DUŻY KWIAT NIEZBĘDNY

shutterstock 384109447Dlaczego warto wprowadzać do kompozycji rośliny o dużych kwiatach? Rabaty są pełne ozdobnych kwiatów. Komponujemy je tak, by wyeksponować ich piękno, zestawiając rośliny o kwiatach różnej wielkości. Możemy nimi podkreślić szczególne miejsce w ogrodzie.

Byliny, rośliny cebulowe i sezonowe o okazałych kwiatach, szczególnie w intensywnych barwach, zwykle zauważamy już z daleka, są mocnym akcentem, zwracającym uwagę. To gwarantowany efekt wow!

Jak je komponować?
By móc przyglądać się z bliska ich pięknej budowie, dobrze jest je posadzić przy ścieżce, kąciku wypoczynkowym, tarasie, blisko okna. Warto je sadzić co najmniej po kilka, tworząc grupy w jednym kolorze. Dobrym tłem dla takiej grupy będzie jednolita kolorystycznie powierzchnia murku, płotu, a także ściany porośniętej pnączami. Kolorowe, kontrastowe tło dadzą też niskie, płożące lub poduchowate byliny o drobnych, ale rozwijających się w ogromnej masie kwiatach. Okazałe kwiaty można też łączyć z mniejszymi. Świetnym zestawieniem jest posadzenie przeplatających się roślin o kulistych, dużych kwiatach z takimi, które mają kwiaty drobne o podobnym kształcie. Powstanie nam w ten sposób kosmiczna rabata, przypominająca mniejsze i większe planety.

Kwiaty i kwiatostany
Rolę dużych kwiatów mogą również pełnić okazałe kwiatostany. To, co potocznie nazywamy kwiatem, jest z botanicznego punktu widzenia zbiorem mnóstwa malutkich kwiatów. I tak jest np. z tawułkami, jeżówkami, glicyniami, ostróżkami, malwami, naparstnicami, sadźcem, wiązówką, łubinem trwałym, rozchodnikiem. Kuliste kwiatostany agapantu, czosnku okazałego sprawiają wrażenie jednego, kulistego kwiatu. Podobnie jest np. ze słonecznikami, z daliami, zwanymi też georginiami i innymi kwiatami z rodziny astrowatych. W masie robią megaefekt!
Ogromne kwiaty jadalne
Także w warzywniku możemy spotkać rośliny o ogromnych kwiatach. Żółto-brązowy słonecznik – jego „płatki", czyli kwiaty języczkowate, są świetne jako dodatek do herbat. Fioletowy karczoch – jadalne jest jego dno kwiatowe. Całkiem okazałym kwiatem jest też biały kalafior. Może być dekoracją rabaty kwiatowej. Podobnie fioletowy brokuł.
Duże cebulowe
Spośród roślin cebulowych duże kwiaty tworzą dalie, lilie, korony cesarskie, mieczyki i pacioreczniki (kanny). Ich odmiany o jaskrawych, pomarańczowych, żółtych i czerwonych barwach, zestawione z roślinami o ciemnych liściach i modnym ostatnio cortenem, czyli materiałem przypominającym metal pokryty rdzą, działają pobudzająco, dają niesamowity efekt, pasujący do nowoczesnych, malutkich ogródków miejskich. Lilie i mieczyki w kolorach spokojnych, pastelowych, np. jasnoróżowe, łososiowe i białe świetnie wyglądają w ogrodach wiejskich i romantycznych.

Na rustykalne rabaty
Tawułki tworzą duże, wiechowate kwiatostany, w najróżniejszych, również jaskrawych odcieniach różu i czerwieni, a także w bieli. Najładniej prezentują się na ciemnym tle, dobrze wyglądają wśród wysokich traw, wąskich, pionowych liści kosaćców. Piwonie (peonie) kojarzą się najczęściej z babcinymi ogródkami, w których były niewątpliwymi królowymi. Dziś zaczynają być znowu doceniane ze względu na olbrzymie, przypominające pełne róże kwiaty i cudowny zapach. By osiągnąć efekt, najlepiej sadzić je w grupach przynajmniej po 2−3 szt. Późnym latem i jesienią zakwitają rozchodniki okazałe. W tym czasie (oprócz sezonowych chryzantem) praktycznie tylko one mają takie duże, zwracające uwagę kwiatostany w różnych odcieniach różowego. Komponują się doskonale z astrami.

Soliści
Jako soliter lub w niewielkiej grupie w suchych, słonecznych miejscach warto posadzić jukę karolińską o dorastających nawet do 1,5−2 m wysokości kwiatostanach złożonych z białych lub jasnokremowych kwiatów, wyrastających na wyprostowanej łodydze spomiędzy wąskich, ostro zakończonych liści. Pojedynczo świetnie się prezentuje także paciorecznik, magnolia, powojnik lub hortensja.

 

Zapraszamy na nasz portal "Mój Ogródek, gdzie znajdą Państwo inne ciekawe artyukły m.in.:

"Jak zagospodarować skarpę - projekt"

"Ukwiecone wejście do domu (propozycje projektów)"

"Jak zbudować ogród zimowy?"

 

Zdjęcie Shuttersrock.com
ZRÓDŁO – miesięcznik Działkowiec

 


 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,