Reklama
BUGA 2019

Każdy, kto interesuje się ogrodnictwem, architekturą krajobrazu lub kształtowaniem terenów zieleni, powinien rozważyć wycieczkę do Heilbronn w Wirtembergii na tegoroczną edycję niemieckiego festiwalu ogrodniczego BUGA 2019 pt. „Życie w rozkwicie". .

 

To ogrodnicze wydarzenie odbywa się co 2 lata w różnych miejscach na terenie Niemiec, a jego początki sięgają 1951 r. Na wielohektarowych nieużytkach prezentowane są sposoby zagospodarowania terenów zieleni dające mieszkańcom miasta możliwość odpoczynku, rekreacji i kontaktu z przyrodą. Co 10 lat festiwal ma charakter międzynarodowy (IGA). Każda edycja przyciąga około 3 mln odwiedzających. Do tej pory zagospodarowano w ramach programu około 3000 ha.

Tereny wystawoweTereny wystawowe

Tereny wystawoweTereny wystawowe

Tereny wystawowe

 

 

 

 

 

Festiwal w Heilbronn trwa od 17 IV do 6 X. Imprezie towarzyszą wydarzenia edukacyjne, kulturalne, artystyczne i sportowe. W ciągu tych 173 dni organizatorzy proponują: 19 koncertów muzycznych, pokazy światła i wody (tańczące fontanny), warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, 23 aranżacje czasowe poświęcone różnorodności barwnej i aromatycznej kwiatów czy ikebany.

 

Plan wystawy

Plan wystawy

 

 

 

Na odwiedzających czeka 25 000 m2 powierzchni, 275 interaktywnych wystaw oraz pokazów w laboratoriach i studiach kreatywności. Prezentowane tematy dotyczą zmian klimatycznych, ochrony zasobów wodnych i bioróżnorodności.

 

Kompozycja z rozchodników

Kompozycja ogrodowa - obraz z rozchodników

 

 

 

 

 

 

Rabata słoneczna

Rabata na słonecznym miejscu z roślin kwitnących latem

 

 

 

 

Rabata cienista

Rabata na cienistym skłonie

 

 

 

 

Rabata z roślin o ozdobnych liściach

Rabata na słonecznym stanowisku z udziałem roślin ozdobnych z liści

 

 

Oczywiście najważniejsze są rośliny, ich dobór i kompozycje. Na terenach wystawowych znajdziemy założenia parkowe, ale i tymczasowy las z winorośli na drewnianych palach. W zależności od pory wizyty atrakcją są kwitnące wiosną, latem i wczesną jesienią rabaty bylin i roślin rocznych na tle drzew lub w towarzystwie krzewów.

Kaktusowy ogródek

Kaktusowy ogródek

 

 

 

 

Ogród w stylu naturalistycznym

Ogród w stylu naturalistycznym

 

 

 

 

Ogród różany

Ogród różany

 

Każda aranżacja jest dobrze opisana. Kwitnące propozycje znajdziemy zarówno dla miejsc słonecznych, jak i cienistych.

 

 

Ziemniaki w workach

Uprawa ziemniaków w workach jutowych

 

 

 

Kompozycje roślinne prezentowane są w gruncie, donicach, skrzyniach, na taczkach i wokół tyczek lub w workach jutowych. Możemy podziwiać: rosarium, ogrody kaktusowe, ogrody wodne, a nawet aranżacje nagrobków cmentarnych.

 

Ziołowy ogrodek w skrzyni

Ziołowy ogródek w skrzyni

 

 

 

 

Ochrona malin przed gradem

Ochrona roślin sadowniczych, tu malin przed gradem

 

 

 

Praktycznych ogrodników mogą zainteresować ziołowe ogródki w skrzyniach, kaskady kwiatów na balkon, skrzynie warzywno-owocowe na taras albo kwatera sadownicza zabezpieczona przed gradem i ptakami.

Ciepłolubne figowce

Ciepłolubne figowce

 

 

 

 

5bananowcerabatowych

Bananowce w kompozycjach rabatowych

 

 

 

Do uprawy figowca dającego figi, zaczynamy się już przyzwyczajać, ale uprawa bananowca w gruncie może być dla ogrodników pewnym zaskoczeniem.

Winnica z różaną dekoracją

Winnica z różaną dekoracją

 

 

 

 

Ci, którzy szukają pomysłu na swoją winorośl, na pewno znajdą jakieś rozwiązanie (winnica, winne ściany i dachy lub labirynt z winorośli). Ekolodzy odwiedzą warsztaty poświęcone pszczołom i owadom pożytecznym, obejrzą poletka z miododajnymi przedplonami, np. facelią i zostaną na dłużej w ogrodach naturalistycznych, ogrodach bioróżnorodności lub odpoczną na jednej z wielu łąk kwietnych.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

 

 

 

Najwięcej propozycji dotyczyło, zgodnie z ideą festiwalu, terenów zieleni w miastach i na osiedlach. Były to: różnokolorowe rabaty, wysmukłe drzewa, idealne trawniki i naturalne łąki kwietne, kwitnące mosty, formowane żywopłoty (z grabu, głogu a nawet jabłoni ozdobnych), zielone ściany i dachy. Pomysły przedstawiane w tej części można z powodzeniem wykorzystać w mikroskali w ogrodzie działkowym.

 

Zielone ściany

Zielone ściany

 

 

 


Na miejsce festiwalu można dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Drogi na tereny wystawowe i parkingi są bardzo dobrze oznaczone. Jednorazowy bilet wstępu kosztuje 23 €, dla młodzieży w wieku 15–25 lat 8 €, dla dzieci do 15 lat, wstęp jest bezpłatny. Na terenie znajdują się liczne punkty gastronomiczne i sanitarne oraz miejsca odpoczynku (ławki, leżaki, hamaki), a nawet inhalacyjny zakątek z tężniami. Wystawę można zwiedzać indywidualnie lub w grupie, samodzielnie lub z przewodnikiem. Część trasy można odbyć statkiem lub w łodziach-gondolach płynących po kanale i wracać na piechotę, oglądając wszystkie tereny wystawowe.

dr inż. Ewelina Gudarowska, PTNO we Wrocławiu

 


Winnica z różaną dekoracją
 

KALENDARIUM

październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,