TRAWY W KOMPOZYCJACH

shutterstock 699130588Łatwe w uprawie trawy idealnie uzupełniają asortyment roślin balkonowych. Zarówno niewielkie gatunki, jak i silnie rosnące mogą przydać się w kompozycji. Nierzadko donice stanowią ozdobę naszych balkonów, tarasów bądź też miejsc reprezentacyjnych.

Szukamy do nich roślin wyjątkowych, ozdobnych przez długi okres sezonu wegetacyjnego, a czasem pozostających w donicach kilka lat. Różnorodność traw ozdobnych sprawia, że można dobrać odpowiednie praktycznie do każdej kompozycji. Ważne jest, aby dopasować je do panujących w danym miejscu warunków, zwłaszcza do stanowiska słonecznego lub ocienionego. Należy przemyśleć jaką funkcję mają pełnić rośliny, np. czy mają być okazałym akcentem, stałą dekoracją kompozycji, a może ścianą tworzącą zasłonę. Trzeba unikać gatunków, które mają nieprzyjemnie szorstkie i ostre liście, jak kortaderia pampasowa, ponieważ przechodząc blisko nich, łatwo przeciąć skórę.

Główny akcent
Niektóre silnie rosnące trawy, mogą stanowić główny akcent ozdobny. Rosną one tak szybko, że samodzielnie potrafią ozdobić jedną nawet sporych rozmiarów donicę. Wieloletnia rosplenica japońska uprawiana w kilku odmianach np.: 'Cassian', 'Red Head' i 'Lady U', już samą masą liści okrywa donicę i często zwiesza liście poniżej jej rantu. Tylko niektóre odmiany o krótszych liściach będą raczej tworzyć pokrój wazonowy np.: 'Hameln'. Można tu także wykorzystać rosplenice, które traktujemy jako jednoroczne, np. rosplenica obca 'Rubrum', rosplenica kosmata i afrykańska. Na pewno warto też wykorzystać miskant chiński.

Element kompozycji
Przeciętnej wielkości donice i skrzynki balkonowe wskazane jest obsadzać trawami niskimi i średniej wysokości, łącząc je z roślinami balkonowymi typu pelargonia, bakopa, scewola itp. Trawy będą stanowiły stały element, a rośliny sezonowe dekorację okresową. Na pewno można wykorzystać tu standardowe kostrzewy, które mają cieniutkie, zwiewne liście o intensywnej barwie, np. kostrzewa sina – szaro-niebieskie, kostrzewa owcza, ametystowa i miotlasta – ciemnozielone oraz Walberla ciemnozielone z bordowymi końcami. Mniej znane seslerie także idealnie nadają się do donic. Również są niskie, zwarte, a gatunki różnią się barwami liści, np. sesleria jesienna i srebrzysta mają liście limonkowe, a błękitna i Heuflera – ciemnozielono-srebrzyste. Pięknie wyglądają w donicach turzyce o biało i kremowo paskowanych liściach, zwłaszcza oszimska w odmianach: 'Evergold', 'Maxigold'.

W roli parawanu
Często na balkonie i tarasie potrzebujemy roślin, które będą pełniły funkcję żywopłotu i zasłaniały miejsce naszego relaksu. Można tutaj wykorzystać wysokie trawy, takie jak: trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster', palczatka Gerarda, spartina sercowata 'Aureomarginata' i oczywiście odmiany miskanta chińskiego. Najlepiej wybierać odmiany wysokie, ale zwarte, tak żeby nie zajmowały dużo miejsca, a dobrze pełniły swoją funkcję, jak: 'Graziella', 'Silberspinne', 'Malepartus', 'Strictus'. Można też wykorzystać proso rózgowate, ale odmiany o sztywnych pędach, jak: 'Haevy Metal' i 'Emerald Chief'.

Pielęgnacja
Uprawiając trawy w donicach, podobnie jak inne rośliny, trzeba zapewnić im więcej opieki niż w uprawie w gruncie. Wymagają regularnego nawożenia od III do VIII, co dwa tygodnie. Można dodać do podłoża nawóz wolnodziałający lub nawozić płynnie co 10−14 dni. Najlepsze są nawozy z dużą ilością fosforu (P) i potasu (K). Kostrzewy zalicza się do roślin krótko żyjących, a więc trzeba się liczyć z tym, że po około 3−4 latach będą wymagały odmłodzenia lub wymiany na nowe. Należy pamiętać o utrzymaniu dobrej, umiarkowanej wilgotności podłoża w zasadzie przez cały czas (od jesieni do wiosny). Nie można też zaniechać podlewania, gdy na dworze jest zimno, ale rośliny mają jeszcze żywe liście. Podobnie wiosną, kiedy zaczyna robić się ciepło, mimo że rośliny nie mają liści, należy podłoże w donicach nawilżać. W przypadku turzyc, czyli gatunków, które zimą mają żywe liście, podlewać trzeba nawet zimą, gdy są dodatnie temperatury.

Fot. Shutterstock
Źródło: miesięcznik „działkowiec"


 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,