Drukuj Email
 DEBATA O OGRODNICTWIE MIEJSKIM
  
8 maja w Tatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się debata „Miejskie Ogrodnictwo w Warszawie" organizowana w ramach trwającego tam Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe". Ogrodnictwo miejskie to pojęcie określające coraz liczniej powstające ostatnio tzw. ogrody społecznościowe, czyli tereny miejskie o różnym charakterze i wielkości (czasem nawet niewielkie poletka o powierzchni nawet 150 m2) uprawiane przez grono społeczników, pasjonatów ogrodnictwa. Moda ta przyszła do nas z zachodnich metropolii, w których ogrody miejskie uznawane są za ważną część zurbanizowanego krajobrazu.
 
 
 
Punktem wyjścia do debaty był powstający przy Teatrze Powszechnym nowy ogród społecznościowy. Spotkanie prowadziła Joanna Erbel z Fundacji „Blisko", a wzięli w nim udział m. in.: Wojciech Zabłocki – burmistrz Dzielnicy Praga-Północ, Jacek Grunt-Mejer – koordynator Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy ds. rewitalizacji Pragi, przedstawiciele ogrodów społecznościowych. Obecni byli także działkowcy, przedstawiciele Krajowej Rady PZD, OZ Mazowieckiego PZD oraz redakcji „działkowca".
 
Alicja Borkowska z fundacji „Strefa WolnoSłowa" opowiedziała o tworzeniu Ogrodu Powszechnego – wspólnej inicjatywy z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Instytutem Goethego. Według organizatorki będzie to prekursorska próba połączenia ogrodu społecznościowego, w którym uprawiane są różne rośliny, z programami artystycznymi, koncertami warsztatami teatralnymi, tanecznymi, targami, tak aby to miejsce zaczęło żyć i łączyć ofertę teatru z tym co proponują organizatorzy ogrodu. Celem jest m.in. aby ci, którzy przyjdą dbać o ogród, zostaną zachęceni do działań teatralnych, a ci, którzy przyjdą do teatru skorzystają z oferty ogrodu.

Paulina Jeziorek przedstawiła Wspólny Ogród organizowany w ramach Służewskiego Domu Kultury. Ogród powstał jako element zagospodarowania otoczenia nowo wybudowanego gmachu SDK. Ma powierzchnię ok 160 m i pełni funkcję pracowni ogrodniczej dla dzieci i dorosłych. Stał się jakby częścią zorganizowanego w sąsiedztwie placu zabaw dla dzieci. Dzieci są tam zawsze obecne i zawsze wymagają nadzoru. Ogród organizuje też zajęcia „na zamówienie" dla okolicznych szkół i przedszkoli. Jest to ogród społeczny, nastawiony na uprawę roślin ale także na edukację czyli naukę uprawy ekologicznej.

Iza Kaszyńska, Maciej Łepkowski podzielili się doświadczeniami z organizacji ogrodu społecznościowego „Motyka i Słońce" który stworzony został specjalnie dla pszczół i ludzi i prowadzony jest w sposób przyjazny zarówno ludziom, jak i pszczołom. Wykorzystywane w nim są ekologiczne metody upraw, a uprawiane rośliny są tak dobierane, aby były korzystne dla pszczół i innych owadów zapylających. W ogrodzie odbywają się warsztaty przyjaznej środowisku uprawy owoców i warzyw a także warsztaty kulinarne i spotkania poświęcone tematyce ekologicznej.

Jacek Grunt-Mejer – koordynator ds. rewitalizacji Pragi podkreślił znaczenie łączenia działań różnych społeczności, tak jak np. przy powstającym Ogrodzie Powszechnym. Zauważył też, że znaczenie dla szeroko pojętego procesu rewitalizacji mają także aktywności na bardzo niewielką skalę, np. opieka nad małym, kilkumetrowym trawniczkiem czy misą drzewną. Nie zawsze muszą to być typowe ogrody.

Wojciech Zabłocki – burmistrz Dzielnicy Praga-Północ przybliżył m.in. problematykę „zielonych" inwestycji miejskich, twierdząc, że dobre projekty wymagają zawsze kompromisów – np. większa powierzchnia zieleni to np. ograniczenie miejsc parkingowych.

Sławomir Milewski z miesięcznika „działkowiec" podzielił się m.in. doświadczeniami z zorganizowanej niedawno na warszawskiej SGGW międzynarodowej konferencji poświęconej ogrodnictwu miejskiemu, na której prezentowane były przykłady ogrodów miejskich na całym świecie oraz wykorzystywane tam metody uprawy.

Wioletta Zaleska z KR PZD poinformowała uczestników spotkania o uchwalonym 22 marca przez Krajową Radę PZD „Otwartym Programie Społecznego Rozwoju ROD", który jest zbiorem propozycji, wiedzy i narzędzi, dzięki którym ogrody działkowe mogą przeobrazić się w miejsca bezpieczne, lubiane i chętnie odwiedzane przez społeczność lokalną. Podkreśliła też możliwość przejmowania wolnych działek w ROD na potrzeby szkół, przedszkoli czy osób niepełnosprawnych. Działacze z ogrodów społecznościowych zostali też zapewnieni o możliwości pozyskiwania pomocy prawnej i wiedzy fachowej od organów Związku, a organizacje społeczne działające w tym zakresie zostały zaproszone do współpracy.
 
Debata w Teatrze Powszechnym z pewnością okazała się potrzebna i korzystna. Wykazała, że „społecznicy" pozytywnie odnoszą się do ogrodów działkowych, traktując je jako środowisko do pozyskiwania ogrodniczego i organizacyjnego „know how" a PZD postrzegana jest jako organizacja z wielololetnią tradycją, która coraz bardziej się otwiera.
SM


Na jeden sezon

Nieodzownym elementem ogrodu rustykalnego są także gatunki sezonowe, które mogą stanowić osobne kompozycje albo też służyć jako uzupełnienia i wypełniacze rabat wieloletnich. Aster chiński ’Pinocchio’ to wyjątkowo dekoracyjna, karłowa odmiana o różnokolorowych kwiatach. Jest doskonała na obwódki, oraz do pojemników, kwitnie długo i obficie. Groszek pachnący ’Sweetie’ to niska odmiana tego ulubionego przez nasze babcie pnącza. Oprócz zastosowań na różnego rodzaju podporach, nadaje się również na kwiat cięty. Innym tradycyjnym pnączem jest wilec purpurowy np. ’Red Picote’ o czerowych kwiatach z białą obwódką lub ‘Morning Star’ – fioletowe z białą obwódką. Na rustykalnych rabatach nie powinno też zabraknąć atrakcyjnych owoców dyni ozdobnej. Godne uwagi są np. odmiany: ’Cobra’ – o niezwykłych owocach przypominających kobrę, ’Sweet Dumpling’ o owocach żebrowanych, w zielone pasy czy też ’Indy’ o owocach w różnych kształtach i kolorach. Niezaprzeczalnym królem aranżacji w stylu retro jest słonecznik, np. ’Vanille Ice’ o kremowobiałych kwiatach z brunatnoczarnymi środkami, a także najwcześniejsza, karłowa odmiana Suntastic – również do uprawy w pojemnikach.

Jak je stosować?

Retro piękności znakomicie wpisują się w ogrody w stylu naturalistycznym, w których nie rzuca się w oczy ingerencja człowieka. Kompozycje z nich tworzone powinny być nieregularne w kształcie, aby podkreślić ich naturalne piękno. Znakomitym sąsiedztwem będą różnego rodzaju kąciki wypoczynkowe, ścieżki, wejścia, tak aby można było zachwycać się urokiem i zapachem kwiatów. Niskie gatunki i odmiany, np. astrów, słoneczników, dalii, begonii, znakomicie prezentować się będą w tradycyjnych pojemnikach – najlepiej drewnianych, wiklinowych, glinianych. Wiele roślin retro, jak np. lilie, floksy, słoneczniki, dobrze nadaje się na kwiat cięty. Z wysokich malw i słoneczników można np. tworzyć kwitnące szpalery znakomicie prezentujące sią na tle np. drewnianego płotu.

 
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,