ogróD Malowany światłem 

 Efektownie oświetlony ogród staje się miejscem urokliwym i atrakcyjnym. Co warto podświetlać? Na co zwrócić uwagę wybierając lampy?

Oświetlenie w ogrodzie powinno służyć dwóm podstawowym celom. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo – oświetlona altana czy wejście potrafi skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Podświetlone schody czy krawędź ścieżki zapewnią bezproblemowe, wygodne dojście do wejścia altany bądź domu. Drugą funkcją oświetlenia ogrodowego jest oczywiście eksponowanie najciekawszych elementów roślinnych, wodnych czy małej architektury. Dla uzyskania pożądanych efektów należy uważnie przyjrzeć się rynkowej ofercie różnorodnych form oświetlenia.


 

  
Źródła światła Jeszcze niedawno najpopularniejsze były klasyczne żarówki żarowe. Ich zaletą była dostępność i niski koszt. Zużywały one jednak bardzo dużo energii elektrycznej i miały mniejszą żywotność, w związku z czym zostały praktycznie wycofane. Zastąpiły je świetlówki energooszczędne, które zużywają około 80% mniej energii od klasycznych. Świecą do 10 razy dłużej (6–15 tys. godzin) i dają światło o barwie zbliżonej do naturalnej. Występują one w dużym zakresie mocy świecenia (od kilku do ok. 60 W) i to głównie od tego zależy ich cena (od kilku do nawet 150 zł). Należy pamiętać, że kupno żarówki energooszczędnej to często jednorazowy wydatek – będzie ona służyć wiele lat. Polecane są one przede wszystkim do miejsc wypoczynkowych (naturalna barwa).

Jeżeli zależy nam na mocnym świetle i możliwości uzyskania różnorodnych efektów barwnych, można zastosować żarówkę halogenową. Ma ona wyższą trwałość od żarówki klasycznej (ok. 2 tys. godzin), zużywa mniej energii i może osiągać znaczne moce świecenia. Stąd doskonale nadaje się do podświetlania obiektów architektonicznych, dużych drzew i oczek wodnych. Dla mniejszych ogrodów należy stosować niskie i średnie moce oświetlenia oraz pamiętać o tym, że reflektor halogenowy może się rozgrzewać i szkodzić roślinom rosnącym w najbliższym sąsiedztwie.

Świetlne hity! Hitem ostatnich lat są diody LED. Mają one parametry jeszcze lepsze od świetlówek energooszczędnych – wysoką trwałość (35–50 tys. godzin), bogaty wybór barw, energooszczędność i bardzo różnorodne formy (pojedyncze diody, panele powierzchniowe, formy liniowe). Efektowne podświetlane donice LED oraz lampy w formie kolorowych, bardzo modnych kul można kupić w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl

Zwolennikom ekologii polecić można lampy solarne. W ciągu dnia gromadzą one energię słoneczną, którą oddają w ciągu nocy (zasilając najczęściej diodę LED). W zależności od ekspozycji mogą świecić do 8–9 godzin, ale nie jest to jednak mocne światło. Lampy solarne pomogą nadać ogrodowi przyjemny, tajemniczy klimat. Mają różnorodne formy – zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Dobrze podświetlą ścieżkę, schodek, czy niewielką grupę roślin, ale raczej nie miejsce na tarasie, w którym czytamy wieczorami książkę.

Sposoby na iluminacje Przed wyborem jakiejkolwiek formy oświetlenia należy pamiętać, że musi być ona przede wszystkim przeznaczona do stosowania zewnętrznego. Oprawa musi być szczelna, wodoodporna, a także odporna na działanie mrozu, z podłączeniem zabezpieczonym przed przypadkowym uszkodzeniem (np. w czasie koszenia). Takie oprawy mają znak bezpieczeństwa „B”. Uwaga, oprawy lamp wodnych muszą mieć stopień szczelności IP68.

W sklepach dostępne są bardzo różnorodne formy opraw oświetlające wszystkie możliwe powierzchnie. Mogą być punktowe montowane w nawierzchni (najazdowe halogenowe lub LED, ceny od 70 do 300 zł, solarne od 6 zł), kierunkowe (reflektory halogenowe lub LED, od kilkunastu złotych), na słupku, podwieszane sufitowe lub elewacyjne. Na działkach i w ogrodach bardzo przydatne są te w formach liniowych instalowane w nawierzchni, w deskach tarasu, czy w trawniku, a także na ścianach i elementach małej architektury. Przydatne są tu długie, giętkie taśmy LED lub w oprawie aluminiowej – sztywnej.

Estetyczne i trwałe Dla stworzenia ciekawych efektów świetlnych można użyć form nietypowych – pływających lamp solarnych w formie kul lub kwiatów, świecących kamieni z tworzywa sztucznego, swobodnie rozrzuconych krążków, kostek, latarni do powieszenia na drzewach itp.
Oprawy różnią się również materiałem, z którego są wykonane. Najtańsze z nich będą plastikowe (niska trwałość!), droższe z aluminium czy stali nierdzewnej. Klosze mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, aluminium, stali, szkła, drewna czy rattanu, a stylowe z żeliwa. Na zdjęciu estetyczna oprawa lampy z technorattanu, dostępna na www.dzialkowiecsklep.pl

   

Co i jak podświetlać? Kiedy wiemy już czym oświetlić, należy zastanowić się co jest warte ekspozycji. Dla bezpieczeństwa konieczne jest oświetlenie tras komunikacyjnych – wejścia, ścieżki, schodków, brzegu tarasu. Dzięki temu unikniemy potykania się w ciemności i niszczenia rabat. Dla walorów estetycznych podświetlić można elementy małej architektury. Ażurowe altany pięknie wyeksponują kunszt stolarki oświetlone od środka (ułatwi to także wieczorny wypoczynek wewnątrz) – przenikające się cienie i światła uczynią tę część ogrodu magiczną. Altany działkowe lub domki letniskowe mogą zmienić swoje oblicze przy zastosowaniu opraw elewacyjnych dwukierunkowych – strumień światła skierowany ku górze i ku dołowi pięknie wysmukli nawet przysadzistą budowlę. Pergole z pnączami można podkreślić reflektorami kierunkowymi lub podłużnym profilem LED zainstalowanym u podstawy. Ogrodową rzeźbę wydobędzie z ciemności niewielki halogen kierunkowy. Iluminacja na ogrodzeniu optycznie powiększy przestrzeń ogrodu.

Urok wody nocą Niezwykle wdzięcznie prezentują się podświetlone elementy wodne: krawędź oczka wodnego, jego tafla (pływające latarnie solarne) czy niewielka fontanna lub miejsce przelewania się wody w kaskadzie. Zabieg ten podkreśli walory wody w ogrodzie, ale także uchroni naszego gościa przed przypadkową kąpielą w czasie wieczornego spaceru. Ciekawy wybór lamp wodnych na www.dzialkowiecsklep.pl

 Wyeksponowane rośliny Podświetlać warto także rośliny. Doskonałymi kandydatami są soliterowe drzewa i krzewy, których gałęzie i liście mogą zabłysnąć kolorami tęczy dzięki reflektorowi kierunkowemu z barwnymi filtrami. Na gałęziach można umieścić niewielkie latarnie solarne lub energooszczędne – z daleka będą wyglądały jak zamieszkane przez świetliki. Nie należy pomijać grup krzewów i bylin, a także szpalerów czy strzyżonych żywopłotów, które fantazyjnie oświetli rząd punktowych opraw LED lub halogenów. Rabaty kwiatowe oraz trawy ozdobne wyrosną na królowe nocy z pomocą liniowych profili LED umieszczonych u podstawy.

mgr Marta Szczęsny, architekt krajobrazu
zdjęcia: L. Sokołowska, T. Ciesielski, www.dzialkowiecsklep.pl 


 
 
 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,