PYTANIA I ODPOWIEDZI
 podstronie tej przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane i najbardziej istotne pytania (jakie trafiają do nas poprzez pocztę lub internet) wraz z odpowiedziami naszych autorów. Aby znaleźć poszukiwany temat należy w wyszukiwarce wprowadzić słowo związane z interesującym zagadnieniem.
Zwalczanie nornic Drukuj Email
 
p. Jak zwalczac nornice, których na naszej działce jest sporo. Stosowalem m.in. trutke na myszy i szczury, jednak nic to nie dało. Proszę o poradę.
o. Z nornic, w ogrodach najczęściej występuje nornica ruda. Nornica ruda jest aktywna głównie o zmierzchu. Buduje silnie rozgałęziony system chodników, które biegną tuż pod powierzchnią ziemi lub też po niej, wśród gęstej roślinności. Niechętnie kopie nory w glebie zwięzłej, najczęściej chodniki jej przebiegają tuż pod ściółką. Chodniki te są liczne, silnie rozgałęzione i tworzą skomplikowaną sieć o wielu wylotach. Podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny nornikowatych nornica ruda jest aktywna przez cały rok i nie zapada w sen zimowy. Jesienią buduje specjalne gniazdo zimowe.
Walka z gryzoniami jest bardzo trudna i wymaga często stosowania kilku metod jednocześnie.
• W rejonach zagrożonych przez gryzonie należy kontrolować ściółkę pod drzewami i nie stosować zbyt grubej warstwy;
• Należy stwarzać niesprzyjające warunki ich osiedlaniu się: utrzymywanie czarnego ugoru pod drzewami owocowymi, przekopywanie ziemi, wyrywanie chwastów, zasypywanie nor lub zalewanie ich wodą;
• Wokół ogrodu lub w sąsiedztwie drzewek owocowych, sadzić rośliny, których zapach odstrasza gryzonie i powstrzymuje ich zasiedlanie się. Roślinami nieprzyjaznymi dla gryzoni są: wilczomlecz, czosnek, ułudka, nostrzyk, gorczyca, mięta, rumianek i czarna porzeczka;
• Do nor i wlotów podziemnych korytarzy wkładać można gałęzie tui, liście orzecha włoskiego lub ząbki czosnku. Gryzonie odstrasza również czarny bez (ścinać 10-15 cm pędy w czasie kwitnienia i wysuszyć). Gałęzie bzu lub roztarte liście wkłada się do nory, gdy jest to mało skuteczne zaleca się wlanie do nor przefermentowany wyciąg z liści bzu czarnego wraz liśćmi (nie rozcieńczony);
• Korę pnia drzew owocowych można zabezpieczać przed gryzoniami owijając je ciasno słomą;
• Gryzonie reagują na różne dźwięki. W handlu znajdują się urządzenia do ich przepłaszania, tzw. odstraszacze akustyczne emitujące dźwięki o różnej tonacji;
• Działanie odstraszające wykazują wkopane skośnie w ziemię puste butelki, w których „gwiżdże” wiatr;
• Na norniki i myszy poluje wiele ptaków (puszczyk, sowa płomykówka i uszata, myszołów zwyczajny), ssaków drapieżnych (łasica, tchórz, kuna leśna, lis, jeż) oraz koty i psy. W ogrodzie ustawiać wysokie tyczki z poprzeczną belką, stanowiące dogodne miejsca obserwacji dla drapieżnych ptaków.

 
 

Komentarze  

 
#1 ogrodnijwaldek123 2015-11-09 20:46
W centrum ogrodniczym, gdzie zaopatruję się regularnie, polecono mi Difenor. Dostali to niedawno. Wcześniej walczyłem różnymi sposobami z kopcami i korytarzami z mizernym skutkiem, więc wziąłem, mimo nie najniższej ceny. Już mogę spokojnie polecić każdemu, kto walczy z kretami, nornicami … itp. U mnie na ten środek poszło chyba wszystko. Od miesiąca pojawiły się dosłownie dwa kopczyki. Zaserwowałem Difenor i spokój.
 
 
#2 adamkomit 2015-12-08 23:25
Ja również polecam środek Difenor. Oprócz doskonałych efektów które opisano wyżej, preparat jest również szybki i nie powoduje cierpień u zwierzątek. Jest również wydajny i starczy na wiele razy. Doskonały wybór!
WWW.DIFENOR.PL
 
 
#3 Krystian 2020-12-24 10:02
Do tępienia nornic, szczurów, kun itp polecam sprawdzoną i wyspecjalizowan ą firmę, samemu to raczej nie wyjdzie, gdyż tutaj chodzi o dobór trutki co to ilości i gatunku szczurów. Ja mam lokal gastronomiczny i muszę co jakiś czas korzystać z firmy DDD. Mi deratyzację robi Efekt DDD, działający na terenie woj. małopolskiego i śląskiego. Wdrażali mi HACCP, wszystko monitorują. Także firma godna polecenia, też zajmują się klientem indywidualnym B2C.


Kontakt:
efektddd.pl/
Dawid Markowski
ul. Olszyny 47
34-120 Andrychów
tel. 600 443 462
e-mail: efektddd@gmail. com
efekt. ddd@wp. pl
 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,