NUMERY SPECJALNE


Iglaki – 2012

    IGLAKI | 2012 | KOCHAMY IGLAKI

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH KOCHAMY IGLAKI
mgr inż. Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu
 

Nie ma dziś ogrodu bez iglaków. Dlaczego tak kochamy iglaki? Karłowy wzrost wielu odmian umożliwia ich zastosowanie nawet na bardzo małej działce. Są to rośliny odporne na choroby i często długowieczne. Rosną same! Iglaki wyśmienicie nadają się też do miejsc najbardziej eksponowanych. Pożądany efekt uzyskamy wprowadzając pojedyncze iglaki o oryginalnych pokrojach oraz niewielkie ich grupy ożywione kolorowymi bylinami i krzewami liściastymi. Dzięki iglakom Twój ogród będzie najpiękniejszy!

Przez cały rok są zielone, nawet zimą, gdy tak tęsknimy za kolorami... Któż z nas nie zachwycił się oszronionymi gałązkami sosen i pokrytymi śniegiem świerkami? Iglaki stanowić mogą doskonałą osłonę przed wiatrem, hałasem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Płożące odmiany mogą zastąpić trawnik i pełnić funkcję kolorowego ogrodowego dywanu... Jak dbać o iglaki? To pytanie wydaje się proste. Tym bardziej, że większość iglaków „sama rośnie”. Jednak warto pamiętać, że iglaki stają się „niezniszczalne” tylko wtedy gdy zapewnimy im optymalne warunki. Istotne jest też to, gdzie kupujemy iglaki, jak je pielęgnujemy, jak i kiedy nawozimy i podlewamy (...)


  IGLAKI  | 2012 | POZNAJEMY I WYBIERAMY  

SOSNY, ŻYWOTNIKI, JAŁOWCE, ŚWIERKI...
dr Adam Marosz, IO w Skierniewicach
 

Rośliny iglaste w roli głównej! Olbrzymia ilość gatunków i odmian umożliwia dobór niemal do każdych warunków siedliskowych – w słońcu lub cieniu, na glebie wilgotnej lub bardziej suchej itp. W dziale „Poznajemy i wybieramy” pomagamy w bogatej ofercie iglaków odnaleźć te najlepsze i najpiękniejsze.

Każdy znajdzie coś dla siebie wśród żywotników, jałowców, świerków, sosen, cisów, jodeł, cyprysików i choin. Przy każdej odmianie zamieszczono informacje o jej wzroście (wysokości i szerokości po 10–15 latach), wyglądzie, wymaganiach świetlnych i wodnych oraz innych szczególnych cechach i zastosowaniu (...)


    IGLAKI | 2012 | JAK KOMPONOWAĆ?

GDZIE, Z CZYM, JAK?
mgr Izabela Adamska, architekt krajobrazu
 

Podpowiadamy jak komponować iglaki. Choć lubimy te rośliny, to czy potrafimy wydobyć piękno ich barw łusek i igieł, pokrojów, młodych przyrostów i efektownych szyszek? Z pomocą siedmiu podstawowych zasad komponowania już wszystko będzie proste!

Komponując zestawienia grup iglaków należy bezwzględnie przestrzegać zasady umieszczania roślin wysokich z tyłu kompozycji, średniej wielkości na drugim planie, a niskich i o płożącym pokroju oraz kwitnących bylin – z przodu. Dzięki temu wszystkie rośliny będą dobrze widoczne, mając jednocześnie odpowiednie sąsiedztwo i miejsce do wzrostu (...)


     IGLAKI | 2012 | JAK KOMPONOWAĆ?  

SZYBKI EFEKT 
mgr Aleksandra Bagińska, architekt krajobrazu
 

Często wystarczy drobna zmiana, aby ogród tchnął nowym blaskiem. W artykule tym przedstawiamy kompozycje z iglakami, które już po 3–5 latach osiągną wspaniały efekt dekoracyjny. Można nimi udekorować trawnik, okolice tarasu lub miejsca wypoczynku. A więc czas na zmiany...

Nie musimy od razu rezygnować z dotychczasowych nasadzeń lub drastycznie ich przekomponowywać, tylko dlatego, że ich widok nam się opatrzył. Podajemy wskazówki, jak szybko można wprowadzić takie niewielkie zmiany. Rośliny iglaste dzięki swej różnorodności i szerokiemu zastosowaniu są doskonałym materiałem do modernizacji ogrodu (...)


   IGLAKI | 2012 | JAK KOMPONOWAĆ?
W REPREZENTACYJNYCH MIEJSCACH
mgr Jadwiga Litke, architekt krajobrazu
 

Architektura domu, kolor elewacji, ale także upodobania użytkowników sugerują różne style ogrodów – uporządkowane, klasyczne lub kierujące się w stronę ogrodu wiejskiego. Niezależnie od tego, jaki styl preferujemy – swobodny czy formalny – w utrzymaniu należytego charakteru miejsca reprezentacyjnego pomogą z pewnością rośliny iglaste.

 
br /
 
Reklama

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,