ekomodernizacja cz. 1

  dr Hanna Legutowska , SGGW; mgr Elżbieta Sikora, Skierniewic

Funkcja ekologiczna

Na wielu działkach i w ogrodach konieczne są zmiany, nie tylko samego wizerunku, ale i pod katem użyteczności, czyli korzystnej funkcji jaką mają one spełniać. Warto zadbać, by ogród nabrał charakteru ekologicznego, służył nam i otoczeniu.
 

Zmiana funkcjonalności działki może być łatwo dokonana we własnym zakresie, stopniowo i niewielkim wysiłkiem. Zmieni się też wyraźnie jej wizerunek zewnętrzny. Na efekty tych działań nie trzeba będzie długo czekać. Na początek pomyślmy o tym, co zmienić, by na działce stworzyć raj dla różnych pożytecznych stworzeń.

Przyjazne oczko wodne Nawet małe oczko wodne przyciągnie ptaki, jeże czy inne zwierzęta do wodopoju lub kąpieli. Sadzawka taka powinna mieć z jednego brzegu łagodne zejście i płytką wodę. Ukryta wśród roślin otaczających, by ośmielić bardziej płochliwe zwierzęta. Jeśli urządzenie oczka nie jest możliwe, to zadbajmy o to, by ustawić poidełka dla ptaków, w optymalny dla nich sposób, tak by woda nie była w nich za głęboka i zawsze dostępna. Dla owadów (pszczoły trzmiele) kładziemy na wodzie wąską deseczkę lub grubszy patyk.

Oczka wodne zasiedlane są przez pospolite gatunki płazów – ropuchy, żaby, które zjadają ślimaki, szkodliwe owady, w tym również turkucia podjadka.

 Zaciszne zakątki W ogrodzie stwórzmy kilka spokojnych i cichych miejsc, w których mogą zadomowić się jeże. Ich pokarm to chrząszcze, larwy, pędraki, drobne kręgowce, ślimaki nagie (utrapienie wielu działkowców). Jeże są niezwykle skuteczne w tępieniu gryzoni. Gdy jeże są w ogrodzie pomóżmy im przezimować. W końcu lata w zacisznym miejscu można położyć wiklinowy kosz z liśćmi lub sianem, przykryć z góry folią i gałązkami iglaków. Tam jeż chętnie przezimuje. Budzi się wiosną na początku kwietnia, dlatego w tym miejscu poczekajmy z wiosennymi porządkami.

Na skalniaku Warto ułożyć więcej kamieni w skalnym ogrodzie i nie tylko tam. Trochę polnych kamieni w słonecznej, mniej odwiedzanej części działki to dobre miejsce bytowania chronionych gadów, takich jak np. jaszczurki, zaskrońce. Są one bardzo pożyteczne, zjadają różne szkodniki. Pod kamieniami w glebie wygrzebuje norki jaszczurka zwinka, pojawia się na przełomie marca i kwietnia. Najbardziej aktywna jest w południe. Żywi się głównie owadami, zjada też ślimaki i różne pająki.

Działka, na której gnieżdżą się ptaki i oraz inne zwierzęta, dla dzieci i młodzieży jest wspaniałym i niezastąpionym źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie przyrody. A to będzie procentowało w przyszłości szczególną troską o ochronę środowiska naturalnego.

 

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,