PYTANIA I ODPOWIEDZI


Choroba pomidorów |
![]() |
![]() |
p. Od dwóch lat, na początku lipca moje pomidory atakowane są przez niewiadomego pochodzenia chorobę. Pojawiają się na niej najpierw brązowe plamy na liściach, które stopniowo rozprzestrzeniają się na całą roślinę. W konsekwencji rośliny w krótkim czasie tracą zielone części. W tunelu owoce pomidorów ulegają gniciu.
o. Opisane objawy wskazują z pewnością, że wystąpiła zaraza ziemniaka. W ostatnich latach była to najgroźniejsza choroba na pomidorach, którą obecnie spotyka się już w marcu pod osłonami. Z zabiegów profilaktycznych, z pewnością należy przestrzegać usuwania i niszczenia wszystkich resztek roślin. Najlepiej je zakopać lub spalić - nie kompostować. Ochronę chemiczną pod osłonami należy rozpocząć po zauważeniu pierwszych objawów choroby (szarozielone, nieregularne plamy na liściach). Pierwsze zabiegi wykonuje się np. preparatem systemicznym Amistar 250 SC. Potem stosuje się go przemiennie z fungicydami kontaktowymi takimi jak Dithane NeoTec 75 WG czy Penncozeb 80 WP. Rośliny opryskuje się co 7-10 dni. Z metod nie chemicznych można polecić opryski odwarem ze skrzypu polnego oraz preparatami Grevit 200 SL czy Biosept 33 SL. |
KALENDARIUM
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?
Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!
