PYTANIA I ODPOWIEDZI
podstronie tej przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane i najbardziej istotne pytania (jakie trafiają do nas poprzez pocztę lub internet) wraz z odpowiedziami naszych autorów. Aby znaleźć poszukiwany temat należy w wyszukiwarce wprowadzić słowo związane z interesującym zagadnieniem.
Sosnowe igliwie |
p. Od kilku lat uprawiam działkę w lesie sosnowym. Czy mogę wykorzystać igliwie sosnowe do ściółkowania np. truskawek, warzyw (jeżeli tak, to jakich?).
Gleba, która jest porośnięta lasami iglastymi, zwykle jest glebą lekką i kwaśną. Zalegająca tam ściółka i resztki materii organicznej ulegają w naturalnych warunkach dość szybkiemu rozkładowi. Jednak ze względu na właściwości tego materiału (a zwłaszcza igliwia), w wyniku procesu humifikacji powstają specyficzne związki próchniczne sprzyjające zakwaszeniu gleb. W efekcie wymywane są z gleby składniki pokarmowe, w tym związki wapnia. Stosowanie do polepszenia takiej gleby materiału pobranego z lasu nie jest wskazane, wyjątkiem są tu stanowiska przewidziane pod borówkę lub rododendron, a więc rośliny lubiące kwaśne środowisko. W pozostałych przypadkach lepiej jest stosować nawozy zielone lub obornik. Systematycznie należy też stosować wapnowanie gleby (tzn. Co 3-4 lata).
|