Drukuj Email
 
CO ZROBIĆ Z OPAKOWANIAMI PO ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN?
 
 
aaaaaaaa
Etykieta każdego środka ochrony roślin informuje o niebezpieczeństwie lub zagrożeniach, jakie mogą one stwarzać, wskazując jednocześnie na sposób postępowania z opakowaniem. 
 
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, właścicieli działek i ogrodów stworzył System Zbiórki Opakowań – System PSOR. Umożliwia on bezpłatne pozbycie się pustego opakowania po środku ochrony roślin, nawozie, produktach biobójczych. W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi, oznaczonych minimum jednym z przedstawionych piktogramów:.


piktogram1 

 

 

oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, np. nawozach, produktach biobójczych, oznaczone minimum jednym z piktogramów:

 

 piktogram2 

 

 
     Opakowań po środkach niebezpiecznych nie należy palić we własnym zakresie, wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, do lasu, na pole. Nie należy również wykorzystywać ich do innych celów, np. jako pojemnik na narzędzia. Takie opakowanie ma status niebezpiecznego i powinno być odpowiednio zutylizowane. Można je bezkosztowo oddać do punktu sprzedaży, który przekaże je profesjonalnej firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Nie musi to być ten sam punkt, w którym dokonaliśmy zakupu. Opakowanie można oddać do dowolnego sklepu, który uczestniczy w Systemie. Nie ma konieczności okazywania paragonu czy też faktury. Punkty odbioru można wyszukać poprzez stronę: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/. Sklepy, które prowadzą sprzedaż środków ochrony roślin, mają obowiązek przyjąć zużyte opakowania. Dotyczy to również sklepów wielkopowierzchniowych.
 
Apelujemy do wszystkich właścicieli ogrodów i działek, aby odpowiedzialnie postępowali z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Odpowiednio utylizując puste opakowanie po środku, dbamy o środowisko i o nasze zdrowie.
 
Jak postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin?
Trzykrotne przepłukanie opakowań to warunek przyjęcia ich przez punkt sprzedaży. Płukanie opakowań i wykorzystanie popłuczyn do oprysku pozwala wykorzystać całą zawartość opakowania, popłuczyn nie wolno wylewać do zlewu, gdyż jest to niebezpieczne dla środowiska. Ponadto, transport pustych opakowań ze sklepu jest dzięki temu bezpieczny, a sprzedawcy nie mają kontaktu ze stężonym produktem. Do punktów sprzedaży oddajemy opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe. Użytkownicy i punkty sprzedaży powinny zwracać szczególną uwagę na to, komu oddają puste opakowania. Ich zwrot do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem.

Źródło: materiały nadesłane przez biuro prasowe PSOR


 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,