PYTANIA I ODPOWIEDZI
podstronie tej przedstawiamy Państwu najczęściej zadawane i najbardziej istotne pytania (jakie trafiają do nas poprzez pocztę lub internet) wraz z odpowiedziami naszych autorów. Aby znaleźć poszukiwany temat należy w wyszukiwarce wprowadzić słowo związane z interesującym zagadnieniem.
Robaczywe śliwki |
p. Dlaczego śliwki są robaczywe? Czy można temu zaradzić?
o. Robaczywienie owoców jest wynikiem żerowania owocówki śliwkóweczki (niewielki, szary motyl aktywny o zmierzchu). Zimują gąsienice szkodnika w kokonach, w dolnej części pnia lub w ściółce pod drzewami. Przepoczwarczają się one w końcu kwietnia i na początku maja. Wylot motyli następuje w pierwszej połowie maja i w drugiej połowie lipca. Co robić? Zbierać opadłe zawiązki i dojrzałe owoce z gąsienicami pierwszego pokolenia - ogranicza to liczebność drugiego pokolenia szkodnika. Warto też wyłapywać gąsienice owocówki schodzące na zimowanie za pomocą opasek z papieru falistego zakładanych w sierpniu na pnie drzew, niezbyt wysoko nad ziemią. Pod koniec września należy zdjąć opaski i po usunięciu biedronek, skorków i innych pożytecznych owadów spalić je.
|
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!