MODNE SUKULENTY

shutterstock 721526401Sukulenty to rośliny zdolne do magazynowania wody w swych organach, co sprawia, że mogą przetrzymać długie okresy suszy. Są stosunkowo łatwe w uprawie, a przy minimalnej pielęgnacji odpłacą się pełnią swej dekoracyjności!

Jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin, dzięki czemu mogą mieć niezwykle szerokie zastosowanie. Sukulenty ogrodowe (np. rojniki, rozchodniki) i domowe (np. eszeweria, rozchodniki, grubosze) są obecnie chętnie uprawiane. Są świetne do nasadzeń w miejscach suchych, ale też znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji w pojemnikach ustawianych w ogrodzie, na balkonach, w mieszkaniu, ogródków w szkle, bukietów i innych aranżacji florystycznych.

W ogrodzie
W gruncie w ogrodzie uprawiamy najczęściej dobrze zimujące u nas rozchodniki i rojniki. Oba rodzaje bogate są w gatunki, a dzięki niesamowitej różnorodności ich form i kolorów, każdy może wybrać coś dla siebie. Jednocześnie rośliny te należą do jednych z najbardziej odpornych na suszę w naszym klimacie. Mimo iż często kwitną dopiero latem, ozdobę stanowią od wiosny do jesieni, dzięki wiosennemu, niebanalnemu zabarwieniu liści, dekoracyjnym pąkom kwiatowym oraz kwitnieniu, trwającemu często do jesieni. Zimą zaś uwagę przyciągają ich zaschnięte kwiatostany. Oczywiście, przede wszystkim nadają się do obsadzania ogrodów skalnych, murków lub ścieżek. Dobrze prezentują się też wśród kamieni i odłamków skalnych – wszak to ich naturalne środowisko. Czasem wystarczy odrobina podłoża w pękniętej skale lub w wyżłobieniu kamienia, by stworzyć z nich piękną kompozycję. Rośliny te dobrze sprawdzą się też na słonecznych rabatach bylinowych, gdzie, ze względu na niski wzrost, sadzone są zwykle na ich brzegach. Dobrze prezentują się na rabacie żwirowej, razem z innymi bylinami, jak również, dzięki właściwościom zadarniającym, nadają się do obsadzania tzw. zielonych dachów.

Na tarasie i balkonie
Sukulenty to także świetny pomysł na dekoracje w pojemnikach, szczególnie, że dobrze znoszą przesuszenia, które w tego rodzaju uprawach są częstym problemem. Które wybrać? Jeśli myślimy o dekoracji wieloletniej, to oczywiście wybierajmy zimujące rojniki i rozchodniki, lecz gdy zdecydujemy się na sezonowe nasadzenie, świetnie sprawdzą się eszewerie, aptenia sercolistna, delosperma Coopera lub portulaka wielkokwiatowa. Możliwości komponowania są niezliczone, można sadzić je w misach, wazach, donicach, pamiętając zawsze o otworach odpływowych dla nadmiaru wody. Można sadzić je same lub komponować z innymi mniejszymi bylinami lub roślinami sezonowymi.

W domu
Wiele sukulentów pochodzi z ciepłych rejonów naszego globu, z suchych i gorących regionów, zatem z uwagi na klimat, uprawia się je w pomieszczeniach. Są to zwykle rośliny niedużych rozmiarów, dzięki czemu wszędzie się zmieszczą i można je z powodzeniem kolekcjonować. Ozdobią mieszkanie, bardzo dobrze wpisując się zarówno w nowoczesną, jak i klasyczną stylistykę wnętrza. Ich popularność wynika niewątpliwie z różnorodności kształtów, kolorów i faktur. Wybór jest spory, poczynając od typowych kaktusów, czyli sukulentów pędowych (łodygowych), poprzez ostatnio bardzo modne sukulenty liściowe. Tu oczywiście znane są aloesy, grubosze i agawy z wieloma bardzo ciekawymi gatunkami. Liście sukulentów mogą być zebrane w atrakcyjne rozety, okrągłe, jak u eszewerii, eonium, haworsji lub bardziej podłużne u gasterii, mogą być jak sznur pereł, kuliste lub łezkowate – u starca Herreiana i Rowleya, a także jak zwisające warkocze – u rozchodnika Morgana. Ta mnogość form pozwala na szerokie wykorzystanie roślin. Można uprawiać je po prostu w dekoracyjnych doniczkach, można podwieszać (gatunki o przewieszających się pędach, jak wspomniane powyżej starce i rozchodnik Morgana), można też łączyć je w sukulentowe „ogródki", wykorzystując do tego różne naczynia, np. płaskie podstawki lub osłonki. Można tworzyć wręcz „żywe obrazy", które w zależności od wybranych roślin, mogą być dekoracją na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Czego potrzebują?
Rośliny te kochają słońce, a do dobrego wzrostu potrzebują gleby przepuszczalnej, lekkiej. Są wysoce tolerancyjne co do jej żyzności, znoszą nawet gleby jałowe. Wystarczy im niewiele ziemi, ale musi być ona przepuszczalna, z dodatkiem żwiru lub gruboziarnistego piasku. Płytkie pojemniki są dla sukulentów idealne, ponieważ system korzeniowy tych roślin jest płytki i świetnie się w nich rozwijają. Domowe sukulenty najlepiej podlewać miękką wodą o temperaturze otoczenia. W okresie spoczynku należy podlewanie mocno ograniczyć.

 

Zapraszamy także na nasz portal "Mój Ogródek", na którym znajdą Państwo artykuły m.in.:

"Domowe rośliny doniczkowe - najpopularniejsze gatunki"

"Jak zbudować ogród zimowy?"

"Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?"

 

Fot. Shutterstock.com
ZRÓDŁO – miesięcznik Działkowiec

 


 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,