EKODETERGENTY

 

Boraks – czyści i usuwa zapachy. Doskonały środek dezynfekujący. Zmiękcza wodę. Związek boru występujący w przyrodzie w postaci minerału tinkalu polecany jest jako alternatywa dla wybielaczy i dobry środek przy zwalczaniu i zapobieganiu powstawania pleśni. Można nim udrażniać odpływy (stosować tak samo jak sodę), czyścić armaturę (najlepiej sporządzić pastę do szklanki boraksu wycisnąć pół cytryny) lub usunąć plamy z wykładzin i dywanów (obficie namoczyć zaplamione miejsce, wetrzeć szczyptę boraksu, pozostawić do wyschnięcia).

 

 

Mydło roślinne – biodegradowalne i całkowicie nietok­syczne. Sprzedawane w formie płynnej, płatków i kostek. Najlepsze są mydła bez syntetycznych dodatków, zapachów i kolorów
 
Kwasek cytrynowy – czyści tłuszcz, kamień, odświeża. Często polecany do usuwania kamienia z wanny, umywalki i naczyń oraz jako środek do czyszczenia fug.
 
Naturalne olejki eteryczne – naturalne ekstrakty i olejki mają właściwości, które mogą wzmocnić działania antybakteryjne i antywirusowe środków czyszczących. Właściwości antybakteryjne mają: laur, kamfora, kardamon, citronella, cyprys, eukaliptus, imbir, jałowiec, lawenda, cytryna, trawa cytrynowa, limonka, pomarańcza, sosna, rozmaryn, szałwia, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, tymianek. Właściwości antywirusowe: cynamon, eukaliptus, lawenda, cytryna, oregano, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane.
 
Soda oczyszczona - podczas sprzątania sodę można wykorzystać w kilku postaciach: suchy proszek do pochłaniania zapachów, pasta (soda plus niewielka ilość wody) lub proszek do szorowania (najlepiej szklankę sody wymieszać z boraksem i szklanką soli).
 
Dobrze neutralizuje zapachy, nawet te z kuwety (przed wsypaniem piasku posypać dno kuwety sodą i przetrzeć) czy rur kanalizacyjnych (do zlewu wsypać sodę i zalać wrzątkiem). Za to z dłoni łatwo można usunąć zapach czosnku czy cebuli – na wilgotne dłonie wystarczy nasypać sody, natrzeć i spłukać
 
Ocet - często polecany w kryzysowych momentach, np. na smugi tłuszczu na glazurze, mocno zabrudzone lustra i drewniane podłogi. W pierwszym przypadku najlepiej namoczyć plamy z tłuszczu i pozostawić na kilka minut, dopiero później szorować. Na lustra i okna dobra jest metoda z gazetą. Dwie łyżki octu mieszamy z czterema litrami wody. Roztwór przelewamy do butelki po spryskiwaczu. Po skropieniu szyby, należy ją wycierać czarnobiałą gazetą (ręczniki papierowe często zostawiają brzydkie smugi). W przypadku podłogi – pół szklanki octu mieszamy ze szklanką ciepłej wody. Uwaga, nie należy wylewać płynu bezpośrednio na podłogę, tylko spryskać szmatkę i przecierać nią podłogę. Do czyszczenia drewnianych mebli można zastosować mieszankę wody, octu i oliwy z oliwek (proporcja: 1:2:2) z dodatkiem olejku eterycznego.

Co jeszcze zamiast środków ze sklepu?
 
W trakcie domowych porządków warto mieć pod ręką sól gruboziarnistą. Znacznie łatwiej niż za pomocą płynu można dzięki soli pozbyć się osadów po kawie czy herbacie. Woda z solą czyni cuda w przypadku śladów spalenizny na garnkach. Wystarczy namoczyć naczynie w wodzie z solą, a później wyszorować obranym ziemniakiem moczonym dodatkowo w soli. To również dobry sposób na usunięcie np. rdzy z wyrobów blaszanych.
 
Dobrym środkiem do mycia i pozbywania się nieprzyjemnych zapachów jest cytryna. Można nią przecierać wnętrze lodówki (najlepiej wycisnąć sok na wacik) lub wyczyścić kuchenkę mikrofalową. W tym przypadku należy pokroić kilka cytryn w plastry, zanurzyć w misce z wodą i włożyć do mikrofalówki na 2-3 minuty (na najwyższą. temperaturę). Później wystarczy tylko przetrzeć wnętrze kuchenki suchą szmatką.
Jeśli z jakichś powodów jednak musimy zastosować detergent ze sklepu, warto najpierw przeczytać jego etykietę. Najlepiej, żeby miał w składzie jak najmniej szkodliwych substancji, takich jak benzen, toluen, ksyleny, metanol, etylobenzen, chlor, fenol, formaldehyd czy woda amoniakalna
 

KALENDARIUM

maj 2025
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,