UWAGA: NOWA BROSZURA „DZIAŁKA BLIŻEJ NATURY"

1 Dzialka blizej natury Do druku została skierowana nowa broszura PZD pt. „Działka bliżej natury", autorstwa dr inż. Moniki Kucharskiej-Świerszcz, ekologa i architekta krajobrazu z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Broszura została przeznaczona do powszechnego użytku przez działkowców, dlatego jest bezpłatna, a jej koszty ponosi Krajowa Rada PZD. Broszura trafi do okręgowych zarządów PZD po 25 lipca br. w nakładzie 100 000 egzemplarzy..

Zachęcamy wszystkich działkowców do lektury tego wydawnictwa, ponieważ problematyka poruszana w broszurze jest niezwykle ważna i aktualna dla nas wszystkich. Nasze zdrowie i dobre samopoczucie w dużym stopniu zależą od dobrostanu i obfitości otaczającego nas świata przyrody. A biorąc pod uwagę aktualny stan środowiska naturalnego i zachodzące zmiany klimatyczne, działania na rzecz zwiększenia bioróżnorodności i podtrzymania naturalnych procesów w przyrodzie, nigdy nie były tak ważne jak obecnie!
W broszurze wyjaśniamy m.in., dlaczego ogrody działkowe mają tak duży potencjał ochrony przyrody. Opisujemy też wszystkie najważniejsze aspekty prowadzenia i modernizowania działki w sposób jak najbardziej naturalny.

ROD Leśna Dolina w Kwidzyniu

● W rozdziale „Cenni goście" doradzamy np. jakie organizmy warto zaprosić na działkę. Przedstawiamy takie gatunki jak owady zapylające (m.in. pszczoły miodne, trzmiele, samotne pszczoły, motyle), drapieżne owady zwalczające szkodniki (m.in. biedronki, muchówki bzygowate, złotooki, chrząszcze biegaczowate) owadożerne ptaki, a także m.in. jeże, ropuchy, żaby, jaszczurki, nietoperze. Wyjaśniamy ich znaczenie i różnorodne powiązania w lokalnym ekosystemie.
● Doradzamy też co robić, aby wspierać dziką przyrodę w ogrodzie, jak urządzać naturalne zakątki, budować domki, będące miejscem schronienia i rozwoju dla ptaków i innych pożytecznych organizmów.
● Ważnym zagadnieniem, obszernie opisywanym w broszurze, są też rośliny mogące stanowić na działce wsparcie dla pożytecznych organizmów. Przedstawiamy m.in. kwitnące gatunki nektarodajne dla zapylaczy, rośliny stanowiące bazę do rozwoju pięknych motyli, cenne dla owadów chwasty, gatunki na łąki kwietne a także krzewy i drzewa stanowiące schronienie i źródło zimowego pożywienia dla ptaków.
● Doradzamy jak planować działkę bliżej natury, m.in. z uwzględnieniem wielogatunkowej uprawy warzyw w towarzystwie ziół i kwitnących kwiatów. Zamieszczamy też gotowe projekty nasadzeń przyjaznych organizmom pożytecznym: rabatę atrakcyjną dla zapylaczy, aranżację przy oczku wodnym oraz zakątek dla ptaków.
● Przestrzegamy, czego należy unikać w naturalnym ogrodzie (m.in. pestycydów, gatunków obcych, monokultury, spalania resztek).
● Na koniec prezentujemy też zestawienie dobrych praktyk, które pozwolą utrzymać naturalny ogród w dobrym stanie.

ROD im. A.Mickiewicza w Bielsku Bialej

 

Broszura jest bogato ilustrowana i przystępnie napisana, a jej przejrzysta struktura pozwala Czytelnikowi od razu znaleźć interesujące go zagadnienia i wprowadzać je w życie. Dzięki temu, nasze rośliny będą zdrowsze i dadzą większe i lepszej jakości plony, a my będziemy mogli korzystać ze zdrowego wypoczynku w bliższym kontakcie z naturą!
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania się po 25 lipca br. do swoich zarządów ROD, w celu otrzymania egzemplarza broszury.
Zapraszamy do lektury!
Sławomir Milewski, Wydawnictwo „Działkowiec"

.

 

 


MIESIĘCZNIK „DZIAŁKOWIEC” NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANYM PISMEM OGRODNICZYM!

 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,