PYTANIA I ODPOWIEDZI


Gnojówka z pokrzyw |
![]() |
![]() |
p. Od wielu lat stosuję przeciwko mszycom opryski z roztworu pokrzywowego. W tym roku, ku mojemu zdziwieniu, po trzech tygodniach fermentacji pokrzyw, w roztworze pojawiły się białe, wijące się larwy. Proszę o informację, czy jest to jakiś gatunek szkodnika.
o. Larwy w gnojówce z pokrzywą są muchówkami z rodziny bzygowatych. Jest to gatunek z rodzaju Heliophilous. Larwy z tego rodzaju nie są szkodnikami i żywią się np. mszycami. Ich środowiskiem są wody stojące, w których znajdują glony lub rozkładającą się materię organiczną. O innych sposobach, także innych naturalnych preparatach piszemy w artykule „Czym zwalczać choroby roślin?” Gnojówka z pokrzyw jest również jedną ze skutecznych metod zwalczania mrówek na kostce brukowej, o czym przekonać się można w artykule „Jak zwalczyć mrówki na kostce brukowej?”
|
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!
