Jesień 2016 

Zanim przyjdzie jesienna słota

w Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

zimowitPiękno wojsławickiego arboretum, urok wspaniałych starych drzew w podworskiej części parku, tysiące kwitnących krzewów, bylin i cudowna cisza wielkiej zielonej przestrzeni cieszyły bywalców tego urokliwego miejsca od wczesnej wiosny. Teraz, gdy przed nami jesienne deszcze i chłody, można jeszcze nacieszyć się nie tak już gorącymi promieniami słońca.

 

Tę ciszę i rozległą panoramę, które wydają się nam oczywiste i naturalne, należy bardzo doceniać, bo w czasach ogromnej ekspansji człowieka takie miejsca są coraz rzadsze i coraz cenniejsze. Z pewnością ogrody czy parki umiejscowione w wielkich aglomeracjach tego atutu nie mają, żeby wspomnieć słynne na cały świat londyńskie Kew Gardens, borykające się z hukiem lądujących co minutę na pobliskim lotnisku Heathrow samolotów. W Wojsławicach ten wielki walor spokoju i niezakłóconej niczym ciszy jeszcze mamy. O tej porze roku uprawiający ogrody cieszą się plonami, jak i obserwacją rocznych przyrostów – a zatem w pewnej mierze efektami swoich działań: nawadniania czy nawożenia roślin. Jak zawsze jest to też czas refleksji o przemijaniu – tyle pięknych kwiatów przekwitło… Teraz rośliny przygotowują się do zimowej przerwy w wegetacji. Zanim jednak przyjdzie słotna jesień, przed nami jeszcze czas przysłowiowo pięknej złotej polskiej jesieni. Jest w Arboretum w Wojsławicach wiele roślin, niekoniecznie z naszej strefy klimatycznej, które właśnie teraz otwierają swoje kwiaty: to na przykład rzadko spotykany krzew z rodziny herbatowatych – franklinia amerykańska. Na przełomie sierpnia i września zakwita nasz rodzimy bluszcz pospolity, ogromnie atrakcyjny także dla owadów. W październiku liście wielu drzew i krzewów przebarwiają się na różne kolory, niekiedy wyjątkowo jaskrawo i ogniście. Wciąż jeszcze piękne są kwiatostany hortensji, teraz dojrzewają owoce kasztana jadalnego, orzecha czarnego, pigwowców. Można też podziwiać będące w pełni kwitnienia zimowity, wiele odmian astrów i wciąż piękne trawy, potężne miskanty o imponujących puszystych wiechach – a jest co oglądać, bo w Arboretum jest ich ponad 200 odmian. Na folwarku i w okolicy wejścia do Arboretum w ponad 400 okazałych donicach nadal można podziwiać wystawę roślin rabatowych i balkonowych. Na 2 października prof. Tomasz Nowak i inspektor Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak, zapraszają na VI Śląski Festiwal Kapusty. Jak każe tradycja tej imprezy, odbędzie się zabawa ludowa, kiszenie kapusty, pokazy i konkursy kulinarne. Będzie również można obejrzeć wystawę fotografii „Poranne spacery” – Tomasza J. Nowaka . Początek imprez o godzinie 10. Arboretum będzie czynne do 16 października – a potem znów spotkamy się na powitanie wiosny.

 

 

KALENDARIUM

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,