OGRODY WERTYKALNE
Są obecnie bardzo modne. Projektanci prześcigają się w coraz śmielszych pomysłach ogrodów na dachach i na ścianach, często różnogatunkowa zieleń dosłownie wyrasta ze ściany i otacza otwory okienne elewacji budynków. Oto oryginalne przykłady...
Inspiracją często są kraje tropikalne, gdzie roślinność przy minimalnej ilości ziemi porasta skały i pnie drzew. Na dużych betonowych powierzchniach elewacji wykonuje się specjalne kieszenie, w których umieszcza się podłoże stwarzające wystarczające warunki do wzrostu roślin. Nieodzowne jest też przymocowanie metalowych ażurowych konstrukcji w formie siatek i krat, aby rośliny miały oparcie.

W krajach północnej Europy takich jak Szwecja czy Islandia od dawnych czasów stosowano zieleń do poprawienia izolacyjności termicznej domów. Bardzo popularne było tam zakładanie zielonych dachów porośniętych trawą. Na zdjęciu pawilon ogrodowy z dachem pokrytym trawą.
W miejscu relaksu zaprojektowano ścianę, którą porastają turzyce i trawy ozdobne, żurawki, żuraweczki oraz paprocie – języczniki zwyczajne. Elewacja z ogrodem musi być trwała, najlepiej betonowa lub kamienna. Trzeba też zapewnić skuteczne podlewanie – najwłaściwsze jest zastosowanie nawodnienia kropelkowego.

Należy pamiętać, że zaprojektowanie ogrodu wertykalnego jest dużo łatwiejsze w klimacie łagodnym. W warunkach polskich niskie temperatury zimą uniemożliwiają dowolne zastosowanie roślin. W przypadku naszego klimatu wskazane by było zastosowanie na ścianie pnączy. Na zielonym dachu zaś najlepiej zastosować gatunki górskie, które są bardzo odporne na suszę i mrozy, mogą to być np. rojniki i rozchodniki. (Dominik Taraska)
Zdjęcia: L. Sokołowska
|
Komentarze