PRZYPOMNIENIA EKOLOGICZNE
Ogrodnictwo ekologiczne jest to taki sposób uprawy, który wykorzystuje przyrodnicze mechanizmy produkcyjne, przez stosowanie naturalnych środków, zapewnia trwałą żyzność gleby i wysoką jakość biologiczną uzyskiwanej żywności.
● Stosujmy się do zaleceń kalendarza biodynamicznego, który umożliwia synchronizację prac na działce z procesami rozwojowymi ośliń związanymi z kolei oddziaływaniem księżyca (poprzez wodę) na rośliny i glebę oraz z energią promienistą dobiegającą kosmosu.
● Rośliny żyjące w ogrodzie oddziałują na siebie wzajemnie. Starajmy się więc odpowiednio dobierać ich sąsiedztwo oraz płodozmian, stosujmy uprawę współrzędną, możemy w ten sposób uniknąć m.in. zmęczenia gleby oraz gwałtownego rozmnażania się szkodników.
● Chrońmy nasze uprawy przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi. Dobrą zaporą dla spalin i pyłów mogą być szerokie żywopłoty i krzewy rosnące na obrzeżach ogrodów i działek.
● Skażenia owoców i warzyw można zminimalizować poprzez dokładnie ich mycie (np. skażenie ołowiem redukuje się wtedy o ok. 70%), jeszcze lepszy efekt (szczególnie jeśli chodzi o pestycydy) uzyskuje się, stosując jednocześnie mycie i obieranie.
● Skażenia gleby możemy ograniczać poprzez wapnowanie. Zabieg ten wykonujemy zwykle co około 3 lata, stosując np. wapno węglanowe (dawki zależne od m.in. rodzaju i odczynu gleby). Bardzo korzystnie oddziałują w tym zakresie także nawozy organiczne (kompost, obornik).
● Starajmy się wykluczyć z użycia na działce syntetyczne substancje chemiczne (nawozy sztuczne, pestycydy) w zamian za to stosujmy preparaty biologiczne, takie jak kompost i naturalne pestycydy.
● Dbajmy o właściwe przechowywanie zebranych plonów – będą one przez to zdrowsze, trwalsze i wolne od wielu skażeń.
● Doceńmy znaczenie ptaków (szczególnie sikor) dla ekologicznej ochrony naszych roślin. Odpowiednia ich ilość w ogrodzie może oszczędzić nam zabiegów ochrony przeciwko wielu szkodnikom. Zadbajmy więc o odpowiednią ilość domków lęgowych w ogrodzie, które zwabią do nas skrzydlatych przyjaciół.
● Zadbajmy również o owadzich sprzymierzeńców (np. biedronki, złotooki). Przede wszystkim możemy pomóc im nie stosując nieselektywnych pestycydów. Możemy również próbować pomóc im przetrwać zimę, tworząc odpowiednie schronienia.
● Resztki roślinne powstające podczas uprawy najlepiej jest kompostować, uzyskujemy w ten sposób kompost – cenny nawóz organiczny.
● Istotnym problemem jest palenie ognisk. Niszczona jest w ten sposób materia organiczna, którą można wykorzystywać np. do ściółkowania czy kompostowania. Z dymem do atmosfery wydzielają się wówczas bardzo szkodliwe substancje (m.in. dioksyny), którymi zatruwamy siebie i innych. Inną sprawą jest też korzystanie z rożen i kominków. Powinniśmy wykazywać tu wiele dobrej woli i tolerancji aby wspólnie i bezkonfliktowo spędzać czas i nie przeszkadzać sąsiadom.
● Ekologia to również właściwe kontakty z sąsiadami. Ciepło uczuciowe i akceptacja są jednymi z najważniejszych rzeczy, jakich oczekujemy i jakie powinniśmy dać innym. Należy chronić je przed działaniem zmęczenia, zniecierpliwienia i egoizmu.
● Ekologia to także cisza i spokój – lekarstwo na zgiełk i pośpiech współczesnych miast. Zadbajmy więc o nie w swoim ogrodzie, pozwólmy godnie odpocząć sobie i innym.
|
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!
