biodynamika w ogrodzie

  dr hab. Jerzy Szymona, UP w Lublinie

Zdrowe, uzyskane w zgodzie z naturą owoce i warzywa są wizytówką biodynamicznego ogrodu. Biodynamiczna uprawa działki zakłada ścisłe przestrzeganie praw ekologicznych rządzących naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Kalendarz biodynamiczny jest jednym z elementów tej metody. W metodzie biodynamicznej do nawożenia stosuje się głównie kompost. Ochrona roślin odbywa się poprzez regulację agroekosystemu – stworzenie warunków niesprzyjających rozwojowi agrofagów.

 

Poprzez działania profilaktyczne, a nie bezpośrednie zwalczanie, hamujemy rozwój szkodliwych organizmów. Jeżeli jednak istnieje niebezpieczeństwo (np. przy niekorzystnych warunkach pogodowych) załamania plonów przez nadmiar agrofagów, to wyjątkowo stosuje się biologiczne pestycydy, które nie pozostawiają w roślinach, jak też w glebie, żadnych szkodliwych dla zdrowia pozostałości. O oryginalności tej metody decyduje też stosowanie preparatów biodynamicznych. Powodują one dynamizowanie procesów biologicznych, zachodzących w ogrodzie.

Wszelkie prace w metodzie biodynamicznej wykonywane są zgodnie ze wskazówkami płynącymi ze specjalnie opracowanego kalendarza. Jest to kalendarz księżycowy, w którym starano się usystematyzować reakcje żywych organizmów, wykształcone w toku ewolucji, będące odpowiedzią na zmienne warunki zewnętrzne.

Prowadzenie działki metodą biodynamiczną nie jest łatwe. Wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Od czego zacząć? Od zakupu Kalendarza biodynamicznego. Zawiera on wiele cennych wskazówek i „prowadzi” krok po kroku przez cały rok. Doradza jakie prace i w jakim czasie należy wykonywać. Poza tym warto też szukać fachowej literatury związanej z tym tematem.

Czy wiesz, że...

Metoda biodynamiczna stawia na pełną harmonię działalności człowieka z przyrodą i dobre funkcjonowanie ekosystemu. Wysokość plonu jest tu mniej ważna, najważniejsza jest jakość wytworzonej żywności. Żywność biodynamiczna jest najwyższej jakości, nawet w porównaniu do uzyskiwanej w innych metodach rolnictwa ekologicznego. W procesie jej produkcji nie używa się syntetycznych środków, takich jak nawozy sztuczne, chemiczne pestycydy, hormony wzrostu, antybiotyki itp., których pozostałości niestety znajdują się w konwencjonalnej żywności. Ich negatywny wpływ na zdrowie jest niepodważalny. Żywność biodynamiczna wyróżnia się smakiem, aromatem, barwą ale przede wszystkim wartością odżywczą. Dlatego jest poszukiwana przez osoby dbające o zdrowie. Szczególnie jest polecana dla niemowląt, matek karmiących i rekonwalescentów.

Kalendarz biodynamiczny

Jest kalendarzem księżycowym. Różni się od kalendarza słonecznego, którym powszechnie się posługujemy. Co roku jest opracowywany na nowo, gdyż dane zawarte w roku poprzednim, nie pokrywają się z danymi roku następnego. „Rok” księżycowy trwa miesiąc, a dokładnie 27 dni i około 8 godzin, bo tyle wynosi obieg Księżyca wokół Ziemi. Już w starożytności zauważono, że wraz ze zmianą położenia Księżyca występują różnice w rytmie rozwoju roślin i zmian pogody. Roślina jest żywym organizmem, który jeśli człowiek go nie przesadzi, całe życie spędza w jednym miejscu. Dlatego każda zmiana parametrów siedliska, jest przez nią odbierana i wywiera bardzo duży wpływ na jej wzrost i rozwój. Subtelne zmiany odbierane przez roślinę, można wykorzystać stosując odpowiedni czas siewu, prac pielęgnacyjnych i zbioru. Wykonując prace na działce zgodnie ze wskazówkami podanymi w kalendarzu biodynamicznym możemy wzmacniać wzrost i poprawiać zdrowie roślin. Wykonując zabiegi z pominięciem kalendarza, jesteśmy zdziwieni, że mimo ich prawidłowości, rośliny słabo rosną lub są atakowane przez patogeny.

Warto już teraz zdobyć wiedzę o metodzie biodynamicznej. W sprzedaży znajduje się „Kalendarz biodynamiczny” na 2013 rok wydany przez Wydawnictwo „działkowiec”. Warto zapoznać się z jego treścią, by wiosną rozpocząć wszelkie prace na działce zgodnie z jego wskazówkami.

 

KALENDARIUM

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,