ŻĄDLĄCE OWADY
Pszczoły i osy
Pszczoły żądlą tylko raz, pozostawiają żądło w ranie i umierają. Robią to zwykle w sytuacji zagrożenia, np. jeśli niechcący nadepniemy je bosą stopą. Osy są bardziej agresywne, „wstrzykują" tylko część swego jadu. W miejscu użądlenia pszczoły lub osy odczuwamy ból, pieczenie, pojawia się rumień i obrzęk. Zwykle po kilku godzinach objawy ustępują. U alergików takie spotkania mogą być bardzo groźne – może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, czyli stan zagrażający życiu. Co robić po użądleniu? Przede wszystkim sprawdzić, czy w ranie pozostało żądło – jeśli tak, szybko je usunąć, a ranę zdezynfekować. Mocne ściśnięcie rany zmniejszy wchłanianie jadu. Ból zmniejszy zimny okład z lodu, schłodzonego płynu w butelce, ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Można też przyłożyć przekrojoną cebulę, co zmniejszy opuchliznę. Przy użądleniu w okolicę wargi lub języka dobrze jest wziąć do ust kostkę lodu. Gdy nasze działania nie dają oczekiwanego efektu i opuchlizna narasta, koniecznie szukajmy pomocy lekarza.
Szerszenie Są drapieżne, duże i agresywne. Mogą bardzo szybko atakować człowieka. Ich użądlenia są groźne, rany często ropieją. Konieczna jest pomoc lekarza.
Meszki i komary Meszki atakują gromadnie, rozcinają skórę i rozrywają tkanki – rany łatwo się zakażają i trudno goją. Komary szczególnie dokuczliwe są wieczorem. Wyczuwają ciepło ciała i pot. Krwią żywią się samice komarów – przekłuwają skórę, wpuszczają ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi, pojawia się czerwony, swędzący bąbel.
Co robić? W aptekach mamy aktualnie dużo preparatów zabezpieczających przed różnymi owadami – tzw. repelentów. Przed urlopem musimy koniecznie się w nie zaopatrzyć. Dobrze jest też sprawdzić dokładnie przed jakimi owadami chronić nas będzie preparat, jak długo będzie działał, czyli po jakim czasie powinniśmy go ponownie użyć oraz czy jest to preparat do stasowania na skórę, czy na ubrania. Dobrze jest też zaopatrzyć się w aptece w preparat łagodzący skutki użądleń (np. Fenistil żel, Entil). Jeśli zastosujemy go szybko, gdy tylko poczujemy ból lub pieczenie po użądleniu, jest szansa, że bąbel lub rana będą znacznie mniejsze. Warto więc zabierać je ze sobą przy każdym wyjściu z domu.
Źródło: miesięcznik „działkowiec" 07/2016 Autor tekstu: lek. med. Jolanta Wacławek
Fot: Shutterstock
|
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!