![]() |
![]() |
KISZONKI
Kiszenie jest jednym z najstarszych, najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów utrwalania warzyw. Jedną z zalet kiszonek jest to, że można je przygotowywać praktycznie przez cały rok.
Proces kiszenia zachodzi pod wpływem bakterii fermentacji mlekowej i polega na przetwarzaniu zawartych w roślinach cukrów prostych na kwas mlekowy, hamujący procesy gnilne. Zalety kiszonek
– Prawidłowo przygotowane kiszonki zachowują bardzo dobrze właściwości surowca, z którego zostały przygotowane. – Kwaśne środowisko oraz stosunkowo niska temperatura podczas kiszenia ogranicza straty witamin, szczególnie witaminy C. – Kiszone warzywa są bogate w błonnik i kwas mlekowy, które korzystnie wpływają na funkcje trawienne organizmu. Kwaszone pomidory
2 kg małych, twardych pomidorów, 10 ząbków czosnku, 3–5 cm kawałek korzenia chrzanu, 3–4 łodygi kopru, z listkami i baldachami, 1–1,5 l wody, 2–3 łyżki soli (niejodowana). Pomidory umyć i osuszyć. Czosnek i chrzan obrać. Chrzan pokroić na wiórki. Do wyparzonych słoików na dno włożyć po 2 ząbki czosnku, trochę kopru i chrzanu oraz ciasno ułożyć pomidory; na wierzch znów warstwa przypraw. Wodę zagotować, dodać sól i zalać pomidory. Zakręcić, a następnie odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce - dokładnie tak samo jak przy kwaszeniu ogórków. Po tym czasie, kiedy ustanie burzliwa fermentacja, można już pomidory jeść albo słoiki wynieść np. do piwnicy.
1 kalafior, kilka gałązek kopru, kilka ząbków czosnku, wiórki chrzanu zalewa – 2,5 l wody, 2 łyżki soli kamiennej, 1 łyżka cukru Róże kalafiora podzielić na mniejsze różyczki. Chrzan pociąć na cienkie wiórki, czosnek obrać i zagotować zalewę. W wyparzonych słoikach na dnie ułożyć koper, kilka wiórków chrzanu i ząbek czosnku. Słoje ciasno wypełnić różyczkami kalafiora. Na wierzchu dodać po takiej samej porcji przypraw jak na dnie. Całość zalać gorącą zalewą i zakręcić słoiki. Odstawić na kilka dni żeby zaczął się proces kwaszenia. Po kilku dniach przenieść do spiżarni.
1 kg buraków ćwikłowych, 3 ząbki czosnku, 1 listek laurowy, 2 ziarenka pieprzu, 3 szklanki wody, 1 łyżka soli Umyte buraki pokroić na kawałki i włożyć do dużego słoika lub dwóch mniejszych, docisnąć. Dodać czosnek, liść laurowy oraz pieprz. Zalać wodą wymieszaną z solą, całkowicie przykrywając buraczki. Potrząsnąć delikatnie słoikiem aby pozbyć się powietrza. Słoik zamknąć i zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu aż rozpocznie się fermentacja. Następnie odstawić do chłodnego pomieszczenia np. do piwnicy lub lodówki (optymalna temperatura to około 10°C).
Więcej na temat kiszonek i ich przygotowania przeczytajmy w listopadowym numerze „Mojego Ogródka" (MO 11/2016)
Tekst i przepisy: dr Jolanta Lisiecka, UP w Poznaniu
Zdjęcia: Shutterstock.com
|
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!
