NUMERY SPECJALNE

 
SKALNE OGRÓDKI – 2012

SKALNE OGRÓDKI | 2012 | WSTĘP

SKALNE OGRÓDKI DLA KAŻDEGO
mgr inż. Katarzyna Jóźwiak, architekt krajobrazu
 

 Ogród to również pasja. Poszerzanie wiedzy o roślinach, kompozycji i pielęgnacji. To chęć wprowadzania nowych elementów, dekoracji i gatunków..Elementem, który łączy w sobie wszystkie te cechy, jest ogród skalny. Może być funkcjonalny, jeśli jest jednocześnie np. murkiem oporowym, lub typowo dekoracyjny – w formie klasycznego skalniaka.Nie ulega wątpliwości, że dobrze
wykonany i obsadzony ogród skalny jest atrakcyjną dekoracją każdej działki.

Do zalet należy zaliczyć niewątpliwą dekoracyjność wizualną tego elementu.Dotyczy to zarówno samych kamieni, które odpowiednio dobrane i ułożone, już wyglądają pięknie, jak i roślin. Rośliny na skalniaki są zwykle odmianami karłowymi, poduszkowymi, niezbyt intensywnie rosnącymi, co pozwala na urządzenie skalniaka nawet na małej powierzchni. W końcu skalniak daje możliwość realizacji
pasji, jaką może być kolekcja roślin skalnych, a dla bardziej zaawansowanych, uprawa wymagających lub rzadkich czy chronionych gatunków. (...)

 

SKALNE OGRÓDKI | 2012 | GOTOWE ROZWIĄZANIA  
 
 KLASYCZNIE
mgr inż. Jadwiga Litke, architekt krajobrazu
 

Owalny kącik wypoczynkowy otoczony został niskim murkiem ze starej cegły (maks. wys. 40–80 cm). Do murku przylega łagodna skarpa, której poziom obniża się stopniowo, by dojść do trawnika. Taka skarpa może być dobrym miejscem do ekspozycji roślin o pędach przewisających. Aby umocnić niewielką skarpkę usypaną dookoła murku, obłożono ją nieregularnie bardzo dużymi kamieniami o ostrych krawędziach. 

Posadzone przy szczycie murku rośliny będą płożyć się zarówno po placyku, jak też po kamieniach. Czas największej dekoracyjności przypada wiosną. Jednak piękne poduchy i przewisające pędy w różnych formach i odcieniach zieleni, zrekompensują niedobory kwiatów. Latem z pewnością ukwieci placyk powojnik bylinowy 'Arabella', który bez podpór będzie zwieszał się po skarpie, a biało  obrzeżone funkie 'Patriot' i pstre bluszczyki kurdybanki ożywią kącik. Podczas przebywania w kąciku wypoczynkowym, który znajduje się na otwartej przestrzeni, warto ustawić przenośny parasol ogrodowy. (...)

 

SKALNE OGRÓDKI | 2012 | GOTOWE ROZWIĄZANIA
 
NA TARASIE
mgr inż. Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu
 

Przywodzący na myśl śródziemnomorskie klimaty, otoczony niskim murkiem taras ziemny wykonany jest z jasnych płyt  piaskowcowych. Jego położenie przy południowej ścianie budynku sprawia, iż jest mocno nasłoneczniony. W razie potrzeby nieco cienia dadzą rolety wiklinowe lub płócienne, umieszczone przy jednym z boków tarasu. Pomiędzy nagrzewającymi się na słońcu kamieniami rozmieszczono swobodnie niskie rośliny skalne, tworzące kolorowe plamy. Niektóre z nich są zimozielone. Nie szkodzi im sporadyczne deptanie, więc po takim skalniaku można chodzić. 

Można na nim ustawić rzadko przestawiane, ciężkie, solidne meble ogrodowe z drewna. Przy murku rosną nieco wyższe rośliny, atrakcyjne zwłaszcza latem i wczesną jesienią. Pierwsze wczesnowiosenne kwiaty to jaskrawożółty, niziutki głodek kaukaski oraz biała gęsiówka kaukaska 'Variegata'. Gdy przekwitną, fioletowe poduchy kwiatów tworzy żagwin ogrodowy. Ciemnozielone kępy podobne do trawy, to zawciąg nadmorski 'Alba' o białych, kulistych kwiatostanach, pojawiających się do października. Prawie płaskie, fioletowe, miękkie dywany tworzy macierzanka piaskowa 'Pygmaeus', o liściach zielonych również zimą. . (...)

 

SKALNE OGRÓDKI | 2012 | BUDUJEMY 
 
JAK ZBUDOWAĆ OGRÓD SKALNY
dr Agnieszka Gawłowska, SGGW
 

Ogród skalny może mieć kilka odmian. Najczęściej spotyka się klasyczny typ tego założenia – niewielkie wzniesienie zbudowane z kamieni, które jest środowiskiem życia dla roślin górskich. Większe ogrody skalne noszą nazwę alpinariów. Z racji większej  powierzchni, łatwiej jest w nich stworzyć namiastkę naturalnego krajobrazu. Kolejnym wariantem ogrodu skalnego może być suchy
lub półsuchy murek, wzbogacony nasadzeniami roślinnymi. 

Jeszcze inne rozwiązanie to ogród na skarpie. Jednak ze wszystkich rodzajów ogrodów skalnych największe wyzwanie stanowią zwykle żwirowiska i piargi. Pozornie wyglądają one na bardzo łatwe do wykonania i jeszcze łatwiejsze do utrzymania, tymczasem wymagają one najwięcej nakładów pracy. Piarg, jak i żwirowisko, wadliwie wykonane lub niepielęgnowane, bardzo szybko zarastają chwastami.Budowa ogrodu skalnego związana jest w dużym stopniu z doborem kamieni i skał. Należy dbać o to, by kamienie ułożone były w możliwie naturalny sposób, oddający charakter prawdziwego górskiego zbocza. Nieodpowiednie jest nagromadzenie zbyt wielu rodzajów skał. Projektując układ ścieżek w ogrodzie skalnym, nie powinno się kierować prawami geometrii. Ścieżki powinny być
nieregularne, tak aby imitowały naturalne górskie szlaki.
(...)

 
SKALNE OGRÓDKI | 2012 | JAK DBAĆ?
 
SADZENIE I PIELĘGNACJA
dr Marta Monder, PAN OB w Powsinie
 

Różnorodność gatunków roślin do ogrodów skalnych jest ogromna. Przekonanie, że rośliny skalne mają małe wymagania, jest prawdziwe tylko w stosunku do nielicznych gatunków. Wiele ma swoje, często specyficzne, potrzeby i jest trudniejsza w upr awie niż pr zeciętne rośliny rabatowe. Na tym samym obszarze mogą występować odmienne stanowiska, m.in. pod względem warunkówwodnych i świetlnych (ciepło, inny kąt padania pr omieni słonecznych).

 

Byliny najlepiej sadzić wczesną wiosną, przed nadejściem upałów. W późniejszym terminie rośliny można okryć gałązkami drzew iglastych, które je ocienią i ułatwią przyjmowanie się. Dobrym terminem sadzenia większości gatunków jest połowa sierpnia – koniec września, by rośliny zdążyły przygotować się do zimy. (...)

 
Reklama

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,