PYTANIA I ODPOWIEDZI
podstronie tej przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane i najbardziej istotne pytania (jakie trafiają do nas poprzez pocztę lub internet) wraz z odpowiedziami naszych autorów. Aby znaleźć poszukiwany temat należy w wyszukiwarce wprowadzić słowo związane z interesującym zagadnieniem.
Rozmnażanie żywotnika |
p. Posiadam działkę, którą chciałbym obsadzić żywopłotem z żywotnika. Sadzonki chcę wyprodukować we własnym zakresie. Zebrane mam nasiona, ale nie wiem jakich wymagają warunków, aby skiełkowały. Bardzo proszę także o udzielenie mi informacji dotyczącej rozmnazania żywotnika przez sadzonki?
o. Nasiona żywotnika (Thuja) zbiera się na jesieni (wrzesień). Przechowuje się je na sucho w szczelnie zamkniętych butlach w suchym i ciemnym miejscu. Nasiona można wysiać w skrzyni inspektowej, pod szkłem w mnożarce lub na podlewane zagony w gruncie. Nasiona żywotnika wymagają miesięcznej stratyfikacji. Wysiewamy je w marcu (zabieg stratyfikacji rozpoczynamy w marcu), możemy również nasiona podkiełkować. Wysiane nasiona należy przykryć 0,5-1 cm warstwą średnioziarnistego piasku. Jeśli powierzchnia podłoża będzie utrzymywana w stałej wilgotności, nasiona wzejdą po 1-2 tygodniach i do jesieni osiągną kilka centymetrów. Siewki żywotnika zachodniego i olbrzymiego nie wymagają zabezpieczenia na zimę. Na wiosnę następnego roku siewki szkółkujemy w doniczkach o boku 9 cm. Po roku przesadzamy rośliny do doniczek o pojemności 3 litrów lub wysadzamy na miejsce stałe (rośliny takie wymagają troskliwej opieki). Początkowo młode siewki rosną silnie i zachowują wąski pokrój, jednak z biegiem czasu rośliny różnicują swój wzrost i w różnym stopniu rozbudowują swoje korony. Zaznacza się zróżnicowanie genetyczne potomstwa rozmnażanego generatywnie. Żywotniki łatwo i stosunkowo szybko rozmnaża się przez sadzonki. Sadzonki można pobierać wiosną (kwiecień - maj) lub jesienią (wrzesień - listopad). Sadzonkowanie wykonujemy w mnożarce, inspekcie lub tunelu foliowym. Bardzo ważne jest odpowiednie zacieniowanie sadzonek oraz traktowanie ich ukorzeniaczami.
|