ROŚLINY DLA WIELU ZMYSŁÓW

Lawenda wąskolistnaW ogrodzie, gdzie wykorzystano bogactwo przyrody, już od pierwszej chwili zauważamy barwne kwiaty i liście. Zdarza się też tak, iż naszą uwagę przyciągną rośliny roztaczające przyjemny zapach. Inne, poruszane wiatrem, wydają kojący szum lub inny dźwięk.

Część z nich ma liście przyjemne, miękkie, atłasowe, delikatne w dotyku. Jeszcze inne z kolei ucieszą nasz zmysł smaku i nas nakarmią. Najlepiej oczywiście, aby do swojego ogrodu wybrać takie rośliny, które zawierają w sobie jak najwięcej takich korzystnych cech. Są to tak zwane rośliny wielozmysłowe.

Na rabatach
Funkie królowe cienistych rabat, zwracają uwagę swoimi niezwykłymi, u niektórych odmian bardzo okazałymi, sercowatymi liśćmi w kolorach niebieskich, zielonych, biało-zielonych, żółtozielonych. Dzwonkowate kwiaty funkii, białe lub w jasnych odcieniach fioletu, mają delikatny zapach i są bardzo smaczne. Również liście są jadalne. Młode są najlepsze na surowo, jako dodatek do sałatek, starsze posłużą do ugotowania gołąbków z różnym farszem, a nawet jako naturalne, jadalne, biodegradowalne talerze.

Lawenda wąskolistna jest rośliną cieszącą wiele zmysłów. Jej kwiaty w lawendowym, fioletowym kolorze, choć niewielkie, ale rozwijające się w ogromnej masie, dają zadziwiający efekt. Srebrzyste, okryte mięciutkimi, króciutkimi włoskami liście, są praktycznie przez cały rok miłe w dotyku. Cała roślina ma cudowny, kojący aromat. Olejek eteryczny jest intensywniej wydzielany w słoneczne, upalne dni, wystarczy lekko musnąć je dłonią, by otuliła nas lawendowa chmurka. Poza tymi wszystkimi zaletami, lawendę można spożywać. Jej kwiaty i liście nadają wyrafinowany smak potrawom słonym i słodkim, np. lodom, ciasteczkom, przy czym ułatwiają trawienie. Bardzo aromatyczna jest nalewka z kwiatów lawendy.

Szałwia lekarska ma omszone, ale nieco większe liście, no i fioletowe kwiaty, osadzone na wyprostowanych łodygach. Jest też aromatyczna, sprzyja trawieniu, ale jej zapach jest bardziej zdecydowany – szałwia lepiej komponuje się z potrawami wytrawnymi.

Miskant i rosplenica to wysokie trawy o długich, wyprostowanych lub przewisających, łukowato wygiętych liściach, których łodygi zakończone są puchatymi, miękkimi w dotyku, mieniącymi się w promieniach słońca kłosami. Źdźbła traw szeleszczą delikatnie przy najmniejszym podmuchu wiatru, uschnięte warto pozostawić przez całą zimę, a ściąć je dopiero na wiosnę.

Drzewa i krzewy wielu zmysłów
Jabłonie ozdobne wiosną całe okrywają się białym lub różowym kwieciem. Jesienią rodzą malutkie, ozdobne, a jednocześnie jadalne jabłuszka – żółtawe, jasno- lub ciemnoczerwone. Zakonserwowane na zimę przydadzą się jako dekoracja deserów.

Magnolie uwodzą kwiatami, rozwijającymi się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Największe kwiaty mają odmiany 'Brozzoni' (25 cm średnicy), 'Genie' i 'Picture' (15 cm średnicy), 'Randy', 'Betty', 'Galaxy', 'Elizabeth'. Nie mniej wspaniały jest zapach. Nie wszyscy wiedzą, że płatki kwiatów magnolii są jadalne. Według medycyny chińskiej działają antybakteryjnie, a także są afrodyzjakiem. Mają smak przesycony aromatem, są chrupiące, można je dodawać świeże jako przyprawę, smaży się je w cieście, przyrządza się z nich marynaty. Największe liście magnolii można używać jako talerze.

Forsycja ma intensywnie żółte kwiaty, które nierozłącznie kojarzą się z wiosną. Po długich, zimowych miesiącach ten kolor „ogrzewa" ogródki. Dobrze wiedzieć, że kwiaty są cennym ziołem, zawierają mnóstwo witaminy C i rutyny, warto z nich robić wzmacniające herbatki, jeść na surowo w sałatkach, przystrajać nimi różne potrawy.

Sosny wypełniają ogród zielenią przez cały rok. Wiosną rozwijają żółtawe, pełne odżywczego pyłku męskie kwiatostany. Olejek eteryczny wydzielany przez sosny dezynfekuje powietrze, ułatwia oddychanie, a także poprawia nastrój. Z igieł sosny zbieranych zimą przygotowuje się pyszne, pełne witaminy C napary, z młodych pędów syropy na kaszel, a z zielonych szyszek nalewki zdrowotne i smakowe.

Róże, zwłaszcza gatunki botaniczne, jak róża pomarszczona, róża jabłkowa oraz róże rosnące u nas dziko, wczesnym latem rozwijają swe delikatne płatki w różnych odcieniach różu i w bieli. Kwiaty róż pachną nader przyjemnie. Płatki są aromatyczne, można z nich przyrządzać napary, dodawać do mieszanek herbat. Ze świeżych przepyszne są ucierane konfitury. Ususzonymi można wypełniać pachnące poduszeczki. Czerwone owoce róż pozostają długo na krzewach, ożywiają ogród swą intensywną barwą. Oczywiście, są pokarmem dla ptaków, jak i ludzi. To istna skarbnica witaminy C.
Zdjęcie: Shutterstock.com
Źródło: miesięcznik "Działkowiec"


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,