Reklama
 
ekomodernizacja cz. 2

 

Świat owadów
W zmianach funkcjonalności działki, tak zaplanujmy jej modernizację, aby powoli stawała się ona ogrodem ekologicznym. Warto więc pomyśleć i o tym,  jak stworzyć  korzystne warunki do rozwoju i bytowania różnych owadów, zwłaszcza pożytecznych.

 

Więcej roślin  Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie zwiększenie różnorodności gatunków roślin uprawnych. Im ich będzie więcej, tym liczniejsze będą owady na naszej działce. Wśród nich pokaźną grupę stanowią różnobarwne motyle (np. rusałki, cytrynki), a ich obecność przyciąga uwagę dzieci. To właśnie już od dziecka należy uczyć, jak ważne jest bogactwo roślin i zwierząt w otaczającym nas środowisku.

Nie niszczmy skorków! Powszechnie nazywane są czarnymi szczypawkami, gdyż mają na końcu ciała szczypce, z tego powodu budzą nieuzasadnioną niechęć i są niszczone. Skorki unikają światła, najłatwiej można znaleźć je w ich naturalnych kryjówkach (zwinięte żerowaniem liście).Te pożyteczne i drapieżne skorki zjadają różne gatunki mszyc i inne szkodniki; polują na swoje ofiary nocą oraz w dni wilgotne i pochmurne. Aby zapewnić im schronienie w ciągu dnia, w koronach drzew warto zawieszać torebki z czarnej folii z otworkami, wypełnione wiórami. Skorki chowają się też w doniczkach napełnionych słomą i zawieszonych do góry dnem w gałęziach.

Złotooki  Na działce spotkać można wiele innych pożytecznych owadów, m.in. złotooki. Owady te mają duże, czerwone oczy, zielonkawe i siateczkowate skrzydła, jesienią widuje się je w mieszkaniach. Są one prawie każdemu znane, ale nie wszyscy wiedzą, jak ważną funkcję spełniają one w ochronie roślin. Pokarmem dorosłych złotooków jest nektar i pyłek roślin miododajnych. Ich larwy odżywiają się głównie mszycami, ale zjadają też czerwce, zwójkówki, miodówki. O nasileniu występowania tych pożytecznych owadów decydują także warunki przezimowania (szczeliny, dziuple w drzewach). Są one bardzo wrażliwe na mróz i giną masowo (nawet do 90%). Należy im pomóc ustawiając już w połowie września na działce małe skrzynki (ze słomą, sianem, liśćmi), do których złotooki chętnie przylatują. Skrzynki przenosi się przed zimą do altany, a wiosną, gdy ociepli się, wystawia, by owady te wyleciały.

Murarka ogrodowa Większość roślin uprawnych jest zapylana przez liczne gatunki owadów. W zapylaniu roślin skuteczna jest murarka ogrodowa, należąca do pszczół samotnic. Błonkówka ta łatwa jest w hodowli, dlatego warto mieć ją na działce.  Hodowlę murarki można założyć kupując rurki z jej kokonami i dalej postępować wg załączonej instrukcji.

 E. Sikora

 

KALENDARIUM

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,