KONFERENCJA NT. HORTITERAPII

shutterstock 687746224 W dniu 23 sierpnia 2023 roku, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się 6. Konferencja Naukowo-Warsztatowa „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne".

Celem konferencji jest dyskusja o najważniejszych aktualnych problemach związanych z tą dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach dziedziną nauki. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął miesięcznik „działkowiec".

Program konferencji
Sesja referatowa
10.00 – Otwarcie Konferencji
10.20 – Dźwięk w hortiterapii - Agnieszka Krzymińska-Bródka, Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
10.40 – Zieleń w mieście – oczekiwania i realia - Piotr Lewandowski, Katedra Budownictwa i Geoinżynierii, Jolanta Lisiecka, Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
11.00 – Hortiterapia czy praca w ogrodzie – podobieństwa i różnice - Anna Gulczyńska, Pracowania Psychopedagogicznych Badań nad Rozwojem Człowieka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
11.20 – przerwa kawowa
11.50 – Hortiterapia jako profilaktyka zespołu deficytu natury na przykładzie przedszkoli leśnych – Hanna Łoboda, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Łódzki
12.10 – Smakowanie natury jako forma resocjalizacji w Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wałbrzychu - Sabina Przepiórska, Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu
12.30 – Rośliny i ja – hortiterapia, codzienność i wyzwania – Tomasz Magiera, Ogrodnictwo Florabit, Gliwice
12.50 – Dyskusja
13.20 - Przerwa obiadowa

Sesja warsztatowa prowadzona przez nauczycieli i absolwentów studiów podyplomowych Hortiterapia
14.15 – 15.15, 15.30 – 16.30
Truskawkowo - Jolanta Lisiecka, Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
TRUSKAWKA – królowa superowoców, aromatyczna, smaczna i zdrowa, amerykańska emigrantka... Wystąpi w nowej odsłonie. Podczas warsztatów wykonamy truskawkowe karty do gry, puzzle do układania, obraz do oglądania i kompozycję florystyczną do podziwiania... oraz spróbujemy truskawkowych smakołyków.
Kwiatowe witraże –Izabela Piękna, Karolina Korpalska, Hortiterapia Świat Roślin Wszystkimi Zmysłami
Kwiaty przyciągają kolorem, zapachem, kształtem. A gdyby tak zrobić witraż z żywych kwiatów, artystyczne dzieło od podstaw?
Przelotna ważkość późnego lata – Magdalena Horowska, Zielone Wykroje, Anna Prządka, Iwona Grygiel
Na warsztatach zajrzymy w tajniki rzemiosła plecionkarskiego w nowoczesnej odsłonie. Odkryjemy możliwości i doświadczymy siły drzemiącej w sprężystych pędach. Wszystkimi zmysłami zatrzymamy się nad ulotnym pięknem końca lata i z pięknego kwiecia spleciemy symboliczne kształty ważek.
Herbaciany ogród – herbaty utleniane enzymatycznie – Hanna Łoboda, Zieloności
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką enzymatycznego utleniania roślin na herbaty oraz
z właściwościami leczniczymi poszczególnych naparów. Skomponujemy mieszanki do picia z kwiatów i liści drzew owocowych oraz z ziół, przygotujemy tradycyjny Ivan czaj oraz Czigirskij czaj.
Powrót do korzeni - otwieramy zapomniane bramy - Arkadiusz Góra i Witold Dobrogowski, Naturoterapeuci
Po krótkim wprowadzeniu do dendroterapii odbędą się ćwiczenia z zakresu uziemienia i przepływu energii oraz uważności i redukcji stresu. Zobaczymy, jak natura wpływa na życie człowieka, jego emocje i ogólnie na stan zdrowia. Mamy nadzieję, że będzie to interesujące!
Wehikuł czasu – Katarzyna Dłużyńska, Pracownia Zielona Ostoja
Na warsztatach z elementami aromaterapii, za pośrednictwem zmysłu powonienia oraz przy wykorzystaniu suszu roślinnego, będzie można przywołać dobre wspomnienia, stworzyć wehikuł czasu przydatny w chwili pogorszenia samopoczucia oraz poznać zasady zbioru i suszenia roślin.
Zdrowa i aromatyczna kąpiel – Agnieszka Senktas, Dominika Pich, Hortikreacja
W czasie warsztatu pobudzimy wszystkie zmysły, przygotowując sól do kąpieli.

 

 


MIESIĘCZNIK „DZIAŁKOWIEC” NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANYM PISMEM OGRODNICZYM!

 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,