniu ogrodem. W zagonionym świecie trudno o czas dla siebie i rodziny, dlatego „działkowiec" jest też propagatorem idei slow life – zwolnienia tempa, celebrowania chwili, wyciszenia się.

Szeroko rozumiane tematy zdrowia, urody i efektywnego wypoczynku są coraz częściej poruszane na łamach miesięcznika. To nasza odpowiedź na informacje o starzeniu się polskiego społeczeństwa, a także zmianie stylu życia na bardziej „stacjonarny". Ogrody i aktywność na własnej działce mogą wiele zaoferować dla poprawy zdrowia i komfortu życia.

Rozwój pisma trwa nadal i choć czytelnictwo wśród Polaków zmniejsza się, miesięcznik „działkowiec" stale jest najchętniej wybieranym pismem ogrodniczym i w te 70. urodziny mamy tylko życzenie, aby tak pozostało na kolejnych co najmniej 70 lat!

Kończąc, pragnę podziękować wszystkim osobom związanym z pismem na przestrzeni tych 70 lat – członkom kolegiów redakcyjnych, autorom, redaktorom, grafikom i wszystkim tym, których nie sposób wymienić, a którzy przyczynili się do rozwoju pisma. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, wiedzy, kreatywności i pracy było możliwe przetrwanie nieraz burzliwych chwil, a także ciągłe doskonalenie pisma.

Przede wszystkim chciałbym jednak jeszcze raz podziękować Wam – naszym Czytelnikom. Dziękuję za to, że jesteście z nami. Dziękuję, że możemy mieć udział w rozwoju Waszych działek i ogrodów. Dziękuję, że co miesiąc dajecie nam satysfakcję i radość, podnosząc słupki sprzedaży, co świadczy o wykonaniu przez nas dobrej i – na szczęście – potrzebnej roboty. Mam nadzieję, że kolejne lata „działkowca" będą równie dobre, a Wy zostaniecie z nami na dłużej.

 Redaktor naczelny mgr inż. Eugeniusz Kondracki

 

 

 

MIESIĘCZNIK „DZIAŁKOWIEC” NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANYM PISMEM OGRODNICZYM!

 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,