NUMERY SPECJALNE


TRAWNIK - 2012

TRAWNIK | 2012 | ZAKŁADAMY TRAWNIK
 
KROK PO KROKU
dr inż. Romuald Dembek, UTP w Bydgoszczy
 

 Opisujemy jak krok po kroku założyć idealny trawnik, stosując różne metody. Zaczynamy od właściwego przygotowania gleby, na tym etapie z pewnością warto też zastanowić się nad założeniem stałej instalacji nawadniającej, która w przyszłości znacznie ułatwi nam pielęgnację murawy. Możemy też wybrać dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z rolki. Nie zapominajmy też o zastosowaniu właściwych obrzeży, które zwiększą estetykę i oszczędzą nam wielu kłopotów.

Umiejętność zaplanowania niezbędnych czynności umożliwia wykonanie siewu lub rozłożenie darni w optymalnym okresie wegetacji. Powszechnie uważa się, że najlepszym terminem siewu jest pierwsza połowa kwietnia lub przełom sierpnia i września. W pozostałych okresach wzrasta niebezpieczeństwo słabszych wschodów trawników z siewu, gorszej przeżywalności siewek lub w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych – całkowitego zamierania wschodzących traw. (...)


TRAWNIK | 2012 | PIELĘGNUJEMY TRAWNIK

TRAWNIK PO ZIMIE
dr inż. Michał Krzyżaniak, UP w Poznaniu


Co zrobić z trawnikiem po zimie? Jak ocenić jego stan? Może okazać się, że piękny w poprzednim sezonie zielony dywan nie prezentuje się dobrze. Nie trzeba się tym załamywać, lecz warto przystąpić do zabiegów, których celem będzie przywrócenie właściwego stanu murawy. Doradzamy jakie zabiegi i w jakiej kolejności należy wykonać oraz jakie narzędzia będą do tego niezbędne.

Po rozgarnięciu kretowisk warto trawnik zwałować lekkim wałem (do ok. 50 kg), dzięki czemu dokładnie dociśniemy go do gleby i zlikwidujemy ewentualne „poduszki powietrzne”, powstałe podczas sekwencji zamarzania-rozmarzania gruntu zimą. Wiosenne wałowanie powinno odbywać się na glebie lekko wilgotnej – celem jest bowiem dociśnięcie roślin do gleby, a nie ich zmiażdżenie. (...)


TRAWNIK | 2012 | PIELĘGNUJEMY TRAWNIK

CO, KIEDY, JAK?
dr inż. Michał Krzyżaniak, UP w Poznaniu

Dobra pielęgnacja to podstawa! Jednak właściwe strzyżenie, podlewanie, nawożenie czy aeracja to niełatwa sztuka. Opisujemy szczegółowo te ważne zagadnienia. Pomagamy także dokonywać wyboru właściwego sprzętu do pielęgnacji trawnika: kosiarek, wykaszarek, aeratorów, wertykulatorów oraz elementów systemu nawadniania.

Trawnik dokładnie wygrabiamy każdej wiosny i przed zimą. Grabienie trawnika powinno towarzyszyć też każdemu koszeniu. Jego celem jest wyczesanie z powierzchni ściętych źdźbeł traw oraz fragmentów innych roślin, które mogłyby tworzyć na trawniku warstwę filcu. Systematycznie zwalczamy też chwasty. Warto pamiętać, że na pielęgnowanym trawniku chwastów będzie mniej – bo trawa będzie lepiej odżywiona i silniejsza, a koszenie osłabi chwasty. (...)


TRAWNIK | 2012 | PROBLEMY

NAJCZĘSTSZE BOLĄCZKI
dr inż. Romuald Dembek, UTP w Bydgoszczy

Co dolega twojemu trawnikowi? Opisujemy najczęstsze problemy pojawiające się podczas użytkowania trawnika, takie jak krety i nornice, mchy, chwasty, przebarwienia, plamy, nekrozy, jednocześnie podając skuteczne sposoby przeciwdziałania im.

Nierównomierny wzrost traw i różne odcienie zieleni szczególnie silnie widoczne po nawożeniu, wynikają z niedokładnego rozsiania nawozów, zwłaszcza bogatych w azot. Aby temu zapobiec, dawkę nawozów należy dzielić na 2–3 części i wysiewać oddzielnie, każdorazowo zmieniając kierunek siewu. Równomierne rozrzucenie nawozów ułatwiają specjalistyczne siewniki lub zastosowanie domieszek (np. piasku) „rozcieńczających” stopień skoncentrowania nawozów w przypadku siewu ręcznego. (...)


TRAWNIK | 2012 | INSPIRACJE

KOLOROWE WYSPY
mgr inż. Aleksandra Bagińska, architekt krajobrazu

Jak uatrakcyjnić nasz zielony dywan? Podajemy wiele propozycji atrakcyjnych aranżacji roślinnych, które w sąsiedztwie lub w obrębie trawnika dodadzą wiele nowych barw, faktur, kształtów. W innych artykułach z tego działu doradzamy też jak wprowadzać solitery na trawniku i jak harmonijnie zintegrować z murawą ścieżki i miejsca wypoczynku.

Ciekawym pomysłem może być zaplanowanie rabaty dwustronnej w obrębie trawnika. Zależnie od stylistyki, w jakiej urządzamy ogród możemy zastosować prostą, geometryczną formę lub wprowadzić miękkie linie, które posłużą do wytyczenia kształtu rabaty. Zasada wyboru roślin i sposobu jej wykonania jest podobna jak w przypadku rabaty jednostronnej, z tą jednak różnicą, że centralna część nasadzeń powinna być najwyższa. Ponieważ taka rabata powinna być atrakcyjna z każdej strony, musimy zadbać, by piętrowość zachowana była z każdego możliwego kierunku patrzenia. (...)

 
Reklama

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,