UDANE ZWIĄZKI

Roślinność jest bez wątpienia najważniejszą częścią działki i ogrodu. Odpowiednie łączenie roślin jest niełatwą sztuką wymagającą pewnej wiedzy oraz wyobraźni.
Czynników, które należy wziąć pod uwagę planując układ roślinności na działce jest wiele i, będąc niewystarczająco skrupulatnym, łatwo można się w nich pogubić. Istnieją jednak podstawowe zasady tworzenia kompozycji roślinnych.

1. Różnorodność
Aby ogród wyglądał atrakcyjnie przez cały rok, dobrze jest wykorzystać różne rodzaje roślin – kwitnące byliny, gubiące liście oraz zimozielone krzewy oraz wypełniające przestrzenie pomiędzy nimi rośliny okrywowe. Szczególnie ważne są rośliny wiecznie zielone lub takie, których pędy lub pokrój jest ozdobny też w stanie bezlistnym – przecież zima w Polsce trwa długie miesiące.
2. Odpowiednie tło
Kompozycje roślinne powinny mieć odpowiednie tło. Jeżeli poza działką rozciąga się ładny krajobraz, koniecznie należy włączyć go w projektowany układ roślinności, tak aby dalszy widok tworzył naturalną kontynuację szaty roślinnej posadzonej wewnątrz działki. Jeżeli zaś widok jest nieciekawy, tło dla kompozycji roślinnej należy zaplanować wewnątrz działki. Może być to np. żywopłot lub trejaż, pergola itp.
3. Atrakcyjność przez cały sezon
Jeżeli ozdobą działki ma być roślinność kwitnąca, trzeba pamiętać o dobraniu roślin w taki sposób, aby kwitnienie utrzymywało się możliwie długo. Aby uzyskać taki efekt, warto posadzić gatunki kwitnące w różnych terminach, najlepiej od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Do takiej kompozycji dobrze jest włączyć wiosenne rośliny cebulowe np. przebiśniegi, krokusy, tulipany oraz wcześnie kwitnące azalie, różaneczniki, lilaki i ciemierniki. Najwięcej roślin kwitnie w pełni lata, więc z ich doborem nie powinno być problemu. Długie kwitnienie do późnej jesieni zapewnią m.in. hortensje bukietowe, astry bylinowe, złocienie, zimowity, wrzosy i trawy ozdobne (ich zaschnięte kwiatostany zdobić będą ogród też zimą).
4. W grupie siła
Bez względu na styl ogrodu – czy to nowoczesny i minimalistyczny, czy też rustykalny lub naturalistyczny, drobne rośliny (takie jak byliny, rośliny okrywowe i niewielkie krzewy) powinno się sadzić w dużych grupach tego samego gatunku lub odmiany. Taki sposób komponowania zapewni ogrodowi wizualną harmonię. Pozwoli tym samym na uniknięcie chaosu, a przebywanie wśród tak dobranej roślinności będzie przyjemne i relaksujące. Warto wystrzegać się sadzenia obok siebie małych roślin pojedynczo. Kompozycja powinna być zaplanowana jako zestawienie dużych plam tego samego koloru i struktury, przechodzących miękko jedna w drugą.
5. Pokrój
W zależności od oczekiwanego efektu, warto łączyć ze sobą gatunki i odmiany o podobnym lub kontrastowym pokroju. Rośliny soliterowe (pojedyncze), o charakterystycznej, mocnej sylwetce dobrze jest zaprezentować na spokojnym i harmonijnym tle. Może być to gładkie tło trawnika albo żywopłotu lub rabata, na której połączone zostaną gatunki o podobnym pokroju.
6. Zgodność z siedliskiem
Bardzo ważne są warunki siedliskowe, w których będą rosły planowane rośliny. Najważniejszymi czynnikami, których nie można pominąć, są rodzaj gleby i nasłonecznienie. Rośliny dobrze dobrane do warunków siedliskowych to gwarancja ich dobrego, zdrowego wzrostu, a co za tym idzie, ładnego wyglądu oraz małych nakładów na późniejszą pielęgnację.
autor: mgr inż. Maja Kłoczko, architekt krajobrazu
Źródło: „działkowiec" 8/2018
Fot. Schutterstock.com.


 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,