MODA NA ŁĄKI

Łąka kwietnaŁąka kwietna to idealna propozycja dla osób, które chcą wprowadzić naturalistyczny, wielobarwny i zmienny akcent na działce. To fantastyczne rozwiązanie, aby w efektowny sposób zastąpić tradycyjny trawnik.

Łąki kwietne pasują stylistycznie zarówno do ogrodów naturalistycznych, wiejskich, jak i romantycznych, natomiast w przypadku ogrodów nowoczesnych będą stanowiły mocny kontrast. To ciekawa alternatywa na silnie nasłonecznione miejsca, skarpy lub mniej uczęszczane fragmenty ogrodu.

Łąka kwietna to często mieszanka nasion kwiatów jednorocznych. Tu efekt jest bardzo szybki, ale stosunkowo krótki oraz, co ważniejsze, wymaga corocznej pracy. Idealnym rozwiazaniem jest połączenie nasion wieloletnich z jednorocznymi – takie zestawy sprawdzają się na długie lata, a efekt kwitnienia jest wydłużony do jesieni dzięki bogactwu gatunków.

Łąki kwietne zakładamy od połowy kwietnia do maja (przed letnimi upałami) lub jesienią. Na odpowiednio przygotowaną i odchwaszczoną glebę dobrze jest wysiać w pierwszej kolejności nasiona kwiatów polnych, a po ich skiełkowaniu – dosiać nasiona traw. Rosną one dużo szybciej.

Są trzy sposoby pozyskania nasion: w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe mieszanki kwietnej łąki, można zakupić nasiona zebrane z konkretnych stanowisk naturalnych i samemu stworzyć mieszankę oraz trzeci – samodzielnie zebrać nasiona kwiatów i traw ze stanowisk naturalnych. Przy wyborze gatunków należy brać pod uwagę zarówno rodzaj gleby, jak i nasłonecznienie. Optymalny dobór mieszanki sprawi, że nasza łąka będzie efektowna przez większą część roku.

Najczęściej w skład mieszanek wchodzą nasiona kwiatów: koniczyny, łubinu trwałego, chabra bławatka, maku polnego, lucerny, jaskrów, firletki, wyki, krwawnika, złocienia.

Kwiaty, które nie znoszą koszenia to: maki, chabry bławatki, kąkole, rumiany polne i złocienie polne – gdy zdecydujemy się na użycie tych kwiatów w mieszance – nie kośmy łąki latem lub corocznie dosiewajmy nasiona.

Polecane kwiaty:
- na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, krwawnica pospolita, mięta, niezapominajka, pełnik europejski, rdest wężownik, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski;
- na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy;
- na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna.

Pielęgnacja
Łąka kwietna wymaga różnej intensywności koszenia, w zależności od użytych gatunków. Tradycyjne łąki kosimy raz w roku, czasami jednak wymagają koszenia trzykrotnie w ciągu sezonu lub raz na kilka lat. Pierwsze koszenie zawsze wykonujemy na początku lata (VI–VII). Przy częstszym koszeniu łąki kwietne wygodniej się użytkuje, ale częstszym (np. trzykrotnym) koszeniem ograniczamy ilość kwiatów.
Jeżeli wiosną nasza łąka była bardziej atrakcyjna, należy skosić ją na wysokość 10 cm pod koniec VI po dojrzeniu pierwszych nasion. Jeżeli efekt dekoracyjny był większy latem i taki chcemy utrzymać w kolejnym sezonie – kosimy jesienią, w X. Powierzchnię łąki dobrze jest „podzielić" podczas tych zabiegów i część zachować jako kwitnienie wiosenne, a drugą jako letnie. Łąki suche kosi się w okolicy IX. Po skoszeniu dobrze jest zostawić przez kilkanaście dni na ziemi pokost, aby obsypały się nasiona. Po tym czasie zgrabiamy i wyrzucamy resztki roślinne. Nasiona możemy także pobierać bezpośrednio po dojrzeniu z kwiatostanów. W ten sposób możemy stworzyć własny „bank nasion" i dosiewać kwiaty w dowolnych miejscach naszej łąki.

mgr inż. Karolina Szablowska, architekt krajobrazu
Źródło: „działkowiec"
Fot. Shutterstock.com

 


 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,