co zrobić z odpadami ORGANICZNYMI?

Odpady organiczne  
Gałęzie i półzdrewniałe pędy bylin trzeba dokładnie rozdrobnić. Drobniejsze gałązki wystarczy pociąć sekatorem, do grubszych potrzebna jest rozdrabniarka. Ułożone na dnie pryzmy spełniają rolę drenażu. Zgrabione liście stanowią niekiedy główny składnik pryzmy. 

 

 
 Są ubogie w azot oraz zawierają dużo garbników i wosków utrudniających rozkład. Rozdrobnione szybciej ulegną mineralizacji, a przełożone gałązkami czy pędami nie będą gniły. Liście można kompostować samodzielnie uzyskując tzw. ziemię liściową ubogą w składniki pokarmowe, którą wykorzystuje się do siewu i pikowania roślin. Podczas długotrwałego procesu kompostowania igliwia powstanie ziemia wrzosowa o kwaśnym odczynie przydatna do upraw azalii i borówki.
Skoszona, wcześniej podsuszona trawa to istotny dodatek do kompostu. Szybko ulega rozkładowi. Lepsze napowietrzenie pryzmy uzyskamy przekładając masy trawy grubszym materiałem. Dodając chwasty do pryzmy, pamiętajmy, że nie mogą posiadać już nasion. Mylne jest stwierdzenie, że wysoka temperatura panująca w środku kompostownika osłabi siłę kiełkowania tych roślin. Nasiona chwastów będą dalej aktywne i po zastosowaniu nawozu na działce staną się źródłem zachwaszczenia.
 
 
Ściółka
 
Odpady organiczne nadają się również do ściółkowania. Trawę najczęściej rozkłada się na zagonach warzywnych układając warstwę 8–10 cm. Ściółka z trawy ulega szybkiemu rozkładowi. Pamiętajmy, by trawę przed rozłożeniem podsuszyć na słońcu, co zapobiegnie jej gniciu. Ułożona ściółka pozostawiona na zimę osłania glebę przed głębszym jej zamarznięciem, np. tam, gdzie planujemy niskie tunele foliowe czy rozsadnik. Mulczowanie chwastami niekoniecznie ma estetyczny wygląd, ale na zagonach warzywnych z powodzeniem spełnia swoją rolę, dostarczając dodatkowych korzyści, np. ściółkowanie pokrzywą stanowi źródło azotu.
 
Zużyty materiał syntetyczny
Resztki ściółek (folie, włókniny), zużyte plastikowe osłony, stary sznurek to odpady, które stwarzają kłopot z utylizacją. Zakopywanie tego typu materiału a co gorsze – palenie, prowadzi do skażenia środowiska. Niepotrzebne syntetyczne materiały powinny być usunięte z działki i umieszczone w specjalnym pojemniku, na tzw. frakcję suchą. W takim pojemniku zbiera się odpady, które przeznaczone są do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Nie wolno palić opakowań po nawozach czy środkach ochrony roślin. W wyniku ich spalania wydzielane są do środowiska szkodliwe i bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka dioksyny i furany.

 

 

 

 

 

 


 

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,