podstronie tej przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane i najbardziej istotne pytania (jakie trafiają do nas poprzez pocztę lub internet) wraz z odpowiedziami naszych autorów. Aby znaleźć poszukiwany temat należy w wyszukiwarce wprowadzić słowo związane z interesującym zagadnieniem.
Kamieniste gruszki |
p. Mam na działce starą gruszę. Jej owoce są bardzo smaczne, ale niestety już drugi rok nie mogę cieszyć się nimi. Owoce mają w sobie jakby ‾kamienie※ wielkości grochu po kilka, kilkanaście w każdym. Jak mogę temu zaradzić?
o. Owoce gruszy często są kamieniste, ta kamienistość zalety przeważnie od odmiany. Komórki kamieniste tworzą się przeważnie wokół gniazda nasiennego. Niesprzyjające warunki wzrostu drzew mogą powodować wytwarzanie się kamienistości miąższu gruszek. Deformacja owoców grusz i kamienistość miąższu może być spowodowana przez chorobę wirusową. Już w czasie wzrostu owocu w miąższu tworzą się liczne skupiska komórek kamienistych i skorkowacenia. Najwrażliwsze na tę chorobę wirusową są odmiany: Bera Boska, Bonkreta Wiliamsa, Lukasówka i Bera Hardego. Drzewko mogło być już zawirusowane wcześniej lub też wirus został przeniesiony przez mszyce lub inne szkodniki. Jeśli przyczyną jest choroba wirusowa radzę drzewo wyciąć i posadzić nowe, np. odmiany Konferencja. Jeżeli przyczyny są inne niż wirus, radzę jesienią rozsypać wokół drzewa nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami, gdyż brak niektórych składników pokarmowych, np. boru, może także przyczyniać się do powstawania kamienistości miąższu gruszek. |