Drukuj Email
 ZIOŁA NA REUMATYZM
  
Schorzenia reumatyczne mogą dotyczyć stawów, tkanek okołostawowych, kości, a także mięśni. Charakterystyczną cechą tych dolegliwości jest przewlekły ból wywołany ruchem.
W konwencjonalnej medycynie najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwza-palne. W ziołolecznictwie natomiast zaleca się stosowanie ziół oczyszczających (celem usunię-cia z tkanek wszelkich substancji toksycznych), również środków moczopędnych, pobudzają-cych trawienie i stymulujących krążenie, a także przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

 
 
Zewnętrznie natomiast zaleca się używanie specyfików rozgrzewających, które pobudzają krąże-nie krwi. Częste stosowanie syntetycznych preparatów może dawać wiele niepożądanych skutków, zaś leki roślinne mogą stanowić dobrą i bezpieczną formę terapii wspomagającej.
 

Rośliny stosowane w schorzeniach reumatycznych

Roślina, surowiec Zastosowanie Sposób użycia Środki ostrożności
Arnika górska, kwiat zewnętrznie/ reumatyzm stawów palców, bóle i obrzęki palców/ bóle artretyczne okład roślina silnie trująca/ nie używać na otwarte rany
Gorczyca biała, nasiona zewnętrznie/ choroby zwyrodnieniowe stawów, nerwobóle, reumatyzm tkanek miękkich

okład,

„kołderka”

z gorczycą

nie stosować długotrwale (może uszkodzić skórę) oraz u dzieci poniżej 6 lat oraz w chorobach nerek
Seler zwyczajny, nasiona, liście, korzeń wewnętrznie / nasiona działają moczopędnie, oczyszczająco, wspomagają leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Sok z całej rośliny można pić przy zapaleniu stawów napar, sok wyciśnięty z całej świeżej rośliny nie zaleca się stosowania większych dawek u kobiet w ciąży
Trawy, kwiat zewnętrznie/ bóle reumatyczne 1–2/dzień –wilgotne i gorące kompresy
Wiązówka błotna, kwiat

wewnętrznie / wspomaganie,

zwiększa ilość wydalanego moczu i produktów przemiany materii / bóle reumatyczne

napar nie powinny jej stosować osoby wrażliwe na salicylany

Jak przygotować specyfiki wspomagające leczenie reumatyzmu?

– Napar z kwiatów wiązówki błotnej – 2 łyżki kwiatów wiązówki, 2 szklanki wody
Surowiec zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy ½ szklanki 3 razy dziennie.

– Kompresy z traw Kwiatostany traw stosujemy w postaci wilgotnych i gorących kompresów 1–2 razy dziennie bezpośrednio na bolące miejsca. Zamiast kwiatostanów można użyć siana, wówczas woreczek z sianem ogrzany do temp. 40ºC przykładamy na bolące miejsca na 40–50 minut.

– Okład z gorczycy – 4 łyżki utartych nasion gorczycy, 1 szklanka wody

Utarte nasiona wymieszać z letnią wodą na jednolitą papkę i rozsmarować na płóciennej ściereczce. Przykładać na bolące miejsca na 10–15 minut.

– „Kołderka” z gorczycy Cienkie płócienne woreczki wypełnić nasionami (100–240 g gorczycy) i przeszyć w kilku miejscach, by zapobiec ich przesuwaniu się. Taką pikowaną „kołderką” owija się na noc bolące miejsca.

Warto wiedzieć

  1. Przy zapaleniu stawów lepiej unikać czerwonego mięsa, cukru, produktów mlecznych oraz kwaśnych owoców i warzyw.
  2. Nasilenie bólów reumatycznych pojawia się, gdy jest wilgotno i zimno, wówczas warto stosować leki ziołowe o właściwościach rozgrzewających i osuszających.
  3. Masaże olejkami leczniczymi, zwłaszcza rozgrzewającymi, poprawiają ruchomość stawów oraz działają przeciwbólowo.

Dobroczynna dieta

W chorobach reumatycznych duże znaczenie ma dieta, warto zatem ograniczyć pewne produkty lub całkiem wyeliminować je z diety. Do pokarmów, które w znaczny sposób mogą zaostrzyć dolegliwości reumatyczne, zaliczamy: kukurydzę, pszenicę, mleko, mięso (szczególnie tłuste oraz wędzone i przetworzone), oleje: kukurydziany, słonecznikowy. Przy chorobach i dolegliwościach reumatycznych warto natomiast spożywać tłuste ryby oraz przyprawy, jak: imbir, kurkuma i goździki. Również dieta wegetariańska ma dobroczynne działanie w leczeniu chorób reumatycznych. Więcej na ten temat w „działkowcu" 12/2016.

Źródło: „działkowiec" 12/2016, fot.: Shutterstock.

 

 


Na jeden sezon

Nieodzownym elementem ogrodu rustykalnego są także gatunki sezonowe, które mogą stanowić osobne kompozycje albo też służyć jako uzupełnienia i wypełniacze rabat wieloletnich. Aster chiński ’Pinocchio’ to wyjątkowo dekoracyjna, karłowa odmiana o różnokolorowych kwiatach. Jest doskonała na obwódki, oraz do pojemników, kwitnie długo i obficie. Groszek pachnący ’Sweetie’ to niska odmiana tego ulubionego przez nasze babcie pnącza. Oprócz zastosowań na różnego rodzaju podporach, nadaje się również na kwiat cięty. Innym tradycyjnym pnączem jest wilec purpurowy np. ’Red Picote’ o czerowych kwiatach z białą obwódką lub ‘Morning Star’ – fioletowe z białą obwódką. Na rustykalnych rabatach nie powinno też zabraknąć atrakcyjnych owoców dyni ozdobnej. Godne uwagi są np. odmiany: ’Cobra’ – o niezwykłych owocach przypominających kobrę, ’Sweet Dumpling’ o owocach żebrowanych, w zielone pasy czy też ’Indy’ o owocach w różnych kształtach i kolorach. Niezaprzeczalnym królem aranżacji w stylu retro jest słonecznik, np. ’Vanille Ice’ o kremowobiałych kwiatach z brunatnoczarnymi środkami, a także najwcześniejsza, karłowa odmiana Suntastic – również do uprawy w pojemnikach.

Jak je stosować?

Retro piękności znakomicie wpisują się w ogrody w stylu naturalistycznym, w których nie rzuca się w oczy ingerencja człowieka. Kompozycje z nich tworzone powinny być nieregularne w kształcie, aby podkreślić ich naturalne piękno. Znakomitym sąsiedztwem będą różnego rodzaju kąciki wypoczynkowe, ścieżki, wejścia, tak aby można było zachwycać się urokiem i zapachem kwiatów. Niskie gatunki i odmiany, np. astrów, słoneczników, dalii, begonii, znakomicie prezentować się będą w tradycyjnych pojemnikach – najlepiej drewnianych, wiklinowych, glinianych. Wiele roślin retro, jak np. lilie, floksy, słoneczniki, dobrze nadaje się na kwiat cięty. Z wysokich malw i słoneczników można np. tworzyć kwitnące szpalery znakomicie prezentujące sią na tle np. drewnianego płotu.

 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

maj 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,