NUMERY SPECJALNE


BALKONY I TARASY – 2012

BALKONY I TARASY | 2012 | SPEŁNIĆ MARZENIA

OD CZEGO ZACZĄĆ?
mgr inż. Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu
 

 Większość z nas chciałaby mieć wygodny, przytulny taras. Nie każdy jednak wie jak go zaprojektować, by spełnił nasze wymagania. Przedstawiamy podstawowe etapy postępowania zanim rozpoczniemy urządzanie balkonu lub tarasu. Doradzamy też w jaki sposób i z jakich materiałów najlepiej zbudować taras.

Na początku trzeba ustalić, ile osób będzie korzystać z balkonu/tarasu, o jakich porach dnia i w jakim celu. Inne będzie urządzenie tarasu dla czteroosobowej rodziny, inne dla starszego małżeństwa, a inne dla pary z małymi dziećmi. Jeśli taras będzie służył jako miejsce spożywania wspólnych posiłków, trzeba przeznaczyć miejsce na stół, krzesła i ewentualnie na parasol przeciwsłoneczny. Jeśli ma być wykorzystywany do kameralnego wypoczynku, warto zaplanować osłonięte, prywatne miejsce z wygodnym meblem do siedzenia i niewielkim stolikiem. (...)


BALKONY I TARASY | 2012 | SPEŁNIĆ MARZENIA  

 NA CAŁY SEZON
dr inż. Edyta Rosłon-Szeryńska, architekt krajobrazu, SGGW
 

Rośliny w roli głównej! Ukwiecony taras lub balkon urzeka kolorami i zapachami, z przyjemnością tam przebywamy i wypoczywamy. Polecamy najlepsze, najbardziej efektowne, najmodniejsze rośliny do uprawy w tych miejscach – również byliny i krzewy! Doradzamy jak dobierać szatę roślinną, aby dekoracyjny efekt utrzymywał się przez cały sezon.

Współcześnie mamy dużą swobodę aranżacji zieleni na tarasach i na balkonach. W kompozycji minimalistycznej królować będą monochromatyczne lub kontrastowe zestawienia roślin sadzonych w grupie. Na tarasach w stylu sielskim pojawią się wielobarwne mozaikowe lub rozproszone zestawienia kwiatów. Wykorzystując cechy roślin, takie jak barwa, kształt, wielkość, faktura, a także zapach czy zmienność sezonowa, można wywołać określony nastrój lub wrażenie optyczne. I tak cienisty, mały zakątek może stać się rozświetlonym, przestronnym wnętrzem. (...)


BALKONY I TARASY | 2012 | SPEŁNIĆ MARZENIA

MAŁO WYMAGAJĄCY
inż. Marta Szczęsny, architekt krajobrazu
 

Dobra aranżacja to podstawa! Przedstawiamy różne propozycje aranżacji tarasów i balkonów, możliwe do zastosowań w różnych warunkach i z uwzględnieniem potrzeb i możliwości użytkowników. Oprócz tarasu południowego czy w stylu śródziemnomorskim, proponujemy m.in. ogródek kuchenny, aranżacje w stylu nowoczesnym, kompozycje na niewielkie powierzchnie czy też rozwiązania mało wymagające dla osób nie dysponujących dużą ilością wolnego czasu na pielęgnację roślin.

Przedstawiony projekt „dla zapracowanych” ma bardzo prostą i czytelną kompozycję. Wszelkie elementy roślinne wpisane są w prostopadłościenną konstrukcję drewnianą (można zastąpić ją również kompozytem imitującym drewno, niewymagającym praktycznie żadnej pielęgnacji). Z podestem z ciemnych desek łączy się siedzisko, przechodzące w pojemnik na rośliny. Oparcie stanowi kolejna wysoka donica. Wszystkie zastosowane gatunki dobrze radzą sobie w skrajnie suchych warunkach bez licznych zabiegów, ponadto rosną w dużych grupach, co gwarantuje wyrazisty efekt. Zastosowano tu szpaler z sucholubnych jałowców pospolitych w odmianie kolumnowej. (...)


BALKONY I TARASY | 2012 | WYPOSAŻENIE  

MEBLE
mgr inż. Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu
 

W co wyposażyć balkon lub taras? Oprócz roślin, istnieje bogactwo różnego rodzaju urządzeń i sprzętów które są wręcz niezbędne do właściwego wypoczynku lub też ułatwią i uprzyjemnią nam przebywanie w tych miejscach. Wśród nich najważniejszą rolę grają meble. Zajmują one zwykle znaczną część przestrzeni i w dużym stopniu decydują o klimacie tych miejsc.

Zanim zdecydujemy się na rodzaj i ilość mebli, przypatrzmy się powierzchni, jaką dysponujemy. Na większych tarasach w ogrodach przydomowych możemy ustawić wygodny zestaw wypoczynkowy. Mogą to być obszerne fotele lub kanapy z miękkimi poduchami, ustawione przy niskim stole, idealne na popołudniowe spotkania przy kawie. Meble takie wykonywane są z wikliny lub z nowoczesnego materiału – technorattanu, odpornego na warunki atmosferyczne. (...)


BALKONY I TARASY | 2012 | PIELĘGNACJA

Z MYŚLĄ O ROŚLINACH
dr Marta Monder, PAN OB w Powsinie
 

Rośliny na tarasach i balkonach wymagają szczególnie starannej pielęgnacji. Oprócz szczegółowego kalendarium prac, opisujemy najważniejsze zabiegi takie jak sadzenie, podlewania, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami czy zabezpieczanie na zimę.

 
br /
 
Reklama

KALENDARIUM

czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,